Najnowsze

Najnowsze

Staną przed rzecznikiem dyscyplinarnym. "Próba zastraszenia i zamknięcia ust"

Sędziowie, którzy w mediach krytycznie wypowiadali się na temat zmian zaprowadzanych przez rząd w sądownictwie albo brali udział w manifestacjach, mogą mieć kłopoty. Małgorzata Kluziak, Piotr Gąciarek i Marek Celej staną przed rzecznikiem dyscyplinarnym w związku z wypowiedziami, jakich udzielili w TVN24. - To próba zastraszenia i zamknięcia im ust - ocenił były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Różne obchody - różne wizje

W Gdańsku rząd i Solidarność obchodzili 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Opozycja i samorządowcy świętowali z kolei 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów. To dzięki nim powołano w naszej części Europy pierwszy nie komunistyczny rząd z Tadeuszem Mazowieckim na czele. Premier obecny w Gdańsku zignorował próbującą go zaprosić na obywatelskie uroczystości prezydent Gdańska. O tym, dlaczego nie potrafimy wspólnie obchodzić ważnych rocznic dyskutowali: Jakub Stefaniak z PSL i Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

Bilans 30-tu lat wolności

Wejście do NATO, Unii Europejskiej i znaczący wzrost PKB na tle sąsiadów - to tylko niektóre zmiany, jakich doświadczyliśmy na przełomie ostatnich 30-tu lat. O tym, co nam wyszło jako Polakom, a co zaniedbaliśmy, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Roberta Gwiazdowskiego i Adriana Zandberga.

Spór wokół zaproszenia premiera na obchody

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała osobiście zaprosić premiera Mateusza Morawieckiego na wtorkowe uroczystości w Gdańsku. - Takich spraw nie załatwia się na ulicy - oburzają się politycy Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Dulkiewicz poinformowała jednak, że oficjalny list został przesłany prawie dwa miesiące temu.

Rekonstrukcja rządu w rocznicę

We wtorek, w rocznicę częściowo wolnych wyborów sprzed 30 lat, premier Mateusz Morawiecki ogłosi, kogo wybrał na następców ministrów wyjeżdżających do Brukseli. Przed południem dowiemy się także, kto jeszcze opuści rząd.

Problemy na budowach dróg

Stanęły prace na kluczowych odcinkach budowanych autostrad i dróg szybkiego ruchu. Drogowcy wyrzucają z budów kolejne firmy, a nowych, chętnych do kontynuowania prac nie widać.

"W rządzie pojawi się wiele młodych twarzy"

We wtorek, w rocznicę częściowo wolnych wyborów sprzed 30 lat, premier Mateusz Morawiecki ogłosi, kogo wybrał na następców ministrów wyjeżdżających do Brukseli. Przed południem dowiemy się także, kto jeszcze opuści rząd. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Przesądził jeden głos. Netanjahu nie zdołał utworzyć rządu

Benjamin Netanjahu, którego partia nieznacznie wygrała kwietniowe wybory do Knesetu, nie był w stanie utworzyć nowego rządu. Zabrakło jednego głosu. Oznacza to, że niebawem Izraelczycy ponownie pójdą głosować. Stawka jest wysoka, bo kryzys parlamentarny może przesądzić o szansach na pokój na Bliskim Wschodzie.

Rosną kolejki na szczyt, przybywa ofiar

Kiedyś wejście na Mount Everest było wyprawą życia. Dziś to niemal turystyczna wycieczka. Coraz więcej osób chce zapłacić za wejście na dach świata. Kilkusetmetrowe kolejki na szczyt góry przyczyniają się do zwiększenia liczby ofiar. W ostatnich latach na Mount Everest ginęło od pięciu do siedmiu wspinaczy. W tym roku śmierć poniosło już 12 osób.

Premier Włoch grozi złożeniem dymisji

Premier Włoch Giuseppe Conte zaapelował w poniedziałek do liderów koalicji rządowej Matteo Salviniego i Luigiego Di Maio, by udzielili mu odpowiedzi, czy chcą kontynuowania pracy rządu. Zagroził złożeniem rezygnacji, jeśli nie będzie mógł działać.

"Na skutek tej decyzji jestem pełen nadziei". Minister o budowie A1

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk liczy, że decyzja Krajowej Izby Odwoławczej, która oddaliła zażalenie Salini Polska, pozwoli niebawem wznowić prace w sprawie budowy obwodnicy Częstochowy w ciągu A1. Jak zapewnił, inne budowy dróg realizowane przez włoskie firmy są niezagrożone.

"Krwawa masakra" w Chartumie. Rośnie liczba ofiar protestu

Do co najmniej 30 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku sudańskich sił bezpieczeństwa na uczestników demonstracji w stolicy Sudanu Chartumie - poinformowały miejscowe źródła medyczne. Wysoka komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka wezwała władze, by zaprzestały ataków i zapewniły służbom medycznym dostęp do rannych.

"Śmiałem się strasznie. Ja, robol z Ursusa, mam do jakiegoś Sejmu startować?"

Dostałem telefon od Janka Lityńskiego, że mam startować do Sejmu. Śmiałem się strasznie i długo, aż Janka chyba zatkało. Ale jak już wystartowałem, to wiedziałem, o jaką stawkę idzie - mówił w "Faktach po Faktach" opozycjonista w czasach PRL Zbigniew Janas. Wraz z Aleksandrem Hallem i Bogdanem Lisem wspominali kampanię wyborczą i pierwsze częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989.

Mayor of Gdańsk tried to invite PM Morawiecki. Security detail wouldn't let her through

The mayor of Gdańsk tried to personally invite Prime Minister Mateusz Morawiecki to the Round Table talks but the PM's security detail wouldn't let her through. The head of the government also didn't respond to the invitation letter sent by mayor Aleksandra Dulkiewicz. The observances of the 30th anniversary of the July 4 elections organised by the local authorities will not be attended by the Law and Justice government.

W centrum uwagi. Rok 1989 oczami zagranicznych korespondentów

Dla nich Polska lat 80. była jednym z najważniejszych wtedy miejsc, bo właśnie tu zaczął się upadek komunizmu w Europie. Dlatego największe światowe redakcje miały tu swoich wysłanników. O kulisach ich pracy oraz o tym, jak radzili sobie z inwigilacją, cenzurą, brakiem dostępu do telefonów i prozą życia Witold Tabaka rozmawiał w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Warszawie z korespondentami zagranicznymi, którzy relacjonowali te wydarzenia najdłużej.

Zwiedzanie z królową, herbata z księciem i bankiet z XIX-wieczną zastawą. Trump w Londynie

Od odwiedzin w Pałacu Buckingham prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Elżbieta II oprowadziła go po królewskiej rezydencji. Prezydent odwiedził też księcia Karola i wypił z nim herbatę. Wieczorem odbędzie się zaś bankiet, którego goście uczczą trwające od wieków relacje między dwoma krajami. W sali balowej królewskiej rezydencji zasiądzie do stołu 170 osób.

"Udało się wypracować porozumienie". Jest termin wznowienia dostaw ropy do Polski

Tłoczenie ropy naftowej jedną nitką zostanie przywrócone 10 czerwca - poinformował w poniedziałek resort energii po spotkaniach spółek w sprawie przesyłu ropy rurociągiem Przyjaźń. "To były dobre i konstruktywne rozmowy. Sprawa jest złożona, jednak obu stronom udało się wypracować porozumienie" - podkreślił, cytowany w komunikacie, minister energii Krzysztof Tchórzewski.