Najnowsze

Najnowsze

Na tropach człowieka sprzed 30 tysięcy lat

Z Krakowa do Staruni na Ukrainie wyjechała wczoraj ekspedycja naukowo-badawcza. To właśnie w tej miejscowości odnaleziono w ubiegłym wieku zachowanego w bardzo dobrym stanie słynnego nosorożca włochatego, który dziś znajduje się w Muzeum Przyrodniczym - informuje "Gazeta Krakowska".

Bobry zatopią ulicę Nadbrzeżną w Rybniku?

Właściciele domów przy ulicy Nadbrzeżnej w Rybniku nie śpią po nocach, bo boją się... bobrów. Zwierzęta dopiekły im na tyle, że chcą się pozbyć uciążliwego sąsiedztwa - informuje "Dziennik Zachodni".

Komisja bankowa po raz drugi

We wtorek wznawia swoje prace bankowa komisja śledcza. Jej posiedzenie pozwoli też ocenić nastawienie władz Prawa i Sprawiedliwości wobec posłów uważanych za stronników Marka Jurka, którzy mogliby wraz z nim dążyć do powstania nowego ugrupowania.

Jak utrudnić życie

Dotychczas wydawało mi się, że urzędnicy, których nadrzędnym celem jest utrudnianie życia obywatelom, istnieją tylko w anegdotach. Dzisiejsza wizyta w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekonała mnie jednak, że tak nie jest.

Lista zniknęła, emocje zostały

poniedziałek, 16 kwietnia, 17:30 Trwa spór o listę Wojciecha Wierzejskiego. Poseł Ligi Polskich Rodzin ujawnił na swoim blogu posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy podczas sejmowego głosowania nie poparli zmiany Konstytucji - przez co nie doszło do zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Lista zniknęła ze strony posła - ale emocje nie zgasły. Powód? Wojciech Wierzejski na liście umieścił między innymi posłankę Barbarę Marianowską, która nie mogła głosować z powodu bardzo ciężkich kłopotów ze zdrowiem.

Tbilisi: Doktorat honoris causa dla polskiego prezydenta

Lech Kaczyński otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Państwowego im. Iwane Dżawachiszwilego w Tbilisi. Prezydent przebywa w Gruzji, dokąd wyjechał z dwudniową wizytą. Spotkał się już m.in. z prezydentem tego kraju Micheilem Saakaszwilim.

Mieszkania: będzie rewolucja

W budownictwie mieszkaniowym szykuje się prawdziwa rewolucja. Kupujący mieszkania wkrótce nie będą się musieli obawiać ani tego, że deweloper zbankrutuje, ani tego, że ucieknie z pieniędzmi - pisze "Dziennik".

Uciekają z wojska

Ponad dwa tysiące zawodowych żołnierzy odeszło w tym roku z polskiej armii. Pół tysiąca kolejnych czeka na wypowiedzenie. O pustoszeniu wojskowych koszar informuje dziennik "Rzeczpospolita"

Kompromis z Rosją w sprawie muzeum Auschwitz

Od dwóch tygodni rosyjska prasa atakowała władze muzeum w Auschwitz za brak zgody na otwarcie nowej wystawy w rosyjskim pawilonie, ale pojawiła się szansa na kompromis - napisała "Gazeta Wyborcza".

Ludowcy zakładają swoją Samoobronę

Już niedługo Samoobrona będzie miała konkurencję. Politycy z PSL chcą odzyskać wpływy na wsi i próbują założyć nowy związek rolniczy - dowiedziało się "Życie Warszawy".

Szczepański doradcą Komorowskiego

Jarosław Szczepański, do niedawna rzecznik prasowy Telewizji Polskiej, został doradcą medialnym Bronisława Komorowskiego, wicemarszałka Sejmu oraz lidera Platformy Obywatelskiej - informuje "Dziennik".

Emeryci szkolą nowych liderów SLD

Lech Nikolski i Krzysztof Janik to nauczyciele młodych działaczy SLD. To oni będą musieli wypromować nowych liderów. "Dziennik" pisze, że miało to być zadanie Aleksandra Kwaśniewskiego.

Filozofia na maturze

Od 2009 roku filozofię będzie można zdawać na maturze, a więc ci licealiści, którzy już teraz uczą się tego przedmiotu, za dwa lata będą mogli wybrać go na egzaminie dojrzałości. Rozporządzenie w tej sprawie podpisze jutro minister edukacji Roman Giertych - informuje "Dziennik".

Rząd odbiera wcześniejsze emerytury

Rząd chce odebrać nauczycielom prawo do wcześniejszej emerytury - napisała "Gazeta Wyborcza". Prawo takie stracą także kobiety, które przepracowały 30 lat. Zmiany były spodziewane, ale są bardziej radykalne niż przypuszczano.

Komisja bankowa znów w Trybunale

Dziś Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę Sejmu, który ponad dwa tygodnie zmienił pierwotną uchwałę o komisji śledczej do spraw sektora bankowego. Tamtą TK uznał za niezgodną z konstytucją. Z kolei na jutro jest zaplanowane pierwsze posiedzenie komisji. Posłowie Platformy i SLD już zapowiedzieli, że je zbojkotują.

Życie Warszawy: Warunki powrotu Marka Jurka

Zwolennicy Marka Jurka, wykorzystując kryzys, jaki powstał po odejściu marszałka z PiS, stawiają kierownictwu partii warunki. Chcą powrotu do walki o ochronę życia, personalnych rozliczeń i zgody na powstanie frakcji partyjnej - informuje "Życie Warszawy".

Pedagog do zadań specjalnych

"Metro" informuje o nowych pomysłach MEN. Ministerstwo zażądało od szkół, by wyznaczyły nauczycieli do zadań specjalnych. Do ich obowiązków należeć będzie nadzór nad szkolnymi chuliganami i... kolegami z pracy.

Francja skręca w prawo

„Francja nie powinna czerwienić się na myśl o swej historii. To nie Francja wymyśliła ostateczne rozwiązanie”.

Schetyna: Komisja to festiwal nieprzyjmowanych zaproszeń

niedziela, 15 kwietnia, 21:00 Komisja Bankowa ponownie pod obstrzałem. Dzisiaj Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego znowelizowaną uchwałę sejmu, który ponad dwa tygodnie temu powołał komisje do spraw sektora bankowego. Komisja została reaktywowana po półrocznej przerwie spowodowanej orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. We wrześniu ubiegłego roku sędziowie stwierdzili między innymi, że zakres prac komisji jest zbyt szeroki i nieprecyzyjnie określony. W Magazynie 24 godziny poseł PO Grzegorz Schetyna skrytykował istnienie komisji.

PiS: skandaliczna "lista Wierzejskiego"

Wojciech Wierzejski na swoim blogu na onet.pl umieścił listę posłów z PIS, którzy nie poparli poprawek LPR do konstytucji. Według posła Ligi wszyscy posłowie, którzy się na niej znaleźli, celowo nie głosowali, albo wstrzymali się od głosu, co jest wyrazem "braku chrześcijańskiej postawy". Na liście znalazła się Barbara Marianowska, bardzo ciężko chora posłanka, która nie mogła być na głosowaniu. W PiS zawrzało: to co zrobił Wierzejski jest skandaliczne.

Palikot - gej z SLD

"Jestem gejem" - czarnym drukiem na białej koszulce wytłoczone wyznanie, zaprezentował poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot na debacie programowej jego partii. Po drugiej stronie materiału, jak byk, czerwono widniała deklaracja: "Jestem z SLD". Rewelacje Palikota nie miały jednak być wyrazem rozłamu w PO, a odzwierciedleniem jej różnorodności. Cała debata odbywała się pod hasłem: "Ile liberalizmu, tyle konserwatyzmu w PO".

Marek Jureka może wrócić do PiS?

sobota, 14 kwietnia, 21:00 Marek Jurek pożegnał się z legitymacją PiS. Trwają spekulacje na temat możliwości jego powrotu do partii. Joachim Brudziński z PiS uważa , że taki powrót jest możliwy. Również były premier Kazimierz Marcinkiewicz jest zdania, że powrót byłby dobrym rozwiązaniem.

SIŁA JEDWABIU

Na targach książki katolickiej w Warszawie brałem w sobotę udział w dyskusji na temat związków religii i przemocy. Dyskutowaliśmy wiele o islamie; wyszło na jaw, że mamy na temat wyznawców tej religii zupełnie wypaczone zdanie. Nawet światli ludzie traktują muzułmanów niewiele lepiej niż członków sekty satanicznej, uważają, że wyznają religię głoszącą zło i przemoc. Kiedy powiedziałem, że muzułmanie są przeważnie ludźmi niezwykle pobożnymi, bardzo poważnie traktującymi system wartości, wynikający z nauki płynącej od Allaha (nazywanego przez religie judeochrześcijańskie „Jahwe” lub „Jehową”), przyjęto to jak rewelację.

Rozpychać się, rozpychać. A może, przerwać bieg?

A gdyby tak znalazła się siła zdolna przenosić domy, całe osiedla, mieszać porządek? Wieżowce, całe ich armady, fragmenty miast, unosiłyby się w powietrzu, wędrując po nocnym niebie w poszukiwaniu nowych lądów.

REGIONALNY PRZEGLĄD PRASY

Siedząc pod domem, wpatrując się w słońce, popijając sok marchwiowy zakopałem się w gazetach. Zresztą jak w każdą sobotę i niedziele sięgnąłem do tygodników, tych na które w tygodniu nie mam czasu. I tak podziwiając przy okazji uroki okolic Sanoka, góry, lasy, zaczytałem sęe na całego. Niezbyt długo to trwało. Zmęczony lustracją, aborcją, konfiktami w koalicji sięgnąłem po prase regionalną. Nowiny, Supernowości - temat z tematem. Jedni o lotnisku w Rzeszowie, które gdyby nie urzędnicza opieszałość pewnie byłoby takim podkarpackim Heathrow... (Życzę sukcesów!!) Inni o prawniku z Krosna, który żyje dzięki przeszczepionej nerce. Ot takie "fakty" z regionu.

Gollumy

Już wiem skąd twórcy postaci Golluma - z filmowej adaptacji książki Tolkiena - czerpali inspirację. Z Indii. Ludzie z najniższej kasty wyglądają i poruszają się jak bohater "Władcy Pierścieni". I tak jak on maja tylko jeden cel w życiu. Gollum chciał zdobyć pierścień, oni myślą tylko o tym jak zdobyć coś do jedzenia...