Najnowsze

Najnowsze

Cztery osoby w szpitalu, kilkuset ratowników czuwa

Do godziny 15 ratownicy musieli udzielić pomocy kilkudziesięciu osobom, które zgromadziły się na pl. Piłsudskiego. Cztery przewieziono do szpitala. Ciężkich przypadków na razie nie było, ale kilka warszawskich szpitali cały czas pracuje w stanie podwyższonej gotowości. Nad zdrowiem ludzi, którzy wzięli udział w uroczystościach żałobnych czuwało kilkuset ratowników.

Barbarzyński atak w obozie uchodźców

Do 45 pięciu wzrosła liczba osób, które zginęły w sobotę w dwóch zamachach samobójczych w przepełnionym obozie dla uchodźców niedaleko miasta Kohat w północno-zachodnim Pakistanie - poinformowała miejscowa policja. Dwóch zamachowców samobójców wmieszało się w tłum ludzi w miejscach, gdzie rozdawano jedzenie i środki pomocy humanitarnej.

Palą ciała, by uniknąć epidemii

Liczba ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Chinach rośnie z każdym dniem. W sobotę, w czwartym dniu od katastrofy, ofiar jest już 1399, a zaginionych pozostało 332. Chińczycy i Tybetańczycy (do trzęsienia ziemi doszło w prowincji Qinghai na Wyżynie Tybetańskiej) obawiają się wybuchu epidemii. Z tego powodu palą ciała zabitych.

Wawel otwarty od niedzielnego wieczora

Krypta na Wawelu, w której spoczną ciała Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w niedzielę wieczorem zostanie otwarta dla osób pragnących oddać im cześć - poinformował Filip Szatanik z krakowskiego magistratu. Na większą część niedzieli zostanie jednak zamknięta, na czas wizyt oficjalnych gości.

Tysiąc darmowych noclegów w Krakowie

Kraków pełną parą przygotowuje się do pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rozdano już 10 tys. wejściówek na ceremonię, a w całym mieście w ostatniej chwili udostępniono ponad tysiąc miejsc noclegowych. - Mam nadzieję, że już nikt nie zrezygnuje z udziału w uroczystościach, tym bardziej, że prognozy są dobre - mówi Jacek Majchrowski prezydent Krakowa.

Kontynent w żałobie

Minuta ciszy w Czechach, żałoba narodowa na Węgrzech, opuszczone flagi we Włoszech - w taki sposób poszczególne europejskie kraje solidaryzują się z pogrążoną w żałobie Polską. Litewska Telewizja Publiczna transmituje uroczystości żałobne, które w sobotę odbywają się na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Merkel raczej nie przyjedzie na pogrzeb

Angela Merkel nie może wrócić do domu. Wszystko z powodu chmury wulkanicznego pyłu znad Islandii, który sparaliżował ruch lotniczy w całej Europie. Kanclerz Niemiec, wracając w piątek ze Stanów Zjednoczonych, musiała lądować w Lizbonie. W sobotę do Berlina też nie powróci - poleci do Rzymu. Stamtąd autobusem uda się do Bolzano, a dopiero w niedzielę do Niemiec.

Olsztyn pożegnał Aleksandra Szczygłę

Tragicznie zmarły w katastrofie samolotu w Smoleńsku Aleksander Szczygło pożegnał się ze swoją małą ojczyzną - Warmią i Mazurami. Szefa BBN żegnały w Olsztynie setki osób. Trumna z jego ciałem wyjechała już w stronę Warszawy, gdzie w środę przyjaciel prezydenta Lecha Kaczyńskiego z wojskowymi honorami zostanie pochowany na Powązkach.

Wałęsa: Jeśli ojczyzna mnie potrzebuje...

- Jeśli ojczyzna mnie potrzebuje i rodacy sobie tego życzą, jestem gotów w każdej chwili - powiedział w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Focus" Lech Wałęsa, sugerując, że może powrócić do polityki.

Trzy salwy dla poległych

Trzy salwy karabinowe zakończyły uroczystości żałobne na placu Piłsudskiego. Poległych wspominał premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i Maciej Łopiński z Kancelarii Prezydenta.

100 tysięcy osób na uroczystościach żałobnych

W sobotnich uroczystościach żałobnych w Warszawie bierze udział ok. 100 tys. osób - szacuje policja. Rozpoczęły się na minutę przed południem. O 11:59 trębacz zagrał sygnał "Baczność", później głos zabrali m.in. premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

"Czujemy, że jesteśmy razem"

- Niewiele jest chwil w dziejach narodu, w których czujemy, że jesteśmy naprawdę razem. Katastrofa pod Smoleńskiem do takich chwil należała - mówił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podczas uroczystości pogrzebowych na placu Piłsudskiego.

Pasażerowie skarżą się na bałagan w PKP

Na kolei znów jest bałagan. Specjalny pociąg z Katowic do Warszawy - wbrew rozkładowi jazdy - odjechał przed czasem - napisała na Kontakt TVN24 pani Zofia. - Jeśli jednak stało się tak, że któryś z pracowników PKP wprowadził pasażerkę w błąd, to jest mi przykro - mówi Paweł Ney, rzecznik PKP.

Samoloty latają nad Polską. Delegacje na pogrzeb też wlecą

- Loty samolotów przewożących głowy państw, gdzie pilot może kierować się wzrokiem, mogą odbywać się na wszystkie lotniska - poinformował rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. Okazuje się, że także inne loty nad Polską odbywają się, o czym świadczy zdjęcie przesłane nam na Kontakt TVN24.

Naród żegna ofiary katastrofy

W sobotę w Warszawie Polacy żegnają prezydencką parę i 94 inne osoby, które zginęły w katastrofie na smoleńskim lotnisku. Symbolicznie, bo jeszcze nie wszystkie ciała wróciły do Polski. Do uroczystości stolica przygotowywała się już od połowy tygodnia. Szacuje się, że weźmie w nich udział kilkaset tysięcy osób.

Hołd dla prezydenta Kaczorowskiego

Od rana w sobotę można składać hołd ostatniemu prezydentowi Polski na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Trumna z jego ciałem została ponownie wystawiona w Belwederze.

Godzina 8:56 - wyją syreny, biją dzwony

W sobotę o 8:56 w całej Polsce zabiły dzwony i rozległy się syreny. Ruch samochodowy zatrzymał się. O tej godzinie tydzień temu w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Katastrofy nikt z 96 osób nie przeżył. Przypominamy tragiczne wydarzenia soboty 10 kwietnia minuta po minucie.

Policja w gotowości. "Można śmiało pytać"

Pogrążona w żałobie Warszawa zdaje egzamin. Policjanci którzy od tygodnia czuwają nad bezpieczeństwem wielu uroczystości potwierdzają, że nie dochodzi do żadnych nieprzyjemnych incydentów. W sobotę przed stołeczna policją największe wyzwanie - na Placu Piłsudskiego spodziewają się nawet miliona uczestników mszy żałobnej.

Obama przedstawia plan podróży. Niektórzy rezygnują

Biały Dom podał plan podróży prezydenta Baracka Obamy do Polski. Oznacza to, że mimo ogromnej chmury pyłu z islandzkiego wulkanu, który sparaliżował ruch lotniczy w Europie, amerykański przywódca pojawi się w Krakowie na pogrzebie Lecha Kaczyńskiego. Zgodnie z planem, Obama spędzi w Polsce 3,5 godziny. Nie wszyscy przywódcy zdecydowali się jednak na przyjazd - udział w pogrzebie odwołał premier Korei Południowej oraz indyjski minister spraw zagranicznych.

Prezydent w Katyniu miał mówić o wolności i prawdzie

Na stronie prezydenta Rzeczypospolitej pojawił się tekst przemówienia, które Lech Kaczyński miał wygłosić na uroczystościach w Katyniu. Tekst oficjalny i pełny, a nie list do Rodzin Katyńskich, omyłkowo uznany wcześniej przez media za wersję ostateczną przemówienia prezydenta.

Bezkarne łamanie żałoby

Nie ma przepisów, które pozwalałyby wymierzyć karę za niestosowne zachowanie podczas żałoby narodowej. Policja uważa, że w niektórych przypadkach można byłoby zastosować kodeks wykroczeń – pisze "Rzeczpospolita".

"Jarosław Kaczyński polskim Hiobem"

- Jarosław Kaczyński jest dziś Hiobem polskiej polityki - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego" Jan Maria Rokita. Jego zdaniem legenda Lecha Kaczyńskiego, która powstała w ostatnich dniach będzie mieć, jak każda polska legenda, swoich wielkich przeciwników.

Wałęsa cofnął pozew przeciw prezydentowi

Lech Wałęsa cofnął pozew wobec Lecha Kaczyńskiego za określenie historycznego lidera "Solidarności" mianem agenta SB o kryptonimie Bolek. Cofnięcie pozwu nastąpiło 13 kwietnia, trzy dni po śmierci prezydenta w katastrofie w Smoleńsku.

Fatalna mgła i tylko jedno podejście

Z pierwszych ustaleń polskich i rosyjskich śledczych pracujących na miejscu katastrofy Tu-154 wynika, że jednym z czynników, który mógł doprowadzić do tragedii byłą gęsta mgła i że rządowy samolot podchodził do lądowanie raz, a nie kilka razy, jak podawano tuż po wypadku i że silniki pracowały do końca.

96 zdjęć i rzeka kwiatów

Biały krzyż, zawieszone nad sceną czarne płótno, morze kolorowych kwiatów i zdjęcia ofiar katastrofy Tu-154 - tak wygląda ołtarz na placu Piłusdskiego, przy którym w sobotę zostanie odprawiona msza żałobna.

Cały świat patrzy na Warszawę

Setki dziennikarzy, tysiące policjantów i nawet milion żałobników. Uroczystości w Warszawie, podczas których pożegnane zostaną ofiary katastrofy w Smoleńsku, to jedna z największych i najbardziej skomplikowanych ceremonii jakie widziała stolica.

Wymieniali lampy tuż po katastrofie Tu-154

Zdjęcia rosyjskich wojskowych i milicjantów, którzy kilka godzin po tragedii na smoleńskim lotnisku wymieniają reflektory i żarówki w lampach wskazujących samolotom położenie pasa startowego, opublikowała białoruska gazeta internetowa "Wieści Witebska". Wykonał je białoruski dziennikarz Siergiej Serebro. Więcej zdjęć zamieścił na swoim blogu. Rozmawialiśmy z nim. - Lampy stały bez żarówek - stwierdza.

Generał wrócił do Polski

Dwa samoloty z trumnami z ciałami ośmiu ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem wylądowały na lotnisku w Warszawie. Z Moskwy do kraju wrócił m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Franciszek Gągor.

Kard. Sodano jednak przyleci. Klaus choćby pociągiem

Kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego, przyleci do Polski na niedzielne uroczystości pogrzebowe - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24. Przyjazd potwierdził też prezydent Czech Vaclav Klaus. Czech podkreślił, że przyjedzie nawet, gdy loty nie będą możliwe.

"Chciałbym się cofnąć. Ten rok jest tragiczny"

- Ten rok jest jakiś tragiczny. Mamy kwiecień i pytamy się "co jeszcze?" - mówił w "Piaskiem po oczach" wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Witold Waszczykowski. Wspominał swojego tragicznie zmarłego przełożonego - Aleksandra Szczygłę i pierwsze chwile po otrzymaniu wiadomości o katastrofie.