Najnowsze

Najnowsze

Nie zwolnimy białoruskiego szpiega

Białoruski szpieg Siergiej M. nie wyjdzie przed czasem na wolność - warszawski sąd odrzucił jego wniosek o przedterminowe zwolnienie. Sędzia uznał, że istnieje prawdopodobieństwo, że znów popełni przestępstwo. Jakie? Siergiej M. odsiaduje wyrok pięciu i pół roku więzienia za próbę zakupu tajnych informacji o polskim MSZ.

Kirgistan znowu liczy. Ręcznie

- Głosy zostaną ponownie przeliczone. Starymi metodami, czyli ręcznie, tak jak robili to nasi dziadowie - powiedział Akyłbek Żaparow, jeden z liderów partii Ar-Namys. Pięć ugrupowań, które w wyniku niedzielnych wyborów zdobyły mandaty w kirgiskim parlamencie, wyraziło zgodę na powtórne liczenie głosów.

Jak działa super-kapsuła i kosmiczny kombinezon?

"Feniks" - tę nazwę uwięzieni pod ziemią górnicy zapamiętają na całe życie. Tak nazywa się specjalna kapsuła, którą mężczyźni transportowani są na powierzchnię. Górnicy mają też na sobie specjalnie zaprojektowane kombinezony, które kontrolują funkcje życiowe.

"Chopy, uciekajcie z piekła do nieba! Tu czekają anioły"

"Oglądam to od rana ze łzami w oczach, chopy uciekajcie z tego piekła do nieba! tu czekają na was anioły" - napisał na Kontakt 24 Darek z Bydgoszczy, który jak wielu innych użytkowników serwisu ogląda akcję wydobywania spod ziemi górników w Chile. W zasypanej kopalni San José spędzili oni ponad dwa miesiące.

Polskie światełko nadziei dla Chilijczyków

- Jako emerytowani górnicy zrzeszeni w Bractwie Gwarków czekamy od miesiąca przy światełku nadziei - mówił w TVN24 Lucjan Czerny z górnośląskiego Bractwa Gwarków, komentując akcję wydobycia górników z chilijskiej kopalni. Podkreślił jednak, że oczekiwanie przebiegało w nerwowej atmosferze.

Trzy partie w parlamencie. Palikot daleko

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spada, ale partia Donalda Tuska wciąż może liczyć na bezwzględną większość w Sejmie. Oprócz Platformy w sejmowych ławach zasiedliby posłowie jeszcze tylko dwóch partii - Prawa i Sprawiedliwości i Sojuszu Lewicy Demokratycznej - pisze "Rzeczpospolita".

OMON nie dopuścił do "Dnia Gniewu"

30 osób zostało aresztowanych przez OMON podczas próby zorganizowania opozycyjnej manifestacji w Moskwie. Akcję nazwaną "Dniem gniewu" zorganizował we wtorek radykalny Front Lewicowy.

Booker dla "żydowskiej Jane Austen"

Brytyjski pisarz Howard Jacobson został laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść "Kwestia Finklera" (The Finkler Question). - Mowy na tę okoliczność pisałem od 1983 roku - przyznał laureat.

"Tę chwilę zapamiętamy na zawsze". Chile świętuje

Chile oszalało z radości - górnicy uwięzieni od ponad dwóch miesięcy pod ziemią wyjeżdżają na powierzchnię. "Chile! Chile!" - skandował tłum, kiedy pierwszy mężczyzna stanął na ziemi. - Ta chwila głęboko zapadła w naszych sercach, zapamiętamy ją na zawsze - powiedział prezydent Chile Sebastian Pinera. Na ulicach chilijskich miast swoją radość manifestują tłumy.

Zbadają teren katastrofy

Pół roku po katastrofie lotniczej w Smoleńsku polscy eksperci zostaną dziś wpuszczeni na tamtejsze lotnisko. 12-osobowa grupa archeologów i geodetów rozpoczyna prace na terenie katastrofy prezydenckiego samolotu.

"Palikot walczy o tlen"

Wtorek, 12 października Janusz Palikot walczy o tlen metodami nie do przyjęcia – ocenił Adam Hoffman. Zgodził się z nim były partyjny kolega lubelskiego posła, Janusz Gowin,. Polityk PO ocenił, że Palikot przesadził sugerując, że działania Jarosława Kaczyńskiego doprowadzą do rozlewu krwi.

"Kabina tupolewa była jak sala konferencyjna"

Wtorek, 12 października - Nagle w tej kabinie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ta kabina zamienia się w salę konferencyjną - stwierdził w programie "Kropka na i" były szef szkolenia Sił Powietrznych, płk rezerwy Piotr Łukaszewicz. W jego ocenie, załoga nie miała warunków do prawidłowego przeprowadzenia podejścia do lądowania i podejmowania racjonalnych decyzji.

Drzewica modli się za ofiary wypadku

Dziesiątki mieszkańców Drzewicy (Łódzkie), rodziny ofiar, burmistrz miasta oraz wojewoda łódzki uczestniczyli we wtorek we mszy w intencji zmarłych. - W wypadku straciłem chrześniaka i szwagra. Chrześniak był mi bardzo bliski. Miał tylko 21 lat. W sadzie sobie dorabiał - mówił jeden z obecnych na modlitwie.

Znów można wiercić w Zatoce Meksykańskiej

Administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła zniesienie obowiązującego od pół roku moratorium na wiercenia w dnie Zatoki Meksykańskiej. Zostało ono ogłoszone po zatonięciu platformy wiertniczej Deepwater Horizon koncernu BP i wycieku ropy do zatoki. Zniesienia zakazu wierceń domagał się przemysł naftowy, m.in. koncern BP, powołując się na straty gospodarcze.

"Każdy mówił: Mirek, weź i mnie"

Wtorek, 12 października- Tu nie ma stałej pracy, a każdy chce jakoś zarobić - mówią mieszkańcy Żardek - wioski, z której pochodziła większość ofiar tragicznego wypadku, a także kierowca busa, którym jechali. - Każdy przychodził i prosił: Mirek, weź i mnie, bo i ja chcę zarobić - mówi przez łzy Sylwia Madys partnerka kierowcy, który zginął w wypadku.

Zmarła 43 osoba. Liczba ofiar i rannych wciąż ustalana

Do 43 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie. Na miejscu zginęło 38 osób, kolejnych pięć - w wyniku odniesionych ran - w szpitalu. Wśród ofiar są dzieci i kierowca autobusu. Liczba zabitych i rannych jest wciąż ustalana.

Po wyborach w Kirgistanie szok

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Kirgistanie nieoczekiwanie zwyciężyła nacjonalistyczna partia opozycyjna Ata-Żurt. Władze kraju są w szoku. Sukces tego ugrupowania budzi obawy o wybuch nowych konfliktów na tle etnicznym.

Z tarczy "nie zrezygnujemy z powodu niepokojów Rosji "

- Będziemy wciągać Rosję do współpracy, ale z niczego nie zrezygnujemy z powodu niepokojów Rosji - oświadczył czołowy amerykański dyplomata na konferencji na temat tarczy rakietowej w Atlantic Council w Waszyngtonie. Frank Rose dodał, że "żadne ewentualne zastrzeżenia Rosji co do nowego systemu obrony antyrakietowej w Europie nie wpłyną na realizację tego projektu".

Sejm nowego logo nie potrzebuje

Konkurs na nowe logo Sejmu trwał ponad siedem miesięcy, wpłynęło tak dużo prac, że trzeba było go przedłużać, ale na koniec stwierdzono, że dotychczasowy znak graficzny jest najbardziej rozpoznawalny i zostaje.

Skazane na rodzenie w bólu

Kobieta ma prawo bać się bólu i po to jest znieczulenie przy porodzie. Ale kobiety z Opola zostały postawione w sytuacji bez wyjścia. One znieczulenia nie dostaną, bo NIK po przeprowadzonej w tamtejszym szpitalu kontroli stwierdził, że pobieranie opłat za znieczulenie przy porodzie jest nielegalne, więc szpital przestał je wykonywać. A na darmowe pieniędzy nie ma.

Więcej lekarzy i rejestracja przez internet

W szpitalach ma się pojawić więcej lekarzy, a pacjenci zyskają m.in. możliwość umawiania się na wizyty przez internet - takie zmiany w służbie zdrowia ma gwarantować pierwsza cześć pakietu ustaw zdrowotnych przyjętych we wtorek przez rząd.

"Zachód powinien być czujny wobec Rosji"

Rosji nie należy się obawiać, ale kraje zachodnie powinny być wobec niej "bardziej czujne" - oświadczył były prezes Banku Światowego Paul Wolfowitz. Przed "konfliktowym charakterem rosyjskich interesów" ostrzegał w kuluarowych rozmowach podczas konferencji Forum 2000 w Pradze.

Zakajew podał się do dymisji

Ahmed Zakajew, premier emigracyjnego rządu Czeczenii (Iczkerii) podał się do dymisji – podało rosyjskie radio Svoboda. Rozwiązano też rząd. Jak podają media, Zakajew poinformował, że on i jego zwolennicy złożyli przysięgę wierności nowemu liderowi czeczeńskich bojowników Husseinowi Gakajewowi.

Kondolencje płyną do Polski

Prezydenci Rosji, Słowacji, przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej jako pierwsi złożyli Polsce kondolencje z powodu śmierci 18 osób w wypadku, do którego doszło we wtorek rano w Nowym Mieście nad Pilicą w powiecie grójeckim.

Najbardziej kłótliwi? Palikot i Kaczyński

Jest taki sondaż, w którym Janusz Palikot i Jarosław Kaczyński idą łeb w łeb. O czym mowa? Zdaniem Polaków Palikot i Kaczyński są najbardziej kłótliwymi polskimi politykami - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP.

Konopie w Sejmie bezkarne

Tomasz Obara, który chciał w poniedziałek wnieść do Sejmu m.in. doniczkę z sadzonką konopi indyjskiej, po przesłuchaniu w charakterze świadka został zwolniony z aresztu. - Nie przedstawiono mu zarzutów - poinformowała stołeczna policja.

Prokuratura bada, czy zmarł od ataku pod krzyżem

Opolska prokuratura sprawdzi, czy przyczyną zgonu jednego z mężczyzn pikietujących pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim ma związek z pobiciem, do jakiego doszło ponad miesiąc wcześniej. O zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa, jakie w tej sprawie złożył poseł PiS Sławomir Kłosowski, pisaliśmy wczoraj.

Książką i butem w prezydenta

Rzucanie przedmiotami w prezydenta Stanów Zjednoczonych stało się modą. Podczas wiecu w Filadelfii jeden z jego uczestników cisnął w przemawiającego Baracka Obamę książką. Tego samego dnia, podczas demonstracji w Izraelu, zgromadzeni rzucali butami. Tym razem jedynie w zdjęcie prezydenta.

Śmigłowiec NATO ostrzelany przez rebeliantów

Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych wskutek wybuchu, do jakiego doszło na pokładzie śmigłowca ISAF we wschodnim Afganistanie. Eksplozja nastąpiła w wyniku ostrzału z rakietowego granatnika przeciwpancernego. Atak nastąpił wkrótce po wylądowaniu maszyny w bazie w pobliżu granicy z Pakistanem.