Najnowsze

Najnowsze

Edukacyjny odlot. Brak Darwina w podręcznikach

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko" - wieszcz polski, ale myśl uniwersalna. Słowa Adama Mickiewicza w szkolne życie młodych hindusów wcielił tamtejszy minister edukacji, który do ustaleń naukowców podchodzi bardziej niż sceptycznie i z podręczników wykreśla teorię ewolucji.

Pierwsze w historii klony naczelnych

Po latach prób i błędów wreszcie się udało - w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju na świat przyszły dwa klony makaka jawajskiego. Naukowcy czekali na to dwie dekady, od momentu, kiedy pierwszy raz udało się sklonować ssaka. Owca Dolly przeszła do historii, naukowcy, którym udało się ten sukces powtórzyć na naczelnym - też pewnie do niej przejdą. Pytanie, komu przejdzie ochota na sklonowanie człowieka. I kiedy.

Wypłata od Unii

Ile pieniędzy dostanie Polska od Unii Europejskiej? Odpowiedź poznamy na przełomie maja i czerwca, wcześniej jednak okaże się, jakie kryteria zostaną przyjęte w podziale unijnych środków. Materiał o cenie prawa i finansowym wymiarze wymiaru sprawiedliwości.

Uspokajające kamizelki

W niemieckich szkołach są coraz popularniejsze, chociaż niektórym kojarzą się z kaftanami bezpieczeństwa. Kamizelki obciążeniowe - bo to o nich mowa - mają pomóc nadruchliwym dzieciom w koncentracji. Terapeuci jednak ostrzegają: kamizelki to nie uniwersalny „uspokajacz dzieci”, a tylko część rehabilitacji, która powinna być prowadzona pod okiem specjalisty.

Skandal na gali charytatywnej

Zaproszenia nie dostaną nigdy. Ich obecność służy tylko rozrywce mężczyzn odnoszących sukcesy. To oni bawią się na corocznej gali charytatywnej. To Klub Prezesów, czyli spotkanie elity brytyjskiego biznesu. Ekskluzywny jest klub, ekskluzywny hotel w którym trwa zabawa tylko zachowaniu mężczyzn do tej klasy daleko.

Funkcjonariusz ABW przesłuchany w sprawie Amber Gold

Wszystkie moje czynności podejmowane w sprawie Amber Gold były realizowane na polecenie przełożonych; w 2011 r. nie miałem polecenia, by wszcząć sprawę operacyjną w sprawie Amber Gold - mówił w czwartek przed sejmową komisją śledczą funkcjonariusz ABW, który pracował przy sprawie.

Ofiara Hitlera

Wydawałoby się, że pewne rzeczy są oczywiste dla każdego i historyczny elementarz przyswoili wszyscy. Po opublikowanych przez "Superwizjer" nagraniach wiadomo, że tak nie jest. Bo gdy słyszy się toast "za Adolfa Hitlera i naszą kochaną ojczyznę Polskę", to trudno w to, co się słyszy, uwierzyć. Co Adolf Hitler z Polską i Polakami zrobił? Przypomnijmy tragiczną część naszej historii, której świadkiem i ofiarą była bohaterka reportażu.

Za wolność... mordercy

Jakie postaci są niesione na sztandarach ekstremistów? Dosłownie niesione, bo w czasie Marszu Niepodległości na jednym z transparentów widniała podobizna Janusza Walusia, a ostatnio zorganizowano dla niego zbiórkę pieniędzy. To człowiek, który został skazany za morderstwo z pobudek rasistowskich.

Walka z rasizmem. Sprawy umarzane, prokuratorzy awansowani

Szef MSWiA Joachim Brudziński mówi o marginesie, na którym od miesięcy mieści się coraz więcej wydarzeń, haseł i ludzi. A w niektórych miejscach w Polsce ten - jak to określają politycy PiS - marginalny problem jest już tak duży, że prokuraturę zalewały doniesienia dotyczące faszystowskich symboli. Sprawy były masowo umarzane, a prokuratorzy są przez obecne władze… awansowani. Walka z rasizmem w praktyce na przykładzie Białegostoku.

Walka i przyzwolenie

Szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił w Sejmie informację na temat podejrzanych o propagowanie totalitarnych ustrojów oraz nawoływanie do nienawiści. Jego wystąpienie to oczywiście odpowiedź na reportaż "Superwizjera", w którym pokazano osoby gloryfikujące Adolfa Hitlera. Zdaniem ministra problem jest, ale marginalny. Czy ten margines nie rozrasta się niebezpiecznie właśnie przez polityczne lekceważenie i przyzwolenie, jakie od miesięcy wyraźnie widać?

Szef czeczeńskiego Memoriału pozostanie w areszcie

Czeczeński Sąd Najwyższy utrzymał w mocy decyzję sądu niższej instancji w sprawie aresztu dla szefa oddziału Stowarzyszenia Memoriał Ojuba Titijewa. Sąd odrzucił tym samym skargę złożoną przez adwokatów. Titijew pozostanie w areszcie na kolejne dwa miesiące.

Ukraina przekazuje listę Serbów walczących w Donbasie. Belgrad nie reaguje

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała w ostatnich dniach władzom Serbii dane kolejnych 23 jej obywateli, którzy walczą po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie – poinformował w czwartek szef SBU Wasyl Hrycak. Należeć mieli oni do tak zwanej grupy Wagnera podejrzewanej o bycie przykrywką dla rosyjskiej jednostki specjalnej.

Downing Street: Trump odwiedzi Londyn w tym roku

Brytyjska premier Theresa May i prezydent USA Donald Trump poprosili swoich urzędników o "sfinalizowanie szczegółów" wizyty Trumpa w Wielkiej Brytanii w tym roku - poinformowało Downing Street. Przywódcy obu państw spotkali się w czwartek w Davos.

Zniesienie tajności głosowań. "Senat zajmie się tym w przyszłym tygodniu"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że w przyszłym tygodniu senatorowie zajmą się zmianami w regulaminie głosowań - chodzi o zniesienie tajności. Zmiany te politycy PiS zapowiadali zaraz po odrzuconym w tajnym głosowaniu wniosku prokuratury o wydanie zgody na zatrzymanie i aresztowanie senatora Stanisława Koguta.

Radio promowało nazistowskie zespoły, szef MSWiA mu dziękuje

Joachim Brudziński podczas debaty w Sejmie dziękował mediom, które "nie przechodzą obojętnie wobec tego typu zjawisk", jakie pokazał reportaż "Superwizjera". Tymczasem radio wymienione przez szefa MSWiA promowało zespół, który zagrał na festiwalu "Orle Gniazdo", a także zespół, który nagrał piosenkę z członkami stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Ponadto dyrektor radia jest prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którego warszawski oddział teraz stawia zarzuty TVN.

Neonaziści - poważny problem czy margines?

Polityczne spory i wzajemne oskarżenia - tak wyglądała sejmowa dyskusja po wysłuchaniu informacji szefa MSWiA na temat totalitaryzmów. Opozycja zarzuca ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu, że ten marginalizuje problem neonazizmu w Polsce, ale politycy PiS przekonują, że nie jest on bagatelizowany. Jednocześnie chętnie sięgają po przykłady państw zachodnich, gdzie - ich zdaniem - problem propagowania totalitaryzmów jest dużo większy. O skali neonazizmu i odpowiedzialności za jego rozprzestrzenianie się dyskutowali Michał Wójcik z Ministerstwa Sprawiedliwości i Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Rosjanie pokazali najnowszy bombowiec. Putin chwali i mówi o "znaczącym kroku"

Władimir Putin w czwartek wyraził zadowolenie z wejścia do produkcji najnowszego naddźwiękowego bombowca strategicznego Tu-160M2. Rosyjski prezydent oglądał nową, zdolną do przenoszenia broni atomowej maszynę w locie i podkreślił, że wzmocni ona potencjał militarny Rosji. Rosyjskie lotnictwo zamówiło jak dotąd 10 tych samolotów.

Wenezuela wydaliła hiszpańskiego ambasadora

Wenezuelskie władze poinformowały w czwartek o uznaniu hiszpańskiego ambasadora w tym kraju Jesusa Silvy Fernandeza za persona non grata oraz o wydaleniu go z kraju ze względu na "agresję i ingerowanie w wewnętrzne sprawy Wenezueli" ze strony Hiszpanii.

Prezes PiS: immunitet nie może stawiać nikogo ponad prawem

"Z naszych list będą kandydować tylko ci, którzy podpiszą deklarację dotyczącą immunitetu" - napisał w liście do członków Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosław Kaczyński. Słowa Kaczyńskiego nawiązują do głosowania w Senacie nad wyrażeniem zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta.