Najnowsze

Najnowsze

Człowiek władzy

Przykłady zmian w prawie pokazują, jak wielką władzę ma dziś jeden człowiek: minister i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. A to tylko część uprawnień, jakie dostał w ostatnich trzech miesiącach. Superśledczy, który ma do dyspozycji służby specjalne i praktycznie nie ma niczym związanych rąk. Taka władza może niepokoić, ale zaskakiwać może też fakt, że dostał ją od Jarosława Kaczyńskiego człowiek, który w przeszłości go zawiódł czy - jak mówią niektórzy - wręcz zdradził. Dlaczego mimo to prezes PiS postawił na Ziobrę i czy może mieć pewność, że ten znów się nie zbuntuje?

Majątek na celowniku

Przepisy projektu ustawy o konfiskacie majątku pochodzącego z przestępstwa budzą poważne wątpliwości. Teoretycznie ustawa ma uderzyć w przestępców i ich bliskich lub znajomych, jeśli ci nie udowodnią przed sądem, skąd mają pieniądze. Ale te same przepisy mogą też uderzyć w przedsiębiorców - wystarczy, że usłyszą zarzut, np. wyłudzenia VAT, od razu na długo przed sądowym wyrokiem stracą kontrolę nad swoim majątkiem, a firmę przejmie państwowy zarządca. Jakie mogą być tego skutki, łatwo przewidzieć.

Zatrute owoce

Szczegóły rewolucji, jaka bez wielkiego rozgłosu zaszła właśnie w prawie karnym. To zmiana, która może dotknąć każdego z nas. Nielegalne podsłuchy i prowokacje mogą być już legalnym dowodem przed sądem. Służby zyskały siłę, której skutki - jak przestrzegają prawnicy - mogą być niebezpieczne. Czy władza będzie teraz testować uczciwość obywateli?

Marcinkiewicz: inwestorzy boją się Kaczyńskiego

- Inwestorzy wycofują pieniądze z Polski, bo boją się Jarosława Kaczyńskiego. Bali się również 10 lat temu. Miałem wówczas z nimi liczne spotkania - powiedział w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Marcinkiewicz: inwestorzy boją się Kaczyńskiego

- Inwestorzy wycofują pieniądze z Polski, bo boją się Jarosława Kaczyńskiego. Bali się również 10 lat temu. Miałem wówczas z nimi liczne spotkania - powiedział w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Szczęsny senior o zdrowiu syna: niech się Niemcy pomartwią

Zdąży na Niemcy czy nie? Stan zdrowia Wojciecha Szczęsnego to w tej chwili temat, który nie schodzi z ust kibiców przed drugim meczem Polaków na Euro 2016. - Niech się Niemcy pomartwią jeszcze chwile - powiedział w "Faktach po Faktach" ojciec bramkarza naszej reprezentacji, Maciej.

Izrael proponuje NATO współpracę

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zadeklarował we wtorek, że jego kraj jest gotów wymieniać się z NATO informacjami wywiadowczymi służącymi do walki z islamskim ekstremizmem.

Trening bez Szczęsnego. "Trudno coś wyrokować"

Narzekający na kontuzję uda Wojciech Szczęsny nie brał udziału we wtorkowym treningu reprezentacji Polski w La Baule. Pozostali piłkarze byli do dyspozycji sztabu szkoleniowego. W środę rano kadra opuści swój hotel, aby udać się do Paryża.

Alexis chce wyjść, J.K. Rowling zostać. Gwiazdy podzielone ws. Brexitu

Jeżeli Alexis czegoś chce, to prędzej czy później tego dostaje. Joan Collins napisała na Twitterze "Brexit". I tyle. Referendum ws. przyszłości Wielkiej Brytanii, ale i całej Unii Europejskiej już 23 czerwca. Głosy celebrytów i artystów mogą się liczyć w tej debacie bardziej, niż inne.

SAMORZĄDOWY SABOTAŻ 500+?

Minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podejrzewa, że samorządy związane z Platformą Obywatelską próbują sabotować rządowy program 500+ i świadomie przedłużają procedury. Minister zaapelowała do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły wypłaty. O tym czy samorządy rzeczywiście mogą utrudniać realizację programu spierali się w programie Tak Jest posłowie Marcin Święcicki i Maks Kraczkowski.

Szydło: KE otrzyma odpowiedź rządu w odpowiednim terminie

- W odpowiednim terminie Komisja Europejska otrzyma informacje, jakie działania w sprawie Trybunału Konstytucyjnego są w tej chwili w Polsce prowadzone - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Wcześniej korespondent TVN24 informował, że rząd nie prześle do środy odpowiedzi na opinię KE.

"Washington Post": Rosjanie wykradli dossier Trumpa

Rosyjscy rządowi hakerzy włamali się do systemu komputerowego Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC), uzyskując dostęp do zbioru zebranych przez tę partię danych na temat kandydata republikanów na prezydenta USA Donalda Trumpa – pisze "Washington Post".

MSWiA chce obniżenia emerytur byłych funkcjonariuszy SB

Emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL mają sięgać maksymalnie średniego świadczenia emerytalnego w systemie powszechnym, czyli ok. 2100 zł - poinformowało MSWiA. To jedno z założeń projektu ustawy obniżającej emerytury m.in. byłym funkcjonariuszom SB.

Kłęby czarnego dymu nad Gdynią

Kilkanaście zastępów straż pożarnej walczyło w Gdyni z pożarem magazynu. Wiadomo było, że w budynku znajdują się farby i lakiery. Około godz. 17.30 strażacy opanowali ogień.

Przegląd prasy. Kary więzienia dla fałszywych spadkobierców

Pięć osób, które reaktywowały przedwojenną spółkę ze Śląska i domagały się odszkodowań lub zwrotu mienia od miasta Katowice i państwa, zostało skazanych na kary więzienia. Roszczenia wyceniano na 341 mln zł i mogły objąć jedną trzecią Katowic.

Wielkie drzewo runęło na dwa samochody

- Wyszedłem z pracy, na parkingu zobaczyłem ogrom zniszczeń - mówi przed kamerą TVN24 właściciel jednego z dwóch aut, na które przewróciło się drzewo. Do zdarzenia doszło we wtorek po południu w Łodzi.