Najnowsze

Najnowsze

"Zaczęliśmy uciekać i wtedy usłyszeliśmy dwa strzały"

- Wysiadałam z autobusu, weszłam na lotnisko i w tym momencie policjanci zaczęli wszystkich ewakuować - wspomina jedna z pasażerek, która była w sobotni poranek na paryskim lotnisku Orly. Około godziny 8.30 mężczyzna zaatakował patrolujących port lotniczy żołnierzy, a następnie został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa. Ten sam napastnik ranił wcześniej policjantkę w czasie kontroli drogowej.

Już go mają. Wpadł listonosz ścigany listem gończym

List gończy za Cezarym P. okazał się bardzo skuteczny, chociaż listonosz wyemigrował do innego województwa. Po czterech dniach od wydania listu mężczyzna z Częstochowy wpadł na wsi pod Jelenią Górą. Miał przywłaszczyć prawie 70 tys. zł należące do emerytów.

"Układ rodzinno-towarzyski" w krakowskim urzędzie. CBA bada sprawę

Funkcjonariusze CBA weszli do Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. Związane jest to artykułem, który ukazał się w piątek w lokalnej gazecie - "Dzienniku Polskim". Napisano w niej o grupie lokalnych przedsiębiorców, którzy – według autorów - przejmują kontrolę nad gminnymi lokalami.

USA chcą zwiększyć liczbę sędziów zajmujących się deportacjami

Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad programem zwiększenia liczby sędziów orzekających w sprawach dotyczących deportacji nielegalnych imigrantów w 12 najbardziej potrzebujących amerykańskich miastach – pisze agencja Reutera, powołując się na źródła w Białym Domu.

10 lat więzienia za aborcję, powrót do prawa z XIX wieku

Parlament Angoli wbrew stanowisku rządu ma głosować w przyszłym tygodniu nad projektem ustawy przywracającej niezależnie od okoliczności karę dziesięciu lat więzienia za dokonanie aborcji. Byłoby to de facto przywrócenie portugalskiej ustawy z 1886 roku.

Kate i William w Paryżu w rocznicę śmierci księżnej Diany

We Francji sensacją stała się wizyta księżnej Kate i księcia Williama. Ale dla księcia to też trudna podróż, bo to właśnie w Paryżu zginęła jego matka księżna Diana, a ten rok to dwudziesta rocznica jej śmierci. Moment też jest trudny, bo prawdopodobnie w przyszłym tygodniu premier May wyśle do Brukseli list, który będzie początkiem procedury brexitowej. Jakby tego było mało, William wywołał sensację swoją ostatnią wizytą w klubie.

ETA zapowiada rozbrojenie

Baskijska organizacja separatystyczna ETA ogłosiła, że zamierza się rozbroić do 8 kwietnia i w tym celu niezwłocznie przekazać rządom - hiszpańskiemu i francuskiemu - koordynaty dotyczące kryjówek, gdzie przechowuje broń - ogłosił w piątek regionalny rząd baskijski.

Intruz na terenie Białego Domu. Zatrzymany po 16 minutach

Mężczyzna, który w ubiegły piątek wtargnął na teren wokół Białego Domu, przeskoczywszy 1,5-metrowe ogrodzenie, został schwytany dopiero po 16 minutach, ale nie zbliżył się do siedziby prezydenta – wynika z komunikatu wydanego w piątek przez Secret Service.

Papież wyspowiadał wiernych, nie wygłosił homilii

Papież Franciszek przez prawie godzinę spowiadał w piątek wiernych w czasie liturgii pokutnej w bazylice Świętego Piotra. Wcześniej papież sam przykląkł przy konfesjonale i spowiadał się, tak, jak to czynił w poprzednich latach.

Mało rekomendacji dla Le Pen. Kolonizacji Marsa nie będzie

Rada Konstytucyjna zakończyła w piątek przyjmowanie rekomendacji dla kandydatów do wyborów prezydenta Francji. Aby zostać dopuszczonym, przedstawić należy co najmniej 500 podpisów deputowanych (również tych do Parlamentu Europejskiego), merów czy radnych.

Wniosek o wotum nieufności. Co PO zarzuca rządowi Szydło

Spadek PKB, naruszanie zasad demokracji, niszczenie dorobku polityki zagranicznej III RP, czystki, nepotyzm, upolitycznienie prokuratury, chaos w edukacji i dewastacja przyrody - między innymi takie zarzuty wobec rządu Beaty Szydło znalazły się we wniosku PO o wotum nieufności.

Gra w zielone

W piątek na całym świecie zrobiło się zielono. To dzień Świętego Patryka, czyli narodowe święto Irlandii. Są zielone parady, nawet zielone piwo, a przy tym jest radośnie i bardzo hucznie - również i w Polsce.

Co dalej z Rotundą?

Zamieszanie wokół symbolu Warszawy. Najpierw zrobiło się głośno o rozbiórce słynnej Rotundy, teraz jest głośno, bo decyzję wstrzymano. Tak zarządził stołeczny konserwator zabytków, a zrobił to w momencie, kiedy prace już ruszyły.

Bez uścisku dłoni

To pierwsze takie spotkanie w cztery oczy. Donald Trump przyjął Angelę Merkel. Było wspólne zdjęcie i prawdopodobnie brak uścisku dłoni. Relacje nie należą do łatwych, ale są cele ważniejsze - gospodarka i pieniądze, o które każdy zabiega.

Bezprawie na granicy?

Deklarują, że są bici, torturowani i bez szans na normalne życie w swoim kraju. Każdego dnia na granicy w Terespolu kilkadziesiąt osób prosi o status uchodźcy. I choć polskie prawo gwarantuje im ochronę, straż graniczna wpuszcza nielicznych.

Rząd, "prawda" i rzeczywistość

Władza przekonana jest o swojej racji i pokazuje to w używanym przez siebie języku. Prawda jest tylko jedna, ale rzeczywistość ostatnio wiele razy pokazała, że słowa nie zawsze były odzwierciedleniem prawdziwych wydarzeń. Kiedy dziennikarze próbują dopytać, niekiedy stają się natrętami, którzy niepotrzebnie zadają niewygodne pytania.

PO: Schetyna na premiera

Jest wniosek i jest kandydat na premiera - to Grzegorz Schetyna. PO zawalczy o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Lista zarzutów jest długa - partie opozycyjne z listą mogą się nawet zgodzić, ale już trudniej zaakceptować im lidera PO jako przyszłego premiera.

"Nawet gdyby to był miesiąc, a nie trzy dni, to by się nie udało"

"Pan Bóg miał siedem dni, by stworzyć świat, a ja miałem trzy, by wypromować kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego - stwierdził w jednym z wywiadów minister Waszczykowski". Te słowa komentowali goście "Faktów po Faktach". - No tak, tylko że Panu Bogu się udało. A tu nawet gdyby to był miesiąc, a nie trzy dni, to by się nie udało - stwierdził Janusz Zemke, eurodeputowany SLD. - Saryusz- Wolski niewątpliwie jest kompetentny w sensie pewnych umiejętności, ale w wymiarze ideowym jest zupełnie obcy - ocenił Marian Piłka (Prawica RP). - Nie był to dobry kandydat - przyznał.

Na odstrzał?

Niektórzy jak widać jednak muszą i wolny czas spędzają zabijając wypuszczane z klatek ptaki. Ta aluzja do oświadczenia prezesa Polskiego Związku Łowieckiego jest nieprzypadkowa, bo samego prezesa ktoś niebawem - mówiąc kolokwialnie - może "odstrzelić". Do Sejmu trafił projekt ustawy likwidującej Polski Związek Łowiecki i nadzór nad myśliwymi przekazujący ministrowi rolnictwa oraz nowej instytucji - ze słowem "narodowy" w nazwie. Kto stoi za tym pomysłem? O tym Magdalena Gwóźdź.

Wielkie łowy

Pytania o zasady polowania z udziałem ministra środowiska i szefa Polskiego Związku Łowieckiego. Chociaż część myśliwych słowo polowanie bierze tu w cudzysłów, bo panowie strzelali do ptaków wyhodowanych w specjalnym ośrodku i wypuszczanych im przed lufy z klatek. Jan Szyszko i Lech Bloch zabili tak pół tysiąca bażantów, a Magdalena Raczkowska-Kazek pyta - polowanie to czy rzeź?