Najnowsze

Najnowsze

Nie żyje "legenda kultury kawiarnianej"

W wieku 100 lat zmarł w czwartek Leopold Havelka założyciel kultowej wiedeńskiej kawiarni Cafe Havelka, którą odwiedzały zarówno znakomitości z całego świata, w tym także głowy koronowane, jak i niezliczone tysiące zaprzysięgłych wielbicieli.

"Niemądrzy politycy nie powinni oczekiwać zmian"

Korea Północna przestrzegła Koreę Południową i "innych niemądrych polityków na całym świecie", by nie spodziewali się zmiany polityki kraju po śmierci Kim Dzong Ila. To pierwszy oficjalny komunikat przesłany do świata po śmierci przywódcy i przejęciu władzy przez jego syna Kim Dzong Una.

"Rozmowa Rymanowskiego" 29.12

Czwartek, 29.12 - Jeżeli prokuratura złamała prawo, to należy wyciągnąć poważne wnioski i myślę, że Platforma będzie to popierać. A jeśli prokurator nie złamał prawa to pozostaje złamanie pewnego dobrego smaku - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Ireneusz Raś z PO. Portal tvn24.pl i "Rzeczpospolita" ujawniły we czwartek, że telefony trojga dziennikarzy, którzy opisywali przebieg "śledztwa smoleńskiego", były sprawdzane na żądanie prokuratury wojskowej.

"Kropka nad i" 29.12

Czwartek, 29.12 - W poprzednim roku najbardziej mnie wkurzyło skumulowanie złej energii nad polską polityką - mówił w "Kropce nad i" senator i reżyser Kazimierz Kutz. Jego zdaniem "zła energia" jest potęgowana przez nieustanny "podział na dwie Polski" i podgrzewanie atmosfery katastrofą smoleńską i kryzysem.

Umorzone śledztwo ws. wspólnika Dubienieckiego

Umorzono śledztwo w sprawie zaginięcia akt sprawy ułaskawienia w 2009 r. Adama S., wspólnika Marcina Dubienieckiego - poinformowała w czwartek warszawska prokuratura. Powód? Brak dowodów potwierdzających podejrzenie popełnienia przestępstwa niszczenia lub utraty dokumentów w tej sprawie.

"To złamanie pewnego dobrego smaku"

- Jeżeli prokuratura złamała prawo, to należy wyciągnąć poważne wnioski i myślę, że Platforma będzie to popierać. A jeśli prokurator nie złamał prawa to pozostaje złamanie pewnego dobrego smaku - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Ireneusz Raś z PO. Portal tvn24.pl i "Rzeczpospolita" ujawniły we czwartek, że telefony trojga dziennikarzy, którzy opisywali przebieg "śledztwa smoleńskiego", były sprawdzane na żądanie prokuratury wojskowej.

Będzie nowy eksperyment na drugim Tu-154?

Biegli powołani przez prokuraturę wojskową ws. katastrofy smoleńskiej chcą przeprowadzić badania z wykorzystaniem Tu-154, bliźniaczej maszyny do tej, która rozbiła się 10 kwietnia 2010 r. - poinformował płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Nie powiedział jednak na czym będą polegać te badania.

"Wolność dla Udalcowa"

Kilkaset osób, mimo braku zezwolenia na zgromadzenie, zebrało się w czwartek w centrum Moskwy, by domagać się uwolnienia z aresztu opozycjonisty Siergieja Udalcowa. Aby obejść zakaz zgromadzeń bez zgody władz, mityng nazwano spotkaniem z deputowanym Dumy.

"Polacy lubią żyć w ciężkich czasach"

- W poprzednim roku najbardziej mnie wkurzyło skumulowanie złej energii nad polską polityką - mówił w "Kropce nad i" senator i reżyser Kazimierz Kutz. Jego zdaniem "zła energia" jest potęgowana przez nieustanny "podział na dwie Polski" i podgrzewanie atmosfery katastrofą smoleńską i kryzysem.

"Nie wyobrażam sobie, żebym nie miał czasu napisać literki B"

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, żebym mógł odesłać matkę z receptą tylko dlatego, że zabrakło mi czasu na napisanie literki "B" – bezpłatnie - mówił w "Faktach po Faktach" minister Bartosz Arłukowicz odnosząc się do protestu lekarzy, którzy nie chcą zgodzić się na nowe zasady wypisywania recept na leki refundowane. Minister zdrowia przekonywał, że wcale nie różnią się one tak bardzo od obecnie obowiązujących przepisów.

Chrześcijanie w Nigerii będą się bronić

Po krwawych atakach islamskich radykałów w dniu Bożego Narodzenia nigeryjscy chrześcijanie zapowiedzieli, że sami będą się bronić, skoro nie mogą liczyć na skuteczną ochronę ze strony rządu - napisał lokalny dziennik "Punch". - Nie pozostało nam nic innego, niż udzielić właściwej odprawy wrogowi, jeśli dojdzie do nowych ataków na chrześcijan, ich kościoły, ich własność - oświadczył z kolei Ayo Oritsejafor ze Stowarzyszenia Chrześcijan Nigerii (CAN).

Pomylili przemytników z rebeliantami. "Zbrodnia"

W trakcie przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek tureckiego ataku lotniczego w północnym Iraku zabito co najmniej 35 przemytników papierosów - oświadczył rzecznik tureckiej partii rządzącej. Omyłkowo tureckie lotnictwo wzięło ich bowiem za rebeliantów z Kurdystanu. - To zbrodnia przeciwko ludzkości - krzyczeli ludzie żyjący na co dzień w granicznym regionie dotkniętym tą tragedią i przez kilka godzin protestowali.

Podtopili płonący okręt atomowy, żeby go ratować

Ratownicy podtopili płonący w Roslakowie niedaleko Murmańska okręt podwodny Jekaterynburg, żeby go ratować. Ze wstępnych informacji wynika, że nikt nie zginął. Nie ma też zagrożenia radiologicznego. Reaktor na okręcie został wyłączony.

Panda zjadła antylopę

Jak widać, nie je tylko bambusów. W prowincji Syczuan po raz pierwszy w historii udało się sfilmować pandę zjadającą martwą antylopę gnu. Naukowcy tłumaczą, że to przypadek atawizmu, bo przodkowie tych niedźwiedzi jedli mięso miliony lat temu.

Dobra ściąga połową sukcesu

Każdy mówca wie, że plan przemowy to przydatna rzecz. Właśnie w oparciu o taki plan przemawiał w czwartek minister zdrowia - Bartosz Arłukowicz. Nie zabrakło też słów-kluczy: "dziki zachód", "porządek" i "nowoczesność".

iPad 2 dla każdego posła

"Mobilny poseł" taką nazwę nosi akcja kancelarii Sejmu, po której każdy parlamentarzysta zostanie wyposażony w nowoczesny tablet iPad 2 od Apple'a.

"Cukrzycy i tak zapłacą dwa razy więcej"

- Chorego nie interesuje, ile zaoszczędził NFZ czy państwo, chorego interesuje to, jak zmieniła się cena insuliny przy kasie - mówi Maciej Małecki, wiceszef Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podkreślając w rozmowie z tvn24.pl, że cukrzycy i tak zapłacą ponad dwa razy więcej za insulinę. Po dzisiejszej korekcie listy leków refundowanych diabetolodzy chwalą ministerstwo zdrowia za krok w stronę pacjentów, ale zwracają też uwagę na błędne decyzje - m.in. powoływanie się na nieaktualne badania przy odmowie refundacji.

Pociąg uderzył w osobówkę. "Rozpadła się na kawałki"

Przez kilkaset metrów pociąg pchał przed sobą wrak samochodu, którego kierowca wjechał na przejazd kolejowy najprawdopodobniej lekceważąc opuszczone rogatki i sygnalizację. Do zdarzenia doszło w czwartek wczesnym popołudniem w miejscowości Turzynów (Wielkopolska). Kierowca zginął na miejscu.

Prokuratorzy wiedzieli, że to telefony dziennikarzy

Wojskowi prokuratorzy z Poznania przed zażądaniem billingów dziennikarzy opisujących przebieg "śledztwa smoleńskiego" mieli materiały z nazwiskiem i numerem telefonu jednego z nich. To przeczy wersji oskarżycieli, którzy twierdzą, że nie wiedzieli o czyje wykazy połączeń z komórek zwrócili się do operatorów sieci. - Nawet jeśli, jak twierdzą, "odkryli" to później, mieli obowiązek zachować się inaczej - wskazują prawnicy.

Generałów i admirałów będzie mniej

Rząd USA redukuje liczbę etatów generalskich i admiralskich w swych siłach zbrojnych, aby zmniejszyć ją do poziomu sprzed ataków terrorystycznych z 2001 roku - informuje "The Washington Post".

Zięć Juana Carlosa w sądzie 6 lutego

Zięć króla Hiszpanii Juana Carlosa, Inaki Urdangarin - książę Palma de Mallorca - został wezwany do stawienia się w sądzie w związku z oskarżeniami o korupcję dotyczącymi działalności jego fundacji. Termin przesłuchania wyznaczono na 6 lutego.

Młody Kim otworzy Koreę?

Co ma wspólnego Michael Jordan z północnokoreańskim totalitaryzmem? Według zbiegłego przed laty z Korei Północnej bankiera całkiem sporo. Zdaniem Choi Se Woonga młody Kim Dzong Un, nowy szef państwa, m.in. dzięki swojemu zamiłowaniu do koszykówki może otworzyć kraj na świat.

Gdzie jest Maher, brat prezydenta?

Maher, brat prezydenta Syrii Baszara el-Asada, nigdy nie był postacią lubującą się w światłach reflektorów. Jednak nigdy nie było o nim tak głucho jak od kilkunastu tygodni. Arabskie media podejrzewają, że Maher zniknął.

7,5 mln złotych kary za spóźnione e-myto

Prawie 7,5 mln zł kary naliczyła operatorowi systemu poboru e-myto Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - poinformowała w czwartek rzecznik GDDKiA Urszula Nelken. W tej kwocie mieści się m.in. kara za dwudniowe opóźnienie w uruchomieniu systemu i odsetki.

Kartel myjących okna skazany w Holandii

Dzielili między siebie okna w Hadze. Dostali po tysiąc euro kary. Holenderski urząd ds. konkurencji (NMa) skazał 10 osób myjących okna w stolicy kraju za tworzenie "rewirów" w jednej z jej dzielnic.

Przed Sylwestrem będzie biało

Zimowe doniesienia na koniec roku: biało zrobi się od piątku. Sylwestra przywitamy na mrozie. Początek Nowego Roku będzie zaś pochmurny, deszczowy i wietrzny.

Ktoś niszczy opozycyjną stronę. "To służby"

Nieznani sprawcy włamali się na stronę białoruskiego portalu opozycyjnego Karta'97 i niszczą zamieszczone tam materiały - poinformowała redaktor portalu Natalia Radzina. W czwartek po południu strona jest już prawie pusta.