Najnowsze

Najnowsze

"Senat udowodnił, że jest instytucją absolutnie zbędną"

Koalicja Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej zagłosowała dziś przeciw obywatelom, Senat udowodnił, że jest instytucją absolutnie zbędną - mówił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15 po tym, gdy Senat w środę nie wyraził zgody na proponowane przez prezydenta referendum w sprawie zmian w konstytucji.

OBWE: rozejm w Donbasie nadal przynosi efekty

Liczba ofiar wśród ludności cywilnej i liczba przypadków naruszenia rozejmu na wschodzie Ukrainy zmniejsza się - powiedział w środę w Mińsku Martin Sajdik, specjalny przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w grupie kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie.

Relacje USA i Unii Europejskiej "wkraczają w nową fazę"

Prezydent USA Donald Trump po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem ogłosił, że relacje USA i Unii Europejskiej wkraczają w "nową fazę" i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Waszyngton wstrzyma się z kolejnymi taryfami celnymi na czas rozmów.

Brakuje chętnych do bycia lekarzem

Więcej miejsc na studiach, więc może i więcej lekarzy. Liczy na to Ministerstwo Zdrowia i dlatego zwiększa limity dla przyszłych studentów. Swoje próbują też zrobić szpitale. Szukają lekarzy, więc kuszą. Na razie z marnym skutkiem.

MSZ: odrzucamy rosyjską nielegalną aneksję Krymu

W porozumieniu z naszymi sojusznikami i partnerami odrzucamy rosyjską nielegalną aneksję Krymu i zobowiązujemy się do utrzymania tego stanowiska do momentu przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nowe dokumenty w sprawie blokady sali obrad

Działania opozycji niezgodne ze standardami demokratycznymi, to opozycja doprowadziła do zablokowania sali obrad w grudniu 2016 roku - uważa prokuratura i umarza śledztwo. Do dokumentów śledczych dociera dziennikarz Onetu Andrzej Stankiewicz. W materiale "Polska i Świat" o tym, co z nich wynika i jak komentują to politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie wstrzymanej ekstradycji

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł w sprawie polskiej praworządności. Zgodnie z orzeczeniem sądy w krajach Unii mają prawo ocenić, czy istnieje ryzyko uczciwego procesu w naszym kraju. Irlandzki sąd, który miał rozstrzygać o ekstradycji polskiego obywatela, dostał zatem odpowiedź. Teraz czas na kolejny jego ruch.

Senat nie zgodził się na prezydenckie referendum

Senat nie zgodził się na referendum prezydenta w sprawie zmian w konstytucji. Głosowanie, którego wynik był do przewidzenia, poprzedziła trwająca ponad sześć godzin debata. O wyniku przesądził fakt, że senatorowie Prawa i Sprawiedliwości w większości wstrzymali się od głosu.

Zabili co najmniej 200 osób w jeden dzień

Bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego zabili co najmniej 200 osób w serii skoordynowanych ataków na południu Syrii - poinformowały lokalne władze. Agencja Reutera pisze, że to jeden z najtragiczniejszych dni podczas trwającej od 2011 roku wojny domowej.

Doradca Trumpa: spotkanie z Putinem w przyszłym roku

Prezydent USA Donald Trump przełoży swoje drugie spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na przyszły rok, aż zakończone zostanie federalne śledztwo w sprawie wpływania przez Moskwę na wybory prezydenckie - poinformował doradca Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

Kwaśniewski: bolesna porażka prezydenta, ale uchroni go przed ciężką katastrofą

Smak tej decyzji dla prezydenta jest słodko-kwaśny, a dla nas jest ona dobra. Trzeba bronić konstytucji z 1997 roku, przestrzegać jej i prowadzić rzetelną debatę o konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Skomentował w ten sposób odrzucenie przez Senat wniosku prezydenta o zarządzenie referendum w sprawie konstytucji. Gośćmi drugiej części programu byli Dorota Stalińska i Jacek Żakowski.

Naukowiec Roskosmosu z zarzutem zdrady stanu

74-letni rosyjski naukowiec Wiktor Kudriawcew z instytutu badawczego koncernu Roskosmos oficjalnie usłyszał zarzut zdrady stanu - poinformował w środę jego adwokat Iwan Pawłow. Śledztwo dotyczy przekazania tajnych informacji krajom NATO.

Kwaśniewski: bolesna porażka prezydenta, ale uchroni go przed ciężką katastrofą

Smak tej decyzji dla prezydenta jest słodko-kwaśny, a dla nas jest ona dobra. Trzeba bronić konstytucji z 1997 roku, przestrzegać jej i prowadzić rzetelną debatę o konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Skomentował w ten sposób odrzucenie przez Senat wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzenie referendum w sprawie konstytucji.

Senat przeciwko prezydenckiemu referendum

Senatorowie opowiedzieli się przeciwko prezydenckiemu projektowi, który dotyczył przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji. Referendum miało się odbyć w dniach 10-11 listopada. Za wnioskiem prezydenta opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. - Żałuję, że społeczeństwo nie będzie miało szansy, by wypowiedzieć się w sprawie konstytucji - powiedział po zakończonym głosowaniu w Senacie wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha. O tym, co decyzja senatorów oznacza dla Andrzeja Dudy, rozmawiali goście programu Tak Jest - Jacek Wilk i Ryszard Kalisz.

USA nakładają sankcje za ataki chemiczne w Syrii

Departament skarbu Stanów Zjednoczonych poinformował w środę, że nałożył sankcje na pięć grup i osiem osób, które odegrały kluczową rolę w produkcji syryjskiej broni chemicznej. Mają być one odpowiedzialne za dostarczanie części elektronicznych dla syryjskiej agencji produkującej tę broń.

Karczewski o wyniku głosowania w Senacie: to nie jest porażka prezydenta

Nikt z senatorów PiS nie głosował przeciwko inicjatywie prezydenta w sprawie referendum dotyczącego konstytucji - oświadczył w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, nie było dyscypliny, a on sam wstrzymał się od głosu. Zapewnił też, że wynik głosowania nie jest porażką Andrzeja Dudy. - To jest jego sukces, rozpoczęcie debaty - stwierdził.

"Nie zrobimy z naszej ojczyzny kraju imigracyjnego"

Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) skrytykowała w środę propozycję Komisji Europejskiej, która zapowiada przekazywanie państwom za przyjęcie migranta 6 tysięcy euro z unijnych środków.

Amerykański pastor poczeka na proces w areszcie domowym

Turecki sąd zdecydował w środę o umieszczeniu w areszcie domowym oskarżonego o terroryzm amerykańskiego pastora Andrew Brunsona. Wcześniej zadecydowano, że na czas procesu duchowny ma pozostać w areszcie. O jego uwolnienie apelował prezydent USA Donald Trump.