Najnowsze

Najnowsze

Łukaszenka nie przyjedzie na szczyt

Prezydenci Białorusi i Mołdawii - Alaksandr Łukaszenka i Vladimir Voronin nie pojawią się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu w Pradze, na szczycie Unii Europejskiej. Informację taką przekazał w czwartek anonimowy unijny dyplomata.

Zmarł bokser z Auschwitz

Salamo Arouch, żydowski bokser, który uczestniczył w pokazowych walkach organizowanych dla rozrywki hitlerowców w Auschwitz, zmarł w wieku 86 lat w Izraelu. Arouch od lat zmagał się z dolegliwościami po przebytym wylewie, lecz bezpośrednia przyczyna zgonu nie została ujawniona.

"Policja robiła, co do niej należy"

Donald Tusk nie widzi nic złego w akcji policjantów, którzy w środę siłą uspokajali protestujących w centrum Warszawy związkowców. - Służby czyniły wszystko, żeby nie prowokować takich zajść. Policja działała w sposób odpowiedzialny - mówił premier. Przy okazji zapowiedział, że wszyscy, którzy podczas demonstracji łamali prawo, "poniosą konsekwencje". Wyjaśnień od MSWiA ws. akcji policji chce tymczasem prezydent.

Auto w płomieniach

Ruch na warszawskiej Trasie Siekierkowskiej został sparaliżowany po tym, jak jeden z samochodów stanął w płomieniach. Kierowcy na szczęście nic się nie stało, ale tysiące kierowców utknęło w korku.

WHO podsumowuje: ponad 230 chorych

Wirus świńskiej grypy w szybkim tempie rozprzestrzenia się po Stanach Zjednoczonych. Stany Minnesota, Nebraska, Georgia i Kolorado oficjalnie potwierdziły pierwsze przypadki zachorowań. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby potwierdzonych przypadków zachorowania na świńską grypę na świecie, która wynosi obecnie 236.

Szpiegowskie muzeum nie dla nas

Chińczycy stworzyli muzeum poświęcone historii tamtejszego szpiegostwa. Niestety nie wszyscy mają okazję aby go zwiedzić. Władze placówki zdecydowały, że by zapewnić krajowi bezpieczeństwo, jego progów nie przekroczy żaden zagraniczny turysta.

Właściciel sklepów internetowych zatrzymany

Podejrzanego o internetowe oszustwa mężczyznę zatrzymała wrocławska policja. 26-latek prowadził sklepy internetowe, za pośrednictwem których sprzedawał fikcyjny sprzęt RTV i AGD. Poszkodowanych zostało 150 osób, a łączna suma wyłudzonych od nich pieniędzy wynosi ok. 250 tysięcy złotych.

Podróżni z USA i Kanady na liście zagrożonych

- Polska jest wolna od wirusa A/H1N1, nazywanego świńską grypą – zapewnił wiceminister zdrowia Adam Fronczak po nadzwyczajnym posiedzeniu Komitetu Pandemicznego. Dodał, że komitet zalecił firmom produkującym leki, by weszły w kontakt z dyrektorami szpitali. – Chcemy, aby te leki były na wyciągnięcie ręki – mówił Fronczak. Jednocześnie poinformowano, że specjalnym nadzorem zostaną objęci także powracający z USA i Kanady.

Szpiedzy w Polsce i NATO

Do opinii publicznej rzadko docierają informacje ze świata szpiegów. Jednak jeden z incydentów polsko-rosyjskich właśnie ujrzał światło dzienne. Jak pisze dziennik "Kommiersant", stosunki Rosji i Polski wytrzymały trudny test na trwałość po kolejnym skandalu z udziałem dyplomatów. Do innego skandalu szpiegowskiego doszło w NATO. Sekretarz Sojuszu wydalił dwóch rosyjskich dyplomatów. Rosja już zapowiada "ostrą i zdecydowaną" reakcję.

Powroty z Meksyku, odwołane wycieczki

Drobiazgowe kontrole lekarskie czekają turystów powracających z Meksyku. Pierwsza z dwóch grup lądujących w czwartek na Okęciu została już przebadana, kolejna przybyć ma wieczorem. Ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu pandemii grypy, wycieczki do Meksyku odwołują polskie biura podróży.

Transparency International: Pozwiemy "Dziennik"

Transparency International, pozarządowa organizacja zwalczająca korupcję, za kilkadziesiąt tysięcy złotych wystawia certyfikat moralności firmom w kłopotach - napisał "Dziennik". Takie świadectwo miał otrzymać m.in. klub piłkarski Widzew w samym szczycie afery korupcyjnej. - Transparency International nie wystawia żadnych certyfikatów - zapewnił członek stowarzyszenia Transparency International. I zapowiedział, że pozwie "Dziennik" za artykuł.

"Nie panikujmy, nie zamykajmy lotnisk"

Francja chce wprowadzenia unijnego zakazu lotów do Meksyku - Polska mówi nie. - Nie sądzę, aby decyzja o zamknięciu lotnisk dla turystów wracających z Meksyku była dobra. To nie byłoby dobre rozwiązanie dla Polski - powiedziała w rozmowie z tvn24.pl Ewa Kopacz. Tuż przed wejściem na spotkanie z ministrami zdrowia z UE w Luksemburgu powtórzyła te słowa.

Ksiądz mieszkał u betanek bezprawnie?

Ksiądz Roman K. zasiadł na ławie oskarżonych za przebywanie w klasztorze betanek w Kazimierzu Dolnym. Nie przyznał się do winy. Odmówił też składania wyjaśnień i nie chciał odpowiadać na pytania.

Stolica: Samochód w ogniu

Tuż przed 16 na Trasie Siekierkowskiej zapalił się samochód. Auto zajęło się podczas jazdy i stanęło na środku drogi przy Marsa i Płowieckiej. Kierowcy na szczęście nic się nie stało. Duże problemy mają ci, którzy próbują teraz Siekierkowską przejechać.

Chcieli wywieźć tysiące pistoletów

Funkcjonariusze Izby Celnej w Rzepinie i zielonogórskiej ABW udaremnili wywóz z Polski 8 tysięcy hiszpańskich pistoletów Astra 6.35 mm. Ich łączna wartość to ponad pół miliona dolarów. Broń - opisana w dokumentacji jako sportowa - miała trafić na Bliski Wschód.

"Uznałbym to za sen"

- Gdy we wrześniu 40. roku stałem na placu apelowym w Oświęcimiu, jako polski więzień polityczny i gdyby mi ktoś powiedział, że premier wolnej Francji wręczy mi odznaczenie, uznałbym to za sen - mówił Władysław Bartoszewski, który został odznaczony dziś orderem Legii Honorowej. To najwyższe odznaczenie francuskie wręczył mu przebywający z wizytą w Warszawie premier Francji Francois Fillon.

Ośmiolatka dostała rozwód

Ośmioletnia dziewczynka z Arabii Saudyjskiej, która została zmuszona do poślubienia pięćdziesięcioletniego mężczyzny, uzyskała rozwód. Sprawa ośmiolatki może przyczynić się do wprowadzenia zakazu zawierania małżeństw z dziećmi w tym kraju.

Prezydent: Unia jak róża Róża Thun się kłania

- Unia Europejska to jeden z najbardziej udanych eksperymentów, to wspaniała róża - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas konferencji z okazji pięciolecia przystąpienia Polski do Unii. Po tych słowach sala wybuchła śmiechem. Powód? Metaforę o róży dosłownie potraktowała... kandydatka PO do europarlamentu Róża Thun.

"Musiałam zadbać o emerytury"

Musiałam zadbać, by obywatele mojego kraju otrzymali wynagrodzenia i emerytury - tak Julia Tymoszenko tłumaczyła swoją czwartkową nieobecność w Warszawie. Ukraińska premier miała być gościem specjalnym kongresu Europejskiej Partii Ludowej.

"Samobójczy" zamach osła

Pomysłowość (i bestialstwo) ludzi nie zna granic. W południowym Afganistanie doszło do zamachu przy pomocy... osła. Ładunki umieszczone na przywiązanym do drzewa i obciążonym ładunkami wybuchowymi zwierzęciu zostały zdetonowane, kiedy Brytyjski patrol przejeżdżał obok. Oprócz osła, nie ma ani ofiar śmiertelnych ani rannych.

"Świńska grypa to stek bzdur"

Świńska grypa to stek bzdur - twierdzi szef tanich irlandzkich linii lotniczych Ryanair, Michael O'Leary. Zdaniem Irlandczyka to wymówka, którą polityczni przywódcy wykorzystują, żeby odciągnąć uwagę od kryzysu gospodarczego.

Wałęsa na Przystanku Woodstock

Były prezydent Lech Wałęsa oraz Michael Lang - organizator legendarnego amerykańskiego Woodstock '69 - przyjadą na tegoroczny Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Tegoroczna impreza ma być wyjątkowa także dlatego, że polski festiwal został włączony do oficjalnych obchodów 40-lecia Woodstock.

Strzelanina na uczelni "Na każdym piętrze były ciała"

Trzynaście osób zginęło a około dziesięciu zostało rannych w strzelaninie do jakiej doszło w czwartek rano na terenie jednej z uczelni w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Jak poinformowało tamtejsze MSW, napastnik popełnił samobójstwo.

Rosja bierze granice w swoje ręce

Rosja podpisała w czwartek w Moskwie porozumienia z Abchazją i Osetią Płd. w sprawie "wspólnych działań na rzecz ochrony granic państwowych". Jak ocenia agencja Reutera, podpisane na Kremlu porozumienie faktycznie oznacza przekazanie Rosji kontroli nad granicami tych dwóch separatystycznych regionów z Gruzją. Porozumienie ma obowiązywać przez pięć lat.

Strzelali do kobiet "dla zabawy"

Najpierw typowali kobietę, potem do niej strzelali. Jak twierdzą - "dla zabawy". Wrocławska policja zatrzymała czterech mężczyzn, w tym 16-latka, którzy strzelali z wiatrówki do przypadkowo spotkanych kobiet. Sześć z nich doznało obrażeń, m.in. brzucha, ramienia i twarzy – w okolicach oka.

Pobici stoczniowcy: czy tak wygląda dialog PO?

- Mieliśmy okazję przekonać się, jak wygląda dialog rządu PO i PSL ze społeczeństwem - oświadczyła gdańska "Solidarność", która wczorajszą akcję policji w Warszawie określa krótko: brutalna pacyfikacja. Według związkowców, w wyniku akcji policji kilkadziesiąt osób ma obrażenia powstałe w wyniku użycia "gazów pieprzowych, ale także ostrych środków chemicznych kierowanych i polewanych bezpośrednio na głowę, twarz, oczy i dłonie". Wicepremier Grzegorz Schetyna zapewnił, że akcja policjantów była odpowiedzią na zachowanie stoczniowców.

Poklep Tuska (z młodym PiSem)

- Myślisz, że Donalda Tuska poklepywać może tylko Angela, Erika, Władimir albo Nicolas? Mylisz się! Od dziś możesz zrobić to także i ty - zapewnia młodzieżówka PiS. Jej członkowie jako pierwsi będą klepać premiera po ramieniu o godz. 14:00 przed Pałacem Kultury.

Sprzedawali materiały wybuchowe gangsterom

Dziesięciu handlarzy materiałami wybuchowymi zatrzymali w Wielkopolsce policjanci z CBŚ. Mężczyźni ze znalezionych na poligonie pocisków wyjmowali materiały wybuchowe i sprzedawali gangsterom. W czasie zatrzymań znaleziono pociski burzące, granaty moździerzowe i ręczne, tysiąc zapalników oraz 10 kg heksogenu i trotylu.

Mularczyk donosi na Karpiniuka

Arkadiusz Mularczyk złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Sebastiana Karpiniuka, który jego zdaniem miał podczas posiedzeń komisji śledczej wielokrotnie ujawniać tajne materiały - dowiedziała się TVN24. Obaj są członkami komisji ds. nacisków.