Najnowsze

Najnowsze

"Chcemy weta". Protesty w wielu polskich miastach

W czwartek w wielu miejscach Polski zorganizowano protesty przeciwko wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim zgodnie z szacunkami policji zebrało się 14 tysięcy osób, według rzecznika ratusza - 50 tysięcy. Uczestnicy demonstracji apelowali do prezydenta Andrzeja Duda o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa.

"Można było zastosować inną terapię, właściwą dla tej choroby"

- Być może autorom obecnych rozwiązań wydaje się, że jeżeli się wprowadzi zmianę kadrową, bo do tego się de facto ona sprowadza, to przyjdą sądy, które nie będą już sprzyjały poprzedniej władzy tylko tej - mówił w "Faktach po Faktach" były poseł PiS Zbigniew Girzyński. W drugiej części programu gośćmi byli Bartosz Arłukowicz i Jan Maria Jackowski.

"Irański ambasador musi wyjechać w ciągu 45 dni"

Władze Kuwejtu nakazały w czwartek ambasadorowi Iranu opuszczenie kraju - podała irańska agencja ISNA. Decyzja łączy się z narastającym sporem związanym z postępowaniem sądowym dotyczącym irańskiego udziału w organizacjach szpiegowskich.

"To może doprowadzić do całkowitej degrengolady prawnej"

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym przegłosowana w Sejmie. Przewiduje ona m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku, a także utworzenie trzech nowych Izb. Opozycja, według której ustawa jest niekonstytucyjna, apeluje o weto prezydenta. Robert Biedroń, który był gościem Małgorzaty Łaszcz w programie Tak Jest, mówił o tym, że te zmiany oznaczają dla samorządów nieprzewidywalność i niepewność prawną. Prezydent Słupska dodał, że „będziemy mieli chaos prawny” a „te wady prawne doprowadzą do całkowitej destrukcji systemu, ładu prawnego i jest to niebezpieczne nie tylko dla samorządów ale w ogóle niebezpieczne dla funkcjonowania państwa.”

Trzy lata kolonii karnej dla blogera

Sąd w Baku skazał w czwartek blogera Aleksandra Łapszyna na trzy lata pozbawienia wolności. Ten bloger i podróżnik, mający obywatelstwa Rosji i Izraela, znalazł się na czarnej liście Azerbejdżanu w 2011 roku za nieuzgodnioną z Baku wizytę w Górskim Karabachu.

"Zmiany powinny prowadzić do czegoś lepszego, a te nie prowadzą."

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym. „Za” głosowało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu. Ustawa przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, utworzenie trzech nowych Izb SN oraz zmiany w trybie powoływania sędziów SN Teraz ustawa trafi do Senatu. O zmianach w sądownictwie z Małgorzatą Łaszcz rozmawiał rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Huge row over the Supreme Court. Opposition sings the national anthem after the debate

After stormy deliberations, the Justice Committee of the Sejm rejected in block voting all amendments to the draft law on the Supreme Court proposed by the opposition. Amendments proposed by PiS were approved. Members of the opposition protested against block voting. The voting procedure was received with shouts of "ORMO, ZOMO, censorship," "No consent to such methods," "You’re making Kaczyński a dictator." Towards the end of the meeting there was a scuffle over Stanisław Piotrowicz's microphone. Some MPs sang the national anthem.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie potępiajmy sędziów, którzy zostaną

Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał Sąd Najwyższy po zmianach. Na pewno będzie inny. Pozostaną w nim jednak jacyś wskazani sędziowie, którzy będą w trudnej sytuacji etyczno-moralnej - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. - Chciałabym zaapelować, żeby tych sędziów nie potępiać. To nie będzie tak, że to będą jacyś kolaboranci albo sami zwolennicy PiS - dodał.

"Dzisiejszy dzień jest końcem nadzwyczajnej kasty"

Nie ma sprawiedliwego wyroku bez uczciwego sędziego. Chcemy, żeby Polacy, idąc do sądu, wiedzieli, że trafią na uczciwy sąd i spotkają na końcu rozprawy uczciwy wyrok - powiedział dziennikarzom w Sejmie minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

"NYT" z Polską na okładce. Media o tym, jak "PiS odwraca się od demokracji"

Podejście Komisji Europejskiej w sprawie Polski ucieszyło wielu w Brukseli - pisze portal Politico, komentując ostatnie ostre słowa wiceszefa KE Fransa Timmermansa. Zagraniczne media obszernie piszą o zmianach w Sądzie Najwyższym forsowanych przez PiS w Sejmie oraz ulicznych protestach. Zdjęcie demonstrujących przed Pałacem Prezydenckim trafiło na czwartkową okładkę dziennika "The New York Times".

Nowoczesna wręcza "książki o tyranii". Brudziński: proszę uporządkować, żeby na głowę nie spadło

- Przekazuję panu marszałkowi tę książkę, abyście się z nią zapoznali - powiedział w Sejmie Ryszard Petru (Nowoczesna), trzymając w ręce "książkę o powstawaniu tyranii". - Bardzo dziękujemy, nigdy dosyć czytania. Im więcej Polaków będzie czytało ze zrozumieniem, tym lepiej dla nas wszystkich - odpowiedział mu wicemarszałek Joachim Brudziński. Po chwili, poza jedną książką, na stole marszałka pojawiły się dziesiątki innych. - Proszę o uporządkowanie tego, żeby komuś na głowę nie spadło - dodał wtedy Brudziński.

"The parliamentary majority used brutal force." Opinions of constitutional experts

"This is not lawmaking. This is pushing through a bill that was drafted in unclear circumstances, in obscure circles. A bill that has hardly been amended. A bill that violates the fundamental principles of the Constitution. This is very poor lawmaking," Professor Marek Chmaj, a constitutional expert, comments on what happened in the Sejm last night.