Najnowsze

Najnowsze

Nie chcą, by Tu-154 poszedł na złom

Wrak samolotu rozbitego pod Smoleńskiem jeszcze długo będzie dowodem w śledztwie. Jednakże po jego zakończeniu, zgodnie z przyjętą praktyką, zostałby przeznaczony na złom. Od takiego losu chcą go uchronić liczne instytucje.

Dziesięciu na prezydenta

Było 17 kandydatów, ale 100 tysięcy podpisów udało się zebrać dziesięciu, z czego Państwowa Komisja Wyborcza zdążyła już zweryfikować i oficjalnie zarejestrować trzech: Waldemara Pawlaka (PSL), Grzegorza Napieralskiego (SLD) i Marka Jurka (Prawica RP). Najwięcej podpisów, bo 1,7 mln, zebrał Jarosław Kaczyński (PiS).

Siostra ofiary: Nie czuję potrzeby szukania winnych

- Miał paszport, który się odnalazł (...), ubezpieczenie - takie na wyjazd - i wizytówkę - powiedziała TVN24 pani Aldona Polcyn, siostra zmarłego pod Smoleńskiem funkcjonariusza BOR-u chor. Marka Uleryka. Jak wielu innych, także ona odebrała rzeczy osobiste swojego brata. Jak zaznaczyła w programie "Polska i Świat", mogła liczyć na fachową pomoc w tym trudnym okresie.

"Ziemia będzie jeszcze oddawać szczątki"

Polki mieszkające w Smoleńsku od razu po katastrofie postanowiły pomóc jako tłumaczki w kontaktach pomiędzy licznymi Polakami przybyłymi do miasta a Rosjanami. Reporterka programu "Polska i Świat" rozmawia z jedną z nich o tym, co przeżyła i co widziała.

Pod Łodzią istnieje Polania - antysemickie państwo

Czy na płocie prywatnej posesji możemy wieszać szyldy z rasistowskimi i antysemickimi sloganami? Tak uznał mieszkaniec miejscowości pod Łodzią, z którego podwórka powiewają też obraźliwe transparenty pod adresem Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, a na dachu domu biało-czerwona flaga ze swastyką. - To nawoływanie do nienawiści i ma charakter publiczny - ocenia karnistka. - Nie doszukaliśmy się znamion popełnienia przestępstwa - komentuje prokuratura.

"Błąd niewątpliwy, ale szybko naprawiony"

Środa, 5 maja Szef BBN gen. Stanisław Koziej prosi, żeby wyrozumiale podchodzić do informacji o leżących w okolicy smoleńskiego lotniska osobistych rzeczach ofiar katastrofy i szczątkach Tu-154. - Każdy popełnia błędy, także ci, którzy tam odpowiadają za zabezpieczenie - mówił w "Rozmowie Rymanowskiego".

"Kropka nad i" 06.05

Czwartek, 6 maja Codzienne informacje o smoleńskim śledztwie, przeniesienie go do Polski, rozliczenie ministrów z niespełnionych obietnic – to postulaty Pawła Kowala (PiS) odnośnie działań rządu. – Jeśli zadawanie pytań naraża relacje z Rosją, to musi być z nimi nie najlepiej – ocenił.

"Błąd niewątpliwy, ale szybko naprawiony"

Szef BBN gen. Stanisław Koziej prosi, żeby wyrozumiale podchodzić do informacji o leżących w okolicy smoleńskiego lotniska osobistych rzeczach ofiar katastrofy i szczątkach Tu-154. - Każdy popełnia błędy, także ci, którzy tam odpowiadają za zabezpieczenie - mówił w "Rozmowie Rymanowskiego".

Słowacy odstrzelili niedźwiedzia

Słowaccy leśnicy odstrzelili w środę niedźwiedzia, najprawdopodobniej tego, który od kilku tygodni atakował ludzi i zwierzęta po obu stronach granicy. Nasi południowi sąsiedzi mieli zgodę na zabicie agresywnego zwierza.

Tusk: Kaczyński to poważny konkurent

Donald Tusk obiecuje: zrobię wszystko co w mojej mocy, by Bronisław Komorowski wygrał te wybory. - Jestem do dyspozycji na 100 procent w czasie wolnym od pracy - zadeklarował. Przyznał też, że Jarosław Kaczyński to poważny konkurent, dlatego PO musi ciężko pracować na zwycięstwo. - A wygrana prezesa PiS skomplikuje sytuację w Polsce - dodał.

Ateny: gaz na ulicach

Ulice Aten wieczorem ponownie zapełniły się demonstrantami. Wzburzony tłum policja musiała rozganiać gazem łzawiącym.

"Rząd miał szczęście, że bomba nie wybuchła"

Trwa dochodzenie w sprawie niedoszłego zamachu terrorystycznego na nowojorskim Times Square, ale w Kongresie krytykują rząd, że wcześniej nie wykrył planów sprawcy. Bada się powiązania podejrzanego Faisala Shahzada z talibami w Pakistanie.

Parlament Belgii rozwiązany

Niższa izba parlamentu Belgii - Izba Deputowanych - zadecydowała w czwartek o swym rozwiązaniu. Decyzja otwiera drogę do przedterminowych wyborów parlamentarnych, oczekiwanych 13 czerwca.

Rezolucja ws. przejęcia śledztwa przepadła

Sejm nie zajmie się projektem rezolucji autorstwa PiS w sprawie wystąpienia do Rosji o przekazanie Polsce postępowania ws. katastrofy smoleńskiej. Zdecydowali o tym posłowie w wieczornym głosowaniu.

Rosja chce od nas dokumentów ws. 1920 r.

Rosja oczekuje od Polski, by na prawach wzajemności przekazała dokumenty, m.in. dotyczące losów rosyjskich jeńców wojennych z wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. - powiedział w czwartek członek Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Gienadij Matwiejew. Zdaniem prof. Wojciecha Materskiego - także członka grupy - jednym z najważniejszych oczekiwań ze strony polskiej jest z kolei udostępnienie przez władze Rosji tzw. białoruskiej listy katyńskiej.

Policji zabrakło alkomatów

Pijani kierowcy mogą w Rybniku czuć się niemal bezkarni. Tamtejsza policja nie ma bowiem pieniędzy na legalizację alkomatów. Sprawa jest na tyle poważna, że podczas jednej z ostatnich sesji komendant rybnickiej policji zaapelował do urzędników o wsparcie finansowe.

Wstrzymali lot przez pomyłkę

W USA trwa niepokój po próbie zamachu w Times Square. Na nowojorskim lotnisku im. Kennedy'ego pomyłkowo wstrzymano w czwartek start samolotu towarzystwa Emirates ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Kirgistan boi się kolejnych zamieszek

Tymczasowe władze Kirgistanu przestrzegają przed podsycaniem społecznych niepokojów. Obawiają się, że sojusznicy obalonego prezydenta Kurmanbeka Bakijewa mogą chcieć finansować działania w celu destabilizacji kraju.

Radioaktywny uran u 16-latka

Radioaktywne kamienie z czeskiej kopalni uranu i chemikalia do "domowych doświadczeń naukowych" znaleźli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w mieszkaniu gimnazjalisty z Sieradza. 16-latkowi i jego dostawcy, 48-latkowi z Nysy, grozi do ośmiu lat więzienia.

80 ofiar powodzi w Afganistanie

W Afganistanie powodzie wywołane ulewnymi deszczami spowodowały w ciągu tygodnia śmierć prawie 80 osób, zniszczyły ponad 2 tys. glinianych domów oraz setki hektarów terenów rolnych - poinformował w czwartek przedstawiciel władz afgańskich.

Pawlak, Napieralski i Jurek już oficjalnie zarejestrowani

Waldemar Pawlak, Grzegorz Napieralski i Marek Jurek są już oficjalnie zarejestrowanymi kandydatami w wyborach prezydenckich. W czwartek o północy upływa termin na składanie przez komitety wyborcze wymaganych do rejestracji 100 tys. podpisów poparcia dla kandydatów.

Ekstradycja pilota "lotów śmierci"

Hiszpania dokonała w czwartek ekstradycji byłego lotnika wojskowego Julio Alberto Pocha. Pilotował on samoloty, z których za czasów dyktatury wojskowej w Argentynie (1976-83) zrzucano do oceanu jej przeciwników. Do chwili aresztowania pracował jako pilot holenderskich linii.

Sarkozy na dwóję

Obywatele Francji wystawili swojemu prezydentowi złą ocenę za trzy lata rządów. Ponad dwie uznaje za negatywny bilans jego rządów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek BVA dla telewizji Canal+.

"Na Ukrainę wróciła cenzura"

Dziennikarze jednego z najpopularniejszych kanałów telewizyjnych "1plus1" alarmują: Na Ukrainę wróciła cenzura. - Tematy i wydarzenia, w krytyczny sposób mówiące o obecnych władzach nie mają prawa pojawić się w eterze - napisali w oświadczeniu.

Miller: brakuje identyfikacji jednego głosu

Etap dowodowy śledztwa dotyczącego tragedii smoleńskiej jest bliski zamknięcia. Do jego zakończenia potrzebne jest tylko potwierdzenie identyfikacji jednego głosu - powiedział w czwartek szef MSWiA Jerzy Miller, stojący na czele komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy Tu-154.

BBN: Szczygło nie wziął laptopa do samolotu

Gdzie jest laptop Aleksandra Szczygły? Nie ma go w jego mieszkaniu, a według kierowcy tragicznie zmarłego szefa BBN nie zabrał go do samolotu lecącego do Smoleńska. Brak laptopa zauważyli urzędnicy Biura Bezpieczeństwa Narodowego, którzy weszli z policją do mieszkania Szczygły.

Awantura o prąd

Czwartek, 6 maja Przepychanki z ochroną, tłum rozemocjonowanych klientów, wielogodzinne kolejki, nerwy, sprzeczne informacje - to od kilku dni codzienność biura obsługi klientów firmy Enion w Częstochowie. Wszystko dlatego, że dostawca energii postanowił zmienić system naliczania przedpłaty za zużycie prądu.

Włączyć widzów do gry w serial

Centrum Nauki Kopernik uruchamia wehikuł czasu. Podczas projektu "Serial XIX-XXI", słynni artyści wraz publicznością cofną się w czasie o ponad sto lat. - Chcemy włączyć widzów do gry w nasz serial - mówi współtwórca koncepcji cyklu, Wojciech Faruga. Jego pierwszą część poprowadzi nominowany do Oscara polski dokumentalista Bartek Konopka. Wraz z publicznością zajrzy m.in. w historię pierwszych kamer, zbudowanych przez polskiego pioniera filmu - Kazimierza Prószyńskiego.

Jajkami w Stalina

"Wielkiemu wodzowi" jedni stawiają pomniki, inni wieszają billboardy. Obie formy kultu nie w smak jednak przeciwnikom "wodza", którzy kilka dni przed zaplanowanymi na Ukrainie na 9 maja obchodami 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, w Ługańsku na wschodzie oblali farbą i obrzucili jajkami rozwieszone wcześniej wizerunki Stalina.