Najnowsze

Najnowsze

Sondaż: Nie drażnić Rosji

Na zadane przez "Gazetę Wyborczą" pytanie kogo Polska powinna się obawiać, Polacy odpowiadają, że Rosji. Takiego zdania jest 65 proc. ankietowanych we wtorek przez PBS DGA na zlecenie dziennika.

Pomoc z Unii - kary z Polski

Na co drugiego polskiego beneficjenta środków z Unii Europejskiej zostanie nałożona kara za złamanie przepisów dotyczących zamówień publicznych, informuje "Parkiet" powołując się na Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Na ratunek małpom szerokonosym

Tamaryny, małpy szerokonose zamieszkujące lasy równikowe, są zagrożone wyginięciem. Nadzieją na przetrwanie tych zwierząt jest projekt brazylijskich naukowców.

Gruzja: zabójstwa, gwałty, niszczenie domów

Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Gruzji, zgodnie z porozumieniem o zawieszeniu broni i obietnicą złożoną przez prezydenta Miedwiediewa - powiedział wicedyrektor wydziału ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu USA Matthew Bryza. Są doniesienia o brutalnym postępowaniu rosyjskich wojsk na zajętych terenach.

Koniec cesarek na życzenie?

Cesarskie cięcie na życzenie już niedługo może być życzeniem jedynie pobożnym. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt zakazujący wykonywania tego zabiegu na żądanie - donosi "Dziennik". - Cesarskie cięcia mają się odbywać tylko wtedy, kiedy będą ku temu wskazania medyczne. Te zabiegi nie są obojętne dla zdrowia kobiety - powiedziała gazecie minister zdrowia Ewa Kopacz.

"Orędzie z aspektem letnio-wiejskim"

Wtorek, 19 sierpnia - Nie zaskoczyło mnie, że prezydent wykorzystał orędzie do przedstawienia siebie jako głównego architekta polskiej polityki zagranicznej - zdradził w "Magazynie 24 godziny" poseł PO Jarosław Gowin, ale dodał: - Podpisanie porozumienia o budowie tarczy antyrakietowej było suwerenną decyzją rządu Donalda Tuska. W dyskusji na antenie TVN24 politycy nie pominęli także aspektu estetycznego orędzia.

Zatrzymali budowę w Dolinie Rospudy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstrzymała budowę fragmentu obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy. - Nie chcemy prowokować, drażnić, ani tym bardziej stawiać przed faktami dokonanymi - co nam zarzucano - zarówno partnerów w rozmowach "okrągłego stołu", jak i sędziów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czekamy na ich wyrok - poinformował Rafał Malinowski z GDDKiA.

Odnaleziono polskie mogiły w Kobryniu

Polscy eksperci odnaleźli szczątki osiemnastu oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanych przez Niemców i Sowietów we wrześniu 1939 r. pod Kobryniem na Białorusi, informuje "Dziennik Polski".

Sondaż: Rząd powinien pomagać ofiarom klęsk

Rząd powinien wspierać ofiary kataklizmów, głównie te, które straciły cały majątek, uważają Polacy. Gotowość do niesienia pomocy jest w narodzie spora, ale topnieje w przypadku ofiar, które same nie dbają o swoje interesy, czyli się nie ubezpieczają - wynika z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej".

"Powrót zimnej wojny prawie nieuchronny"

Obecna sytuacja międzynarodowa jest jednym z tych momentów w historii, które określa się jako punkty zwrotne - ocenia w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prof. Jadwiga Staniszkis, socjolog i politolog.

"Jesteśmy sojusznikiem najwyższego rzędu"

Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice zjadła kolację z przedstawicielami polskiego MSZ. - Była świetna atmosfera, świetna przyjaźń. Jesteśmy sojusznikiem najwyższego rzędu i to zostało potwierdzone - mówił po spotkaniu wiceminister Ryszard Schnepf.

Karadżić żąda zmiany sędziów

Radovan Karadżić, były przywódca bośniackich Serbów, sądzony przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii, zażądał zmiany sędziów uczestniczących we wstępnej rozprawie. Oświadczył, że jeden z nich brał udział w podobnych procesach i może nie być obiektywny.

Zmęczony wojownik czy sprawny polityk?

- Lech Kaczyński jest kreowany na prezydenta mocarstwa. Ale był źle posadzony, ta pozycja zmęczonego wojownika nie jest dobra – tak w "Magazynie 24 godziny" TVN24 orędzie ocenił specjalista ds. marketingu politycznego Wiesław Gałązka. - Prezydent ma teraz dobrą passę, a przemówienie było w dobrym stylu – nie zgodził się publicysta Piotr Semka.

Podróżuj z Husajnem

Irackie koleje wprowadzą na regularną trasę pociąg, który należał do Saddama Husajna. Wyprodukowany we Francji luksusowy skład będzie woził pasażerów na trasie Bagdad-Basra.

"Orędzie z aspektem letnio- wiejskim"

- Nie zaskoczyło mnie, że prezydent wykorzystał orędzie do przedstawienia siebie jako głównego architekta polskiej polityki zagranicznej - zdradził w "Magazynie 24 godziny" poseł PO Jarosław Gowin, ale dodał: - Podpisanie porozumienia o budowie tarczy antyrakietowej było suwerenną decyzją rządu Donalda Tuska. W dyskusji na antenie TVN24 politycy nie pominęli także aspektu estetycznego orędzia.

Pożar w centrum Wrocławia

W samym centrum Wrocławia spłonął drewniany budynek, w którym mieściło się kilka prywatnych firm. Olbrzymi słup dymu unoszący się nad miastem sprawił, że skrzynka Kontakt TVN24 zapełniła się mailami zaniepokojonych wrocławian. - Sytuacja jest opanowana - uspokaja rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Premier: nie byłem entuzjastą tarczy antyrakietowej

- Nie byłem szczególnym entuzjastą tarczy, ale efekt końcowy to sukces Polski – powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Według premiera porozumienie w sprawie tarczy służy zwiększeniu bezpieczeństwa kraju, choć to nie meta, a start do stworzenia systemu obronnego.

Śnił o kobietach, zdobył medal

Nie mógł długo usnąć, śniły mu się kobiety, a potem... zdobył srebrny medal - dyskobol Piotr Małachowski był bez wątpienia bohaterem olimpijskiego wtorku. - Mam teraz swoje pięć minut i zamierzam je właściwie wykorzystać. Przede mną jeszcze kilka mitingów i światowy finał Grand Prix IAAF - zapowiada zdobywca ósmego medalu dla Polski w Pekinie.

"Pan Lech Kaczyński" zaproszony do MSZ

Najpierw nie było wiadomo, gdzie będzie podpisana umowa o tarczy. Potem, czy w uroczystości weźmie udział prezydent. Gdy już to ustalono, okazało się, że MSZ zaprosił „pana Lecha Kaczyńskiego”. - Tu prowadzona jakaś gra – wieszczył Michał Kamiński. A MSZ tłumaczył się pośpiechem.

Parlament w ogniu

Co najmniej 13 osób zostało rannych w pożarze egipskiego parlamentu jaki wybuchł we wtorek Kairze.

Prezydent: robiłem wszystko, by tarcza była w Polsce

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi urzeczywistnić ten ważny dla Polski plan. Wykonaliście dobrą pracę. Podpisanie umowy o tarczę antyrakietową to ważny element w moim planie dla Polski – powiedział w orędziu prezydent Lech Kaczyński.

Bokser pogryzł rywala

Czyżby Mike Tyson znalazł naśladowców? Że boks to męski sport, wiedzieliśmy od dawna. Ale, że emocje w ringu są tak wielkie, iż przeciwnicy oprócz rąk używają tez zębów - dowiedzieliśmy się dopiero, gdy Mike Tyson odgryzł rywalowi kawałek ucha. A teraz, w Pekinie, bokser z Tadżykistanu został zdyskwalifikowany za ugryzienie Kazacha w bark.

Przechodzień postrzelony z wiatrówki stracił oko

27-latek popijający piwko w centrum Jeleniej Góry strzelał z wiatrówki do przechodzącego 49-latka. Jeden pocisk trafił mężczyznę w nogę, a drugi pozbawił go oka. Strzelającemu grozi do 10 lat więzienia.

Miedwiediew: wycofamy się do 22 sierpnia

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył we wtorek, że Rosja do 22 sierpnia wycofa swoje siły w Gruzji na pozycje określone w porozumieniu o zawieszeniu broni.

"Kolekcja" Coco Chanel

Przełamywała największe konwenanse w modzie. Ze swojego nazwiska uczyniła światową markę. Do dziś biała bluzka, perły i klasyczna mała czarna to symbole jej niepowtarzalnego stylu. W rocznicę jej 125 urodzin wydawnictwo Znak wydało powieść, pt. "Kolekcja" autorstwa Gioia Diliberto.

Rodziny ofiar dostaną po 15,1 tys. dolarów

Firma budowlana odpowiedzialna za katastrofę pociągu w czeskiej Studence zapowiada odszkodowania dla ofiar wypadku. Rodziny, które straciły swoich bliskich dostaną po 250 tys. koron czeskich (15,1 tys. dolarów), pozostałe wypłaty będą uzależnione od stopnia poniesionych obrażeń.

"Polityka Putina z czasów sowieckiego imperium"

Rosję za działania wojenne w Gruzji skrytykowała już połowa świata. Teraz premiera Władimira Putina ostro krytykuje rosyjska opozycja, zarzucając mu prowadzenie "agresywnej" polityki zagranicznej przypominającej czasy imperium sowieckiego.

Tysiące pielgrzymów na Grabarce

Na Świętej Górze Grabarce koło Siemiatycz (Podlaskie) odbyły się we wtorek główne obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Rodzinny (narko)interes

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego aresztowali dwoje mieszkańców Kielc, przy których znaleźli ponad 1,6 kilograma amfetaminy i pół kilograma marihuany. Przestępców łączyły nie tylko wspólne interesy ale przede wszystkim więzy krwi. To matka i syn.

Stosunki NATO-Rosja zamrożone

Sojusz Północnoatlantycki zgodził się powołać do życia Komisję NATO-Gruzja, zaś zamroził prace w działającej od 2002 roku Radzie NATO-Rosja. - Nasze relacje z Federacją Rosyjską nie mogą pozostać w dotychczasowym kształcie - mówił szef Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer na konferencji prasowej w Brukseli.