W stolicy Warmii rusza remont XIV wiecznej oryginalnej więźby dachowej olsztyńskiego zamku. Dokładnie w skrzydle, w którym mieszkał astronom Mikołaj Kopernik. Remont potrwa do 30 listopada.
Jak poinformował dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Janusz Cygański, który zarządza zamkiem, koszt remontu więźby to 700 tysięcy złotych, z czego 500 tysięcy zł przekazało Ministerstwo Kultury, a 200 tysięcy złotych dołożył samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
- Więźba na północnym skrzydle dachu jest bardzo cenna, bo pochodzi z okresu budowy zamku. Zostanie ona zdemontowana, prostowane będą odkształcenia i na nowo zostanie zamontowana - powiedział dyrektor Cygański.
Dachówki, które pochodzą z XIX wieku, w większości zostaną ponownie umieszczone na dachu. Resztę uzupełnią te pochodzące z rozbiórek.
Tu Ziemia ruszyła wokół Słońca
Północne skrzydło zamku, gdzie rozpoczynają się od poniedziałku przygotowania do remontu, a od 18 lipca właściwy remont, jest bardzo cenne. Tu bowiem znajduje się mieszkalna część zamku; tu mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. W tej części zamku znajduje się także ślad jaki astronom pozostawił po sobie, czyli tablice astronomiczne. Własnoręcznie wyrysowane posłużyły Kopernikowi do wyznaczania równonocy wiosennej i ruchomych świąt kościelnych.
Jak powiedział dyrektor Cygański, są plany, by więźba dachowa na południowym skrzydle - magazynowo- gospodarczym pochodząca z 1428 roku, została wyremontowana w przyszłym roku.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24