Najnowsze

Najnowsze

Prymas przed obradami w sprawie pedofilii: Kościół nie uważa się za doskonały

Jesteśmy wezwani, by nie zacierać i nie ukrywać swych ran. Bo Kościół z ranami jest w stanie rozumieć rany świata, Kościół z ranami nie uważa się za doskonały - wskazywał prymas polski arcybiskup Wojciech Polak podczas mszy rozpoczynającej drugi dzień obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W obradach, których tematem będzie wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych, weźmie udział metropolita Malty arcybiskup Charles Scicluna.

Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego przyjęte. "Ograniczyć przewlekłość postępowań"

Sejm przyjął w czwartek obszerną nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. W zamianach chodzi przede wszystkim o to, by - jak przekonywał poseł sprawozdawca Bartłomiej Wróblewski z PiS - "ograniczyć przewlekłość postępowań i orzekanie na podstawie niewystarczającego materiału dowodowego, zwiększyć terminowość rozpraw, poprawić organizację sądów oraz zapewnić bardziej ludzkie traktowanie obywateli w sądach". Opozycja zwracała uwagę, że nowelizacja ma również słabe strony.

"Gość, przed którym drżą przestępcy w Kościele, młot na pedofilów". Przyjechał do Polski

Od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. Przeprowadził dochodzenie na temat skandalu pedofilskiego w Chile. Zapowiedział stworzenie specjalnych struktur do walki z przestępstwami seksualnymi wobec dzieci popełnianymi przez duchowych. Teraz arcybiskup Charles Scicluna przyjechał do Polski. - Już się wyczuwa napięcie, że przyjeżdża ten słynny prokurator, który załatwił cały episkopat w Chile - komentuje Edward Augustyn z "Tygodnika Powszechnego". Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Iran odrzuca oskarżenia. Amerykanie pokazują nagranie

Armia Stanów Zjednoczonych udostępniła nagranie, na którym, jak twierdzą Amerykanie, widać Irańczyków ściągających minę z burty uszkodzonego wcześniej tankowca. W czwartek w Zatoce Omańskiej zaatakowane zostały tankowce Kokuka Courageous i Front Altair. Amerykanie twierdzą, że za atakiem stał Teheran, czemu Irańczycy zaprzeczają.

Arabski: wyrok jest niesprawiedliwy, odwołam się

10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata - taki wyrok usłyszał były szef kancelarii premiera Tomasz Arabski, skazany w sprawie organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku. Wyrok jest nieprawomocny, Arabski zapowiedział już, że złoży apelację. Podkreślił w rozmowie z TVN24, że uważa "ten wyrok po prostu za niesprawiedliwy, w pewnym sensie absurdalny".

Dwa dni, dwóch byłych premierów w areszcie

Były premier Algierii Abdelmalek Sellal po przesłuchaniu decyzją Sądu Najwyższego został w czwartek aresztowany pod zarzutem korupcji i kumoterstwa w kręgach byłego prezydenta Abdelaziza Butefliki.

"Zobaczyłem na ulicy stojących ludzi. Krzyczeli, że w mieszkaniu wybuchł gaz"

Trzy osoby zostały poszkodowane w wyniku wybuchu gazu w domu wielorodzinnym w Zagórowie w Wielkopolsce. Zostali odwiezieni do szpitala, ich stan nie jest znany. - Zobaczyłem na ulicy stojących ludzi. Krzyczeli, że w mieszkaniu w tym budynku wybuchł gaz. Nie zastanawiałem się, wbiegłem do mieszkania - relacjonował świadek zdarzenia, który - jak opowiadał - pomógł wydostać się stamtąd uwięzionym po eksplozji ludziom.

Zaostrzenie kar i nowe typy przestępstw. Zmiany w prawie karnym przyjęte

W czwartek przed godziną 23 Sejm przyjął 41 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzającej kary między innymi za przestępstwa pedofilii, a także między innymi wprowadzającej nowe typy przestępstw, takie jak na przykład przygotowanie do zabójstwa czy przejęcie zlecenia zabójstwa. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Spotkanie z burmistrzem Houston i teksańską Polonią. Drugi dzień wizyty prezydenta w USA

Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w czwartek dwudniową wizytę w Houston w Teksasie. Pierwszym punktem była wizyta prezydenta u burmistrza miasta Sylvestra Turnera. Później para prezydencka spotkała się z przedstawicielami teksańskiej Polonii. - Chciałem państwu podziękować za pamięć o ojczyźnie i za trwanie przy Polsce i przy polskości - zwrócił się do zgromadzonych Duda.

Zamachowiec z Christchurch nie przyznał się do winy

Mężczyzna oskarżony o zamordowanie 51 osób podczas ataków na dwa meczety w nowozelandzkim Christchurch w marcu nie przyznał się do winy. W piątek do sądu wpłynął akt oskarżenia, w którym postawiono mu 92 zarzuty, w tym morderstwo i terroryzm.

Śmierć i zasłabnięcia po biegu w upale

Było ponad trzydzieści stopni, a podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej na zajęciach z wychowania fizycznego biegali w pełnym rynsztunku. Trzech zasłabło, jeden zmarł. Prokuratura już wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Jak walczyć z plagą komarów?

Komary, czyli letnia zmora. Co roku z nimi walczymy, teraz jest trudniej, bo jest ich więcej. Czemu tak dużo, jak się przed nimi bronić? Sposoby domowe i fachowe zebrała Sylwia Piestrzyńska.

Gwałtowne burze nad Polską. Szły od zachodu

Zerwane linie energetyczne, powalone drzewa i uszkodzone budynki - to skutki burz, które przeszły przez Polskę. Straż pożarna jedynie na Pomorzu przyjęła około 130 zgłoszeń. Intensywne opady deszczu i silny wiatr najwięcej szkód wyrządziły w powiatach kartuskim, sztumskim i kwidzyńskim. Przez Kwidzyn przeszła burza gradowa.

Arabski winny w sprawie organizacji lotu do Smoleńska

Tomasz Arabski skazany w procesie dotyczącym lotu do Smoleńska za niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu. Wyrok nie jest prawomocny. Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Trudno je odgonić, są dosłownie wszędzie. "Mamy inwazję"

Stado, chmara. Komary atakują w całej Polsce. Wydaje się, że jest ich więcej niż w poprzednich latach. - Sytuacja na obecną chwilę jest tragiczna. Próbujemy walczyć z tym zjawiskiem, ale jesteśmy trochę bezsilni - mówi burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Zaszczepione dzieci z pierwszeństwem. "Miejsc jest zawsze mniej niż chętnych"

W Warszawie, Częstochowie i Katowicach radni wzięli sprawy w swoje ręce i przyjęli uchwały, które dają zaszczepionym dzieciom pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków. Teraz do grona proszczepionkowych miast dołącza Kraków, gdzie radni właśnie przegłosowali podobną uchwałę. Pomysłodawca miejskiego prawa promującego szczepienia przekonuje, że to dobry pomysł, bo "miejsc w żłobkach jest zawsze mniej niż chętnych dzieci". Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Rzeczniczka Białego Domu rezygnuje

Z końcem miesiąca z funkcji rzeczniczki prasowej Białego Domu rezygnuje Sarah Sanders - poinformował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w mediach społecznościowych. Nazwisko jej następcy nie zostało jeszcze ogłoszone. Sanders z Trumpem współpracowała ponad trzy lata.