W czwartek Andrzej Duda będzie rozmawiał z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji o noweli ustawy przewidującej prawie dwa miliardy złotych rekompensaty dla państwowych mediów - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
- W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się w Pałacu Prezydenckim z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Rozmowa będzie dotyczyła nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która przewiduje rekompensatę dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia za utracone dochody z abonamentu - powiedział w środę Spychalski.
Jak zaznaczył, w czwartek prezydent przyjmie w Pałacu Prezydenckim - na oddzielnym spotkaniu - także przedstawicieli regionalnych ośrodków TVP i PR.
Sejm za, sprzeciw Senatu
13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla państwowej telewizji i radia.
Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na onkologię.
Nowela trafiła na biurko prezydenta, który ma 21 dni - od czasu, gdy ustawa znalazła się w Kancelarii Prezydenta - na decyzję, czy ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału konstytucyjnego.
Nowelizacja
Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie większości sejmowej, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i PR w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone przez KRRiT.
Senat, który zarekomendował odrzucenie nowelizacji, zwrócił również uwagę na problem niewyjaśnionej jednoznacznie kwestii dotyczącej ewentualnego obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej przewidzianych w ustawie rozwiązań.
Posłowie PiS, wnosząc projekt ustawy, która przeznacza blisko dwa miliardy na państwowe media, argumentowali, że potrzeba jej uchwalenia "wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce".Kolejne pieniądzeW poprzednich latach przyjęto dwie ustawy, które miały zrekompensować braki we wpływach abonamentowych. W 2017 roku mający sejmową większość posłowie Zjednoczonej Prawicy zgodzili się na przyznanie mediom państwowym za lata 2010-2017 980 milionów złotych, w tym 860 milionów dla TVP. 2017 rok był pierwszym rokiem, kiedy zdecydowano o takich rekompensatach. Przyznana wtedy kwota została wypłacona w dwóch transzach: TVP dostała w 2017 roku 266,5 milionów złotych i 593,5 milionów złotych w 2018 roku (łącznie 860 milionów złotych). Pozostałe 120 milionów rekompensaty za lata 2010-2017 dostało Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej. W roku 2019 znowelizowano ustawę o opłatach abonamentowych, na mocy której przyznano mediom państwowym 1,26 miliarda złotych rekompensaty, w tym 1,12 miliarda dla TVP.
Autor: kris / Źródło: PAP