Najnowsze

Najnowsze

Polscy specjaliści: Awaria w Fukushimie ma stopień czwarty

Awaria w elektrowni Fukushima Dai-ichi została sklasyfikowana na 4. stopień skali INES - poinformował w środę Piotr Jaracz z polskiej Państwowej Agencji Atomistyki. Wcześniej część światowych mediów oraz francuska agencja energetyki mówiły o stopniu 6. Jaracz zapewnił, że Agencja nie posiada wiarygodnych informacji, które potwierdzałyby wyższy stopień uszkodzeń w japońskiej elektrowni.

Ściganie anonimowe ws. chłopca z Cieszyna

Prokuratura okręgowa w Bielsku-Białej przedłużyła śledztwo w sprawie śmierci chłopca, którego znaleziono na obrzeżach Cieszyna, do 30 czerwca. Śledczy wystąpili już o to do Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

Po pół roku w kosmosie wylądowali po kostki w śniegu

Kapsuła z rosyjskiego Sojuza z trzema astronautami na pokładzie wylądowała w środę na stepie w sercu Kazachstanu. Załoga przez pół roku przebywała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lądowanie odbyło się przy pięknej zimowej pogodzie.

"Atomowa" panika na rubieżach Rosji

Awaria w japońskiej elektrowni Fuksuhima I wywołała falę paniki na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Mieszkańcy regionów położonych najbliżej Japonii wykupują lekarstwa i bilety lotnicze do Moskwy.

PSL się zgadza, ale "bez entuzjazmu"

PSL zaakceptowało rządowy projekt zmian w OFE, choć bez entuzjazmu - poinformował premier Donald Tusk. Przyznał też, że spodziewał się, iż przyjdzie mu zapłacić "jakąś cenę" za dążenie do zmian w systemie emerytalnym. W środę po południu w Sejmie odbędzie się debata ws. zmian w systemie emerytalnym.

Suka Hania urodziła 17 szczeniąt

"W szoku jestem cały czas, na wykarmienie ich wszystkich potrzeba półtorej godziny" - takimi słowami narodziny gromadki szczeniąt skomentowała ich właścicielka @Gabriela. 17 maluchów i ich mama mają się podobno nadzwyczaj dobrze.

Szukają bliskich: wśród błota, stosów drewna, stali

Wśród zrujnowanych domów i gruzów na północnym wybrzeżu Japonii wciąż chodzą ludzie - niektórzy to ratownicy szukający ofiar, inni to ci, którzy przeżyli trzęsienie ziemi. Teraz ze łzami w oczach wracają do miejsc, gdzie stały ich domy, bo wciąż wierzą, że uda im się odnaleźć bliskich. Być może żywych.

"Zagłada" i godzina policyjna

Co najmniej pięcioro demonstrantów nie żyje, setki są ranne po tym, jak uzbrojeni policjanci i żołnierze, wspierani przez czołgi, przejęli kontrolę nad Placem Perłowym w stolicy Bahrajnu, Manamie. Według źródeł szpitalnych nie żyje też trzech policjantów. Władze Bahrajnu wprowadziły w Manamie godzinę policyjną i przestrzegły przed organizowaniem zgromadzeń. Do masowych demonstracji nawołuje ruch młodzieży bahrajńskiej.

"Decyzja Trybunału krokiem do głębokiego zadośćuczynienia"

Mam nadzieję, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego będzie bardzo pozytywnie odbierana przez większość społeczeństwa, jest bowiem pierwszym krokiem do głębokiego zadośćuczynienia wszystkim, którzy byli represjonowani w okresie stanu wojennego - powiedział na antenie TVN24 historyk Jan Żaryn, komentując wyrok TK, który uznał, że dwa dekrety Rady Państwa PRL ws. stanu wojennego są niekonstytucyjne.

Szwedzi szturmują apteki. Brakuje jodku potasu

- To histeria - mówią specjaliści. W szwedzkich aptekach w ciągu tygodnia dziesięciokrotnie wzrósł popyt na tabletki jodku potasu, które zabezpieczają organizm przed skutkami napromieniowania. Szwedzi ruszyli do aptek po eksplozjach w japońskiej elektrowni atomowej.

Premier: usunąć regulacje internetu z ustawy

Za pięć dwunasta z ustawy medialnej zostaną usunięte przepisy regulujące internet. Donald Tusk zaproponował to rozwiązanie Senatowi. - Warto wsłuchać się w głosy tych, którzy twierdzą, że internet jest gwarancją wolności – stwierdził premier i zapowiedział konsultacje społeczne w tej sprawie.

"Samodegradacja Polski, porażka, uległość"

Polityka rządu PO jest aktem daleko idącej samodegradacji statusu Polski - oświadczył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem, wystąpienie szefa MSZ na temat założeń polskiej polityki zagranicznej było kolejną odsłoną spektaklu propagandowego rządu. A rząd kompromituje się w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej. SLD wskazało z kolei, że u Radosława Sikorskiego dało się słyszeć nutki megalomańskie. Polską dyplomację zachwalali jedynie politycy PO i PSL.

Bombardują Misratę. "W 48 godzin będzie po wszystkim"

Wojska Muammara Kaddafiego zaatakowały Misratę i szykują się do ataku na Bengazi. Nawołują do złożenia broni, a dowodzący wojskami pod Bengazi syn Kaddafiego odgraża się: "W 48 godzin będzie po wszystkim". Wcześniej sam dyktator w telewizyjnym wystąpieniu oskarżył Zachód, że chce ukraść libijską ropę, a rebeliantów nazwał "szczurami" i zapowiedział, że ich "zmiażdży". Narody Zjednoczone po wczorajszej naradzie nie wykonały na razie żadnego ruchu.

Cesarz pociesza naród

Posępny, ale spokojny - cesarz Akihito wygłosił bezprecedensowe orędzie do narodu Japońskiego po trzęsieniu ziemi, tsunami i eksplozjach w reaktorach jądrowych. - Liczę w głębi serca, że ludzie staną ręka w rękę, traktując się ze współczuciem i razem przezwyciężą ten trudny czas - cytuje słowa cesarza Reuters. To pierwsze wystąpienie władcy po trzęsieniu ziemi.

Blokują niebo tanim liniom, bo nie chcą wiz

Tani europejscy przewoźnicy lotniczy nie będą latać po ukraińskim niebie, póki Unia Europejska nie zniesie wiz dla Ukraińców - oświadczył wicepremier Borys Kołesnikow w opublikowanej w środę rozmowie z angielskojęzycznym tygodnikiem "Kyiv Post".

Wyniósł laptopa za 140 tysięcy zł

Leczyli pacjentów z zaburzeniami słuchu i mowy, teraz stracili niezbędny sprzęt. W biały dzień mężczyzna ukradł z Centrum Słuchu i Mowy laptopa wartego 140 tysięcy złotych.

"Jestem dzieckiem Czarnobyla, nie panikuję"

"Japończycy cały czas zachowują zimną krew" - mówił w TVN24 polski dziennikarz przebywający na północy w Japonii. Michał Mazur mieszka obecnie w Sapporo i pracuje tam jako projektant gier. Polak, mimo gróźb wstrząsów wtórnych i promieniowania w elektrowni Fukushima nadal, pozostaje w kraju Kwitnącej Wiśni.

Berlusconi: Jestem jak Caritas

Twierdzi, że prokuratura się myli. Upiera się, że nie korzystał z prostytucji. Dlaczego więc hojną ręką dawał pieniądze kobietom? - Ja jestem jak Caritas - odpowiada premier Włoch Silvio Berlusconi w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica". - Płacę za zabiegi chirurgiczne, dentystę, studia wszystkich tych, którzy są w potrzebie - dodał.

Rosyjscy śledczy: mamy wiele pytań

Rosyjscy śledczy też mają wiele pytań do polskiej strony w związku z katastrofą Tu-154M pod Smoleńskiem i zamierzają je w najbliższym czasie zadać - oświadczył rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin. Pytania dotyczą m.in. organizacji lotu.

Polski Sejm solidarny z Japonią

"W obliczu tej strasznej katastrofy, która dotknęła Naród Japoński, Sejm w imieniu Narodu Polskiego wyraża głębokie współczucie oraz wyrazy solidarności w tych tragicznych dniach dla Japonii" - tak brzmi fragment uchwały w sprawie solidarności z Narodem Japońskim, jaką parlamentarzyści przyjęli dziś przez aklamację.

Promieniowanie w Tokio? "Sprzeczne informacje"

- Dostajemy sprzeczne informacje na temat napromieniowania w Tokio - przyznają Japończycy mieszkający w stolicy i dodają, że sami już nie wiedzą w co wierzyć i jak naprawdę wygląda sytuacja. Mieszkańcy Tokio zaczęli obawiać się o zdrowie po tym, jak wczoraj w reaktorze nr 2 w elektrowni Fukushima I doszło do silnej eksplozji, wzrósł poziom promieniowania, a władze poinformowały, że "wiejący z północy wiatr spycha radioaktywną chmurę w kierunku odległej o 260 km stolicy kraju".

Tomasz Iwańca

GrubSon, właściwie Tomasz Iwańca - raper i producent muzyczny. Iwańca działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX wieku. Występował w formacjach 3oda Kru, Siła-Z-Pokoju i Super Grupa. W 2009 roku nakładem MaxFloRec ukazał się pierwszy oficjalny album rapera zatytułowany O.R.S.

Ryszard Tadeusiewicz

Ryszard Tadeusiewicz - polski automatyk, prof. dr hab. inż., trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, członek wielu organizacji krajowych i zagranicznych, m.in. Polskiej Akademii Nauk, Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury, Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Informatycznego (członek honorowy).

Ewa Bartnik

Ewa Bartnik – profesor genetyki, pracownik Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Prowadzi badania m.in. w dziedzinie genetyki mitochondrialnej. Znana popularyzatorka nauki, otrzymała m. in. nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych dla naukowca najbardziej przyjaznego mediom. Jest również współautorką podręczników biologii dla liceum oraz podręczników akademickich. Reprezentuje Polskę w grupie eksperckiej ds. nauk przyrodniczych w badaniu umiejętności uczniów PISA.

Rebelianci przechwycili tankowiec Kaddafiego

25 tys. ton paliwa dla wojsk Kaddafiego przechwycone przez rebeliantów. W poniedziałek Libijczycy z Benghazi wytropili i zatrzymali statek należący do dyktatora, który transportował ropę z Grecji do Trypolisu. Relację libijskiego Reportera 24 Yazana przesłała jego narzeczona Aleksandra.

Przyniosła martwego noworodka w siatce

21-letnia kobieta przyniosła zwłoki 150-gramowego wcześniaka w reklamówce do szpitala. Według biegłych matka udusiła noworodka tuż po porodzie. Kobieta usłyszała zarzut zabójstwa.

Rosjanie dniem i nocą badają radiację

Rosjanie z niepokojem patrzą na doniesienia z japońskich elektrowni Fukushima, gdzie od soboty doszło już do czterech wybuchów, a poziom promieniowania przekracza normy aż 500 razy. Dlatego dniem i nocą - 24 godziny na dobę - w około 70 punktach pomiarowych badany jest poziom promieniowania w atmosferze i w wodzie na Sachalinie, na Dalekim Wschodzie.

Harcerze toną w długach

Związek Harcerstwa Polskiego tonie w milionowych długach. Jego szefowie zarządzili więc składkę, po 80 zł od każdego instruktora. Tyle, że nie wszystkim się to podoba - pisze "Gazeta Wyborcza".