Najnowsze

Najnowsze

"Bastion zła i rozgoryczenia". Prezydent atakuje parlament

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył we wtorek opozycję o to, że usiłuje dokonać "parlamentarnego zamachu stanu". To reakcja na przeprowadzone w parlamencie głosowanie, w którym większość deputowanych opowiedziała się za rozpoczęciem procesu ws. usunięcia go z urzędu.

Luksusowe sypialnie, dwie kuchnie i sala operacyjna. Tak wygląda "latający Gabinet Owalny"

Bez względu na to, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, jedno jest pewne: będzie latał tym najsławniejszym samolotem świata, czyli Air Force One. To mobilne centrum dowodzenia, gdzie prezydent ma swój gabinet i skąd może rządzić Ameryką. Do dyspozycji są luksusowe sypialnie i szpital. Każdy prezydent może samolot lekko dopasować do swoich potrzeb i swojego gustu. ("Fakty z Zagranicy")

"Zegar tyka. Za trzydzieści godzin kolejna kobieta będzie martwa"

To już nie epidemia, a pandemia. Tak o gigantycznym wzroście przemocy wobec kobiet w Ameryce Łacińskiej mówią organizacje humanitarne. Kobiety powiedziały "dość" i masowo wychodzą na ulice - m.in. w Argentynie, gdzie brutalnie zamordowano 16-latkę. Protesty odbyły się jednak także w innych krajach kontynentu. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Le Pen bez immunitetu. Jest ścigany za mowę nienawiści

Na wniosek francuskiego wymiaru sprawiedliwości Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet parlamentarny przysługujący nestorowi francuskiej skrajnej prawicy, Jean-Marie Le Penowi, który jest ścigany za zachęcanie do nienawiści na tle rasowym.

"Meteopatów jest coraz więcej". Kto najbardziej odczuwa zmiany pogody?

Ból głowy, uczucie zmęczenia i trudności z koncentracją to tylko niektóre z objawów, na jakie skarżą się meteopaci. Szacuje się, że nawet co drugi Polak jest podatny na zmiany pogody. O przyczynach wrażliwości na warunki atmosferyczne wiadomo sporo, jednak skutecznego lekarstwa próżno szukać. Materiał magazynu "Polska i świat".

Tysiące ochotników, długa lista zadań. Z czym ma walczyć "armia Macierewicza"?

Wojska Obrony Terytorialnej to zupełnie nowa formacja wojskowa i sztandarowy projekt Antoniego Macierewicza. Według koncepcji MON w jej skład ma wchodzić 35 tys. żołnierzy. Podlegać mają nie dowódcy generalnemu, a najprawdopodobniej bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Jak wyglądać ma nowa formacja i do jakich zadań ma być szkolona? Materiał "Czarno na białym".

Andrzej Duda otrzyma LUSTRO Szkła Kontaktowego

Gratulacje dla prezydenta. Widzowie Szkła Kontaktowego przyznali mu Lustro Szkła Kontaktowego. W czołówce byli Beata Kempa, Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński jednak po ostatnim decydującym starciu prezydent wyprzedził prezesa i głosami widzów zdobywa nagrodę. W tym roku o nagrodę widzów kultowego programu walczyło 19 polityków ale to przedstawiciele partii rządzącej zdominowali wyścig po Lustro. Prezydent RP zdobył prawie 30 proc. wszystkich głosów. Zyskał ponad 7-mio procentową przewagę nad Jarosławem Kaczyńskim. Trzecim politykiem, którego widzowie TVN24 najchętniej oglądają w Szkle Kontaktowym została Beata Kempa, na którą oddano prawie 6 proc. głosów.

Jak się nie dać pogodzie?

Wszystkiemu winny jest stres, klimat i pośpiech. Kto najbardziej odczuwa zmianę pogody? Liczba meteopatów rośnie, ale gotowej recepty, jak się pogodzie nie dać, jeszcze nie ma.

Modlitewna demokracja

Demokracja po polsku. Pytanie, czy zgodna z prawem. Sprawa jest co najmniej dyskusyjna, bo dotyczy wiary. Czy większość może stanowić o mniejszości? W przedszkolu, o którym mowa: tak. Pytanie, na jak długo.

Rok od wygranej PiS

Kolejna sprawa, która dzieli społeczeństwo. Mija rok od wygranej PiS w wyborach parlamentarnych. Jak wypada dobra zmiana?

Głos Kościoła

Taki głos to dla wielu rodzin smoleńskich jedyna i ostatnia szansa na powstrzymanie przymusowych ekshumacji bliskich. Skończyć może się jednak na nadziei, bo jak dotąd tylko kardynał Kazimierz Nycz publicznie stanął po ich stronie. Inni duchowni katoliccy nie mieli tyle odwagi, by ich wesprzeć. Żaden z nich nie miał tyle odwagi, by wezwać do powstrzymania ekshumacji.

Niewygodne pytania

Premier Beata Szydło nie czuje się odpowiedzialna za słowa Antoniego Macierewicza dotyczące sprzedaży Mistrali do Rosji. Reporterka TVN24 Arleta Zalewska nie została zaszczycona odpowiedzią Beaty Szydło na trudne pytania. Tymczasem pani premier strofuje ministra obrony za brak punktualności.

Co z reprywatyzacją?

Premier Beata Szydło i minister Zbigniew Ziobro przedstawiają projekt ustawy o komisji weryfikacyjnej, a przy okazji krytykują Hannę Gronkiewicz-Waltz, której mąż na reprywatyzacji skorzystał. Prezydent Warszawy sama chce ponownego zbadania sprawy.

Pytania o mistrale

Tego premier Beata Szydło mogła się spodziewać. Na konferencji prasowej, las rąk i wiele pytań o mistrale i ministra obrony. Zamiast konkretnej odpowiedzi ucięcie tematu i odesłanie do Antoniego Macierewicza. W obronę bierze go jedynie Mariusz Błaszczak, który przekonuje, że minister zapobiegł groźnej transakcji, choć oficjalnie żadne zainteresowane państwo niczego nie potwierdziło.

Trump: Clinton doprowadziłaby do trzeciej wojny światowej

Kandydat republikanów w wyborach prezydenckich w USA Donald Trump powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie z agencją Reutera, że plan, jaki Hillary Clinton ma dla Syrii, w której chciałaby ostrzejszego podejścia Waszyngtonu do działań Moskwy, doprowadziłby do trzeciej wojny światowej.

"Społeczeństwo musi patrzeć władzy na palce"

- Rok rządów PiS pokazał, że nasza demokracja ma bardzo słabą strukturę - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Wojciech Sadurski. - Demokracja jest słaba, dlatego że jest młoda. Od samego początku jej fundamenty były niezwykle kruche. Każda nowa władza, która przychodziła, niszczyła wszystko od podstaw - wtórowała mu filozof prof. Magdalena Środa.

W tył zwrot

Obrona terytorialna ministra Macierewicza to nowy i niemały wydatek w budżecie MON, choć w tej kasie raczej pieniędzy jest sporo, bo praktycznie wstrzymano wszystkie najważniejsze zakupy sprzętu. Niedawna awantura o zerwanie kontraktu na francuskie śmigłowce jak w soczewce skupia problemy wszystkich planowanych i pilnych od dawna zakupów dla armii: okrętów obrony wybrzeża, niszczycieli min, rakiet dalekiego zasięgu czy pierwszych bezzałogowców. Miała być wielka modernizacja, a na razie jest wielki chaos.

Wojsko ministra

Wojska Obrony Terytorialnej - zupełnie nowa formacja wojskowa - oczko w głowie Antoniego Macierewicza. W każdym województwie brygada wyszkolonych i uzbrojonych ochotników - w sumie 35 tysięcy żołnierzy - podległych najprawdopodobniej samemu ministrowi. Według twórców ustawy - ma to być szybki, tani i skuteczny sposób odbudowy bezpieczeństwa militarnego. Co się za tym kryje? Wiele poważnych wątpliwości - o czym Leszek Dawidowicz rozmawiał z byłym komandosem, który został dowódcą tej nowej formacji.

"Społeczeństwo musi patrzeć władzy na palce"

- Rok rządów PiS pokazał, że nasza demokracja ma bardzo słabą strukturę - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Wojciech Sadurski. - Demokracja jest słaba, dlatego że jest młoda. Od samego początku jej fundamenty były niezwykle kruche. Każda nowa władza, która przychodziła, niszczyła wszystko od podstaw - wtórowała mu filozof prof. Magdalena Środa.

To będzie ostatnia podróż Obamy jako prezydenta?

Grecja, Niemcy i Peru znajdą się na trasie podróży prezydenta USA Baracka Obamy w dniach 14-21 listopada - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to najpewniej ostatnia seria wizyt zagranicznych, jaką Obama złoży jako amerykański przywódca.

Polacy rozwiną ukraińską gospodarkę?

Były minister transportu Sławomir Nowak, który w ubiegłym tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru, państwowej agencji drogowej Ukrainy, potwierdził, że przyjął obywatelstwo tego kraju. Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. W tym roku także Leszek Balcerowicz został doradcą prezydenta Ukrainy i jego przedstawicielem w rządzie. O ukraińskim zaufaniu do Polaków rozmawiali w programie Tak jest - dr Marek Migalski oraz Witold Bereś.