Najnowsze

Najnowsze

Zmarł były premier Norwegii

W wieku 90 lat zmarł we wtorek wieczorem były premier Norwegii, socjaldemokratyczny polityk Odvar Nordli - poinformował agencję prasową NTB szef norweskiej Partii Pracy Jonas Gahr Store.

Bodnar: prawo do aborcji to nie jest prawo człowieka

To ustawodawca przyznaje możliwość przerywania ciąży zgodnego z prawem - ocenia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Dodaje jednocześnie, że obowiązujące przepisy stanowią "tradycję instytucjonalną" i pozostaje pytanie, czy należy je zmieniać. W środę Sejm ma się zająć dwoma obywatelskimi projektami zmieniającymi prawo dotyczące aborcji.

Sejm zajmie się prawem aborcyjnym. Dwa protesty przed parlamentem

W środę Sejm zajmie się dwoma projektami zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Dzień wcześniej zarówno zwolennicy zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji jak i osoby popierające ich liberalizację pikietowały w okolicach Sejmu. Obie manifestacje zgromadziły w sumie około 100 osób.

Trump przyjedzie do Davos. Wcześniej zrobił to tylko Clinton

Prezydent USA Donald Trump zamierza pojechać na 48. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii - podała we wtorek w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Konferencja w alpejskim kurorcie rozpocznie się 23 stycznia i będzie trwała cztery dni.

Zaatakował pracownika biura PiS. Poszukiwany przez policję

Policja poszukuje mężczyzny, który we wtorek zaatakował pracownika biura Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Chrzanowie. Pracownik został uderzony ręką, nie odniósł obrażeń – poinformował we wtorek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Polański nie usłyszy zarzutów w sprawie Marianne Barnard

Prokuratura w Los Angeles podała we wtorek, że nie postawi zarzutów reżyserowi Romanowi Polańskiemu w związku z oskarżeniami Marianne Barnard, która zeznała, że artysta molestował ją w 1975 r., gdy miała 10 lat. Według prokuratury sprawa uległa przedawnieniu.

Macierewicz odchodzi

Podobno walczył do ostatniej chwili, ale decydujący był głos prezydenta. Antoni Macierewicz nie jest już ministrem obrony narodowej. Nikt nie ukrywa, że jednym z głównych powodów była wojna z Pałacem Prezydenckim. Pytanie, czy to będzie koniec i wyciszenie sporu - czy zarzewie nowego, większego.

Koniec z superministerstwem

Dużo zmian jeśli chodzi o resorty gospodarcze. Koniec z superministerstwem. Teresa Czerwińska to nowy minister finansów. Jadwiga Emilewicz odpowiadać teraz będzie za resort przedsiębiorczości i technologii, Andrzej Adamczyk za ministerstwo infrastruktury, a Jerzy Kwieciński za resort inwestycji i rozwoju.

Kowalczyk za Szyszkę

Walczył z kornikiem, wspierał myśliwych, na setki lat zapamięta go Puszcza Białowieska. We wtorek tekę szefa resortu środowiska oddał Jan Szyszko. Przejmuje ją były szef komitetu stałego rady ministrów Henryk Kowalczyk.

Ośmiu nowych ministrów

Mateusz Morawiecki przedstawił nową, zmienioną Radę Ministrów. Jest ośmiu nowych szefów resortów - w tym ten, który ma do ucha prezesa najbliżej.

Brudziński zmienia Błaszczaka

Druga osoba w Prawie i Sprawiedliwości, prawa ręka prezesa - Joachim Brudziński nowym szefem MSWiA. Mariusz Błaszczak przeszedł do innego resortu. Zastąpił Antoniego Macierewicza w ministerstwie obrony narodowej.

Opozycja komentuje

Rekonstrukcja zapowiadana była od dawna. Najpierw wymieniono premiera. Teraz on sam ogłosił swoją nową Radę Ministrów. Oto jak zmiany w rządzie komentują politycy opozycji.

Radziwiłł odchodzi z ministerstwa zdrowia

Opuszcza stanowisko w trakcie rozmów z rezydentami. Minister Konstanty Radziwiłł chciał dekretami skracać kolejki i nie poradził sobie z protestem młodych lekarzy. Pytanie, czy da sobie radę zastępujący go lekarz kardiolog Łukasz Szumowski?

Czaputowicz nowym ministrem spraw zagranicznych

We wtorek ze swoim ministerialnym stanowiskiem pożegnał się Witold Waszczykowski. Od teraz polską dyplomacją pokieruje dotychczasowy podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych - Jacek Czaputowicz.

"Zakon PC" czy "bunt pokolenia 40-latków"?

- To bunt pokolenia 40-latków, którzy pozbywają się kompromitujących 70-latków - powiedział w "Kropce nad i" o rekonstrukcji rządu Tomasz Siemoniak (PO). - W tej chwili to jest rząd zakonu PC - uważa z kolei Kazimierz Marcinkiewicz, były premier z PiS. Trzecim gościem wydania specjalnego "Kropki nad i" był prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta.

Paszporty "Polityki" wręczone

Jagoda Szelc, Marcin Wicha, Michał Borczuch, Norman Leto, Joanna Freszel, formacja Hańba! oraz studio Bloober Team to laureaci 25. edycji Paszportów "Polityki". Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Ofensywa syryjskiej armii. Niepokój Turcji, wzywa ambasadorów

Do MSZ Turcji wezwano we wtorek ambasadorów Rosji i Iranu, gdzie wyrażono im zaniepokojenie z powodu "naruszenia zawieszenia broni w strefie deeskalacji w (prowincji) Idlib" przez siły reżimu syryjskiego - podał Reuters, powołując się na źródło w resorcie.

"Cena za usunięcie Macierewicza jest niestety bardzo wysoka"

Jestem trochę zaskoczony dymisją Antoniego Macierewicza. Wydawało się, że jest takim ministrem, który ma jeszcze przed sobą dużo zadań do wykonania. Zadań, które może skutecznie wykonywać - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Sasin, nowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że jego następca Mateusz Błaszczak jest "jednym z najlepszych ministrów w rządzie". Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca klubu Nowoczesnej oceniła, że "cena za usunięcie Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej jest niestety bardzo wysoka". W drugiej części programu rozmawiali byli politycy PiS - Michał Kamiński (Unia Europejskich Demokratów) i politolog Marek Migalski.

"Zakon PC" czy "bunt pokolenia 40-latków"?

- To bunt pokolenia 40-latków, którzy pozbywają się kompromitujących 70-latków - powiedział w "Kropce nad i" o rekonstrukcji rządu Tomasz Siemoniak (PO). - W tej chwili to jest rząd zakonu PC - uważa z kolei Kazimierz Marcinkiewicz, były premier z PiS.

Przedstawiciel Ukrainy w ONZ: winę za impas w Donbasie ponosi Rosja

Moskwa odrzuca propozycje w sprawie rozmieszczenia sił pokojowych w zajętym przez separatystów prorosyjskich w Donbasie – oświadczył przedstawiciel Ukrainy w ONZ Wołodymyr Jelczenko. Jak dodał, Rosjanie nalegają również, by siły te zajmowały się jedynie ochroną obserwatorów w tym regionie.