Najnowsze

Najnowsze

Buntownik

Sędzia Trybunału z nadania PiS, który podważa wybór Julii Przyłębskiej na prezesa tej instytucji. Co więcej - jej samej zarzuca złamanie prawa. Jeszcze niedawno razem buntowali się przeciwko decyzjom poprzedniego szefa TK - teraz już tak zgodni nie są. Właściwie to są w kontrze do siebie. Kim jest Piotr Pszczółkowski i dlaczego teraz zaczyna kwestionować politykę PiS wobec Trybunału Konstytucyjnego.

Kto tu rządzi?

Sędzia, którego wybór poprzedni Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją - a w obecnym Trybunale nie tylko już orzeka, ale też ma w nim zadziwiająco dużą władzę. Daną mu przez prezes Przyłębską, co znów budzi prawne wątpliwości. Oficjalnie nie pełni żadnej funkcji, nieoficjalnie uchodzi za szarą eminencję Trybunału. Kim jest Mariusz Muszyński? O tym Arkadiusz Wierzuk.

"Takie zachowanie nie przystoi żołnierzowi". Wicepremier Gliński o generale Różańskim

- Prosiłbym gen. Różańskiego, żeby zachowywał się w sposób odpowiedzialny i powstrzymał się od komentarzy emocjonalnych – powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury. Oceniając przepisy ułatwiające wycinkę drzew przyznał, że był to "kiks legislacyjny". Odniósł się też do kontrowersyjnego przedstawienia "Klątwa" w warszawskim teatrze.

Saryusz-Wolski: no comment

Przerywa milczenie, ale niczego nie wyjaśnia. Jacek Saryusz-Wolski złapany w windzie tylko uśmiecha się do dziennikarzy i to właściwe jedyny jego komentarz. Pytania o mierzenie się z Donaldem Tuskiem lub zastępowanie ministra Waszczykowskiego - ciągle bez odpowiedzi.

Oscar, którego mogliście nie zauważyć. A warto

Oscar za pokazanie Syryjskiej Obrony Cywilnej. Nagroda za ten dokument trochę przyćmiona przez zaskakujący przebieg oscarowej gali, więc tym bardziej warto przypomnieć o filmie i o tym, co pokazuje. Jest to bowiem kolejna dramatyczna ilustracja wojennej codzienności w Syrii. Z akcentem jednak na ludzi, którzy się nie poddają. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Świat według Trumpa

Jaka Ameryka i jaki świat? Donald Trump o swojej wizji polityki po raz pierwszy w Kongresie. Amerykański prezydent wystąpił przed połączonymi izbami. Mówił o przestarzałych i kosztownych - jego zdaniem - sojuszach. I o rewolucji w gospodarce. Amerykanom chyba się spodobało, tak przynajmniej pokazują sondaże.

Czy ptaki zatrzymają wycinkę drzew?

Kolejny dzień - kolejne drzewa. Idą pod topór i same tylko zapowiedzi zmian w ustawie, która na to pozwala, tego nie zatrzymają. Może uda się ptakom i ich gniazdom. W końcu okres lęgowy - przynajmniej teoretycznie - wycinki powinien zastopować.

Generał krytykuje nominacje

Nominacje, na które się nie godził. Nominacje - jego zdaniem - zagrażające bezpieczeństwu armii. Mówi o nich generał Mirosław Różański, do niedawna jeden z najważniejszych ludzi w wojsku. Ale ze strony rządu nikt na serio do jego słów się nie odnosi. Zdaniem wicepremiera Glińskiego Różański lepiej by zrobił, gdyby milczał.

Pytania po odczytaniu czarnej skrzynki limuzyny premier

Blisko trzy tygodnie od zderzenia limuzyny premier Beaty Szydło z drzewem prokuratura ogłasza: udało się odczytać zapisy z komputera pokładowego auta. To wiadomo. Nie wiadomo jednak, co odczytano. I co wnosi to do śledztwa. Jedno z kluczowych pytań dotyczy sygnałów dźwiękowych rządowej kolumny. Odpowiedzi nie są jednoznaczne.

Dlaczego nie przyjechał najpierw do Polski? Szef MSZ Niemiec odpowiada

Socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel, który odwiedził w środę Estonię, Łotwę i Litwę, ponownie zdystansował się od wymogu wydawania przez państwa NATO co najmniej 2 proc. ich produktu krajowego brutto na obronę. Był też pytany, dlaczego w swej pierwszej podróży do Europy Wschodniej udał się do państw bałtyckich, a nie tak jak jego poprzednicy do Polski.

Wojska rządowe "weszły do Palmiry"

Syryjskie siły rządowe weszły wieczorem do Palmiry w środkowej Syrii po zaciekłych walkach z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego, którzy kontrolują to miasto - podało Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Walki i bombardowania trwają.

Faworyt wyborów dostał w głowę jajkiem

Emmanuel Macron uchodzi obecnie za faworyta w wyborach prezydenckich we Francji. Na środowych targach rolniczych w Paryżu nie wszyscy jednak powitali go ciepło. Członek ochrony Macrona nie zdołał uchronić go przed jajkiem, które ktoś rzucił w jego głowę.

Pani prezes?

Kontrowersyjne kulisy wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa TK - wyboru, który podważa nawet inny sędzia Trybunału z nadania PiS. Czy doszło tu do przestępstwa? Rozstrzygnie Sąd Najwyższy, a Tomasz Marzec wyjaśni, co może o tym świadczyć.

Owsiak zaprasza ministra zdrowia na herbatę. "Gotuję gorącą wodę"

Leczenie wcześniaków w pierwszych dniach po narodzinach zaważy na całych ich życiach. Oszczędzanie jakiekolwiek tutaj jest po prostu niemoralne - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W pierwszej części programu gościem Anity Werner był minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Bohaterowie czy przestępcy?

1 marca obchodzony jest jako Dzień Żołnierzy Wyklętych. Premier Beata Szydło złożyła wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na warszawskim cmentarzu na Powązkach - tak zwanej Łączce. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski. O problemach związanych z pojęciem żołnierzy wyklętych rozmawiali goście programu Tak Jest Tadeusz Płużański i Adrian Zandberg.

Franciszek: Wielki Post to czas, aby powiedzieć "nie"

Podczas mszy w Środę Popielcową na Awentynie papież Franciszek przestrzegał przed powierzchowną duchowością, modlitwą, która uspokaja sumienie oraz dawaniem jałmużny sprawiającej samozadowolenie. Nawoływał do sprzeciwu wobec "brutalnej i pospiesznej krytyki".

Żandarmi weszli z Misiewiczem do CEK NATO. Sąd potwierdził umorzenie śledztwa w ich sprawie

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję prokuratora o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Chodziło o ich udział w nocnej akcji w Centrum Eksperckim Wywiadu NATO, pod przewodnictwem Bartłomieja Misiewicza. Sąd nie uwzględnił zażalenia pełnomocnika generała brygady Piotra Pytla, byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.