Najnowsze

Najnowsze

Ekwador: Zgromadzenie rozwiązuje parlament

Niedawno wybrane proprezydenckie Zgromadzenie Konstytucyjne w Ekwadorze uchwaliło w czwartek rozwiązanie Kongresu. Prawicowi posłowie od dłuższego czasu pozostawali w konflikcie z lewicowym prezydentem Rafaelem Coreą.

Polowanie na polskie czarownice

To nie sztuka doraźna politycznie. My pokazujemy zagrożenia uniwersalne. Jak fundamentalizm, czyli przekonanie, że to "ja mam rację, że moja prawda jest tylko dobra, a cel uświęca środki". A z tym mieliśmy do czynienia w Polsce przez ostatnia dwa lata - mówi o swym przedstawieniu "Czarownice z Salem" reżyserka Izabela Cywińska. Premiera dziś, w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Fotyga do Sikorskiego: trzeba znać swoje miejsce

To, że szef MSZ Radosław Sikorski odmówił złożenia wizyty w Pałacu Prezydenckim, "nie mieści się w normach zachowania ministrów żadnego państwa" - oceniła była szefowa dyplomacji Anna Fotyga w Polskim Radiu. - Trzeba znać swoje miejsce - dodała.

Ktoś grozi prokuratorom oskarżającym żołnierzy?

Poznańscy prokuratorzy zajmujący się sprawą żołnierzy, którzy ostrzelali afgańską wioskę Nangar Khel, dostali pogróżki od anonimowej osoby - twierdzi dziennik "Polska". Autor listu miał grozić prokuratorom śmiercią.

Nikt nie ocalał z katastrofy

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu lecącego do Isparty, który rozbił się w nocy z czwartku na piątek w środkowej Turcji. Na pokładzie było 56 osób.

Brazylijscy Indianie też grają w nogę

Najcelniej strzelają z łuku, nigdy nie chybią rzucając oszczepem, ale umieją też grać... w piłkę. W etnicznej olimpiadzie zorganizowanej w Pernambuco zmierzyło się ponad tysiąc rdzennych Brazylijczyków.

Platforma czyści ZUS

Nowy prezes ZUS wziął się do sprzątania. Wczoraj jednym ruchem wyrzucił z pracy 14 z 16 dyrektorów z największych miast Polski. Wcześniej taką czystkę zrobił PiS - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kuratoria zagrożone?

Kuratoria oświaty zagrożone. Platforma Obywatelska może je zlikwidować w ciągu roku - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Kameruński rezerwat ma nowych mieszkańców

Po pięcioletniej tułaczce Tinu, Izan, Oyin i Abbey wreszcie są tam, gdzie będzie im jak w domu. Cztery okazy bardzo rzadkiego gatunku goryli południowo-nizinnych tuż po północy trafiły do kameruńskiego rezerwatu przyrody.

Polsce grozi dwuwładza

Jak się można było spodziewać, październikowe wybory parlamentarne nie były końcem walki o władzę w Polsce, ale co najwyżej jedną z jej ważnych kulminacji. A teraz niemal każdego dnia obserwujemy kolejne, coraz bardziej niepokojące przesilenia w zimnej wojnie między obozem premierowskim a prezydenckim - pisze w "Rzeczpospolitej" Piotr Gabryel.

Śledczy szukają Kulczyka

Nakaz jak najszybszego przesłuchania Jana Kulczyka, jednego z najbogatszych Polaków, wydał podległym sobie śledczym katowicki prokurator apelacyjny Tomasz Janeczek - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Spaliła się kurza ferma

Wyglądało groźnie, ale na szczęście ucierpiały tylko kury. Strażakom udało się błyskawicznie ugasić pożar na fermie drobiu w Zgierzu pod Łodzią.

Zaiskrzyło na linii prezydent - szef MSZ

Choć szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski prosi, by nie mieszać prezydenta do błahych spraw, to właśnie w relacjach jego z Lechem Kaczyńskim zrobiło się gorąco. Powodem była nieobecność Sikorskiego na spotkaniu, na które zaprosił go prezydent. W tym czasie Sikorski był na budżetowym posiedzeniu rządu.

Nie każdy zrobi interes na gruntach

Jeśli zdążyłeś kupić ziemię kilka lat temu przed lawinowymi podwyżkami cen gruntów – nie ciesz się za szybko. Agencja Nieruchomości Rolnych przyznaje, że powodem zabrania nieruchomości może być duży wzrost jej wartości - pisze "Życie Warszawy".

Wietnamczycy pakują walizki - i jadą do Polski

U nas o tym cicho, ale w Wietnamie aż huczy: w Polsce przyjmują do legalnej pracy. Powtarzaną od miesięcy na ulicach Hanoi plotkę wczoraj oficjalnie potwierdził wietnamski rząd. Setki pracowników budowlanych ma już kontrakty i zaczyna pakować walizki - pisze "Dziennik".

Tusk rezygnuje w rządowego samolotu

W najbliższy wtorek lecąc z wizytą do Brukseli, premier Donald Tusk zostawi rządowy samolot i stawi się na Okęciu o 7 rano na zwykły rejsowy lot - informuje "Dziennik".

Bawią się za nasze

W hotelu Magda w Licheniu jedli, pili i niczego sobie nie odmawiali. Pracownicy PGNiG wiedzą, co to dobra zabawa - przyznaje "Super Express".

Australijczycy wyjdą z Iraku

Australijski premier - elekt Kevin Rudd zapowiedział w Sydney, że Australia wycofa swe oddziały wojskowe z Iraku do połowy przyszłego roku.

U Bushów już stoi choinka

Biały Dom cały z lukrowanego piernika, a wokół miniaturowe podobizny zwierzaków - w takiej scenerii amerykańska pierwsza dama ogłosiła uroczyście temat tegorocznych świąt. Wystrój nie był przypadkiem, bo tegoroczny motyw to "Święta w parkach narodowych".

Media: źle się dzieje w PiS...

Prasa z uwagą przygląda się tarciom w PiS, gdzie trwa rozliczanie przegranych wyborów - i szukanie winnych. Zawieszeni wiceprezesi partii mają w partii sojuszników - pisze "Rzeczpospolita". "Gazeta Wyborcza" zaś donosi o planach skrócenia kongresu partii.

Rząd przesiada się do "zwykłych samolotów"

Premier Donald Tusk zapowiada, że przesiądzie się z rządowych samolotów do zwykłych rejsowych połączeń. Ma to być element ograniczenia niepotrzebnych wydatków. Problem w tym - pisze "Dziennik" - że za nieużywane samoloty też trzeba płacić...

Wojna o in vitro

Arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, ostro wmieszał się w świeckie, nie swoje sprawy, określając zapłodnienia in vitro jako "nie do przyjęcia" i "sprzeczne z nauką Kościoła". Metropolita dodał, że małżeństwom, które mają problemy z posiadaniem potomstwa, Kościół proponuje m.in. "adopcję" dzieci poprzez diecezje i parafie - pisze "Trybuna".

Rewolucja przy dystrybutorze

Firmy odwracają się od autogazu i benzyny. Gwałtownie rośnie sprzedaż aut z silnikiem Diesla. Na polskich stacjach paliw trwa cicha rewolucja - zauważa "Puls Biznesu".

Bezduszni urzędnicy

Urzędnicza bezduszność przekroczyła wszelkie granice - alarmuje "Fakt". Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje nieuleczalnie chorym czasowe limity na umieranie. Niewiarygodne? A jednak - akcentuje dziennik.

Konsulaty nie nadążą?

Ponad 4 tys. naszych rodaków ze Wschodu czeka od przeszło 7 lat w kolejce na repatriację. Powód: zbyt mało urzędników. Taki sam los może spotkać ubiegających się o Kartę Polaka - ostrzega "Nasz Dziennik".

Tusk w pierwszej podróży zagranicznej

Premier Donald Tusk jedzie z oficjalną wizytą na Litwę. Należy się spodziewać, że omówione zostaną wspólne projekty energetyczne i infrastrukturalne, kwestia elektrowni atomowej i budowy dróg. A my podpowiadamy, o czym warto jeszcze pamiętać...

Dziennikarze TVP: naciskano nas

Dziennikarze Telewizji Polskiej potwierdzają "Dziennikowi", że Patrycja Kotecka, wiceszefowa Agencji Informacji TVP, przed wyborami zachęcała do przygotowywania materiałów kompromitujących polityków PO.