Najnowsze

Najnowsze

Portrety europosłów na szubienicach. Komentarze premier i ministrów

Prokuratorskie postępowanie w sprawie portretów eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej umieszczonych na atrapach szubienic podczas demonstracji środowisk narodowych w Katowicach zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak przyznał, taka forma protestu nie podoba mu się ze względu na "ramy kulturowe", ale podkreślił, że należy zaczekać na "ocenę prokuratora", który zajmie się tą sprawą. - Akty agresji, nietolerancji, wszelkie przejawy takich zachowań stanowczo potępiam i tu nie ma w ogóle dyskusji - oświadczyła z kolei premier Beata Szydło.

"Jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów z SPD"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w poniedziałek gotowość do rozmów z socjaldemokratami (SDP) na temat utworzenia nowego rządu. Zapewniła, że jej partia (CDU) chce te rozmowy prowadzić "poważnie, z zaangażowaniem, rzetelnie".

Schetyna: musimy z Nowoczesną po partnersku ułożyć układankę

- Umów należy dotrzymywać; powinniśmy zrobić wszystko, żeby to, co udało się zrobić w Warszawie było kontynuowane - mówił lider PO Grzegorz Schetyna. Wyraził nadzieję, iż "pierwszy krok" w zjednoczeniu opozycji będzie kontynuowany przez nową szefową Nowoczesnej Katarzynę Lubnauer.

Ruszają świąteczne jarmarki. Z większą ochroną

W niemieckich miastach ruszają tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe. W tym roku będą się one odbywały przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. W zeszłym roku w terrorystycznym zamachu na takim jarmarku w Berlinie zginęło 12 osób.

Loża prasowa 26.11.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej Elizę Olczyk („Wprost”), Wojciecha Maziarskiego („Gazeta Wyborcza”), Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl) i Adama Szostkiewicza („Polityka”). Na początku dziennikarze skomentowali wywiad prezydenta dla TVN24. Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim mówił m.in o wetach w sprawie projektów ustaw sądowych i o tym, że ich powodem był brak komunikacji na linii prezydent - rząd. Andrzej Duda mówiąc o swoich projektach ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa podkreślił że nie łamią one konstytucji. W kontekście planowanych zmian w sądownictwie dziennikarze rozmawiali o sejmowej debacie, która odbyła się z udziałem jedynie kilku posłów PiS oraz o protestach w przeciw zmianom w KRS i Sądzie Najwyższym, które miały miejsce w wielu miastach w Polsce. Kolejnym tematem była decyzja Antoniego Macierewicza, który wycofał wnioski o awanse generalskie. Prezydent potwierdził w wywiadzie, że dowiedział się o tym z mediów. Publicyści rozmawiali także o planowanych przez PiS zmianach w ordynacji wyborczej. Na koniec goście skomentowali zmianę na stanowisku szefa Nowoczesnej. Liderem partii została Katarzyna Lubnauer.

Litwa z ustawą Magnitskiego

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podpisała w poniedziałek tak zwaną ustawę Magnitskiego. Akt prawny umożliwia od przyszłego roku wydanie zakazu wjazdu na terytorium kraju obcokrajowcom podejrzanym o korupcję, przestępstwa finansowe i łamanie praw człowieka.

Jak zapowiadał, tak robi. Ziobro "natychmiastowo" odwołuje prezesów sądów

Odwołano trzech prezesów sądów z Krakowa, w tym Sądu Okręgowego oraz siedmiu zatrzymanych w poniedziałek przez CBA dyrektorów sądów z okręgu krakowskiego - podało Ministerstwo Sprawiedliwości. - To było duże śledztwo - wyjaśniał w porannej rozmowie radiowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W rękach funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego znaleźli się byli i obecni dyrektorzy sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej.

"Idę na zero, twardo idę na zero"

W tym tygodniu Tomasz Sianecki wywołał do odpowiedzi ówczesną sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na 10 pytań z wiedzy o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach listopada 2007 roku odpowiada Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej.

Polska Kronika Faktowa 26.11.2017

Długie powitanie premiera Donalda Tuska, umowa koalicyjna PO-PSL, wywożenie dokumentów pod osłoną nocy oraz rozpad Samoobrony, czyli Krzysztof Filipek zakłada Partię Regionów. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

#Pamięć Absolutna 26.11.2017

Dziennikarze podróżują w czasie i tym razem cofają się do końcówki listopada 2007 roku. W tym odcinku przypominają przede wszystkim ponad trzygodzinne exposé premiera Donalda Tuska, ale także wieczorną ewakuację Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po znalezieniu na strychu pocisku z okresu II wojny światowej.

"Kolejny etap konfliktu rozegra się według reguł rosyjskich"

Po wygranej w Syrii prezydent Rosji Władimir Putin chce uzyskać legitymizację inwazji Moskwy na Ukrainie, wciągając prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w kolejne złe porozumienie - ocenia w poniedziałkowej publikacji amerykański dziennik "Washington Post".

Sondaż: tylko co czwarty Katalończyk wciąż chce niepodległości

Miesiące napięć wokół nielegalnego referendum niepodległościowego Katalonii doprowadziły do tego, że zaledwie 24 procent mieszkańców regionu chce stworzenia samodzielnego państwa - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "El Pais". Równocześnie 71 procent pytanych chce znalezienia rozwiązania dla pozostania Katalonii w Hiszpanii.

Macierewicz o relacjach z prezydentem: niezdrowa sytuacja, musiała zostać przecięta

Od dłuższego czasu trwała sytuacja niezdrowa, odkładano awanse generalskie, blokując w ten sposób rozwój armii - tłumaczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, komentując napięte stosunki na linii prezydent-MON. - Ta sytuacja musiała zostać przecięta, by umożliwić ośrodkowi prezydenckiemu swobodę działania - tłumaczył szef resortu i dlatego - jak podkreślił - wycofał wnioski o awanse.