Najnowsze

Najnowsze

Ma 11 lat i prawie milion złotych długu

Dziewczynka odziedziczyła ogromny dług po ojcu. Ma dopiero 11 lat i na starcie prawie milion złotych długu. To kredyt, który zaciągnął jej nieżyjący już ojciec. Do tego dochodzą olbrzymie odsetki. Sytuacja finansowa rodziny jest zła. Komornik zajął rentę, którą dziewczynka dostała po ojcu. Prawnicy i Rzecznik Praw Dziecka alarmują, sprawą zainteresował się wiceminister sprawiedliwości. Materiał magazynu "Polska i Świat".

On nie podał jej ręki, ona podarła orędzie

Po wygłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa w Kongresie orędzia o stanie państwa stojąca za nim przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej podarła dokument z treścią jego przemówienia. Wcześniej prezydent USA nie podał jej ręki.

Nawacki pozbawia Juszczyszyna dostępu do spraw i sal sądu. "Zarządzenie wchodzi w życie w tym momencie"

Kamery TVN24 nagrały moment podpisania przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego zarządzenia, w wyniku którego sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi zostają odebrane sprawy, dostęp do sądowego systemu informatycznego i dostęp do pomieszczeń sądu, z wyjątkiem jego pokoju. Na nagraniu widać również jak prezes sądu konsultuje rozdzielenie spraw sędziego Pawła Juszczyszyna.

Całe wystąpienie Emmanuela Macrona na Uniwersytecie Jagiellońskim

Emmanuel Macron wygłosił we wtorek wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na relacje między Polską i Francją, a także na fakt wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i potrzebę "przemyślenia na nowo, na czym ma polegać jedność". Prezydent Francji wyraził również przeświadczenie, że transformacja energetyczna jest przyszłością Polski i wskazywał na konieczność dialogu z Rosją.

Ławrow: działania NATO dość prowokacyjne

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow nazwał "bezprecedensowymi" plany NATO dotyczące - jak to określił - "zbliżania się do granic" Rosji i "wciągania do manewrów" Sojuszu krajów neutralnych. Minister mówił o tym po rozmowach w Moskwie z szefową dyplomacji Szwecji Ann Linde.

Trump wygłosił orędzie o stanie państwa. "USA są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej"

Stany Zjednoczone są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział we wtorek w swoim trzecim i ostatnim w obecnej kadencji orędziu o stanie państwa prezydent USA Donald Trump. Rozpoczął je od podkreślania dobrej, w jego ocenie, kondycji amerykańskiej gospodarki. Mówiąc o programie kosmicznym i jego finansowaniu podkreślił, że "musimy przyjąć nową granicę".

Co wprowadza ustawa represyjna?

Zaostrzenie kar dla sędziów, więcej władzy w ręce rzeczników dyscyplinarnych i prezesów sądów oraz zmiany w wyborze I Prezesa Sądu Najwyższego - to główne zmiany, jakie wynikają z podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy represyjnej.

Wiceminister sprawiedliwości: to piękny dzień dla Polski

Pan prezydent podpisał ważną ustawę. To jest zwycięstwo demokracji. Nie będzie sędziokracji – mówił w wydaniu specjalnym "Kropki nad i" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. We wtorek Andrzej Duda podpisał tak zwaną ustawę represyjną. - To jest ustawa, która zmienia kilka ważnych dokumentów - powiedział wiceminister. 

"Zaczynamy być państwem autorytarnym"

Prezydent powinien sobie zdawać sprawę, że jeżeli zmieni się ustrój, to będzie osobą, która będzie odpowiadała przed Trybunałem Stanu - ocenił w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego komentował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji tak zwanej ustawy represyjnej. - Zaczynamy już być państwem autorytarnym, gdzie władza wykonawcza przechodzi do samodzielnego rządzenia, czyli to jest pewna forma dyktatury - ocenił.

"Wydaje się, że ze strony Francji to było wyciągnięcie ręki w stronę Polski"

Obecność prezydenta Emmanuela Macrona w towarzystwie silnej delegacji wydaje się być ze strony Francji "wyciągnięciem ręki w stronę Polski" - ocenił w TVN24 BiS analityk do spraw francuskich Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych doktor Łukasz Jurczyszyn. Jego zdaniem Macron stara się pozyskać sojusznika w okresie toczących się w Unii Europejskiej negocjacji budżetowych.

Prezydent podpisał tak zwaną ustawę represyjną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych. Ustawa dyscyplinująca sędziów, nazywana represyjną wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wprowadzają odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania kwestionujące skuteczność powołania innych sędziów. Wprowadzają także zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.