Najnowsze

Najnowsze

Pawłowicz, Piotrowicz i Stelina w Belwederze. Prezydent przyjął ślubowanie

Kamera TVN24 zarejestrowała, że Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina, wybrani na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, pojawili się w czwartek po południu w Belwederze. Jak poinformował reporter TVN24, na miejscu był również prezydent Andrzej Duda. Po godzinie 17 Polska Agencja Prasowa podała, że prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów TK: Pawłowicz, Piotrowicza i Steliny.

Premier o udaremnionym przemycie. "Worki ostemplowane stemplem kartelu"

Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiły grupę przestępczą i udaremniły przemyt narkotyków z Kolumbii - przekazali w czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Wartość przejętych narkotyków wyceniono na ponad 2 miliardy złotych. - To największy przemyt w historii polskiej policji, jeśli chodzi o wartość - podkreślił komendant główny Jarosław Szymczyk.

E-kadra szuka swojego "Lewego". "Mamy kilku utalentowanych zawodników"

PZPN szuka zawodników do piłkarskiej kadry narodowej. Nie chodzi jednak o kadrę Jerzego Brzęczka, a reprezentantów w eFutbolu, czyli wirtualnej wersji tradycyjnego sportu. Chętnych do bronienia padem narodowych barw jest wielu, ale na międzynarodowe turnieje pojadą tylko najlepsi. Jak będą wyglądały zgrupowania, ilu zawodników bierze udział w grze i czy mamy w Polsce talenty – o to zapytaliśmy koordynatora e-reprezentacji.

Zapowiedź głosowania nad impeachmentem. Trump odpowiada: zróbcie to szybko

Spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi poleciła w czwartek komisji wymiaru sprawiedliwości, by sformułowała tak zwane "artykuły impeachmentu", czyli formalne zarzuty pod adresem prezydenta. Głosowanie nad nimi odbędzie się w całej Izbie Reprezentantów. Zdaniem Pelosi Donald Trump "poważnie naruszył konstytucję". "Jeśli macie mnie odsunąć od władzy, zróbcie to teraz, szybko" - napisał w odpowiedzi Donald Trump.

"Nie mogłem się zgodzić". Odpowiedź Nawackiego na wniosek w sprawie Juszczyszyna

W sytuacji, w której wniosek dotyczył postępowania dyscyplinarnego, w którym zebranie sędziów nie ma żadnych kompetencji, bo wyłączne kompetencje mają rzecznicy dyscyplinarni i sąd dyscyplinarny, wniosek był bezprzedmiotowy - w taki sposób prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki uzasadniał odmowę zorganizowania zebrania sędziów. Miało ono dotyczyć zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna.

Nie zbadali 8-latki z podejrzeniem zgwałcenia. Dyrektor szpitala: zawiodły procedury

8-latka miała zostać zgwałcona przez nastolatka. Razem z matką szukały pomocy w szpitalu przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Tam jednak dziewczynka nie została zbadana przez lekarzy. - Zawiodły procedury - o wynikach wewnętrznej kontroli mówi dr n. med. Konrad Jarosz, dyrektor szpitala. Dodaje, że chodziło o "badanie sądowo-lekarskie, które powinno być przeprowadzone na polecenie prokuratury". - Tak nie wyglądają procedury. Kiedy czynu karalnego dopuszcza się osoba nieletnia, to nie prokuratura prowadzi postępowanie - odpowiadają śledczy.

"Mamy pewność, że nikt już nie znajduje się pod gruzami"

Koniec akcji ratowniczo-poszukiwawczej w Szczyrku. - Mamy pewność, że nikt już nie znajduje się pod gruzami - oświadczył na miejscu wicepremier Jacek Sasin. Z gruzów domu przy ulicy Leszczynowej wydobyto osiem ofiar, w tym czworo dzieci. Budynek zawalił się i spłonął po tym, gdy w środę wieczorem doszło tam do eksplozji gazu. Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej wszczęła w czwartek śledztwo w tej sprawie, ustala przyczyny tragedii, potwierdza tożsamość ofiar. Burmistrz Szczyrku poprosił mieszkańców o wywieszanie flag z kirem i nie organizowanie imprez do niedzieli.

Ukraiński plan "B". "Odgrodzić się murem" od separatystów

Władze Ukrainy w przypadku fiaska rozmów z Rosją na temat rozejmu w Donbasie i wymiany jeńców zamierzają uruchomić plan "B". Ma on polegać na postawieniu muru, który odgrodziłby okupowane przez prorosyjskich separatystów terytoria na wschodzie Ukrainy od reszty kraju - poinformował doradca ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.

Poseł skarżył się na zarobki, teraz zmienia zdanie. "9 tysięcy to jest dobra pensja"

9 tysięcy złotych to zupełnie wystarczająca pensja poselska, większość Polaków nie zarabia na tym poziomie; sensem mojej wypowiedzi było to, że gdyby każdy poseł musiał "stołować się" tylko na mieście, to tej pensji mogłoby nie wystarczyć - tłumaczył Polskiej Agencji Prasowej sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej Marcin Kulasek. Wcześniej poseł pytany o życie w hotelu sejmowym powiedział: "proponuję spróbować się utrzymać w Warszawie za 6,5 tysiąca zł na rękę i dietę 2,5 tysiąca złotych".

PiS wskazuje kolejnego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił kandydaturę Rafała Wojciechowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Ma on zastąpić sędzię Małgorzatę Pyziak-Szafnicką, której kadencja kończy się w styczniu 2020 roku. W czwartek prezydent Andrzej Duda ma odebrać ślubowanie od trzech nowych sędziów wybranych pod koniec listopada.

"Trudno będzie zignorować to, co powiedział Sąd Najwyższy"

Sądy prawdopodobnie będą brały to pod uwagę. Będą zadawały kolejne pytania albo będą samodzielnie wydawać orzeczenia - powiedział w czwartek rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Odniósł się do wyroku SN w jednej ze spraw, których dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada. Jego zdaniem "trudno będzie zignorować to, co powiedział Sąd Najwyższy". Według przewodniczącego nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura "orzeczenie to w ogóle nie powinno zapaść".

Po chodniku, między pieszymi, aby zaparkować

W Lubaniu (dolnośląskie) kierowcy notorycznie parkują na niewielkim, prywatnym placyku. Aby tam dotrzeć, przejeżdżają przez chodnik i przejście dla pieszych. Często lawirują między przechodniami. - To niebezpieczny proceder, chcemy go ukrócić - mówi komendant straży miejskiej i zapewnia, że wobec kierowców zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Posłowie domagają się dokumentów z CBA. "Marian Banaś będzie może miał zarzuty"

Domagamy się od szefa CBA Ernesta Bejdy, żeby ujawnił Polakom, o co oskarżony jest Marian Banaś, bo dzisiaj jest sytuacja dość kuriozalna - oświadczył poseł Robert Kropiwnicki (KO) na konferencji przed siedzibą Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak mówił, uzasadniając wystąpienie do szefa CBA, prezes NIK "będzie może miał zarzuty". Poseł Koalicji Obywatelskiej wraz z szefem Nowoczesnej Adamem Szłapką złożyli w tej sprawie wniosek do szefa CBA Ernesta Bejdy.

Symboliczne obniżki w Black Friday

Obniżki w Black Friday miały raczej charakter symboliczny - poinformowała firma Deloitte. Jak dodała spółka, ceny prezentów aż do świąt będą raczej rosnąć niż spadać.

Emerytalne zmiany z poślizgiem. Ministerstwo: będą nowe terminy na złożenie deklaracji

Opóźnienie w likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych oznacza, że przesunie się także czas, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję w sprawie środków zgromadzonych w funduszach. Nowego harmonogramu jeszcze nie ma, ale - jak wyjaśnia w rozmowie z tvn24bis.pl Stanisław Krakowski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - ewentualne dokumenty będziemy wypełniać po 1 czerwca. Sprawa jest ważna, ponieważ dotyczy 16 milionów Polaków i ponad 160 miliardów złotych.

"CBA zapukało do domu i takie małe przeszukanie sobie zrobili". Sędziowie pod lupą władzy

Waldemar Żurek, Paweł Juszczyszyn i Alina Czubieniak, czyli sędziowie na celowniku władzy. "Czarno na białym" pokaże historie tych trojga sędziów i to, jakie konsekwencje spotkały ich za działania niewygodne dla władzy. Czy obywatele mogą liczyć na sprawiedliwy sąd, jeśli inni sędziowie będą orzekać pod taką presją? Więcej w "Czarno na białym" w TVN24 o godzinie 20.30.

Trudeau zapewnia: mam bardzo dobre relacje z prezydentem Trumpem

Wszyscy byliśmy zaskoczeni i - jak myślę - zadowoleni, słysząc, że następne spotkanie grupy G7 odbędzie się w Camp David - mówił w środę Justin Trudeau, po tym gdy media obiegło nagranie, na którym premier Kanady wspólnie z innymi liderami żartuje z trwającej ponad godzinę konferencji prasowej Donalda Trumpa na szczycie NATO w Londynie.

Kolejne zarzuty wobec Przyłębskiej. Z trybunału "pozostał tylko adres"

Odkrycie towarzyskie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, czyli pani Julia Przyłębska, wdraża najgorsze praktyki PiS-owskie w Trybunale Konstytucyjnym. Chce terroryzować sędziów - ocenił poseł Robert Kropiwnicki (PO). Odniósł się w ten sposób do zarzutów, które wobec prezes TK stawia Jarosław Wyrembak, członek Trybunału. Kazimierz Smoliński (PiS) stwierdził, że sytuacje, o których pisze Wyrembak, zdarzały się też w czasach poprzednich prezesów TK.

"Bardzo duże, momentalne, uchodzenie gazu". Jak doszło do wybuchu w Szczyrku?

Najbardziej prawdopodobną wersją dotyczącą przyczyny wybuchu w Szczyrku był przewiert prowadzony równolegle, wzdłuż albo nawet po linii naszego gazociągu - powiedział Ziemowit Podolski z Polskiej Spółki Gazownictwa. Zaznaczył, że do wybuchu doszło "jakiś czas po" uszkodzeniu gazociągu. Rzecznik spółki Artur Michniewicz zaznaczył, że prace w Szczyrku "wykonywała firma niezwiązana z gazownictwem".

Prawnicy przed komisją sprawiedliwości. "Dyskusja nad konstytucjonalnymi ramami"

Eksperci z dziedziny prawa złożyli w środę wyjaśnienia przed komisją sprawiedliwości Izby Reprezentantów w związku ze sprawą domniemanego nadużycia władzy przez Donalda Trumpa. Między innymi na podstawie ich opinii zdominowana przez demokratów komisja może sformułować tak zwane artykuły impeachmentu prezydenta. Eksperci nie byli jednak zgodni w swoich opiniach.