Najnowsze

Najnowsze

"Dla niego nie było rzeczy niemożliwych"

- Wiele w ostatnich dniach było słów i pogrzebów, ale ten na pewno jest wyjątkowy, bo Darek był wyjątkowym człowiekiem. (...) Dla niego nie było rzeczy niemożliwych - wspominał Dariusza Jankowskiego, pracownika Kancelarii Prezydenta, podczas mszy pogrzebowej kapelan pomocniczy przy Urzędzie Prezydenta RP ks. kpt. Mateusz Hebda.

"Jak ich ojcowie, twarzą upadli na tę ziemię"

Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski, który zginął w katastrofie w Smoleńsku, spoczął w środę na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. - Uderzyli w ziemię zła, aby stała się ziemią dobra - mówił podczas mszy pogrzebowej ksiądz Tomasz Boroń o tragicznym wypadku.

"Musi dokończyć zadanie brata"

- Jarosław Kaczyński byłby kandydatem, który mógłby w sposób pozytywny ustawić tę kampanię jako dokończenie zadania pozostawionego przez brata - silna Polska i sprawiedliwe społeczeństwo - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 prof. Jadwiga Staniszkis.

Byli prezydenci podziękowali BOR-owcowi

Na cmentarzu w podwarszawskich Ząbkach pochowano w środę funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, płk. Jarosława Florczaka, który zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Podczas wyjazdu do Katynia płk Florczak nadzorował akcję BOR. W pogrzebie uczestniczył Aleksander Kwaśniewski, list z kondolencjami przysłał Lech Wałęsa.

Pierwsi turyści wracają do Polski

Pierwsi polscy turyści wracają do kraju po tym, jak zostali uwięzieni na lotniskach na całym świecie przez wulkaniczny pył. - Cały czas nie wiedzieliśmy czy, kiedy i gdzie przylecimy. Sytuacja była bardzo napięta - opowiada pan Arkadiusz. Może on mówić o dużym szczęściu, bo w przeciwieństwie do innych turystów, z Egiptu udało się przylecieć tylko z kilkugodzinnym opóźnieniem. Wielu Polaków nadal czeka na wylot do kraju.

"Odeszła senator wielkiego serca"

Senator PiS Janina Fetlińska, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, została w środę pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Ciechanowie. - Odeszła senator wielkiego serca - napisał Jarosław Kaczyński w liście, który podczas pogrzebu odczytał Marek Suski.

Polacy tuż za Rosjanami

Na wojskowej paradzie w Moskwie 9 maja pojawi się wojsko z 13 krajów świata, w tym z Polski. Każde państwo reprezentować będzie 75 wojskowych. Polacy zostaną ustawieni w szeregu bezpośrednio po reprezentantach krajów WNP, a przed przedstawicielami USA, W. Brytanii i Francji.

Pierwszy etap prac nad  Tu-154 zakończony

Specjaliści z komisji technicznej Międzypaństwowej Komisji Lotniczej(MAK) badający katastrofę prezydenckiego samolotu Tu-154 zakończyli pierwszy etap prac nad schematem wypadku lotniczego. Obecnie tłumaczone są rozmowy polskich pilotów.

Sprawca wypadku, w którym zginął biskup Cieślar, na wolności

Sprawca wypadku, w którym zginął zastępca biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, bp Mieczysław Cieślar, nie zostanie aresztowany. Sąd zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. złotych, zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny.

MON: Patrioty w Polsce za miesiąc

Za miesiąc w Morągu może znaleźć się amerykańska bateria obrony powietrznej Patriot - poinformował rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Pierwotnie jako termin przybycia amerykańskich żołnierzy do Polski wskazywano przełom marca i kwietnia, a następnie połowę kwietnia.

"Już jako mała dziewczynka zawiązywała walczącym rany"

- Katarzyna Piskorska przez całe życie odznaczała się pobożnością i poczuciem patriotyzmu. Już podczas Powstania Warszawskiego, jako mała dziewczynka zawiązywała walczącym rany. Już wtedy wiedziała, że są sprawy, za które warto oddać życie - mówił podczas mszy żałobnej Katarzyny Piskorskiej, ks. Sławomir Zaporowski. Przedstawicielka Rodzin Katyńskich, zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Chronił Pierwszą Damę. "Zginął tak, jak ginie prawdziwy oficer"

- Chronił panią prezydentową do ostatnich chwil. Zginął tak, jak ginie prawdziwy oficer - mówił premier Donald Tusk podczas ceremonii pogrzebowej podporucznika Marka Uleryka z Biura Ochrony Rządu, który zginął w sobotę w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Funkcjonariusz czuwał nad bezpieczeństwem prezydentowej Marii Kaczyńskiej.

Niemcy opuszczają Kościół

W Niemczech znacznie wzrosła liczba wiernych decydujących się na wystąpienie z Kościoła - informuje w środę niemiecki dziennik "Die Welt". Zaznacza, że to efekt ujawnionych w minionych miesiącach przypadków molestowania dzieci w szkołach i instytucjach katolickich.

Ciężarówka wjechała w kondukt żałobny

W kondukt pogrzebowy przewożący trumnę Jarosława Florczaka, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, wjechał samochód ciężarowy. Florczak był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu. W Ząbkach pod Warszawą utworzyły się gigantyczne korki.

Wymówki złodziei napisu. Nie przyszli do więzienia

Minister sprawiedliwości nakazał niezwłocznie odnaleźć trzech mężczyzn, którzy zostali skazani za kradzież napisu "Arbeit Macht Frei" z muzeum obozu Auschwitz. Wbrew decyzji sądu, nie stawili się oni w wyznaczonym terminie do odbycia kary w więzieniu.

"Chciałabym zobaczyć Camerona z biustem”

Kręci filmy o wiktoriańskich damach, spóźnionych hipiskach i poetach-suchotnikach. Ten ostatni tak zachwycił Quentina Tarantino, że wysłał jej kurtkę z filmu "Bękarty wojny". Jane Campion, pierwsza dama kina autorskiego, zaprezentowała "Jaśniejszą od gwiazd" na Off Plus Camera. I nie, nie uważa, że Kathryn Bigelow dostała Oscara tylko dlatego, że jest kobietą.

200 żołnierzy starło się w Afganistanie

Kolejne starcia żołnierzy z bojownikami w Afganistanie. W walkach udział wzięło ponad 200 żołnierzy polskich, amerykańskich i afgańskich. Zginęło czterech ważnych bojowników.

Tańszy gaz w zamian za flotę na Krymie

- Przedłużenie umów o stacjonowaniu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Ukrainie na 25 lub nawet 30 lat w zamian za 30-procentową obniżkę cen gazu - takie ustalenia zawarli w środę w Charkowie prezydenci Ukrainy i Rosji, Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew. Według ukraińskiej opozycji decyzja Janukowycza narusza konstytucję i jest zdradą interesów narodowych.

Walczy o życie, a na niebie pył. "Wierzę, że dotrą te próbki"

Kilkudniowy zakaz lotów nad Europą, spowodowany erupcją wulkanu na Islandii, zdezorganizował życie milionów ludzi. Są jednak tacy, których brak lotniczej komunikacji może kosztować nawet życie. Nieuleczalnie chory 16-latek z Wrocławia czeka na próbki krwi od amerykańskiego dawcy, który ma ofiarować mu szpik do przeszczepu. Żeby operacja mogła odbyć się planowo, próbki muszą być w Polsce za dwa dni.

Włoch i Polka skazani za polskie obozy

9 lat spędzi w więzieniu Włoch i 8,5 roku Polka, którzy kilka lat temu zmuszali polskich obywateli do niewolniczej pracy w gospodarstwach rolnych. Wyrok wydał Sąd w Foggi.

Zabił za mp3, wrócił do Polski

Polak Adam G., który zabił w Belgii nastolatka, bo ten nie chciał oddać mu odtwarzacza mp3, został wydany Polsce. Tu spędzi resztę z 20-letniej kary, na którą skazał go w 2008 roku belgijski sąd.

IPN szuka wolontariuszy do ekshumacji

Instytut Pamięci Narodowej szuka wolontariuszy, którzy pomogą przy ekshumacji masowych grobów z czasu II wojny światowej przy dworcu kolejowym Stradom w Częstochowie. - Chodzi o pomoc przy pracach archeologicznych - delikatnym odkopywaniu i ściąganiu ziemi, a później pracy z pędzelkami i szpachelkami - wyjaśnia prokurator Piotr Nalepa z prowadzącego śledztwo katowickiego oddziału IPN.

Uziemieni żołnierze mają wrócić. "My już nikomu nie wierzymy"

- Siada nam już psychika - piszą na platformę Kontakt TVN24 zbulwersowani żołnierze VI zmiany PKW w Afganistanie. Powodem ich rozgoryczenia jest fakt, iż od blisko trzech tygodni nie mogą wrócić do kraju. Kilkuset żołnierzy utknęło bowiem w Kirgistanie - dostają 9 dolarów dniówki i w ciężkich warunkach czekają na transport do Polski. Według RMF FM, pojutrze ma to się zmienić - pierwsza grupa wojskowych odleci do kraju. Ale pod jednym warunkiem.

CBOS: Szok po wypadku nie odbił się w sondażu

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w kwietniu, PO mogłaby liczyć na 38 proc. głosów, a PiS - na 25 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Do Sejmu weszliby także przedstawiciele SLD (7 proc.). Sondaż przeprowadzano w okresie żałoby po śmierci pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku.

Śmierć Pyjasa: Brak śladów po kuli

Ze wstępnych oględzin ekshumowanych szczątków - dokonanych przez ekspertów na zlecenie IPN - wynika, że Stanisław Pyjas nie został zastrzelony. O tym, że na czaszce Pyjasa nie znaleziono śladów postrzału, poinformował Bogusław Sonik - bliski przyjaciel zmarłego.

Auto w stawie. Piłkarze uratowali kobietę i dziecko

O niesamowitym szczęściu może mówić 30-letnia kobieta, która wiozła w samochodzie 2-letnią dziewczynkę. Nagle samochód dachował i wpadł do góry kołami do stawu. Wypadek zauważyli przejeżdżający nieopodal piłkarze i strażacy. Uratowali kobietę i dziecko.

"Dołączył pan do bohaterów, panie Januszu"

"Człowiek wielkiej wiary", "żył miłością do ojczyzny" - to słowa, które padły w archikatedrze św. Jana w Warszawie podczas mszy żałobnej w intencji Janusza Zakrzeńskiego. Aktora żegnały tłumy warszawiaków. Był też m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zakrzeński został pochowany na Starych Powązkach.

Wypadek w konwoju prezydenta

Tragiczny wypadek w kolumnie wiozącej prezydenta Ukrainy na spotkanie z jego rosyjskim odpowiednikiem. Karetka z konwoju Wiktora Janukowycza zderzyła się z samochodem osobowym. Zginęła jedna osoba.

Pogrzeb chłopca z Cieszyna w przyszłym tygodniu

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zostanie pochowany chłopiec, którego ciało znaleziono w marcu w stawie na obrzeżach Cieszyna. Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, zgodę w tej sprawie wyda w piątek prokuratura w Bielsku Białej.

IPN rozpisał konkurs na prezesa

Kolegium IPN rozpisało konkurs na nowego prezesa tej instytucji. Poinformowała o tym w środę szefowa Kolegium Barbara Fedyszak-Radziejowska.