Najnowsze

Najnowsze

Kilkaset tysięcy ludzi wyjechało z Paryża

Po ogłoszeniu izolacji sanitarnej około jedna czwarta mieszkańców Paryża opuściła stolicę - wynika z szacunków urzędu statystycznego INSEE. Podczas pandemii masa śmieci wyrzucanych w mieście zmniejszyła się o jedną trzecią. Paryż zużywa też o wiele mniej energii elektrycznej.

"Żadnych wyborów nie będzie w maju. Być może będzie jakieś głosowanie"

Rolą państwa jest organizacja wyborów tak, aby wybrać na kolejną kadencje kolejnego prezydenta. To jest rzecz naturalna, że to jest obowiązek, odpowiedzialność państwa, niezależnie od sytuacji jaka ma w państwie miejsce - przekonywał w "Faktach po Faktach" wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń (PiS). Zdaniem Pawła Kowala (KO), "są argumenty polityczne i są argumenty sanitarne, epidemiologiczne, żeby w tym momencie dać sobie spokój z przeprowadzaniem głosowania".

Czerwone strefy, tytaniczna praca. Kamera TVN24 w środku szpitala dla chorych na COVID-19

W potrójnych rękawiczkach i kombinezonie nawet najprostsze czynności trwają o wiele dłużej niż zwykle. By zachować bezpieczeństwo personelu i pacjentów, w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu wydzielono strefy, które oddzielone są od siebie specjalnymi śluzami. Dla chorych walczących o życie w samotności, personel jest jak rodzina. Tak wygląda rzeczywistość jednego z tak zwanych szpitali jednoimiennych, przeznaczonych dla chorych na COVID-19.

"Wprowadziliśmy za dużo zmian". Maciej Kot szczerze o nieudanym sezonie

W programie "Okno na sport" gościliśmy już trenera Michala Doleżala i trójkę jego podopiecznych: Dawida Kubackiego, Kamila Stocha i Piotra Żyłę. Musiał więc nadejść moment, w którym skład drużyny skoczków narciarskich się dopełni. We wtorek dołączył do niej Maciej Kot, który odpowiadał na pytania dziennikarzy i widzów Eurosportu.

"Chłopi" oczami Jagny i nieznany Iwaszkiewicz. Nowe projekty polskich filmowców

Choć w związku pandemią plany filmowe świecą pustkami, projekty naszych filmowców zapowiadają się imponująco. Filip Bajon zekranizuje opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza "Nauczyciel", twórcy "Twojego Vincenta" zmierzą się z dziełem Reymonta "Chłopi" , zaś nowy film mistrza Jerzego Skolimowskiego będzie nosił tytuł "Baltazar". To tylko trzy z dziesięciu projektów, które dofinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pytanie o polski przemysł filmowy za pięć tysięcy złotych

Który z wymienionych był organizatorem przemysłu filmowego w Polsce? Francis Ford Coppola, Aleksander Ford, Harrison Ford czy John Ford? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszał pan Maciej Kaczmarek. Za poprawną odpowiedź mógł zdobyć pięć tysięcy złotych. 

"COVID-19 nie odejdzie. Będziemy musieli się nauczyć z nim żyć"

Jest ewidentne, że musimy pracować razem. COVID-19 nie odejdzie. Będziemy musieli się nauczyć z nim żyć - oceniła we wtorek unijna komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu. - Jedynym sposobem na wyjście z pandemii jest znalezienie skutecznej terapii i szczepionek - uznała. Przestrzegła przed zbyt szybkim znoszeniem ograniczeń.

Pięć zdań odrębnych do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "sporu kompetencyjnego"

Po raz kolejny mamy do czynienia z przykładem sprzężenia Trybunału Konstytucyjnego z obozem władzy - w taki sposób rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski odniósł się do wtorkowego postanowienia Trybunału w sprawie - jak określono we wniosku - sporu kompetencyjnego. TK ocenił, że powołania sędziów są wyłączną kompetencją prezydenta, a SN nie ma kompetencji do zmian "w sferze ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości". Zdanie odrębne w tej sprawie zgłosiło pięciu sędziów, a samo istnienie sporu było wcześniej kwestionowane przez prawników.

Niepokojące wyniki badań: izolacja wzmaga depresję wśród piłkarzy

W związku z ograniczeniami wprowadzonymi w wielu krajach w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa znacząco wzrosła liczba zawodowych piłkarzy skarżących się na objawy lęku i depresji. Te niepokojące wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Federację Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) i Centrum Medyczne Uniwersytetu w Amsterdamie.

"Od kilku dni toczy się jakiś dziwny chocholi taniec nad konstytucją"

Lewica dała Polsce konstytucję i Lewica tej konstytucji będzie bronić - w taki sposób poseł Krzysztof Śmiszek odniósł się w "Tak jest" w TVN24 do różnych propozycji, między innymi Porozumienia, związanych z wyborami prezydenckimi. Poseł tej partii i wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur przekonywał, że ich pomysł to "świetne rozwiązanie", a dzięki przewidzianej w niej jednej siedmioletniej kadencji prezydenta "nie będzie wszystkich spekulacji dotyczących reelekcji".

Susza w Polsce. Jakie będą jej konsekwencje?

Biebrzańskie torfowiska płoną. Wisła odsłania swoje dno. Jak mówi profesor Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, są to skutki bezśnieżnej zimy i braku opadów. Naukowcy ostrzegają, że tegoroczna susza w Polsce może być najgorsza od stu lat.

Sześciolatek wygrał konkurs na projekt koszulki klubu z Serie B

Pescara zorganizowała konkurs dla dzieci na projekt nowej koszulki meczowej dla pierwszej drużyny. Wygrał Luigi D'Agostino, który na rysunku meczowego trykotu zamieścił delfina odbijającego piłkę na tle tęczy. Wykonaniem sześciolatka zachwyca się cała piłkarska Europa. W strojach zaprojektowanych przez młodego Włocha drugoligowiec wystąpi w przyszłym sezonie.

W środku epidemii MSWiA likwiduje swój sanepid

Trwa likwidacja inspekcji sanitarnej resortu spraw wewnętrznych i administracji. Mundurowy sanepid, który nadzorował dotąd około pięciu tysięcy komend różnych służb, ostatecznie przestanie istnieć na początku lipca. – To kolosalna głupota, dla której nie znajduję cienia merytorycznego uzasadnienia – alarmuje prof. Krzysztof Chomiczewski, krajowy konsultant do spraw obronności w zakresie epidemiologii.

Reporter "Czarno na białym" w środku szpitala dla chorych na COVID-19

W potrójnych rękawiczkach i kombinezonie nawet najprostsze czynności trwają dwa razy dłużej niż zwykle. Codzienny obchód lekarski trwa dwie i pół godziny. Każdy dzień zaczyna się od zakładania kombinezonów, masek, butów, rękawic. Tak wygląda rzeczywistość szpitala przeznaczonego dla chorych na COVID-19, zwanego jednoimiennym.

Odwołane Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Pierwsza prezes publikuje oświadczenie

Obecnie brak jest podstaw prawnych, pozwalających na przeprowadzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN w sposób bezpieczny dla jego uczestników - pisze w oświadczeniu pierwsza prezes tego sądu, profesor Małgorzata Gersdorf. Dodaje, że decydując o odwołaniu Zgromadzenia, kierowała się "wyłącznie nadrzędnym aksjologicznie celem jakim jest ochrona życia i zdrowia" jego pracowników. Za "krzywdzące i niesprawiedliwe" uznaje opinie "o poddaniu się Sądu Najwyższego i wywieszaniu białej flagi".