Najnowsze

Najnowsze

"10 kwietnia procedury mogły być złamane"

Zdaniem ministra obrony Bogdana Klicha 10 kwietnia 2010 roku mogło dojść do naruszenia przepisów, które zostały wprowadzone po wypadku wojskowego samolotu CASA. Miały one zapobiec powtórzeniu się takiej katastrofy. - Obawiam się, że procedury rzeczywiście mogły być łamane - stwierdził w "Kropce na i".

Rząd Japonii nakazuje przebadanie żywności

Japońskie władze nakazały przebadanie produkowanej lokalnie żywności, co spotkało się z protestami naukowców. Międzynarodowa Agencja Atomowa zapewnia, że sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima nadal jest poważna, ale nie pogarsza się od środy.

Symbol "Solidarności" zakazany w Sejmie?

Straż Marszałkowska nie chciała wpuścić na galerię sejmową działaczy NSZZ "Solidarność", twierdzą związkowcy. Powód? Mieli koszulki z logo związku. Kancelaria Sejmu wyjaśnia, że nie chciała dopuścić do zakłócenia obrad. Sprawę ostatecznie załagodzono.

"Zieloną armię" poprowadziła bokserka

Mimo chłodu około 650 tys. widzów obserwowało największą w kraju, uroczystą paradę w Dublinie z okazji dnia św. Patryka, patrona Irlandii. Tym razem "zieloną armię" poprowadziła światowa mistrzyni w kobiecym boksie Katie Taylor. Towarzyszył jej aktor przebrany za św. Patryka z biskupim pastorałem i dziewczynka z naczyniem pełnym koniczyny, symbolu Irlandii.

PiS skarży Sikorskiego. Za "honor" i "patriotyzm"

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości poczuli się dotknięci środowym wystąpieniem ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Są oburzeni, że zarzucał im, iż nie rozumieją, co to honor i patriotyzm. W czwartek PiS złożył wniosek do komisji etyki poselskiej o ukaranie szefa MSZ. Ten zapewnia, że "z pokorą i spokojem" będzie oczekiwał na werdykt komisji.

"Janukowycz chce porywać przeciwników"

Ukraińskie media oskarżyły prezydenta Wiktora Janukowycza o chęć porywania przeciwników politycznych, którzy ścigani przez wymiar sprawiedliwości na Ukrainie ubiegają się o azyl polityczny w innych państwach.

Wraca wielki jazz

Omar Sosa - genialny kubański pianista i kompozytor będzie pierwszym po zimowej przerwie gościem Ery Jazzu. W sobotę zagra z zespołem Afri-Lectric Quintet w warszawskim klubie Palladium.

Prezydent stolicy zarobi mniej

Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie zarabiać o 482 zł mniej niż obecnie, czyli 12 tys. 365 zł brutto miesięcznie. Powodem jest niższa od ubiegłorocznej tzw. kwota bazowa, od której liczone jest maksymalne wynagrodzenie prezydent stolicy.

Kłęby dymu i zwały złomu. Najnowsze zdjęcia reaktora

"Pomimo prób schłodzenia reaktora nr 3 w elektrowni Fukushima I, poziom promieniowania nie maleje", "Biały dym wydobywa się z reaktora numer 3", "Nadal jest problem z reaktorem numer 4" - takie niepokojące informacje napływały dziś z Japonii. Telewizja NHK pokazała zdjęcia potwierdzające te informacje. Widać na nich z bliska, jak bardzo zniszczona jest elektrownia atomowa, nad którą wciąż kłębi się biały, gęsty dym. Widać też "silne srebrne światło", które może pochodzić z osłony reaktora.

Włochy mają już 150 lat

Całe Włochy przystrojone w narodowych barwach uczciły 150 rocznicę zjednoczenia. Z tej okazji odbyło się m.in. uroczyste posiedzenie obu izb parlamentu.

Uśmiercona mozolnie udowadnia, że żyje

Barbara Godlewska osiem miesięcy walczyła o przywrócenie do życia. Choć błąd urzędnika sprzed dwóch lat udało się naprawić, dziś okazuje się, że nadal nie może korzystać ze służby zdrowia. - W jednej chwili, jednym kliknięciem się człowieka uśmierca, a jakie konsekwencje i ile czasu zajmuje wyprostowanie tego później – żali się pani Barbara.

Rekomendują uchylenie immunitetu Kaczyńskiemu

Sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich rekomenduje posłom uchylenie immunitetu szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, o co wnioskował b. wicepremier i b. lider LPR Roman Giertych. O decyzji komisji poinformował jej szef Jerzy Budnik (PO).

"Nie ma śladu po naszych bliskich. Nie ma nic"

Wiedzą, że szansa na znalezienie żywych graniczy już z cudem, ale oni liczą na cud. 67-letnia Masako Maiya i jej 73-letni mąż Katsuya chodzą pomiędzy tym, co zostało z ich rodzinnego miasta Rikuzentakata z nadzieją, że znajdą 71-letnią siostrę Masako Taeko Kanno i jej męża. Wiedzą, że szanse są małe, ale od siedmiu dni nie tracą nadziei.

MSZ odpowiada USA nt. roszczeń

MSZ zamieściło na stronie internetowej umowę, którą w 1960 r. PRL zawarła z USA w sprawie roszczeń obywateli amerykańskich. To odpowiedź na wyrażone przez rząd Stanów Zjednoczonych rozczarowanie w związku z wstrzymaniem prac nad ustawą reprywatyzacyjną przez Polskę.

Kolejny dzień, kolejni ranni

Protestujący przeciwko prezydentowi Alemu Abd Allahowi Salahowi Jemeńczycy nie schodzą z ulic i to mimo tego, że kolejny dzień w starć z siłami bezpieczeństwa przyniósł znów kilkudziesięciu rannych.

Polska "rozczarowana" litewską ustawą

Polska "jest rozczarowana" przyjęciem przez Sejm Litwy projektu nowelizacji ustawy o oświacie, która - w ocenie przedstawicieli polskiej społeczności na Litwie - pogarsza obecny stan posiadania szkół mniejszości narodowych i doprowadzi do zmniejszenia ich liczby. Premier Andrius Kubilius uważa, że przyjęta nowelizacja nie pogorszy stosunków polsko-litewskich.

Nakaz zatrzymania Leppera

Sąd rejonowy w Koszalinie zarządził zatrzymanie Andrzeja Leppera. To efekt drugiej nieusprawiedliwionej nieobecności lidera Samoobrony na procesie, w którym jest on oskarżony o składanie fałszywych zeznań podczas konfrontacji w 2007 r. ze Zbigniewem Ziobrą.

Banksy doczekał się następcy

Być może nie jest to portret, który zostanie doceniony przez rodzinę królewską, ale z pewnością przyciągał uwagę przechodniów. Wizerunek Elżbiety II powstał na ściennej płycie przy jednej z londyńskich ulic. Autor graffiti został już przez niektórych nazwany następcą Banksy’ego.

Głosować za nieobecnych nadal można

Deputowani ukraińskiego parlamentu nie zdołali uchwalić w czwartek nowego systemu głosowania, który zapobiegałby oddawaniu głosów za nieobecnych posłów, czyli w istocie fałszowaniu głosowań parlamentarnych. Do przyjęcia zmian zabrakło czterech głosów.*

Umierają pacjenci. "Czujemy strach i gniew"

Czternastu pacjentów w podeszłym wieku zmarło po przeniesieniu ze szpitala do ośrodka, gdzie ewakuowani są mieszkańcy zagrożonej skażeniem radioaktywnym strefy wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I - podały lokalne władze. W ośrodkach mieszkają także tysiące ludzi, którzy przeżyli uderzenie fali tsunami,\ ale stracili wszystko. Jak przyznają, czują teraz gniew, niepewność i strach przed tym jak sobie poradzą i jak będą dalej żyć.

"Santo Subito" kontra "MO". Kłótnia o gaszenie zniczy

Radni PiS zażądali od prezydent miasta informacji na temat wydarzeń z 10 marca przed Pałacem Prezydenckim. Chodzi o gaszenie i sprzątanie zniczy, które zapalono dla ofiar katastrofy smoleńskiej. Wniosek o informację do prezydent jednak nie trafi. Odrzucili go radni PO.

"Wolność internetu jest święta". Senat poprawia medialną

Senat poprawia ustawę medialną. Senatorowie zgłosili ok. 40 poprawek, które m.in. usuwają z noweli zapisy dotyczące usług medialnych na żądanie oraz określają, kogo nowelizacja nie dotyczy - czyli użytkowników portali społecznościowych i blogerów. Głosowanie prawdopodobnie wieczorem. Wcześniej podczas debaty minister kultury bronił rządowego projektu.

Rumuni oburzeni słowami sąsiada

Za "irredentystyczne i antyrumuńskie" uznała rumuńska opozycja przypisane węgierskiemu premierowi Viktorowi Orbanowi słowa o Siedmiogrodzie, które miał wygłosić podczas narodowego święta z okazji rocznicy Wiosny Ludów. Węgierski ambasador w Bukareszcie został wezwany do MSZ.

Krajowej Rady "sofistyka, czysta demagogia"

Nie będzie cenzury internetu - przekonuje Krajowa Radiofonii i Telewizji odnosząc się do fali krytyki, jaka się pojawiła w związku nowelizacją ustawy medialnej. IAB Polska, grupa zrzeszająca 154 polskie firmy internetowe jest zgoła odmiennego zdania i na każdy dowód KRRiT przedstawia kontrargument. Radzie odpowiedział też zajmujący się prawem w internecie bloger Piotr Waglowski.

Nr 2 czy 3 - który reaktor stanowi większe zagrożenie?

Reaktor nr 3 w elektrowni Fukushima I stanowi największe zagrożenie. Jest w nim niski poziom wody w basenie, a im wody jest mniej, tym wyższe jest promieniowanie - ocenił w rozmowie z TVN24 prof. dr hab. Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Innego zdania jest Janusz Pietrzykowski, były główny inżynier elektrowni w Żarnowcu, który największego zagrożenia upatruje ze strony reaktora nr 2.

Zatrzymali wrogów króla. Terror na ulicach

W Bahrajnie zatrzymano w czwartek co najmniej sześciu wpływowych szyickich opozycjonistów - poinformowały organizacje broniące praw człowieka i przedstawiciele opozycji. W środę policja zajęła okupowany przez antyrządowych demonstrantów Plac Perłowy w Manamie. ONZ i USA wzywają króla Bahrajnu i jego saudyjskich sojuszników do umiaru. Ostro na tłumienie demonstracji szyitów reaguje Iran.

Niemiecka wojna o atom

Niemiecki rząd wyłącza - przejściowo - stare elektrownie atomowe. I naraża się na krytykę z dwóch stron. Koncerny energetyczne rozważają zaskarżenie decyzji Merkel w sądzie. Zaś dla lewicowej opozycji przejściowe wyłączenie to za mało. A wszystko na fali antyatomowego strachu po awarii w Fukushimie.

CBA: Doszło do przestępstwa w więziennictwie

O popełnieniu przestępstwa w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej zawiadomiło prokuraturę CBA. Chodzi o możliwe niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przy zakupie sprzętu medycznego.

"Solna panika" w Chinach

Chińczycy masowo wykupują sól wierząc, że ochroni ich przed skutkami promieniowania radioaktywnego, które miałoby do nich dotrzeć z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. Rząd w Pekinie zapewnia, że wyciek nie zagraża Chinom.

Libia: Na polu walki powstańcy nie mają szans

Oddziały Kaddafiego prą na wschód, zdobywając kolejne miasta, kontrolowane dotychczas przez rebeliantów. W starciu z regularnym wojskiem, wspieranym przez czołgi i samoloty, oddziały powstańcze - mieszanka zbuntowanych żołnierzy i uzbrojonych cywilów - są bez szans. Tylko obawą Kaddafiego przed ostrzejszą reakcją świata i interwencją zbrojną można tłumaczyć fakt, że dyktator powstrzymuje się przed wykorzystaniem w pełni swego potencjału militarnego - np. ciężkim bombardowaniem Bengazi, żeby zmusić je do szybkiej kapitulacji.