Najnowsze

Najnowsze

Czechy - 40 lat po okupacji

Noc z 20 na 21 sierpnia 1968 roku. W Czechosłowacji trwa Praska Wiosna, czyli walka o demokratyzację ustroju komunistycznego. Inwazja wojsk ZSRR, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii tłumi jednak tę nadzieję. 40 lat po tym wydarzeniu nie ma już Czechosłowacji, ale Czesi tamtego dramatu nie zapomnieli.

Polaków portret własny?

- Ludzie śmiecą na potęgę - skarżą się internauci i przesyłają na platformę Kontakt TVN24 zdjęcia miejsc, które są dewastowane przez turystów. Kilogramy śmieci lądują w miejscach, w których wypoczywamy. - Jeżeli tak dalej pójdzie, będziemy wypoczywać w śmietniskach - twierdzą internauci.

Nowela o służbach wojskowych w TK

Prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności nowelizacji przepisów o Służbach Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego.

Napad, którego nie było

Brutalny napad i kradzież - łupem bandytów padło kilkaset tysięcy złotych. W szukanie sprawców zaangażowana została specjalna ekipa dochodzeniowo-śledcza łódzkiej policji. Okazało się jednak, że całą historię wymyślił konwojent firmy ochroniarskiej.

15-latek zginął na torach

Do tragicznego zdarzenia doszło w środową noc na stacji PKP Wielkie Rychnowo (Pomorskie). Pociąg pośpieszny relacji Ełk-Wrocław śmiertelnie potrącił 15-letniego chłopca.

Benedykt XVI modli się za Polaków

Papież nie zapomina o rodakach swojego wielkiego poprzednika. Podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Castel Gandolfo, Benedykt XVI zwrócił się do ofiar niedawnych huraganów, które nawiedziły nasz kraj. Powiedział po polsku, że modli się w intencji poszkodowanych.

Umowa ws. tarczy podpisana

W obecności prezydenta, premiera i marszałków parlamentu szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podpisał z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice umowę o budowie w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Dziennikarz motoryzacyjny na premiera!

Doskonałym poczuciem humoru wykazało się blisko 50 tys. Brytyjczyków, domagając się by następnym premierem kraju został... dziennikarz motoryzacyjny Jeremy Clarkson. Gabinet urzędującego premiera przygotował niemniej dowcipną ripostę.

Powiesił się, bo trafił do więzienia?

Miał 22 lata. Do aresztu w Zamościu trafił we wtorek, bo prokuratura podejrzewała, że wpływał na świadka w jednej z prowadzonych przez nią spraw. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna powiesił się na prześcieradle i zmarł. Prokuratura bada czy rzeczywiście było to samobójstwo.

"Wysiało się... to hodowałem"

Na kilku metrach kwadratowych między garażem a betonowym ogrodzeniem prywatnej posesji rosło 140 różnej wielkości krzaków konopi indyjskich. Plantator-amator tłumaczył policjantom: - Samo się wysiało.

"Patrioty pod Warszawą, to dobry pomysł"

Tarcza antyrakietowa w Polsce to sukces - mówią zgodnie koalicja i opozycja. Według byłego szefa MON Aleksandra Szczygły (PiS) to przede wszystkim umocnienie sojuszu polsko-amerykańskiego. Obecny minister obrony Bogdan Klich (PO) chwali ponadto pomysł lokalizacji rakiet Patriot w pobliżu stolicy.

"Pani Rice najadła się u prezydenta"

Jajka po benedyktyńsku, polskie wędliny, pasztety i twarożek na dwa sposoby - to tylko niektóre wiktuały, jakimi prezydent Lech Kaczyński poczęstował sekretarz stanu USA Condoleezzę Rice. - Mam wrażenie, że pani Rice się najadła - stwierdził prezydencki minister Michał Kamiński.

Paraliż trwał około 40 minut

Po ponad półgodzinnej przerwie w południowej części stolicy znów popłynął prąd. Poranna awaria spowodowała chaos w mieście, stanęły tramwaje, nie działała sygnalizacja świetlna. Teraz powoli rozładowują się korki. Jednak eksperci ostrzegają: polskim miastom grożą blackouty.

"Polska jednym z największych przyjaciół USA"

Polska jest jednym z największych przyjaciół i partnerów USA. Umowa o tarczy antyrakietowej potwierdzi to światu i pogłębi nasze możliwości obronne - powiedziała po spotkaniu z Lechem Kaczyńskim Condoleezza Rice. Amerykańska sekretarz stanu rozmawiała też z marszałkiem Sejmu. - To początek nowych, lepszych relacji polsko -amerykańskich - cieszył się Bronisław Komorowski.

Londyn murem za Gruzinami

Brytyjski rząd jest "w pełni solidarny" z Gruzinami - zapewniał w Tbilisi szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband. Brytyjczyk zjawił się w Gruzji bezpośrednio po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Ukrainka traci medal

Kolejny skandal dopingowy w Pekinie. Ukrainka Ludmiła Błońska, srebrna medalistka w siedmioboju, straciła krążek na rzecz Amerykanki Hyleas Fountain. Błońska jest już piątym sportowcem przyłapanym na stosowaniu dopingu na tych igrzyskach. O całej sprawie poinformował francuski dziennik "L'Equipe" na swojej stronie internetowej.

Seria zamachów w Algierii

Dzień po krwawym zamachu na wschód od Algieru, w którym zginęły 43 osoby, w Algierii znów wybuchły bomby. W miejscowości Bouira zginęło co najmniej 11 osób, a 31 zostało rannych.

Przekonują posłów do trawki

Zwolennicy zniesienia kar dla palaczy marihuany chcą złagodzenia prawa i agitują wśród posłów. Pod ich petycją podpisało się na razie pięciu parlamentarzystów - wśród nich były minister zdrowia, a obecnie poseł SDPL Marek Balicki - pisze "Dziennik".

Florydzie grozi huragan

Sztorm Fay, który na Karaibach zabił ok. 50 osób, uderzył na Florydę. Meteorolodzy ostrzegają, że nabiera siły i może przekształcić się w huragan.

Somalijscy piraci coraz groźniejsi

Dla somalijskich piratów nawet ładunek oleju palmowego jest wystarczająco kuszący. U wybrzeży Afryki porwali właśnie malezyjski tankowiec płynący z olejem do Europy.

Kontrakt Beatlesów idzie pod młotek

Ten kontrakt wart jest co najmniej pół miliona funtów, choć podpisany został 46 lat temu. Mowa o pierwszym kontrakcie zespołu The Beatles - dokument wkrótce pójdzie pod młotek.

USA toną w tłuszczu

Stanom Zjednoczonym grozi katastrofa zdrowotna - do 2015 roku trzech na czterech Amerykanów będzie otyłych lub będzie miało nadwagę.

Psy łapią przemytników

Niemiecka straż graniczna zyskała nietypowych pracowników. Psy o imionach Amy i Uno rozpoczęły we wtorek służbę na lotnisku we Frankfurcie.

Mistrzostwa w skoku "na bombę"

Finezja i precyzja w skokach do wody się liczy, ale niekoniecznie w Niemczech. W Norymberdze zmierzyła się ponad setka miłośników skoków alternatywnych. Zwycięzcą zostać miał ten, po którego skoku woda wzburzyłaby się najmocniej.

Blamaż Brzozowskiego

Nieudany występ na turnieju zapaśników w stylu wolnym pierwszego z czwórki Polaków Krystiana Brzozowskiego. Czwarty zapaśnik poprzednich igrzysk olimpijskich w Atenach przegrał na punkty 2:5 (w rundach 1:1, 1:3, 0:1) z Arsenem Gitinowem z Kirgistanu. I odpadł z rywalizacji o medale.

Wszyscy popieramy tarczę antyrakietową

45 proc. uczestników badania przeprowadzonego we wtorek przez "Dziennik" opowiedziało się za instalacją w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Przeciw było 36 proc. ankietowanych. W podobnej ankiecie "Gazety Wyborczej" 63 proc. uznało, że dobrze się stało, iż Polska wyraziła zgodę na budowę tarczy na naszym terytorium. 32 proc. było odmiennego zdania.

Umowa o tarczy: Waszczykowski radzi szybko ratyfikować

Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych i negocjator ds. tarczy antyrakietowej w Polsce, doradza na łamach "Naszego Dziennika" szybkie ratyfikowanie przez Polskę umowy o tarczy antyrakietowej, tak by móc domagać się tego samego od strony amerykańskiej.

Chińczycy zbudują metro za pół ceny

Koncerny z Chin chcą wybudować drugą linię warszawskiego metra dwa razy taniej niż hiszpańskie i niemieckie, twierdzi minister sportu Mirosław Drzewiecki, zdaniem którego "Europejskie firmy domówiły się przy stole, jak cyckać i doić Polskę na budowie metra", pisze "Życie Warszawy".

Zarobić jak na orzeszkach

Nawet kilkaset złotych miesięcznie może zaoszczędzić właściciel małego sklepu na podatku VAT dzięki tzw. sprzedaży wiązanej, pisze "Gazeta Wyborcza".

Seminaria walczą o kandydatów

W seminariach duchownych rozpocznie naukę mniej kandydatów na księży niż w ubiegłych latach, informuje "Gazeta Wyborcza".