Najnowsze

Najnowsze

Prezydent hybrydą? "Mamy wolność słowa. Można i niemądre rzeczy głosić"

Bardzo ubolewam nad niektórymi komentarzami. Można się ustosunkować do różnych wypowiedzi, ale one muszą być poważne - mówił w internetowej części "Jeden na jeden" prezydencki minister Paweł Mucha, komentując jeden z felietonów w "Gazecie Polskiej". Autor tekstu nazwał prezydenta "hybrydą" i ocenił, że Andrzej Duda "realizuje program o 180 stopni inny" od tego, z którym kandydował w wyborach.

Gersdorf: Nie chodziłam demonstrować. Było ciemno, to wzięłam świeczkę

Poszłam na demonstrację przed Sąd Najwyższy podziękować wszystkim obywatelom - wyjaśniała profesor Małgorzata Gersdorf w Radiu ZET, pytana o swój udział w demonstracji przed Sądem Najwyższym. Pierwsza Prezes SN zapewniła, że nie uczestniczyła w "łańcuchu światła", a świeczkę trzymała w dłoni, ponieważ "było ciemno". Zapowiedziała jednocześnie, że jeżeli ustawa o Sądzie Najwyższym wejdzie w życie w kształcie proponowanym przez prezydenta, to "odejdzie ze stanowiska".

Piotrowicz komplementuje "ładne oczy" prezydenckiej minister

- Omawialiśmy poszczególne przepisy, zastanawialiśmy się nad możliwymi rozwiązaniami - wyjaśniał przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz, pytany przez dziennikarzy w Sejmie o przebieg środowych obrad nad poprawkami PiS do prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. - A potem pani Surówka-Pasek zrobiła wielkie oczy - weszła mu w słowo reporterka TVN24 Agata Adamek, odnosząc się do sytuacji, kiedy podsekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta przyznała, że doradcy Andrzeja Dudy nie znają treści wszystkich poprawek PiS przechodzących przez komisję. - Jak ma ładne, no to robi - odparł na to uśmiechnięty Piotrowicz.

"Jeżeli granice zostaną przekroczone, nie będę mógł się na to zgodzić"

- Określiłem, jakie są granice tego, co postrzegam jako dopuszczalną zmianę w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Powiedziałem, że na powrót do tych rozwiązań, które zakwestionowałem w lipcu, się nie zgodzę - podkreślił prezydent Andrzej Duda przebywający z wizytą w Wietnamie. Na konferencji prasowej odniósł się do zgłoszonych przez PiS poprawek dotyczących jego projektów ustaw o KRS i SN.

Pawłowicz i opozycja jednym głosem. "Zapis jaskrawie niezgodny z konstytucją"

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz nie pozwoliła o sobie zapomnieć w czasie środowych obrad komisji sprawiedliwości i praw człowieka nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Stanowczo odpowiadała na wygłaszane przez posłów opozycji opinie o niekonstytucyjności przepisów. Ostatecznie jednak stwierdziła, że jeden zapis jest "jaskrawie niezgodny z konstytucją", ale jak dodała, zagłosuje za nimi "z powodu umowy politycznej".

Trump do May: skup się na islamskim terroryzmie, a nie na mnie

"Nie skupiaj się na mnie, skup się na destrukcyjnym, radykalnym islamskim terroryzmie, który panoszy się w Wielkiej Brytanii" - tak na Twitterze Donald Trump zwrócił się do Theresy May. W ten sposób prezydent USA odpowiedział rzecznikowi brytyjskiego rządu, który w imieniu Downing Street skrytykował Amerykanina za udostępnienie na Twitterze antymuzułmańskich nagrań zamieszczonych wcześniej przez brytyjską skrajną prawicę.

Dostał wyrok za zbrodnie wojenne, wypił truciznę na oczach wszystkich

Miał odsiedzieć 20 lat za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie. Taki wyrok ogłosił Trybunał w Hadze. Oskarżony Slobodan Praljak z werdyktem się jednak nie zgodził i na oczach wszystkich wypił truciznę. Na sali szok, nieprzytomny mężczyzna i lawina pytań - jak do tego mogło dojść?

Burzliwe obrady nad prezydenckim projektem

Drugi dzień burzliwych obrad komisji sprawiedliwości i podobny schemat działania. Prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym idą w szalenie szybkim tempie, a poprawki PiS są od razu zatwierdzane. Głos opozycji na nic się zdaje, nawet ten o niekonstytucyjności. Zaskoczeni są też sami doradcy prezydenta i nie wykluczają weta. Czy prezydencki projekt - po takiej rewolucji - nadal jest jeszcze projektem prezydenta?

Prezydent hybrydą? "Mamy wolność słowa. Można i niemądre rzeczy głosić"

Bardzo ubolewam nad niektórymi komentarzami. Można się ustosunkować do różnych wypowiedzi, ale one muszą być poważne - mówił w internetowej części "Jeden na jeden" prezydencki minister Paweł Mucha, komentując jeden z felietonów w "Gazecie Polskiej". Autor tekstu nazwał prezydenta "hybrydą" i ocenił, że Andrzej Duda "realizuje program o 180 stopni inny" od tego, z którym kandydował w wyborach.

Śledztwo w sprawie zdjęć europosłów na szubienicach

Musiało upłynąć pięć dni, by prokuratura zadecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie zawieszenia zdjęć europosłów PO na szubienicach w trakcie demonstracji narodowców w Katowicach. Śledztwo będzie jednak toczyć się w sprawie, a nie przeciwko komuś, choć wszyscy doskonale wiedzą, kto wieszał i co mówił.

Niepokojący test rakiety Kima

Rakieta Kim Dzong Una wyżej niż stacja kosmiczna. Poleciała na 900 kilometrów od wyrzutni i wzniosła się wysoko w kosmos. Najnowszy test pokazuje, że północnokoreańscy inżynierowie pracują bez wytchnienia i zadziwiająco szybko. Co jest bardzo niebezpieczne i niepokojące. Dlatego zbiera się Rada ONZ.

Cena odwagi

Za transparent z hasłem "Stop faszyzmowi" zostały skopane i obrzucone obelgami. Same jednak też mogą usłyszeć zarzut zakłócania legalnego zgromadzenia. Podobne zarzuty - na przykład za udział w kontrmanifestacjach smoleńskich - usłyszało w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt osób. W całym kraju toczy się w sumie ponad 600 postępowań wobec osób biorących udział w różnych antyrządowych protestach. Niektórzy mają po kilka spraw. Do tego dochodzi spisywanie i legitymowanie demonstrujących, miedzy innymi tych, którzy na obchody miesięcznic smoleńskich przynosili białe róże.

Sobotka podał się do dymisji. Czas na Babisza

Dotychczasowy czeski rząd socjaldemokratycznego premiera Bohuslava Sobotki podał się w środę do dymisji, co otwiera drogę do utworzenia nowego rządu po październikowych wyborach do Izby Poselskiej.

"Sędziowie nie mają prawa bronić sądów"

Obradom komisji sprawiedliwości przysłuchują się sędziowie, w tym Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która krytykowana jest przez Zofię Romaszewską za bronienie niezawisłości sędziów. Prezes odpowiada, że broni nie swojego stanowiska, a konstytucji, która jest zagrożona. A skoro tak, to padają pytania, dlaczego sędziowie biernie się przyglądają i nie protestują?