Z listy lek贸w refudnowanych, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia usuni臋to 847 produkt贸w. Wst臋pne analizy wskazuj膮, 偶e zmiany w terapii b臋d膮 dotyczy艂y setek tysi臋cy chorych.
MZ opublikowa艂o w pi膮tek now膮 list臋 lek贸w refundowanych. 1 stycznia wejdzie w 偶ycie ustawa refundacyjna i zgodnie z jej przepisami tak偶e wtedy ma zacz膮膰 obowi膮zywa膰 lista. Po raz pierwszy produkty te maj膮 sta艂e ceny i mar偶e, kt贸re MZ negocjowa艂o z firmami farmaceutycznymi. List臋 opublikowano w formie obwieszczenia - tak przewiduje ustawa refundacyjna. Zgodnie z nowymi przepisami lista ma by膰 aktualizowana co dwa miesi膮ce.
Paski do mierzenia cukru bez refundacji
Z analizy IMS Health, najwi臋kszej na 艣wiecie firmy specjalizuj膮cej si臋 w dostarczaniu informacji i rozwi膮za艅 zarz膮dczych dla przemys艂u farmaceutycznego, wynika, 偶e na nowej li艣cie refundacyjnej umieszczono 2638 pozycji w tym pi臋膰 nowych lek贸w. W por贸wnaniu do listy z 16 listopada usuni臋to 847 produkt贸w. Nowe leki wpisane na list臋 to: Karbicombi i Co-Prenessa (pierwotne nadci艣nienie t臋tnicze), Purilon Gel (opatrunek hydro偶elowy), Sertralinum 123ratio (przeciwdepresyjny), Tanyz ERAS (rozrost gruczo艂u krokowego).
Jak podkre艣la IMS Health, z nowej listy refundacyjnej zosta艂o wycofanych przez producent贸w lub nie otrzyma艂o zgody na refundacj臋 wiele bardzo znanych lek贸w. Cz臋艣膰 zmian dotyczy艂a tylko wybranych postaci danego leku (np. niedost臋pnych na rynku, zast膮pionych innymi dawkami).
Usuni臋te 847 produkt贸w stanowi艂o warto艣ciowo za 9 miesi臋cy 2011 r. - 1,4 mld z艂 sprzeda偶y i 0,93 mld z艂 refundacji NFZ, co stanowi 15,5 proc. ca艂o艣ci kwoty refundacji Funduszu za ten okres.
IMS Health informuje, 偶e na li艣cie nie znalaz艂y si臋 m.in. leki, dla kt贸rych dotychczasowa refundacja NFZ wynosi艂a powy偶ej kilkudziesi臋ciu milion贸w z艂otych rocznie, np. stosowane w leczeniu schizofrenii, w zapobieganiu odrzucenia przez organizm przeszczep贸w, u pacjent贸w chorych na raka, testy paskowe do mierzenia poziomu cukru we krwi czy leczeniu astmy.
Wed艂ug IMS Health, oznacza to, 偶e pacjenci leczeni tymi lekami b臋d膮 musieli zmieni膰 terapi臋 lub w znacz膮cy spos贸b zwi臋kszy膰 koszty ponoszone na leki obecnie stosowane.
Zmiany limit贸w
Wst臋pne analizy wskazuj膮, 偶e zmiany w terapii b臋d膮 dotyczy艂y setek tysi臋cy chorych. MZ podnios艂o wysoko艣膰 limitu dla 1305 lek贸w. W przypadku 1306 lek贸w limity te zosta艂y obni偶one. Du偶e zmiany ceny (powy偶ej 30 proc.) dotycz膮 m.in. takich lek贸w jak Controloc (obni偶enie ceny o 36-48 proc.), Amaryl (obni偶enie ceny o 45-51 proc.), Diovan (obni偶enie ceny o 48-51 proc.), Zalasta, Zyprexa i Zolafren (obni偶enie ceny o 31-45 proc.), Rispolept (obni偶enie ceny o 78 proc.), Flixotide (obni偶enie ceny o 33-62 proc.).
Z kolei w przypadku insulin dop艂aty pacjent贸w wynios膮 od 4 z艂 dla tych, kt贸rzy korzystaj膮 z lek贸w produkcji polskiej do oko艂o 40 - 43 z艂 dla najpopularniejszych na rynku lek贸w firm mi臋dzynarodowych. Paski do mierzenia cukru zmieni艂y typ odp艂atno艣ci z rycza艂tu na 30 proc. co wraz ze zmian膮 ceny i poziomu limitu oznacza zwi臋kszenie odp艂atno艣ci pacjenta do poziomu 11 - 16 z艂. Cz臋艣膰 popularnych pask贸w nie zosta艂a na nowych listach obj臋ta refundacj膮.
"W decyzjach roi si臋 od b艂臋d贸w"
Prawnik z kancelarii CMS Cameron McKenna, 艁ukasz S艂awatyniec zwraca uwag臋, 偶e na nowej li艣cie refundacyjnej s膮 tylko leki apteczne - te, kt贸re pacjenci sami kupuj膮. W obwieszczeniu brakuje lek贸w z tzw. program贸w zdrowotnych oraz chemioterapii.
Ekspert podkre艣la, 偶e lista lek贸w - zgodnie z zapowiedz膮 ministra zdrowia Bartosza Ar艂ukowicza - mia艂a zawiera膰 ponad 3,4 tys. produkt贸w, okaza艂o si臋, 偶e jest ich mniej. - Wi臋kszo艣膰 produkt贸w obj臋tych wykazem to leki, dla kt贸rych decyzje administracyjne dor臋czono najwcze艣niej w poniedzia艂ek, 19 grudnia. W decyzjach tych roi si臋 od b艂臋d贸w. Firmy maj膮 na odwo艂anie 14 dni, co oznacza, 偶e w przypadku wykorzystania ca艂ego przys艂uguj膮cego im zgodnie z prawem terminu, ich odwo艂ania b臋d膮 wp艂ywa膰 do ministerstwa ju偶 po Nowym Roku. To mo偶e spowodowa膰 jeszcze wi臋kszy chaos. Odwo艂anie powoduje bowiem utrat臋 mocy prawnej decyzji - powiedzia艂 S艂awatyniec.
Pacjent ma prawo do ta艅szych zamiennik贸w
MZ zapewnia, 偶e leki stosowane w terapiach nowotwor贸w oraz schorzeniach psychotycznych, kt贸re by艂y dot膮d bezp艂atne - dalej takie b臋d膮, a te dost臋pne za odp艂atno艣ci膮 rycza艂tow膮 - nadal b臋d膮 dost臋pne za tak膮 op艂at膮.
Resort zdrowia informuje, 偶e odp艂atno艣膰 pacjenta w przypadku wi臋kszo艣ci lek贸w b臋dzie ni偶sza (np. insulin, lek贸w stosowanych w chorobach kr膮偶enia, jaskrze). Np. leki zawieraj膮ce klopidogrel z dotychczasowego poziomu 50 proc. odp艂atno艣ci trafi艂y do grupy 30 proc., podobnie jak wszystkie opatrunki.
MZ przypomina, 偶e ka偶dy pacjent powinien by膰 poinformowany przez aptekarza o mo偶liwo艣ci nabycia ta艅szego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Wi臋kszo艣膰 lek贸w posiada swoje ta艅sze odpowiedniki, kt贸re nie powoduj膮 偶adnej r贸偶nicy terapeutycznej. Resort poinformowa艂, 偶e dzi臋ki negocjacjom cen lek贸w, przeprowadzonym przez ministerstwo z firmami farmaceutycznymi, uda艂o si臋 uzyska膰 oszcz臋dno艣ci, kt贸re umo偶liwi膮 dopisywanie do listy lek贸w refundowanych kolejnych substancji.
殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽sxc.hu