Najnowsze

Najnowsze

Na brytyjskim Hawku Polacy się nie wyszkolą

Brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems wycofał się z przetargu na polskie samoloty szkolno-bojowe. - To nasza ostateczna decyzja - powiedział Steve Mead, odpowiedzialny z obszar Europy Środkowej i Wschodniej. Oznacza to, że w przetargu pozostali tylko dwaj faworyci, koreański T-50 i włoski M-346.

Pokazali, jak zabezpieczą elektrownię w Fukushimie

Właściciel uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I pokazał, jak ma zamiar zabezpieczyć zrujnowane budynki reaktorów, aby nie dopuścić do dalszego skażenia środowiska. Prace przy budowie osłon mają zacząć się pod koniec czerwca.

Twórca Facebooka zaręczony? Status: tylko "w związku"

Po tym, jak założyciel Microsoft Bill Gates zdradził w wywiadzie, że twórca Facebooka Mark Zuckerberg zaręczył się ze swoją wieloletnią dziewczyną Priscillą Chan, w mediach zawrzało. Dopóki bliski współpracownik Zuckerberga nie zabrał głosu. - Jeśli Mark jest zaręczony, to Bill Gates wie coś, czego nie wiem. Powinien przeprosić za nieporozumienie – powiedział.

Budowa metra ruszyła z poślizgiem

Budowa trzech stacji centralnego odcinka II linii metra zaczęła się z miesięcznym opóźnieniem. Dwie kolejne wystartują prawdopodobnie z jeszcze większym poślizgiem. Ratusz ujawnił wreszcie harmonogram inwestycji. Harmonogram, który jest już nieaktualny.

Kamiński z poparciem Senatu

Senat zgodził się na wybór Łukasza Kamińskiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W tajnym głosowaniu poparło go 79 senatorów, trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Szpieg FXWZ załamany nerwowo

Były szpieg pracujący niegdyś w australijskiej agencji wywiadu (ASIO) po czteroletniej batalii sądowej wygrał prawo do odszkodowania. Zawód agenta miał wywołać u niego problemy z psychiką. Niestety, ze względu na tajność postępowania nie zostanie ujawnione, co dokładnie zachwiało umysłem szpiega.

Zła matka czy bezduszni urzędnicy?

Dom opieki dla matek z małymi dziećmi w Madrycie odebrał 15-miesięczną córeczkę bezdomnej marokańskiej imigrantce. W internecie powstały liczące tysiące osób grupy wsparcia dla kobiety, która miała doznać dramatycznej niesprawiedliwości. Dziecko miało zostać zabrane, bo kobieta wbrew zakazowi karmiła piersią. Ustalenia prokuratury i rzecznika praw obywatela pokazują jednak odmienny obraz i siłę plotki.

Chińczycy też nie chcą tarczy antyrakietowej

W swojej walce przeciwko budowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Rosjanie zyskali kolejnego sojusznika - Szanghajską Organizację Współpracy, w skład której wchodzą m.in. Chiny.

Kwiatkowski: sprawa Blidy nie zakończy się przed wyborami

- Zakończenie tej procedury jest niemożliwe w tej kadencji – tak Krzysztof Kwiatkowski w Radiu Zet ocenił wniosek Ryszarda Kalisza o postawienie przed Trybunałem Stanu b. premiera Jarosława Kaczyńskiego i b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro ws. śmierci Barbary Blidy.

Nowy podręcznik US Army: jak nie zabijać cywili

Już od niemal dekady amerykańskie wojsko ze zmiennym powodzeniem toczy wojny antypartyzanckie. W tego rodzaju konfliktach nie ma linii frontu i bardzo łatwo o przypadkową śmierć cywili, co z punktu widzenia wojskowych i polityków jest wyjątkowo niepożądane. Dlatego po raz pierwszy w swojej historii US Army tworzy podręcznik dla oficerów, w którym będą zawarte rady co zrobić, aby nie powodować strat cywilnych.

Moździerzem w afgańskich oficjeli

Wiceprezydent Afganistanu i szef afgańskiego MSW uszli z cało z zamachu na ich życie w prowincji Wardak, na południe od Kabulu. Mniej szczęścia miało ośmiu mieszkańców prowincji Kapisa na wschodzie, które zginęły w ataku na biuro gubernatora prowincji.

Gowin: transfer Sierakowskiej byłby "schizofrenią"

Platforma jest partią szeroką, wielonurtową. Ale musimy się zastanowić nad granicą tej otwartości - zapowiedział Jarosław Gowin w RMF FM. Polityk przyznał, że niektóre transfery - na przykład pogłoski o poparciu Izabeli Sierakowskiej - "budzą jego konsternację". Ale Joannę Kluzik-Rostkowską chwalił.

"Szkoła nie  jest obozem karnym"

- Nie demonizujmy, polska szkoła nie jest dramatem czy obozem karnym. Rodzice przekładają własne lęki na dzieci - tak Dorota Zawadzka broniła w TVN24 ustawy, która posyła do szkoły sześciolatki. Przeciwko nowemu prawu protestują rodzice, którzy zebrali 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy obywatelskiej cofającej przyjęte zmiany.

Pieniądze albo AIDS!

FBI poszukuje sprawczyni napadu na bank, która zastraszyła pracownicę nie korzystając z żadnej broni. Starsza kobieta zmusiła kasjerkę do wydania pieniędzy za pomocą małej karteczki.

Kucharze do Tuska: Nakarmmy ich truskawkami

Podczas polskiej prezydencji serwujmy kalarepę, rabarbar i truskawki, a nie ciasteczka i słodycze - apeluje do premiera Międzynarodowy Klub Kucharzy Reprezentacji Narodowych w Piłce Nożnej i Kucharzy Klubowych. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Napędzany słońcem samolot wreszcie doleciał do Paryża

Po przymusowym przerwaniu lotu w Brukseli, Solar Impulse w drugiej próbie dotarł do Paryża. Szwajcarski samolot napędzany słońcem będzie jedną z atrakcji wielkiej wystawy lotniczej na lotnisku Le Bourget. Ostatecznym celem twórców Solar Impulse jest lot dookoła świata.

Najgorzej być kobietą w...

Przemoc, ograniczony dostęp do służby zdrowia i głębokie ubóstwo sprawiają, że Afganistan to kraj, w którym kobiety są najmniej bezpieczne - wynika z sondażu przeprowadzonego dla agencji Reutera. Kolejne pozycje w zestawieniu zajęły Demokratyczna Rep. Konga, Pakistan i Indie.

"Anonimowi" zemszczą się za cenzurę internetu

Turecka policja aresztowała 32 osoby, które mają być członkami globalnej grupy hakerów "Anonymous". Ludzie ci mieli być zaangażowani w protesty przeciw wprowadzeniu przez władze sytemu kontroli internetu. Po drugiej stronie globu Malezja szykuje się na uderzenie innych "Anonimowych". Grupa zapowiedziała atak na stronę internetową rządu.

Angelina Jolie walczy o uchodźców

Amerykańska aktorka przekonuje byśmy "zrobili jedną rzecz" ("Do 1 thing") i pomogli uciekinierom pozbawionym domów. Spot promuje Światowy Dzień Uchodźcy przypadający, jak co roku, 20 czerwca.

Wielki Aleksander Wielki poróżni dwa kraje

W stolicy Macedonii Skopje rozpoczęto montaż gigantycznego 22-metrowego pomnika Aleksandra Wielkiego. Monument stanie się na pewno kolejną kością niezgody między byłą republiką Jugosławii, a Grecją. Ateny również traktują Aleksandra Wielkiego jako swojego bohatera narodowego.

Polski student pracuje więcej, niż się uczy

Polski student poświęca na pracę zarobkową więcej czasu, niż na naukę własną - wynika z raportu Eurostudent, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Przeciętnie na studiach licencjackich studenci pracują 19 godzin w tygodniu, a na magisterskich - 25. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Natalie Portman urodziła syna

To pierwsze dziecko amerykańskiej aktorki. Nie podano do wiadomości, gdzie i kiedy dokładnie doszło do narodzin. Wiadomo, że aktorka przebywa teraz w swoim domu w Los Angeles.

Możesz zjeść z twórcą WikiLeaks

Demaskatorski portal WikiLeaks zaprosił do licytowania prywatnego obiadu z założycielem strony, Julianem Assange'em. Z oferty będzie mogło w przyszłym miesiącu skorzystać osiem osób, a cena wywoławcza wynosi 350 funtów od każdego chętnego.

Rodzice "szukają ratunku" dla 6-latków

6-latki do przedszkola! - grzmią rodzice, którzy przez kilka ostatnich miesięcy zbierali podpisy pod projektem ustawy obywatelskiej. Udało się. Przekroczyli 100 tysięcy i to na 20 dni przed terminem. Teraz zamierzają cofnąć to, na co od kilku lat przygotowywał się system oświatowy w Polsce.

Córka zostanie matką. Dzięki matce

To będzie pierwsza taka operacja. Nie będzie ratowała życia, ale - gdy wszystko pójdzie dobrze - może dać nowe życie. W Goeteborgu na operację czekają dwie Brytyjki. Matka i córka. Pierwsza jest dawczynią, a druga biorcą macicy. Przeszczep tego organu jest bardziej skomplikowany od przeszczepu twarzy. Do tej pory się udawał, ale na zwierzętach.

Obama obiecuje niepodległość

Pierwszy raz od 50 lat amerykański prezydent przybył do Portoryko. Na wiecu w centrum San Juan obiecał, że jeśli tylko mieszkańcy wyspy zechcą niepodległości - to ją dostaną.

Niemcy jedli ogórka na czas

Niemcy próbują uratować mocno nadwątlony w ich kraju wizerunek ogórka. W Berlinie zorganizowali jedzenie na czas najpopularniejszego w ostatnich tygodniach zielonego warzywa.

Budynek runął. Ludzie uwięzieni

Dwie osoby nie żyją, a czternaście pozostaje zaginionych - to bilans katastrofy do jakiej doszło we wtorek późnym wieczorem w Nairobi. Na obrzeżach stolicy Kenii runął 6-piętrowy budynek.