Najnowsze

Najnowsze

Napad na szkołę. Dozorca związany

Trzech nieznanych sprawców włamało się nad ranem do Technikum Ogrodniczego przy ul. Bełskiej w Warszawie. Skrępowali dozorcę szkoły i okradli placówkę. Informację otrzymaliśmy od uczennicy szkoły.

Kamiński: Premier nie walczy z korupcją

Mariusz Kamiński ostro do premiera. W liście otwartym oskarża Donalda Tuska o kłamanie przed komisją śledczą, bezprawne pozbawienie go funkcji szefa CBA i zastraszanie. Krytykuje też Centralne Biuro Antykorupcyjne za „brak efektów w walce z korupcją, oportunizm i nieudolność” i zapowiada, że całą roczną pensję przeznaczy na powodzian. CBA nie chce komentować "emocjonalnego, a przede wszystkim nieuzasadnionego rozgoryczenia Pana Kamińskiego".

Górnicy w dobrej formie. Akcja bez zarzutu

- Stan zdrowia górników jest satysfakcjonujący - zapewnił podczas konferencji prasowej chilijski minister zdrowia. Zrelacjonował również przebieg akcji ewakuacyjnej, która - jego zdaniem - jest prowadzona "zadziwiająco dobrze".

Nie można przesłuchać 10-letniej Kariny

Na razie nie można przesłuchać odnalezionej w lesie 10-latki ze wsi Rzepiski k. Augustowa. - Jej stan zdrowia na to nie pozwala - powiedział rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski. 10-letnia Karina przez sześć dni błąkała się po lesie. Teraz lekarze walczą w szpitalu o uratowanie jej odmrożonych stóp.

Znajdź grób w sieci

To duże ułatwienie dla szukających grobu bliskich na warszawskich cmentarzach. Komunalne cmentarze w stolicy uruchomiły wyszukiwarkę internetową, dzięki której można odnaleźć miejsce pochówku swoich bliskich - informuje "Życie Warszawy".

Prowokacyjna wizyta Ahmadineżada

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad rozpoczął w środę swoją pierwszą państwową wizytę w Libanie. Podróż ta postrzegana jest jako wyraz silnego poparcia dla kluczowego sojusznika Teheranu w tym kraju - radykalnego ugrupowania szyickiego Hezbollah.

Grypa atakuje. Będzie epidemia?

Mamy trzy razy więcej zachorowań na grypę, większość z nich to wirus świńskiej grypy A/H1N1 - takie dane z pierwszego tygodnia października podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Czy grozi nam epidemia tej choroby? Eksperci uspokajają, że więcej na ten temat będzie można powiedzieć pod koniec miesiąca i przypominają o podstawowych zasadach higieny, które mogą nas uchronić przed zarażeniem.

Jak stworzyć gang przez internet

Chcielibyście sprawdzić w sieci, czy jeże gryzą lub czy są pod ochroną? Nim wyszukiwarka znajdzie odpowiedni adres strony, wcześniej podpowie zaskakującą frazę. Po wpisaniu w polskim pasku Google znaków: "czy jeż", pojawia się propozycja: "Czy jeżeli mam kumpli, to możemy stworzyć organizację przestępczą?"

Dopalacze obroniły się w Jastrzębiu

Jastrzębie Zdrój pozwala na handel dopalaczami. Przynajmniej na razie. Na specjalnej sesji radni odrzucili wniosek o zajęcie się projektem uchwały zakazującej wprowadzania do obrotu niektórych substancji.

Czekają na nich pieniądze, sława i... wściekłe żony

Czekają na nich pieniądze, sława, żony, narzeczone i kochanki. Jak będzie wyglądało życie górników po uwolnieniu z kopalni, gdy już dojdą do siebie? Okazuje się, że wcale nie musi być różowo, bo przed wieloma z nich stoją poważne decyzje rodzinne. Podobno niektórzy z tego powodu wcale nie chcieli wracać na ziemię.

Sędzia otwiera gejom drogę do armii

Federalna sędzia nakazała we wtorek wstrzymanie w USA egzekwowania zasady "nie pytaj, nie mów" (don't ask, don't tell). Tym samym położyła kres 17-letniemu zakazowi służenia w wojsku przez zdeklarowanych homoseksualistów.

Cały transport uranu z Polski już w Rosji

Ostatni z pięciu transportów uranu opuścił Polskę i dotarł do Rosji - ujawniła Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA). W sumie z kraju wywieziono ponad 450 kg materiału. - Polska i USA potrafią współpracować z Rosją w celu zwiększenia bezpieczeństwa nuklearnego - komentuje ambasador USA w Warszawie, Lee Feinstein.

Eksplozja w bazie elitarnej jednostki

Co najmniej 18 osób zginęło, a 14 zostało rannych w eksplozji, do której doszło we wtorek w bazie szkoleniowej elitarnej Gwardii Rewolucyjnej w Choramabadzie w prowincji Lorestan na zachodzie Iranu. Według miejscowego dowództwa, to był wypadek.

Kapsuła uratowała górników także w USA

Akcję wydobycia zasypanych górników w Chile porównuje się do wydarzeń z 2002 roku. W kopalni w Quecreek w Pensylwanii zostało wtedy uwięzionych pod ziemią 9 górników. Cała Ameryka wstrzymała oddech, śledząc pracę ekip ratunkowych, a całą historię utrwalił reżyser David Franske w dramacie fabularnym "Górnicy z Pensylwanii".

Maria Dzielska

Maria Celina Dzielska – prof. zw. dr hab., historyk i filolog klasyczny, tłumacz antycznych tekstów źródłowych, zajmuje się historią starożytnego Rzymu i wczesnego Bizancjum. Pracuje w Instytucie Historii (Zakład Historii Bizancjum) Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. XX w. była zaangażowana w działalność opozycyjną u boku męża Mirosława Dzielskiego, twórcy polskiego liberalizmu chrześcijańskiego. Należy do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich. Jej książka pt. Hypatia z Aleksandrii, wydana w Krakowie w 1993 (III wyd. 2010), a w USA w 1995 przez Harvard University Press, została przetłumaczona na 8 języków, w tym również na tajski i koreański.

Nie zwolnimy białoruskiego szpiega

Białoruski szpieg Siergiej M. nie wyjdzie przed czasem na wolność - warszawski sąd odrzucił jego wniosek o przedterminowe zwolnienie. Sędzia uznał, że istnieje prawdopodobieństwo, że znów popełni przestępstwo. Jakie? Siergiej M. odsiaduje wyrok pięciu i pół roku więzienia za próbę zakupu tajnych informacji o polskim MSZ.

Kirgistan znowu liczy. Ręcznie

- Głosy zostaną ponownie przeliczone. Starymi metodami, czyli ręcznie, tak jak robili to nasi dziadowie - powiedział Akyłbek Żaparow, jeden z liderów partii Ar-Namys. Pięć ugrupowań, które w wyniku niedzielnych wyborów zdobyły mandaty w kirgiskim parlamencie, wyraziło zgodę na powtórne liczenie głosów.

Jak działa super-kapsuła i kosmiczny kombinezon?

"Feniks" - tę nazwę uwięzieni pod ziemią górnicy zapamiętają na całe życie. Tak nazywa się specjalna kapsuła, którą mężczyźni transportowani są na powierzchnię. Górnicy mają też na sobie specjalnie zaprojektowane kombinezony, które kontrolują funkcje życiowe.

"Chopy, uciekajcie z piekła do nieba! Tu czekają anioły"

"Oglądam to od rana ze łzami w oczach, chopy uciekajcie z tego piekła do nieba! tu czekają na was anioły" - napisał na Kontakt 24 Darek z Bydgoszczy, który jak wielu innych użytkowników serwisu ogląda akcję wydobywania spod ziemi górników w Chile. W zasypanej kopalni San José spędzili oni ponad dwa miesiące.

Polskie światełko nadziei dla Chilijczyków

- Jako emerytowani górnicy zrzeszeni w Bractwie Gwarków czekamy od miesiąca przy światełku nadziei - mówił w TVN24 Lucjan Czerny z górnośląskiego Bractwa Gwarków, komentując akcję wydobycia górników z chilijskiej kopalni. Podkreślił jednak, że oczekiwanie przebiegało w nerwowej atmosferze.

Trzy partie w parlamencie. Palikot daleko

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spada, ale partia Donalda Tuska wciąż może liczyć na bezwzględną większość w Sejmie. Oprócz Platformy w sejmowych ławach zasiedliby posłowie jeszcze tylko dwóch partii - Prawa i Sprawiedliwości i Sojuszu Lewicy Demokratycznej - pisze "Rzeczpospolita".

OMON nie dopuścił do "Dnia Gniewu"

30 osób zostało aresztowanych przez OMON podczas próby zorganizowania opozycyjnej manifestacji w Moskwie. Akcję nazwaną "Dniem gniewu" zorganizował we wtorek radykalny Front Lewicowy.

Booker dla "żydowskiej Jane Austen"

Brytyjski pisarz Howard Jacobson został laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść "Kwestia Finklera" (The Finkler Question). - Mowy na tę okoliczność pisałem od 1983 roku - przyznał laureat.

"Tę chwilę zapamiętamy na zawsze". Chile świętuje

Chile oszalało z radości - górnicy uwięzieni od ponad dwóch miesięcy pod ziemią wyjeżdżają na powierzchnię. "Chile! Chile!" - skandował tłum, kiedy pierwszy mężczyzna stanął na ziemi. - Ta chwila głęboko zapadła w naszych sercach, zapamiętamy ją na zawsze - powiedział prezydent Chile Sebastian Pinera. Na ulicach chilijskich miast swoją radość manifestują tłumy.

Zbadają teren katastrofy

Pół roku po katastrofie lotniczej w Smoleńsku polscy eksperci zostaną dziś wpuszczeni na tamtejsze lotnisko. 12-osobowa grupa archeologów i geodetów rozpoczyna prace na terenie katastrofy prezydenckiego samolotu.

"Palikot walczy o tlen"

Wtorek, 12 października Janusz Palikot walczy o tlen metodami nie do przyjęcia – ocenił Adam Hoffman. Zgodził się z nim były partyjny kolega lubelskiego posła, Janusz Gowin,. Polityk PO ocenił, że Palikot przesadził sugerując, że działania Jarosława Kaczyńskiego doprowadzą do rozlewu krwi.

"Kabina tupolewa była jak sala konferencyjna"

Wtorek, 12 października - Nagle w tej kabinie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ta kabina zamienia się w salę konferencyjną - stwierdził w programie "Kropka na i" były szef szkolenia Sił Powietrznych, płk rezerwy Piotr Łukaszewicz. W jego ocenie, załoga nie miała warunków do prawidłowego przeprowadzenia podejścia do lądowania i podejmowania racjonalnych decyzji.

Drzewica modli się za ofiary wypadku

Dziesiątki mieszkańców Drzewicy (Łódzkie), rodziny ofiar, burmistrz miasta oraz wojewoda łódzki uczestniczyli we wtorek we mszy w intencji zmarłych. - W wypadku straciłem chrześniaka i szwagra. Chrześniak był mi bardzo bliski. Miał tylko 21 lat. W sadzie sobie dorabiał - mówił jeden z obecnych na modlitwie.

Znów można wiercić w Zatoce Meksykańskiej

Administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła zniesienie obowiązującego od pół roku moratorium na wiercenia w dnie Zatoki Meksykańskiej. Zostało ono ogłoszone po zatonięciu platformy wiertniczej Deepwater Horizon koncernu BP i wycieku ropy do zatoki. Zniesienia zakazu wierceń domagał się przemysł naftowy, m.in. koncern BP, powołując się na straty gospodarcze.