Najnowsze

Najnowsze

Turcja ogłasza oficjalne wyniki referendum. Skargi odrzucone

Turecka Najwyższa Komisja Wyborcza (YSK) ogłosiła w czwartek ostateczne wyniki referendum w sprawie zmiany systemu parlamentarnego na prezydencki. Na "tak" głosowało 51,41 proc. uczestników referendum, czyli 25,16 mln osób. Przeciwko było 48,59 proc., czyli 23,78 mln osób.

MON: nie było nielegalnego kopiowania dokumentów przetargowych

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewnił w czwartek, że nikt z ministerstwa nie ingerował w negocjacje offsetowe w sprawie śmigłowców. Z kolei rzeczniczka resortu major Anna Pęzioł-Wójtowicz oświadczyła, że nie kopiowano tam niezgodnie z prawem dokumentów przetargowych.

Macron chce unijnych sankcji dla Polski, rząd odpowiada

To wypowiedź niefortunna - tak do słów kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Polski odniósł się w czwartek wieczorem rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Nie godzimy się, by Polska była w ten sposób wykorzystywana w kampanii wyborczej we Francji - podkreślił.

Kilka ciosów, żeby rozładować stres

Kilka ciosów zamiast ślęczenia nad telefonem. Uczniowie jednej ze szkół w Gorzowie Wielkopolskim mogą rozładować emocje na worku treningowym. Na taki pomysł wpadli rodzice, ale psychologowie przestrzegają: trzeba być czujnym, by ciosy nie rozeszły się poza worek.

Gaz z USA płynie do Polski

To pierwsza taka transakcja. Amerykański gaz przypłynie do Polski - tankowcem dotrze na początku czerwca do Świnoujścia. Już wiadomo, że będzie sporo tańszy od rosyjskiego, powstaje więc pytanie, czy go zastąpi.

Policja stosuje tortury?

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje: policja stosuje tortury wobec zatrzymanych i podaje przykłady oraz liczby. Policja takim stwierdzeniem jest oburzona, szef MSWIA również i nazywa Adama Bodnara opozycją. Annie Wilczyńskiej udaje się dotrzeć do osoby, która została pobita na komisariacie. Pyta o przemoc i sprawdza, kto jakie ma argumenty.

Narodziny ze sztucznej macicy

Kolejny eksperyment medyczny i kolejna szansa- nie tylko dla zwierząt. Tym razem chodzi o owce - te, które muszą przyjść na świat zbyt wcześnie. Lekarze z Filadelfii stworzyli sztuczną macicę i umieścili w niej osiem jagniąt. Wszystkie udało się donosić. Naukowcy mówią już o przełomie, choć zaznaczają, że przed nimi jeszcze długa droga badań.

MEN w sprawie indywidualnego nauczania

Ministerstwo Edukacji Narodowej zabiera głos w sprawie indywidualnego nauczania. To odpowiedź na nasz materiał, który pokazaliśmy 26 kwietnia. Chodzi o uczniów, którzy przechodzą długotrwałą chorobę lub są niepełnosprawni - według proponowanych zmian mieliby oni stracić kontakt z rówieśnikami. MEN twierdzi, że nikogo nie stygmatyzuje, nie wyklucza, tylko usuwa nadużycia. Faktycznie jednak tysiące dzieci będzie odizolowanych od rówieśników.

Początek końca Nowoczesnej?

Z każdym sondażem poparcie dla Nowoczesnej spada, teraz aż o trzy punkty procentowe. Gdyby wybory odbyły się dziś ledwo weszliby do Sejmu, choć kilka miesięcy temu w badaniach przeganiali Platformę Obywatelską. Nowoczesna robi wewnętrzne personalne roszady - pytanie, czy to pomoże.

W cieniu Smoleńska

Większość z pewnością powinna pamiętać jednak o ważnych datach i wydarzeniach z naszej historii - zwłaszcza ta rządząca dziś większość, która słowa pamięć i upamiętnienie powtarza bardzo często. Oczywistością wydaje się, że na wyjątkowe upamiętnianie i traktowanie zasługuje Zbrodnia Katyńska. Jej ofiary, czyli niemal 22 tysiące osób, w dzisiejszej polityce historycznej zeszły jednak na dalszy plan, co widać było doskonale w kolejną smoleńską rocznicę. Rafał Stangreciak pyta więc, dlaczego w upamiętnienie katastrofy zaangażowany jest cały aparat państwa, a o katyńskim mordzie nie mówi dziś niemal nikt.

Symbol czy gadżet

Teraz także o ludziach, którzy manifestują przywiązanie do historii, ale robią to w zupełnie innej, nieco mniej zrozumiałej formie. I można odnieść wrażenie, że i oni sami ze zrozumieniem znaczenia pewnych symboli mają problem. Artur Warcholiński pyta więc, gdzie jest granica między upamiętnieniem a szarganiem świętości. Zarabianiem na gadżetach a manifestowaniem patriotyzmu. I po której stronie tej granicy jest na przykład znak Polski Walczącej na smartfonie.

Świadek historii

Profesor Joanna Muszkowska-Penson - bez wahania można powiedzieć, że to "świadek historii". Tej historii, która upamiętniona jest - także dzięki eksponatom przekazanym przez panią profesor - w Muzeum II Wojny Światowej. Tym muzeum, które nie podoba się rządzącym, bo rzekomo nie prezentuje polskiego punktu widzenia, więc wicepremier Piotr Gliński od miesięcy próbował je zreorganizować i dziś robi to skutecznie. Joanna Muszkowska-Penson, chce więc zabrać przekazane muzeum pamiątki i pisze do ministra poruszający list.

Białe tygryski zadebiutowały na wybiegu

W zoo w Austrii na świat przyszły cztery tygrysy białe. Mia, Mautzi, Falco i Toto zadebiutowały na wybiegu miesiąc po urodzeniu. W tym zoo tygryski spędzą razem około roku. Później zostaną rozdzielone i trafią do innych europejskich ogrodów zoologicznych.

Co będzie, gdy Tusk skończy kadencję? Schetyna: będzie dobrze

Wyobrażam sobie, że Donald Tusk byłby kandydatem koalicji rządzącej, która wygrałaby wybory parlamentarne w 2019 roku w wyborach prezydenckich. Rozmawiałem z nim wielokrotnie, będę go do tego namawiał – mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.