Najnowsze

Najnowsze

Wielu rzeczy nie mogą, ale na tle regionu i tak mają dużo

Kobiety w Iranie nie mogą jeździć na rowerach w miejscach publicznych, ani wchodzić na stadiony. Są dyskryminowane przy zawieraniu małżeństw czy rozwodów. Farnaz Hosseini, Iranka mieszkająca w Polsce, tłumaczy, że kobiety w jej kraju i tak mają więcej swobód niż w innych państwach regionu. - Problem w tym, że często nie znają swoich praw - zauważa. Jak żyje się kobietom w Iranie? ("Polska i świat")

Banksy w Betlejem. Jedyny taki hotel na świecie

W Palestynie powstał niezwykły hotel. Jest pełen dzieł Banksy'ego - jednego z najsławniejszych i najbardziej tajemniczych twórców świata. Hotel znajduje się w Betlejem, a jego wystrój ma prowadzić do popularyzowania przekazu twórczości artysty. Materiał magazynu "24 godziny" TVN24 BiS.

Rozpędzony pojazd staje w miejscu. Ta blokada ma powstrzymać atak

Belgijscy policjanci testują urządzenie, które może zapobiec atakom terrorystycznym z użyciem rozpędzonych pojazdów - takim jakie miały miejsce w Nicei i Berlinie. Skonstruowano przenośną ramę, która skutecznie zatrzymuje samochody poruszające się z dużą prędkością. Twórcy twierdzą, że może ona być stosowana do zabezpieczania ulic podczas imprez masowych. Materiał magazynu "24 godziny" TVN24 BiS.

Krótkie oświadczenie i masa pytań. Co wiemy o książęcej wizycie?

Można mówić, że to przeżytek, ale niewątpliwie bez brytyjskiej rodziny królewskiej świat straciłby masę uroku. I choć to przecież nie jedyna monarchia w Europie, to bez wątpienia ostatnia, która ma w sobie taki majestat. Czego zatem należy się spodziewać po wizycie księżnej Kate i księcia Williama w Polsce? ("Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS)

Miesiąc, który może wstrząsnąć Europą

Tak gorącego miesiąca nie było w unijnej polityce od dawna. 9 marca w Brukseli rozstrzygną się najprawdopodobniej losy Donalda Tuska. 15 marca okaże się, jaki wynik uzyska w holenderskich wyborach jawnie antyeuropejskie ugrupowanie Geerta Wildersa. Na koniec miesiąca zaplanowano natomiast unijny szczyt w Rzymie, na którym mają paść konkrety dotyczące przyszłości Unii. ("Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS)

Erdogan o więzionym dziennikarzu: to niemiecki agent

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że aresztowany korespondent niemieckiego dziennika "Die Welt" Deniz Yucel to "niemiecki agent" i przedstawiciel separatystycznej, zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Holenderskie MSZ nie chce wiecu tureckiego ministra

Holenderskie MSZ sprzeciwiło się w piątek organizacji w Rotterdamie wiecu z udziałem szefa tureckiej dyplomacji Mevluta Cavusoglu, uznając to za "niepożądane". Wiec miał się odbyć 11 marca w ramach kampanii przed kwietniowym referendum konstytucyjnym w Turcji.

Rządził w czasie katastrofy. Nie żyje Rene Preval

Były prezydent Haiti Rene Preval, pierwszy przywódca w 200-letnich dziejach tego państwa, który wygrał demokratyczne wybory, odbył pełną kadencję i w pokojowy sposób przekazał urząd swemu następcy, zmarł w piątek w wieku 74 lat - podały haitańskie władze.

W przyszłości będziemy płacić pieniędzmi ze światła

Fizyka kwantowa w służbie bankowości? Poznańscy fizycy twierdzą, że to możliwe, a w przyszłości nawet bardzo prawdopodobne. Opracowali metodę, która ma położyć kres fałszerstwom banknotów i atakom hakerskim. Pieniądze kwantowe, bo o nich mowa, mają składać się ze światła i być niemożliwe do podrobienia.

Rozmowy "trudne, ale konstruktywne". Rezultatu brak

Trwająca osiem dni czwarta tura prowadzonych w Genewie pod egidą ONZ rokowań w sprawie pokojowego uregulowania konfliktu w Syrii zakończyła się w piątek bez wyraźnego rezultatu. Były to pierwsze takie negocjacje od 10 miesięcy.

Pokoje wspomnień rodem z NRD, czyli wytchnienie dla chorych na demencję

Dyrekcja jednego z domów spokojnej starości w niemieckim Dreźnie postanowiła stworzyć dla chorych na demencję i Alzheimera "pokoje wspomnień", w których królują lata 60. i 70. Wypełniają je zwykłe przedmioty, które podopieczni pamiętają z przeszłości: szczotki, radio, telewizor. Przedmioty udało się skompletować na pchlim targu, aukcjach internetowych i dzięki darowiznom. Dzięki temu odtworzono atmosferę NRD, która przypomina pacjentom o latach ich młodości. ("Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS)

Maile z prywatnej skrzynki. "Nie ma żadnego porównania z postępowaniem Clinton"

Wiceprezydent USA Mike Pence odrzucił w piątek kierowane pod jego adresem oskarżenia o hipokryzję po tym jak wyszło na jaw, że jako gubernator stanu Indiana używał swojej prywatnej skrzynki mailowej do celów służbowych. W przeszłości Pence krytykował demokratyczną kandydatkę do prezydentury Hillary Clinton za podobne praktyki.

"Guru i ludzie, którzy gotowi byliby niemal za niego oddać życie". Kim jest znachor z Nowego Sącza?

Marek Haslik, znachor z Nowego Sącza oskarżony o przyczynienie się do śmierci półrocznej Magdy, został skazany na trzy i pół roku więzienia. Wyrok jest nieprawomocny, więc mężczyzna wciąż jest nadal na wolności. Charyzmatyczny i wzbudzający zaufanie potrafił przyciągnąć do siebie grono zwolenników, dla których żadne wydarzenia - nawet śmierć kilkumiesięcznego dziecka - nie będą wystarczającym powodem, by zwątpić w jego boską moc. Materiał "Czarno na białym".

Nowa Zelandia czeka

Nowa Zelandia daje wymarzoną pracę i być może wymarzone życie. Kraj szuka wysoko wykwalifikowanych specjalistów nowych technologii. Finansuje przelot, zakwaterowanie i organizuje rozmowy o pracę. Kto ma szansę?

Książęca wizyta

Kate i William przyjeżdżają do Polski. Książęca para odwiedzi nas w lipcu. Nas, czyli wszystkich Polaków. Bo na razie jeszcze dokładnie nie wiadomo, kto konkretnie będzie witał i przyjmował tak zacnych gości.

Sopot ma kłopot

Imprezowicze bawiący się w sopockich nocnych klubach, a potem na ulicach są tak uciążliwi, że władze miasta chcą skrócić godziny otwarcia lokali. A właściciele klubów podwyższyć granice wieku gości, których będę wpuszczać.

"Prawo Szyszki" do poprawy?

Nowelizacja ustawy o wycince drzew trafiła do Sejmu. Prawo i Sprawiedliwość poprawia przepisy, które uchwaliło w pośpiechu w Sali Kolumnowej. To przez nie od kilku tygodni w Polsce masowo wycinane są drzewa. PiS mówi o uszczelnieniu systemu, a opozycja pyta: kto zarobił na dziurze w prawie istniejącym przez dwa miesiące?

Apel I prezes

Nie całe społeczeństwo zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji - alarmuje I prezes Sądu Najwyższego. Profesor Małgorzata Gersdorf na konferencji sędziów mówi o atakach polityków na władze sądowniczą i apeluje: - To na prawnikach spoczywa obowiązek ratowania demokratycznego państwa prawnego.

Pytania o przeszłość ambasadora

Czy tajny współpracownik o pseudonimie Wolfgang to ambasador Andrzej Przyłębski? IPN wdraża procedurę weryfikacji jego oświadczenia lustracyjnego po tym, jak znajduje się zobowiązanie do współpracy podpisane imieniem i nazwiskiem Andrzeja Przyłębskiego.

"Kiełbasa czy faszerowany pomidor". Interweniuje Kancelaria Prezydenta

Tygodnik Podhalański opublikował w piątek zdjęcie Andrzeja Dudy z wizyty na Kasprowym Wierchu, a w opisie zasugerował, że prezydent je kiełbasę, mimo iż piątek to dla katolików dzień postu. Informację postanowił sprostować Marcin Kędryna z Kancelarii Prezydenta, który na Twitterze przekonywał, że "kiełbaska" to w rzeczywistości "faszerowany pomidor". Z redakcją tygodnika skontaktował się także telefonicznie.

Le Pen wezwana na przesłuchanie. Nie chce się stawić

Kandydatka skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Marine Le Pen została wezwana przez sędziów prowadzących śledztwo w sprawie fikcyjnego zatrudnienia jej współpracowników z unijnego budżetu - podała w piątek AFP. Le Pen odmówiła stawienia się przed organami ścigania.

Wyrok i wiara

Historia, w której z jednej strony mamy desperację, naiwność i łatwowierność, z drugiej wyrachowanie i siłę przekonywania. W sprawie Marka Haslika zapadł już wyrok skazujący na więzienie, uzdrowiciel jest jednak na wolności i teoretycznie może nadal "uzdrawiać".

Szeptuchy

Tradycyjne obrzędy mające uzdrawiać na Podlasiu znane od pokoleń. Prowadzą je owiane tajemnicą i darzone w swoim regionie ogromnym szacunkiem Szeptuchy. A jak przekonał się Igor Sokołowski, któremu udało się z niektórymi porozmawiać, trudno mówić tu o chęci zarabiania na naiwności, zdecydowanie więcej jest tu wiary i podlaskiej tradycji.