Kolegium IPN rozpisało konkurs na nowego prezesa tej instytucji. Poinformowała o tym w środę szefowa Kolegium Barbara Fedyszak-Radziejowska.
Decyzja o konkursie została podjęta przez kolegium we wtorek, po "wnikliwym rozważeniu organizacyjnych, merytorycznych i prawnych konsekwencji pozostawienia IPN w sytuacji długotrwałej tymczasowości".
IPN szuka nowego prezesa, bo dotychczasowy - Janusz Kurtyka - zginął w katastrofie w Smoleńsku.
Jak powoływać prezesa
Niedawno uchwalono z inicjatywy Platformy Obywatelskiej nowelizację ustawy o IPN. Nie przewiduje ona by Kolegium organizowało konkurs na stanowisko prezesa.
Nowelizacja, która zmienia zasady wyboru władz IPN i poszerza dostęp do jego akt, nie została jednak podpisana przez prezydenta. Według prawników, gdyby weszła w życie po ogłoszeniu konkursu, byłby on automatycznie unieważniony.
Wola Lecha Kaczyńskiego
W sprawie nowelizacji zwrócił się do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, który pełni funkcję prezydenta, prezydencki minister Andrzej Duda.
Chciałby on, by Komorowski, zgodnie z wolą tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego skierował nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek Sejmu ma czas na podjęcie decyzji do 30 kwietnia.
Wcześniej podawano, że ma ją podjąć po spotkaniu z Kolegium - ciałem doradczo-kontrolnym prezesa IPN. Na 11 jego członków, 10 wybrała koalicja PiS-LPR-Samoobrona lub prezydent Lech Kaczyński.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24