Najnowsze

Najnowsze

Powstańcza pamięć

Czy groby powstańców warszawskich i bohaterów narodowych przestaną być likwidowane? Czy doczekają się renowacji? Związek Powstańców Warszawskich, wspierany przez fundację, przygotował projekt ustawy, który ma zapewnić godną pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń.

Gaz łzawiący na manifestacji. "Prosto w twarz, z bardzo bliskiej odległości"

W czwartek przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest przeciwko forsowanym przez PiS zmianom w sądownictwie. Jak relacjonują świadkowie, podczas manifestacji doszło do przepychanek z funkcjonariuszami. Stołeczna policja poinformowała, że "w związku z zagrożeniem" użyto gazu łzawiącego wobec protestujących. - Poleciał na nas gaz. Prosto w twarz, z bardzo bliskiej odległości - relacjonował jeden ze świadków zdarzenia. Według policji ktoś z tłumu wcześniej potraktował funkcjonariuszy gazem.

Europejski raport o polskich aresztach

Jest raport Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom o aresztach w Polsce. Zastrzeżeń jest wiele. Pytanie, jak do tego odnosi się Ministerstwo Sprawiedliwości i czy dostrzega problemy.

Opłata za przejazd przez nieczynne tory

Albo zapłacą za przejazd, albo kolej go zamknie. Mieszkańcy Mazur, czytając list od PKP, nie dowierzali. Kolejarze chcą kilkaset złotych rocznie za możliwość przejazdu przez tory. Przez tory, po których nie jeździ żaden pociąg.

Ciążowy smutek

Wstydliwy problem kobiet, który dotyka coraz więcej kobiet. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu publikują swoje badania i dochodzą do bardzo ciekawych spostrzeżeń.

Referendum nie będzie

Prezydenckiego referendum nie będzie. Jest za to tłumaczenie, dlaczego tak się stało. Wniosek przepadł, bo PiS w większości wstrzymało się od głosu. Marszałek Senatu brak zgody na referendum tłumaczy jednak jako sukces Andrzeja Dudy. I obwinia PO.

Niebezpieczne sinice w wodach Bałtyku

Sinice atakują i to bardzo skutecznie, bo to największy atak od 12 lat. Są nie tylko przy nadmorskich plażach. Przez sinice są też zamykane kąpieliska nad jeziorami na terenie całego kraju. Problem nie jest nowy. Eksperci mówią, że niemały wpływ na rozwój tych bakterii ma człowiek.

Protestowali i zbierali długopisy dla prezydenta

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie oraz przed sądami między innymi w Bydgoszczy, Toruniu, Kielcach, Wrocławiu protestowali w czwartek wieczorem przeciwnicy zmian w sądownictwie. Krytykowali podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze.

"Stany Zjednoczone muszą ponownie przemyśleć swoje podejście"

USA nic nie osiągną, grożąc Ankarze - oświadczył rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Wcześniej prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że USA nałożą "szerokie sankcje na Turcję", jeśli nie zostanie uwolniony przetrzymywany w tureckim areszcie amerykański pastor Andrew Brunson.

"NYT": specjalny prokurator bada tweety Trumpa

Prokurator specjalny Robert Mueller, który prowadzi śledztwo w sprawie ingerencji Rosjan w wybory w USA i bada, czy doszło do utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości przez Donalda Trumpa, analizuje tweety prezydenta - podał w czwartek "New York Times". Chodzi o internetowe wpisy dotyczące prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa i byłego szefa FBI Jamesa Comeya.

Grecki minister: mamy ślady, możliwe podpalenie

Są "poważne przesłanki", by sądzić, że pożary w Attyce, w których od poniedziałku zginęły co najmniej 83 osoby, były spowodowane podpaleniem - poinformował w czwartek grecki minister do spraw porządku publicznego Nikos Toskas. - Mamy ślady, które są przedmiotem dochodzenia - dodał minister, ale nie podał szczegółów.

"Egzekucja przywódcy tej sekty jest końcem epoki"

Kolejni członkowie japońskiej sekty Aum - Najwyższa Prawda straceni. W sumie wyroki wykonano na 13 osobach, wśród nich był również przywódca sekty, Shoko Asahara. Sekta dokonywała zamachów na terenie Japonii z użyciem sarinu. W zamachu w tokijskim metrze w 1995 roku zginęło 12 osób, a ponad 5 tysięcy zostało rannych. Materiał magazynu "Polska i świat".

Problemy z pamięcią

Jaki jest przepis na to, by podczas przesłuchania na Komisji Reprywatyzacyjnej dostać karę w wysokości 40 tysięcy złotych? Wystarczy nie odpowiadać na pytania, zasłaniać się niepamięcią, oraz twierdzić, że z całą sprawą nie ma się tak naprawdę zbyt wiele wspólnego.

Były król, dawna kochanka i taśmy skompromitowanego policjanta

W połowie lipca w hiszpańskich mediach pojawiło się nagranie, na którym Corinna zu Sayn-Wittgenstein, dawna kochanka byłego króla Hiszpanii Juana Carlosa, twierdzi, że monarcha kupował na jej nazwisko zagraniczne nieruchomości i ukrywał środki na szwajcarskich kontach bankowych. To nie pierwszy raz, kiedy znajomość z jasnowłosą arystokratką okazuje się dla emerytowanego króla kłopotliwa.

Frasyniuk do policjantów: to wy pierwsi będziecie ofiarami tego państwa bezprawia

Dzisiejsza sprawa pokazała, jak w instrumentalny sposób są traktowani policjanci. Mamy do czynienia z kroczącą dewastacją państwa, a nawet kroczącym zamachem stanu. Ci policjanci stają się ofiarami państwa bezprawia. Będą tak samo traktowani jak ZOMO w czasach PRL-u - mówił w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL i aktywista społeczny. Gościem drugiej części programu był profesor Wojciech Sadurski.

Frasyniuk do policjantów: to wy pierwsi będziecie ofiarami tego państwa bezprawia

Dzisiejsza sprawa pokazała, jak w instrumentalny sposób są traktowani policjanci. Mamy do czynienia z kroczącą dewastacją państwa, a nawet kroczącym zamachem stanu. Ci policjanci stają się ofiarami państwa bezprawia. Będą tak samo traktowani jak ZOMO w czasach PRL-u - mówił w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL i aktywista społeczny.

Mucha: nowelizacja nie budziła wątpliwości natury konstytucyjnej

Jestem przekonany, że rozwiązania, które są zawarte w tej ustawie, są trafne i są elementem szerzej rozumianej reformy - powiedział w "Tak jest" Paweł Mucha, wiceszef kancelarii prezydenta. Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał nowelizację szeregu ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości, zawierającą między innymi nowe przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym.

Trump grozi Turcji "dużymi sankcjami"

Donald Trump wezwał w czwartek Ankarę do "natychmiastowego" uwolnienia amerykańskiego pastora Andrew Brunsona i zagroził, że w związku z tą sprawą USA nałożą na Turcję "duże sankcje". Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu odpowiedział, że Ankara nie będzie tolerować gróźb.

Co mówi minister Ziobro, a co jest w wyroku europejskiego Trybunału. Porównujemy

Zbigniew Ziobro obwieścił, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest bliski stanowisku polskiego rządu. Chodzi o orzeczenie, w którym Trybunał potwierdził, że sąd ekstradycyjny w Irlandii ma prawo zbadać, czy w Polsce oskarżony może liczyć na rzetelny proces. Do tej pory uznawano, że kraje UE mogą mieć pełne zaufanie do Polski. Obecnie - zgodnie z wyrokiem - mają prawo powiedzieć: sprawdzam. My sprawdziliśmy, jak tezy ministra Ziobry mają się do treści wyroku Trybunału.

Referendum nie będzie - porażka czy sukces Prezydenta?

Listopadowego referendum nie będzie. Sztandarowy projekt Andrzeja Dudy nie dojdzie do skutku. Za wyrażeniem zgody przez Senat na referendum opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. Aby inicjatywa przeszła potrzeba było 47 głosów za. O tym czy jest to porażka czy sukces Andrzeja Dudy, mówił w Tak Jest wiceszef Kancelarii Prezydenta. Paweł Mucha odniósł się także do podpisanej już przez Prezydenta noweli ustawy m.in. o SN i KRS.

Setka dzikich koni w wodach zatoki. Kowbojskie święto

Stado dzikich koni płynących przez wody zatoki Chincoteague. Taki malowniczy widok można było podziwiać we wschodniej Wirginii. To lokalna tradycja podtrzymywana od 93 lat. Kowboje przeprawiają z wyspy na wyspę wszystkie żyjące w okolicy dzikie kuce. Pierwsze źrebię, które dotrze do celu dostaje imię Król Neptun i staje się honorowym uczestnikiem dalszej części kowbojskiego święta. Przeprawę obserwują tysiące turystów: z wybrzeża Atlantyku, z pokładów statków, motorówek, łódek, a nawet kajaków.

Grecki minister obrony o spalonym kurorcie: skala katastrofy częściowo winą mieszkańców

W czwartek do zniszczonego przez pożar kurortu Mati położonego na wschód od Aten przyleciał śmigłowcem minister obrony Panos Kamenos. Czekali na niego wściekli mieszkańcy, którzy w katastrofalnym pożarze stracili bliskich, sąsiadów i dobytek. Mówili, że zostali opuszczeni, a władze nie potrafiły im pomóc. Sam minister powiedział potem w rozmowie z BBC, że ogień nie uczyniłby takich strat, gdyby nie sami obywatele budujący domy nielegalnie.