Dziś święto Bożego Narodzenia. To dla chrześcijan najważniejsze święto w roku liturgicznym po Wielkanocy.
Przez kilkaset pierwszych lat chrześcijaństwa nikt o nim nie słyszał. Świętowanie narodzin Jezusa zagościło w oficjalnym kalendarzu Kościoła dopiero w połowie IV wieku.
To w tym okresie, po decyzji hierarchów Kościoła na polecenie cesarzowej Heleny zbudowano w Betlejem, w miejscu uznanym za to, w którym narodził się Jezus, bazylikę Narodzenia Pańskiego. To w niej, jak co roku odbywa się jedna z dwóch najważniejszych pasterek w świecie chrześcijańskim. W tym roku w ciągu jednego dnia, Wigilii Bożego Narodzenia, odwiedziło ją 120 tysięcy turystów i pielgrzymów z całego świata.
Święto radości - święto zadumy
Boże Narodzenie w średniowieczu przechodziło wielką ewolucję. Po pewnym czasie do samego obrządku mszy świętej dołączono też tradycję tworzenia szopki odwzorowującej tę betlejemską, ale w całej kulturze chrześcijańskiej Europy i Bliskiego Wschodu obchodzono to święto bardzo hucznie i wesoło.
Dopiero w XIII wieku doszło do zmiany w jego postrzeganiu spowodowanej zarówno wzrastającą rolą ascetycznego modelu pobożności jak i niepowodzeniami europejskich władców próbujących zapanować nad bliskowschodnimi ziemiami, głównie Palestyną zajętą wtedy przez Arabów i Turków.
W atmosferze narastających podziałów w Kościele Boże Narodzenie również stało się dniem zadumy i pytań nad istotą życia i śmierci. Zgodnie z nauką Kościoła, Bóg przez zesłanie na świat swego syna Jezusa Chrystusa dał człowiekowi największy i wieczny dar. Zapalone świece lub lampki na bożonarodzeniowych choinkach symbolizują to, że Chrystus jest światłością świata; kto za Nim idzie, będzie miał światło życia i sam może być dla świata odbiciem Chrystusowej światłości.
Na przestrzeni wieków
W przeszłości Boże Narodzenie było nazywane w Polsce Godami, Godniami lub Godnymi Świętami - od starosłowiańskiego słowa "god", czyli "rok". Nazwa ta wywodzi się od symbolicznego łączenia, zaślubin, godów starego i nowego roku oraz nocy i dnia, dlatego że czas Bożego Narodzenia zbiega się z zimowym przesileniem.
Dawniej w Polsce pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia, rozpoczynało poranne nabożeństwo. Potem czas spędzano przy suto zastawionym stole, na rozmowach, śpiewaniu kolęd, modlitwie i odpoczynku. Tego dnia powstrzymywano się od wszelkiej pracy, nie wolno było sprzątać, rąbać drewna, przynosić wody ze studni, a nawet gotować. Tradycja zakazywała również czesania się, przeglądania w lustrze i spania w ciągu dnia, zwyczajowo nie urządzano w tym dniu wesel ani zabaw, nie składano i nie przyjmowano wizyt poza spotkaniami z najbliższą rodziną.
Przyjaciołom i znajomym poświęcało się zawsze 2. dzień świąt, w tradycji anglosaskiej zwany np. "Boxing Day", czyli "Dniem Ofiarowania Prezentów", od ang. "box" - "pudełko".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu