Najnowsze

Najnowsze

Szef KNF za granicą. Na temat doniesień medialnych "chętnie wypowie się w kraju"

Na temat "spraw bieżących" chętnie wypowiem się już w kraju - poinformował we wtorek szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski, który przebywa obecnie w Singapurze. We wtorek "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł, w którym dziennikarze donoszą, że szef KNF miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu. W rozmowie z RMF FM Chrzanowski zadeklarował, że "nie rozważa rezygnacji" ze swojego stanowiska.

"To był jeden marsz"

W dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" prezydencki minister Andrzej Dera mówił, że 11 listopada odbył się jeden "marsz z okazji stulecia niepodległości". Pytany o jego nazwę, odpowiedział, że to "nie ma znaczenia".

"Najpierw muszą być fakty, później będą działania adekwatne do ustaleń"

- Doświadczenie uczy, żeby poczekać na rozwój sytuacji. To, co na początku bywa głośne, później okazuje się, że nic z tego nie wychodzi - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. Skomentował w ten sposób wtorkowy artykuł dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy donoszą, że szef Komisji Nadzoru Finansowego miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu.

Atak kwasem i śmierć aktywistki. Były asystent posła zatrzymany

Były asystent deputowanego prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki w poniedziałek trafił do aresztu. Podejrzewany jest o współudział w zamachu na zmarłą 4 listopada aktywistkę Katerynę Handziuk, która opisywała powiązania między władzami Chersonia a prorosyjskimi separatystami. Kobieta zmarła w wyniku oblania kwasem.

Nawalny: zabrano mi paszport i zakazano wyjazdu z Rosji

Jeden z przywódców opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny poinformował we wtorek, że zabrano mu na lotnisku paszport i nie pozwolono wsiąść do samolotu. Doszło do tego, gdy udawał się na ogłoszenie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w dotyczącej go sprawie.

"Najpierw muszą być fakty, później będą działania adekwatne do ustaleń"

- Doświadczenie uczy, żeby poczekać na rozwój sytuacji. To, co na początku bywa głośne, później okazuje się, że nic z tego nie wychodzi - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. Skomentował w ten sposób wtorkowy artykuł dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy donoszą, że szef Komisji Nadzoru Finansowego miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu.

Szturm na Al-Hudajdę odparty. Od tego portu zależą dostawy pomocy

Co najmniej 149 osób, w tym 110 rebeliantów Huti, 32 żołnierzy sił rządowych oraz siedmiu cywilów, zginęło w ciągu ostatniej doby w walkach o Al-Hudajdę, portowe miasto na zachodzie Jemenu - w poniedziałek podały agencje informacyjne. Szef brytyjskiej dyplomacji nazwał trwające walki "rozpaczliwą sytuacją".

"Gazeta Wyborcza". Bankier oskarża szefa KNF o złożenie propozycji korupcyjnej

"40 milionów i nie będzie kłopotów" - to tytuł na pierwszej stronie wtorkowej "Gazety Wyborczej". Duet autorów Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik informują w nim, że szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski zaoferował układ właścicielowi Getin Noble Bank Leszkowi Czarneckiemu - przychylność za 40 milionów złotych. Ich rozmowa została nagrana przez biznesmena.

"Haniebnie zdradziła wartości", straciła tytuł Ambasadora Sumienia

Organizacja walcząca o obronę praw człowieka Amnesty International ogłosiła w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że pozbawiła Aung San Suu Kyi swej zaszczytnej nagrody Ambasadora Sumienia, w związku "z haniebną zdradą wartości, które niegdyś wyznawała". Nagrodę Suu Kyi otrzymała w 2009 roku.

Organizatorzy referendum w Katalonii z 2014 roku skazani

Były premier Katalonii Artur Mas oraz jego współpracownicy zostali w poniedziałek skazani przez Trybunał Obrachunkowy w Madrycie na karę ponad 5,2 miliona euro grzywny za zorganizowanie w 2014 roku referendum niepodległościowego w tym hiszpańskim regionie.

Dzień wolny po święcie

Kończy się wydłużony w ostatniej chwili weekend, bo rzutem na taśmę dostaliśmy rocznicowy prezent w postaci wolnego następnego dnia po Święcie Niepodległości. I choć wielu cieszyło się, że dziś poniedziałek inny niż wszystkie i nie trzeba o poranku walczyć z budzikiem, to są tacy, którzy przestrzegają, że za ten luksus musimy zapłacić.

Dwa zdjęcia w jednym. Symboliczny obraz Warszawy

Niesamowitych zdjęć wczoraj zrobiono wiele. Jedne pokazują biało-czerwoną radość, inne każą pytać o te momenty, które nigdy nie powinny się wydarzyć. Jedno jednak jest wyjątkowe. Zwraca uwagę, ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jaką treść chciała przekazać nim autorka.

Rozwiązany marsz we Wrocławiu

Niestety, w tej beczce biało-czerwonego miodu była łyżka brunatnego dziegciu. Przez Wrocław przechodził Marsz Polski Niepodległej - który w praktyce, jak mówił jeden z organizatorów, były ksiądz - był marszem ludzkich panów. Nad głowami maszerujących leciały nienawistne słowa, zapalone race i potłuczone butelki. Władze miasta zdecydowały się w końcu rozwiązać zgromadzenie.

Szef MSWiA: Ponad 250 tysięcy Polaków na marszu w Warszawie. Było kilka incydentów

Ćwierć miliona osób przeszło przez Warszawę. Marsz zorganizowano w ostatniej chwili, a mimo tego, okazał się frekwencyjnym sukcesem. I gigantyczną operacją służb, które zrobiły wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie ze strony skrajnej części środowiska narodowego. Pozostaje jedynie pytanie o cenę, jaką przyjdzie zapłacić za układanie się z narodowcami.

"To było po prostu chamstwo"

Mądrzy i kulturalni ludzie wiedzą, że jest jakaś granica, której się nie przekracza, chcąc nawet utrzeć nosa przeciwnikowi politycznemu - mówił Bronisław Komorowski w "Kropce nad i" w TVN24, komentując brak oficjalnego powitania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej podczas obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - To, co się tam wydarzyło, jest nie kwestią polityki, ale po prostu wychowania. To było po prostu chamstwo, takie prymitywne, nieokrzesane - ocenił były prezydent.

"Pułkownik House". Dokument o zapomnianym bohaterze polskiej niepodległości

Edward Mandell House to postać, której Europa i Polska zawdzięczają bardzo wiele. Był zaufanym doradcą amerykańskiego prezydenta Thomasa Woodrow Wilsona i przyjacielem polskiego artysty i premiera Ignacego Paderewskiego. Mimo to został niemalże zapomniany. Dokumentalny film "Pułkownik House", zrealizowany przez polski zespół Grupy Discovery, opowiada jego historię.

"Jako szef MSWiA nie mam zamiaru nikogo delegalizować"

- Ten margines marginesów to jest owoc - i Bogu dzięki - demokratycznego państwa prawa - mówił w "Faktach po Faktach" o organizacjach skrajnie prawicowych minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Zaznaczył, że jako szef MSWiA "nie ma zamiaru nikogo delegalizować". Gośćmi drugiej części byli profesor Andrzej Frieszke i mecenas Wojciech Brochwicz.

"To było po prostu chamstwo"

Mądrzy i kulturalni ludzie wiedzą, że jest jakaś granica, której się nie przekracza chcąc nawet utrzeć nosa przeciwnikowi politycznemu - mówił Bronisław Komorowski w "Kropce nad i" w TVN24, komentując brak oficjalnego powitania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej podczas obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - To, co się tam wydarzyło, jest nie kwestią polityki, ale po prostu wychowania. To było po prostu chamstwo, takie prymitywne, nieokrzesane - ocenił były prezydent.

Czy Donald Tusk jest potrzebny w polskiej polityce?

W tle wielkiego święta pytanie o wielki powrót. Donald Tusk wziął udział w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Warszawie. Na Placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart. Podczas uroczystości nie podziękowano mu za przybycie, a później przewodniczący Rady Europejskiej znalazł się w sektorze przeznaczonym dla władz, stał jednak w jednym z dalszych rzędów. Wcześniej w Łodzi, w kontekście zagrożeń dla współczesnego świata, mówił o "współczesnych bolszewikach". Politycy Zjednoczonej Prawicy skrytykowali jego słowa i zarzucili Szefowi Rady Europejskiej prowadzenie własnej kampanii wyborczej. Z kolei zwolennicy byłego premiera wierzą, że między mocnymi słowami, była nadzieja na jego polityczny powrót, chociaż sam Tusk przestrzegał przed oczekiwaniem "na rycerza na białym koniu".