Najnowsze

Najnowsze

Iranian documentalist made a movie about a Polish woman who found refuge in Iran during WWII

A truly unique story about how the World War II immeasurably changed the fate of Poles and their descendants. In 1942, Maria Bajdan was deported with her parents to Soviet labour camps, from which she found her way to Iran and stayed there for the rest for her life. Her story has fascinated Narges Khargani, an Iranian documentary film director. Michał Sznajder met up with the director when she came to Poland, seking information for the movie she's making about Maria Bajdan.

Mistrzowska reżyseria zaręczyn. Oświadczył się, odbierając Emmy

Zastanawiasz się, dlaczego nie lubię cię nazywać swoją dziewczyną? Ponieważ chciałbym nazywać cię swoją żoną - tak nieoczekiwanie reżyser Glenn Weiss zwrócił się do swojej partnerki podczas wtorkowej ceremonii wręczenia nagród Emmy. Dziękując za statuetkę przyznaną mu za reżyserię 90. gali rozdania Oscarów, oświadczył się Jen Svendsen na oczach wszystkich gości zgromadzonych w Microsoft Theater w Los Angeles (USA). Wzbudził tym gorące owacje i łzy wzruszenia.

"Zobaczyć Morze". Połowa załogi to osoby niewidome lub niedowidzące

Przed nimi siedem dni żeglowania. - To nie jest rejs turystyczny. Poprzez udział we wszystkich pracach na pokładzie osoby z dysfunkcją wzroku nabierają wiary w siebie, udowadniają sobie, że świat jest dla nich otwarty i mogą robić wszystko - mówi Robert Krzemiński, prezes Fundacji „Zobaczyc Morze” im. Tomka Opoki.

"Sami się wypychamy na margines Unii Europejskiej"

Zostaniemy wypchnięci z Unii przez bezmyślne działanie polskiego rządu - mówił Sławomir Neumann z PO, komentując we wtorek zawieszenie członkostwa nowej KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). - To bardzo poważny sygnał, ostrzeżenie dla rządzących - przestrzegał Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości z kolei umniejszają znaczenie ENCJ i zapowiadają, że zmiany wprowadzane do wymiaru sprawiedliwości będą kontynuowane.

"Nikt z księży nie dziwił się, że dorosły mężczyzna bierze sobie trzynastolatkę do pokoju"

Ona mówiła, że brał ją na plebanię, że zamówił wizytę u księdza egzorcysty i tam także poprosił o wspólny pokój na noc. Że nikt z tych dorosłych księży nie dziwił się że on, w pełni sprawny dorosły mężczyzna, bierze sobie trzynastolatkę do pokoju - mówi w rozmowie z TVN24 Justyna Kopińska, autorka książki "Z nienawiści do kobiet". Materiał programu "Polska i Świat".

Myszak zniknął w nocy. "Ślady kopyt się urywają i zaczynają ślady kół"

Był ulubieńcem odwiedzających ośrodek wypoczynkowy w Pszczewie (woj. lubuskie). W nocy z niedzieli na poniedziałek zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Właściciele są zrozpaczeni. Według nich nie ma szans, aby Myszak uciekł sam. Poszlaki na pastwisku wskazują na kradzież, poza tym był bardzo przywiązany do stada, a także do klaczy, która mu towarzyszy od lat.

Julian Assange "planował ucieczkę do Rosji"

Twórca Wikileaks Julian Assange planował opuścić Wielką Brytanię i szukać schronienia w Rosji - wynika z listu, który wyciekł z portalu Assange'a WikiLeaks. Plany te miało jednak pokrzyżować zatrzymanie i osadzenie go w areszcie domowym.

Syryjczycy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy. Moskwa wini Izrael

Rosyjski samolot wojskowy Ił-20 z 15 żołnierzami na pokładzie został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą - oznajmiło Ministerstwo Obrony Rosji. Minister Siergiej Szojgu w rozmowie telefonicznej ze swym izraelskim odpowiednikiem Awigdorem Liebermanem "całkowitą" winą za zestrzelenie obciążył jednak Izrael.

Prokuratura: policjant mógł być "kretem" przestępców. "Tego się nie wybacza"

O kulisach przygotowywanych policyjnych akcji miał mówić osobom postronnym przynajmniej trzy razy. Zdaniem prokuratury w co najmniej jednym przypadku intencja była jasna: utrudnienie postępowania i pomoc podejrzanemu, na którego zasadzali się jego koledzy z policji. Marcin R., funkcjonariusz z Kutna (woj. łódzkie) jest podejrzany o przestępstwo, którego wśród policjantów się nie wybacza.

"Platformersi" i "nielojalni" na listach wyborczych PiS. "Ludzie są wściekli"

W Prawie i Sprawiedliwości dochodziło do konfliktów przez dopuszczenie najmniej doświadczonych polityków do tworzenia list wyborczych i umieszczanie na nich kandydatów partii Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry - dowiedział się tvn24.pl. - Boję się o wynik wyborów. Jest chaos - przyznaje jeden z parlamentarzystów PiS. - Ludzie są wściekli - dodaje inny z polityków.

USA ograniczają liczbę uchodźców. Historyczny rekord

Departament Stanu USA poinformował w poniedziałek, że w nowym roku fiskalnym Stany Zjednoczone przyjmą najwyżej 30 tysięcy uchodźców. To o 15 tysięcy osób mniej niż zakładał limit na 2018 rok. Jak wyjaśnił sekretarz stanu Mike Pompeo, decyzję tę podjęto zgodnie z "priorytetem bezpieczeństwa i dobra Amerykanów". Rok fiskalny w USA zaczyna się 1 października.

Słowacja i Czechy nie chcą wzmacniać Frontexu

Podczas wspólnego poniedziałkowego posiedzenia rządów Słowacji i Czech w słowackich Koszycach premierzy Peter Pellegrini i Andrej Babisz skrytykowali plany Komisji Europejskiej zakładające wzmocnienie unijnego Frontexu.

"Ja tej decyzji zupełnie nie rozumiem. Uważam ją za złą"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski komentował we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" fakt zawieszenia nowej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Stwierdził, że według niego była to "decyzja polityczna" i dodał, że nie rozumie jej. - W Polsce powinniśmy sami robić zmiany i decydować o kształcie wymiaru sprawiedliwości, o kształcie ustaw - przekonywał.

"Premier żyje w jakiejś meta-prawdzie, czy fake-prawdzie"

Premier walczy o sukcesję w PiS-ie i chce udowodnić prezesowi Kaczyńskiemu, że lepszego następcy od niego nie ma - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Oceniając jego wypowiedzi uznał, że Mateusz Morawiecki "żyje w jakiejś meta-prawdzie, czy fake-prawdzie".

"Doprowadziliście do sytuacji, za którą my, Polacy, musimy się wstydzić"

Nie jest tak, że to jest organizacja, która ma decydujący czy wiążący głos w sprawach sądownictwa - ocenił w "Faktach po Faktach", były rzecznik resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do decyzji Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. - To jest kolejny krok wyprowadzania Polski z rodziny demokratycznych państw - stwierdził były minister sprawiedliwości Borys Budka. - Doprowadziliście do sytuacji, za którą my, Polacy, musimy się wstydzić - mówił poseł PO.

"Ja tej decyzji zupełnie nie rozumiem. Uważam ją za złą"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski komentował we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" fakt zawieszenia nowej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Stwierdził, że według niego była to "decyzja polityczna" i dodał, że nie rozumie jej. - W Polsce powinniśmy sami robić zmiany i decydować o kształcie wymiaru sprawiedliwości, o kształcie ustaw - przekonywał.