Najnowsze

Najnowsze

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę pocisku batalistycznego - poinformowała agencja Reuters. Ze wstępnych ustaleń agencji wynika, że próba była nieudana. Test pocisku miał się odbyć na północ od stolicy kraju.

Patriotyzm według biskupów

Tak mocnego głosu polskiego Kościoła dawno nie było. Biskupi wydali dokument,  w którym dokładnie mówią, co to znaczy być patriotą. Poruszają też sprawę przyjmowania uchodźców. W tej kwestii słowa biskupów nie idą w parze ze słowami rządzących.

PiS wycofał projekt dotyczący metropolii warszawskiej

Rząd wycofuje się z pomysłu powiększenia Warszawy o dodatkowe  trzydzieści dwie gminy. Projekt zakładający utworzenie super metropolii warszawskiej, która miała być większa od Berlina, na razie trafia do kosza. Pytanie czy na zawsze, czy to tylko próba przeczekania społecznego oporu.

Papież Franciszek złożył hołd ofiarom zamachu

W piątek wieczorem Franciszek modlił się w Kairze w koptyjskim kościele zaatakowanym w grudniu przez terrorystów tak zwanego Państwa Islamskiego. Papież zaalarmował, że Egipt pilnie potrzebuje rozwiązań najbardziej palących problemów, by uniknąć "jeszcze większej przemocy".

Trump: myślałem, że prezydentura będzie łatwiejsza

Kochałem moje poprzednie życie, tyle dobrego się w nim działo. Teraz mam zdecydowanie więcej pracy - powiedział Donald Trump w wywiadzie dla Reutersa z okazji 100 dni swej prezydentury. Dodał, że myślał, iż będzie ona łatwiejsza.

Sukces i porażka

Pokażemy coś, co ma być kluczem do rozwoju naszej gospodarki i podstawą sukcesu ekonomicznego, czyli odmienianą przez wicepremiera Morawieckiego przy każdej okazji przez wszystkie przypadki "innowacyjność". Hasło powróciło przy okazji zakończonych targów przemysłowych w Hanowerze, gdzie polskie stoiska w spektakularny sposób otwierały premier Szydło i kanclerz Merkel. Oficjalny rządowy przekaz brzmiał - pokazujemy zaawansowane technologie i chcemy się nimi chwalić. Czy rzeczywiście było czym?

Amerykański sen

Amerykański sen śnią uczniowie z Lędzin, którzy wygrali pewien konkurs. Mówimy o tym, ponieważ to konkurs, który z innowacyjnością wiele ma wspólnego - zmusza do kreatywnego myślenia i współpracy. A takie cechy wydają się niezbędne żeby w przyszłości podbijać świat, nie tylko świat nowych technologii. I wydaje się, że akurat takie inicjatywy powinny być szczególnie wspierane, a nie są.

Biznes na przekór

Żadnej innowacyjnej ustawy ani politycznych zaklęć nie potrzebowali ludzie, których pokażemy teraz. Zaczynali jak kilka światowych gigantów - w garażu. Nie obracają jeszcze takimi pieniędzmi, jak światowe giganty, ale przychód za ubiegły rok to już 50 milionów złotych. Ich przyszłość rozświetla energia elektryczna ze światła słonecznego, bo to firma zajmująca się fotowoltaiką. Ta technologia wykorzystywana jest co prawda od dawna i dobrze już znana, im udało się jednak zastosować ją w nieznany dotąd sposób.

"Pozostał niesmak, żal. Wiem, jak wiele zrobiła moja matka dla Polski"

- Mogliby zadzwonić, wyjaśnić. To nie jest tak, że przez przypadek pominęli jedno nazwisko. Myślę, że to bardziej przemyślany plan wygumkowania postaci dla nich niewygodnych - tak Barbara Nowacka w programie "Piaskiem po oczach" odniosła się do pominięcia nazwiska jej matki, Izabeli Jarugi-Nowackiej, na tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablica zawisła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Pozostał niesmak, żal. Wiem, jak wiele zrobiła moja matka dla Polski"

- Mogliby zadzwonić, wyjaśnić. To nie jest tak, że przez przypadek pominęli jedno nazwisko. Myślę, że to bardziej przemyślany plan wygumkowania postaci dla nich niewygodnych - tak Barbara Nowacka w programie "Piaskiem po oczach" odniosła się do pominięcia nazwiska jej matki, Izabeli Jarugi-Nowackiej, na tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablica zawisła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Dialog i negocjacje". Chiny o "jedynym słusznym wyborze"

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim osiągnęła punkt krytyczny, a porozumienie z Pjongjangiem "jest jedynym właściwym rozwiązaniem" - powiedział szef chińskiego MSZ Wang Yi przed spotkaniem ministrów państw należących do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Czarnogóra ratyfikowała przystąpienie do NATO, Rosja niezadowolona

Parlament Czarnogóry w jednomyślnym głosowaniu ratyfikował porozumienie o przystąpieniu do NATO pomimo protestów ze strony Rosji, a w kraju - prorosyjskiej opozycji. Rosyjskie MSZ w opublikowanym w piątek oświadczeniu wyraziło "głębokie ubolewanie" z powodu decyzji o przystąpieniu do NATO.

"Bezczelna złodziejka". Szuka jej policja, jest nagranie

Lubelska policja opublikowała nagranie z - jak opisuje - kradzieży w jednej z galerii handlowych. Widać na nim dwie kobiety. Jedna z nich to obywatelka Turcji, która ogląda ubrania. Druga z kobiet widoczna na nagraniu - jak pisze policja - tylko udaje, że robi zakupy, a w rzeczywistości otwiera plecak Turczynki i kilkukrotnie próbuje zabrać wartościowe przedmioty.

"Niektórzy w UE coraz bardziej chcą porzucić Polskę". #PisząoPolsce

Unia Europejska z Emmanuelem Macronem jako prezydentem Francji może nie mieć cierpliwości dla "wybryków" Polski - pisze brytyjski tygodnik "Economist". Zauważa, że karą nie będzie wcale odebranie Warszawie głosu w Radzie Europejskiej, czy obcięcie funduszy, ale wykluczenie ze ścisłego rdzenia Unii Europejskiej. Tak #PisząoPolsce.

Patriotyzm po katolicku

Spojrzenie Kościoła na to czym jest prawdziwy patriotyzm w specjalnym raporcie przygotowanym rzez Radę ds. Społecznych KEP, którą kieruje metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Wśród głównych założeń dokumentu jest to, że prawdziwy patriotyzm nie może być mylony z nacjonalizmem. Biskupi piszą też o potrzebie patriotyzmu otwartego na współpracę, bez przemocy i pogardy, wrażliwego na krzywdę innych. O wnioskach hierarchów rozmawiali w programie Tak Jest goście - Ryszard Kalisz i Jerzy Kozłowski.

Karczewski o sondażach: to przypomina sytuację remontu

Jestem przekonany, że wzrost poparcia dla PO, odnotowany w niedawnym sondażu, jest spowodowany z jednej strony emocjami, a z drugiej spadkiem notowań Nowoczesnej, która odkryła się i pokazała, że jest partią sezonową - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Amerykanie grożą, ale przyznają: mamy poważne braki amunicji

Amerykanie posiadają w pobliżu Korei Północnej, oraz w całym regionie Dalekiej Azji, znaczne siły wojskowe. Pozwalają one Waszyngtonowi przyjmować twardą postawę wobec reżimu w Pjongjangu. Dowodzący nimi admirał przyznał jednak, że są problemy. - Brakuje nam pewnych typów amunicji - ujawnił Kongresowi admirał Harry Harris. Ma też dostawać znacznie mniej sił, niż potrzebuje.

Niepokój na półwyspie. Azja obawia się Korei Północnej

Przywódcy państw wspólnoty ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) wyrazili poważne zaniepokojenie północnokoreańskimi zbrojeniami - testami rakiet oraz programem atomowym. Wezwano Pjongjang do zastosowania się do odpowiednich rezolucji ONZ - wynika z oświadczenia wydanego w Manili.