Najnowsze

Najnowsze

Chcą wybudować szkołę w Ghanie. Trwa akcja "każda koszula pomaga"

Prezenterka TVN Omenaa Mensah i jej fundacja we współpracy ze start-upem James Button budują szkołę "Dziecięcą przystań" w Ghanie. W ramach ich współpracy w każdym sezonie na rynek zostają wypuszczane limitowane kolekcje koszul w ramach akcji "każda koszula pomaga". Są nie tylko eleganckie oraz modne, ale przede wszystkim przyczyniają się do budowy szkoły. W akcji biorą udział między innymi Małgorzta Rozenek-Majdan, projektant mody Maciej Zień, Miss World i Miss Polonia.

Kolejowe przystanki na żądanie

Na Dolnym Śląsku pasażerowie sami zdecydują, kiedy skład zatrzyma się przy peronie. Na razie testowo na dwóch stacjach wprowadzono kolejowe przystanki na żądanie.

Niejasna przyszłość Lewicy

Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty i Adrian Zandberg - szli do wyborów razem, ale kiedy ich ludzie zasiądą przy Wiejskiej, nie ma pewności, czy w sejmie będą nadal trzymać się razem. Decyzja odnośnie do wspólnego klubu parlamentarnego Lewicy jeszcze nie zapadła.

PiS traci większość w Senacie

To będzie kolejny poważny test dla opozycji - w nowym Senacie ma większość, ale na tę większość składa się Koalicja Obywatelska, a także senatorowie PSL-u, Lewicy i czworo posłów niezależnych. W piątek szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna spotkał się z senatorami, by się upewnić, że żaden z nich nie planuje wzmocnić Prawa i Sprawiedliwości.

Kandydaci do walki o fotel prezydenta na opozycji

Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Małgorzata Kidawa-Błońska, a może Rafał Trzaskowski lub Robert Biedroń? Kto zmierzy się z kandydatem PiS w wyborach prezydenckich? Na razie sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 daje wygraną Andrzejowi Dudzie w pojedynku z każdym z wyżej wymienionych. Co ciekawe, Małgorzata Kidawa-Błońska uzyskała lepszy wynik niż Donald Tusk.

Skarbówka przygląda się majątkowi Banasia

Oprócz Centralnego Biura Antykorupcyjnego także skarbówka zajęła się majątkiem Mariana Banasia. W czwartek CBA zakończyło kontrolę jego oświadczeń majątkowych – pojawiły się zastrzeżenia i poważny problem dla partii rządzącej i państwa, bo szef NIK nie zamierza zrezygnować ze stanowiska.

Brat prezydenta pomagał przemycać narkotyki. Grozi mu dożywocie

Brat prezydenta Hondurasu Juan Antonio "Tony" Hernandez został w piątek uznany przez sąd w Nowym Jorku za winnego przemytu narkotyków do Stanów Zjednoczonych. - Przy takim poziomie władzy i kontroli oskarżony był praktycznie nietykalny - oświadczył w mowie końcowej na procesie prokurator Emil Bove. 41-letniemu politykowi grozi dożywocie.

Pentagon: wojska USA nie będą patrolować "strefy bezpieczeństwa" w Syrii

Amerykańska armia nie będzie brać udziału w patrolowaniu tak zwanej strefy bezpieczeństwa na północy Syrii, oddzielającej terytoria syryjskich Kurdów od tureckiej granicy - poinformował w piątek sekretarz obrony USA Mark Esper. Szef Pentagonu dodał, że Stany Zjednoczone kontynuują wycofywanie swoich wojsk z Syrii.

Koktajle Mołotowa, policyjne pałki. Pół miliona ludzi na ulicach Barcelony

Zaczęło się od pokojowego marszu, przekształciło w zamieszki. Katalońskie siły porządkowe potwierdziły, że w protestach w Barcelonie uczestniczy w piątek ponad pół miliona ludzi. W centrum miasta doszło do starć między uczestnikami demonstracji a policją. Piątek jest w Katalonii dniem strajku generalnego i marszów sprzeciwu wobec wyroku sądu, skazującego na długoletnie więzienie dziewięciu separatystów.

Walka o fotel marszałka Senatu

Równolegle do partyjnych rozliczeń toczy się walka o kluczowe - jak się teraz wydaje - stanowisko w parlamencie. O fotel marszałka Senatu, w którym opozycja i senatorowie niezależni mają większość. Wśród kandydatów na marszałka wymieniani są Bogdan Borusewicz, Marek Borowski, Krzysztof Brejza, czy Jan Filip Libicki. Rozmowy trwają, bo co prawda opozycja w Senacie ma przewagę, ale układ sił w jej ramach sprawia, że wynik rozmów nie jest oczywisty. Pokaże to teraz Juliusz Kaszyński.

Przyszłość Lewicy w Sejmie

Lewica po latach niebytu wraca do Sejmu i wprowadza do niego 49 posłów. Partie, które dokonały tego razem w wyborach, stają teraz przed kluczowymi decyzjami, czy będą dalej w koalicji i czy w będą w Sejmie osobno. Stworzą jeden czy może osobne kluby? I na końcu czy po sukcesie nie przyjdzie czas rozczarowań. Liderów lewicy o ich przyszłość w Sejmie pytał Marcin Gutowski.

Pytania o przywództwo w Platformie Obywatelskiej

Pojawiają się pytania o przywództwo w Platformie Obywatelskiej i o rozliczenia po kolejnych przegranych wyborach. Kto jest odpowiedzialny za ten wynik wyborczy i czy Grzegorz Schetyna poda się do dymisji? Między innymi o to samego zainteresowanego pytał Arkadiusz Wierzuk.

Ceny w Biedronce pod lupą urzędników

Drożej w kasie niż wskazuje na to cena umieszczona przy towarze, brak informacji o cenie przy produkcie na półce - to zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec Jeronimo Martins Polska, właściciela sklepów Biedronka. Sieć w przesłanym tvn24bis.pl oświadczeniu wyjaśnia, że jest "w trakcie kompleksowej analizy pisma" z UOKiK.

Agencja dpa: NATO w Niemczech ćwiczy użycie broni jądrowej

W Niemczech trwają ćwiczenia NATO pod nazwą Steadfast Noon, podczas których państwa Sojuszu trenują użycie amerykańskiej broni jądrowej, składowanej w Europie - twierdzi niemiecka agencja dpa. Ćwiczenia odbywają się w bazie lotniczej Buechel w Nadrenii-Palatynacie. Steadfast Noon to coroczne ćwiczenia NATO, choć mało jest oficjalnych informacji na ich temat.

Płoną opony, protestujący dotarli przed pałac prezydencki. Premier stawia ultimatum

W Libanie drugi dzień trwają gwałtowne, antyrządowe protesty. Na ulice w całym kraju wyszły tysiące ludzi. Manifestanci domagają się odsunięcia od władzy elity politycznej, która - jak twierdzą - ograbiła kraj, doprowadzając libańską gospodarkę na skraj załamania. W Bejrucie protestujący dotarli przed pałac prezydencki. Premier Saad Hariri wygłosił przemówienie do narodu i wyznaczył "swoim partnerom w rządzie" trzydniowy termin na "zaprzestanie blokowania reform".

Sienkiewicz: to już nie jest państwo teoretyczne, a republika gangsterska

Ktoś, kto miał bliski kontakt z sutenerami i kogo własność była wykorzystywana jako burdel, sprawuje jedną z najwyższych funkcji urzędniczych w państwie polskim, a rządząca partia nic nie jest w stanie z tym zrobić - komentował w "Faktach po Faktach" kontrowersje wokół prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia Bartłomiej Sienkiewicz. - To nie jest państwo. Nawet państwo teoretyczne - ocenił były szef resortu spraw wewnętrznych i nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Tankowanie dużo tańsze niż przed rokiem. Co dalej?

Ceny benzyny mogą w przyszłym tygodniu dalej spadać - uważają analitycy e-petrol. Ich zdaniem cena najpopularniejszego gatunku benzyny bezołowiowej 95 powinna mieścić się w przedziale 4,85-4,96 złotego za litr. Z kolei z prognoz ekspertów BM Reflex wynika, że do końca października ceny paliw pozostaną stabilne.

"Mam nadzieję, że uda mi się ochronić przed byciem wyrocznią"

Nigdy się nie bałam, nie wycofywałam przed komentowaniem czegoś, wypowiadaniem tego, co myślę, ale nie chciałabym zmienić roli. Pisanie jest czymś niesamowicie introwertycznym i samotnym. Nie chciałabym, żeby ta energia gdzieś zniknęła i rozproszyła się w zewnętrznym świecie - mówiła w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk. - Mam nadzieję, że uda mi się ochronić przed byciem wyrocznią - dodała.

Schetyna podpisał wniosek o powołanie Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej

Platforma Obywatelska oficjalnie złożyła wniosek o powołanie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. - To czołowy polityk europejskiej chadecji - powiedział o byłym premierze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Sam Tusk w środę zapewniał, że ewentualne przywództwo w EPL na pewno nie powstrzyma go przed "pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie".

Sośnierz: ci, którzy biorą państwowe świadczenia, powinni zrezygnować z prawa do głosowania

Dobromir Sośnierz, nowo wybrany poseł Konfederacji, uważa, że "głosować powinni ci, którzy finansują państwo", a z prawa wyborczego powinni zrezygnować "ci, którzy zapisują się na świadczenia państwowe". - Zastrzegam za każdym razem, żeby nie traktować tego jako programu Konfederacji, bo to moja autorska wizja - tłumaczył swoje poglądy w "Tak jest". - Ten bardzo zły pomysł odbierania praw wyborczych osobom pobierającym zasiłki to jeden z wielu, niekoniecznie najgorszy, antydemokratycznych pomysłów Konfederacji, która jest formacją otwarcie wrogą demokracji i prawom człowieka - podkreślił Maciej Konieczny z Lewicy.

Wkrótce nowe zasady kontroli drogowych. Długa lista zmian

Od 7 listopada w życie wchodzi rozporządzenie, które nakłada na kierowców i kontrolujących dodatkowe obowiązki i uprawnienia - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Część przepisów będzie jednak stosowana dopiero od nowego roku.