Najnowsze

Najnowsze

Chiny przyznają własnego Nobla

Chiny zdecydowały, że przyznają własną nagrodę - odpowiednik Nobla, równo dzień przed ceremonią w Oslo. "Pokojowa Nagroda Konfucjusza" powędruje do byłego wiceprezydenta Tajwanu, Liena Chana. Tegoroczny laureat pokojowej Nagrody Nobla, Liu Xiaobo, nie pojawi się na ceremonii wręczenia nagrody w Oslo, ponieważ ciągle przebywa w więzieniu.

Ukraina się Wikileaks nie boi

Ukraińskie władze nie boją się informacji amerykańskiej dyplomacji, publikowanych przez portal Wikileaks - oświadczyła jedna z zastępczyń szefa administracji prezydenta Wiktora Janukowycza, Hanna Herman. Jest to pierwsza reakcja administracji Janukowycza na materiały Wikileaks.

Kaczyński powiększa kierownictwo PiS

Na początku przyszłego roku ścisłe kierownictwo PiS zwiększy się o połowę. Komitet Polityczny partii ma być poszerzony m.in. o posła Marka Suskiego i senatora Stanisława Karczewskiego.

Playboy wystawia swoje skarby

Zdjęcia Marilyn Monroe, dzieła Salvadora Dalego i usta Toma Wesselmanna - to wszystko i jeszcze więcej, pojawi się na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. Skarby na sprzedaż wystawia Playboy.

Muzyk nie wszedł do drugiej tury, na ulicach zamieszki

Zamieszki na ulicach Port-au-Prince w Haiti. Starcia wybuchły po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich. Na ulice wyszli zwolennicy Michela Martelly'ego, popularnego muzyka, któremu nie udało się przejść do drugiej tury wyborów.

Z Barackiem "lepiej nie owijać w bawełnę"

- Był normalnym studentem, ale już wtedy miał wizję - mówi o Baracku Obamie Judith Gliniecki - Polka, która z amerykańskim prezydentem studiowała. Przed spotkaniem Bronisława Komorowskiego z Obamą, Gliniecki ma dla naszego prezydenta radę: - Lepiej niech nie owija w bawełnę.

Arabia Saudyjska chciała atakować Liban

Arabia Saudyjska chciała stworzyć koalicję państw arabskich, żeby zaatakować Liban - donosi Wikileaks. Z ujawnionej depeszy wysłanej z ambasady USA w Rijadzie wynika, że Arabia szukała poparcia u Stanów Zjednoczonych, NATO i ONZ. Celem miało być zniszczenie wspieranego przez Iran Hezbollahu.

Więcej śniegu, więcej błota

Środowy poranek przywitał nas śnieżnie. Śnieg będzie też padał w ciągu dnia, najintensywniej na zachodzie kraju. W pasie centralnym i południowym będzie z kolei padał marznący deszcz, który spowoduje gołoledź. W Małopolsce i na Podkarpaciu meteorolodzy ostrzegają przed gęstymi mgłami.

PJN określi się programowo

Deklarację programową ogłosi już dziś w Katowicach ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza. W niedzielę w Warszawie odbędzie się pierwsza konwencja PJN. - Mamy ponad 10 - 12 tysięcy osób, które chcą się zapisać do stowarzyszenia - deklaruje Elżbieta Jakubiak, wiceszefowa klubu PJN.

30 lat od śmierci, która wstrząsnęła światem

Jego kompozycje zrewolucjonizowały świat muzyki. Jego płyty rozeszły się na całym świecie w ponad miliardzie egzemplarzy. A na jego pogrzeb przyszło sto tysięcy fanów. Dziś mija 30 lat od śmierci słynnego "Beatlesa" Johna Lennona.

Wikileaks o saudyjskich książętach: drugs, sex, alcohol

Surowe prawo islamu nie powstrzymuje saudyjskich książąt przed imprezowaniem - ujawnia Wikileaks. Według depeszy nadanej przez amerykańskich dyplomatów, młodzi Saudyjczycy żyją w świecie seksu, narkotyków i rock'n'rolla, a policja religijna przymyka na to oko.

Zwolnili terrorystę, bo bali się odwetu Libii

Brytyjski rząd wypuścił na wolność terrorystę z Lockerbie, bo bał się odwetu Libii w przypadku jego śmierci w szkockim więzieniu - wynika z depeszy, którą ujawnił portal Wikileaks. Dokument pokazuje pełne poparcie Londynu dla wcześniejszego zwolnienia więźnia.

"Assange uważa, że zarzuty o gwałt są polityczne"

Julian Assange jest przekonany, że wysuwane przeciwko niemu zarzuty o gwałt na dwóch kobietach są podyktowane względami politycznymi i merytorycznie się nie obronią - powiedział założyciel zrzeszającego dziennikarzy klubu Frontline Vaughan Smith. Z kolei australijski minister spraw zagranicznych poinformował, że założyciel Wikileaks otrzyma pomoc konsularną ze strony Australii, której jest obywatelem.

Dwa lata więzienia za atak na DiCaprio

Na dwa lata więzienia skazał we wtorek sąd w Los Angeles kobietę, która podczas przyjęcia zaatakowała i raniła aktora Leonardo DiCaprio - poinformował amerykański portal "Tmz.com".

Aspiryna lekiem na raka?

Aspiryna, wszystkim znany środek na ból głowy i przeziębienie, może mieć - jak się okazuje - także inne zastosowanie. - Zaskakuje nas swoimi coraz nowszymi mechanizmami działania - mówią lekarze o popularnym leku. Niedawno odkryto, że mała tabletka może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Krzywonos tłumaczy dzieciom biedę

- Chcemy wytłumaczyć dzieciom, jak trzeba rozumieć innego człowieka, nie nabijać się z kolegi, który nie ma butów - mówi współautorka wydanej właśnie książki "Bieda. Przewodnik dla dzieci". Napisała ją razem z Henryką Krzywonos, legendarną tramwajarką, działaczką "Solidarności".

Pechowcowi z teleturnieju grozi trwały paraliż

Samuel Koch, pechowy uczestnik sobotniego odcinka niemieckiego show "Wetten, dass?", jest częściowo sparaliżowany i niewykluczone, że do końca życia pozostanie kaleką - informuje niemiecki "Bild". 23-letni Niemiec doznał skomplikowanego urazu kręgosłupa po nieudanej próbie przeskoczenia przez pięć samochodów. Tragiczny wypadek zdarzył się na oczach milionów widzów teleturnieju.

Ewakuacja w hiszpańskiej Andaluzji

Ulewne deszcze w hiszpańskiej Andaluzji. Wskutek powodzi w dorzeczu Gwadalkiwiru ewakuowano z obu brzegów jego dopływu, rzeki Genil , 3 tys. mieszkańców tego regionu.

Pierwsza Dama pożegna generałową

Prezydentowa Anna Komorowska weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Ireny Anders, które odbędą się w środę w Londynie. Wdowa po generale Władysławie Andersie, znana aktorka i piosenkarka przedwojennej Polski, zmarła w ubiegłym tygodniu w wieku 90 lat.

Komorowski spotka się z Obamą

Bronisław Komorowski wizytuje Amerykę. Polski prezydent spotka się dzisiaj z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Głównymi tematami rozmów mają być współpraca militarna i energetyczna oraz kwestia zniesienia wiz dla Polaków.

"Polskie władze zaniepokojone rosnącą w siłę Rosją"

- W odróżnieniu od poprzedniego polskiego rządu [Jarosława Kaczyńskiego - red.], gabinet Donalda Tuska nie jest tak rusofobiczny, jednak polskie władze wciąż są zaniepokojone rosnącą w siłę Rosją - czytamy w depeszy Wikileaks, nadanej z ambasady USA w Warszawie w grudniu 2008 roku. Dyplomatyczna nota komentuje "doktrynę Sikorskiego", którą szef polskiej dyplomacji sformułował podczas Rady Atlantyckiej.

Polskie rozczarowania Ameryką

Wizy, brak kontraktów w Iraku, brak delegacji na obchodach rocznicowych - z ujawnionych przez portal Wikileaks depesz wynika, że amerykańska dyplomacja doskonale zdaje sobie sprawę z polskich niespełnionych oczekiwań wobec USA. W notach znajdziemy też odwołania do sporów w obrębie polskiego politycznego podwórka.

"Jeśli zredukujemy siły, Polska zareaguje negatywnie"

Wikileaks upubliczniła dwie nowe depesze dotyczące Polski, przygotowane przez amerykańskich dyplomatów. - Polska to dobry sojusznik, ale czasem wychodzi przed szereg - taki wniosek nasuwa się po ich lekturze. Pierwsza jest pochwałą dla naszej polityki wschodniej i dla Polski w ogóle jako sojusznika USA w Europie Wschodniej. Druga mówi o spodziewanej negatywnej reakcji Polski na zmniejszenie amerykańskich sił militarnych w Europie.

"Rząd Donalda Tuska był naiwny"

Wtorek, 7 grudnia Rząd Donalda Tuska i ośrodek prezydenta Lecha Kaczyńskiego był naiwny i my, jako opozycja, o tym mówiliśmy - skomentował Ryszard Kalisz negocjacje Polski i USA w sprawie rozmieszczenia rakiet Patriot, których treść ujawnił portal Wikileaks w opublikowanych depeszach dyplomatycznych. Były premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa z kolei, że "polskie starania wyglądają w tych depeszach całkiem rozsądnie". - Widać wspólny głos - powiedział Marcinkiewicz.

"Kropka nad i" 07.12

Wtorek, 7 grudnia - Tarcza była i jest interesem Polski, to Tusk i jego rząd wmawiał, że to interes Stanów Zjednoczonych. Rząd Platformy chciał pozbawić nas bezpieczeństwa, a teraz poszukuje bezpieczeństwa u sąsiadów Rosjan - powiedziała w "Kropce nad i" była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

"Rząd Donalda Tuska był naiwny"

Rząd Donalda Tuska i ośrodek prezydenta Lecha Kaczyńskiego był naiwny i my, jako opozycja, o tym mówiliśmy - skomentował Ryszard Kalisz negocjacje Polski i USA w sprawie rozmieszczenia rakiet Patriot, których treść ujawnił portal Wikileaks w opublikowanych depeszach dyplomatycznych. Były premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa z kolei, że "polskie starania wyglądają w tych depeszach całkiem rozsądnie". - Widać wspólny głos - powiedział Marcinkiewicz.

USA wciąż mogą zabijać terrorystów?

Sąd federalny w Waszyngtonie nie zajął się pozwem cywilnym przeciw rządowi USA, w którym kwestionowano legalność tajnego programu ścigania i zabijania Amerykanów współpracujących z terrorystami. Sprawę oddalono ze względów proceduralnych.

Włącz się w czytanie

Powstaje wielka koalicja na rzecz czytelnictwa i bibliotek - Republika Książki. Uroczyście zostanie powołana w środę na inauguracyjnym kongresie w Bibliotece Narodowej. Hasło: "Czytanie włącza". Cel: troska o miejsce książki, czasopism i prasy we współczesnej kulturze.

Odgryzła mężowi język i śpiewała kolędy

57-letnia kobieta z Sheboygan w stanie Wisconsin została aresztowana przez policję po tym, jak odgryzła swojemu 79-letniemu mężowi pół języka podczas pocałunku - poinformowały we wtorek miejscowe władze.