Najnowsze

Najnowsze

Homilie na koniec roku: in vitro i ataki na kościół

W tegorocznych homiliach świątecznych i noworocznych hierarchowie Kościoła katolickiego poruszali tematy in vitro, niechęci do kościoła, ataków na religię czy Boga. Nie uciekali więc od tematów trudnych, choć raczej problemy diagnozowali niż radzili, jak im zapobiec. Mówili też o "ociepleniu wizerunku Kościoła". Przegląd tematów biskupich kazań przygotowali reporterzy "Czarno na Białym".

NFZ obcina pieniądze na porzucone dzieci

Ośrodek adopcyjny w Częstochowie bije na alarm. Powód? Narodowy Fundusz Zdrowia o ponad połowę obcina placówce środki na działalność, mimo że trafiają tam porzucone noworodki, w dodatku bardzo ciężko chore. - Będę zmuszona zamknąć ośrodek - przyznaje Bernadetta Strąk, dyrektorka Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego w Częstochowie.

Żołnierz z bombą w bagażu. Nie wie skąd się wzięła

Amerykański żołnierz, oskarżony o próbę wniesienia materiałów wybuchowych do samolotu na lotnisku w Teksasie, zaprzecza jakoby wiedział, że były w jego torbie podróżnej. Mógł je przywieźć - jak wynika z jego zeznań - z Afganistanu.

Zderzenie autobusu z ciężarówką. 13 ofiar

W wypadku, do którego doszło w środkowo-południowej prowincji Chin (Hunan) zginęło 13 osób, 41 zostało rannych, a dziewięć jest w stanie ciężkim - poinformował rzecznik lokalnych władz.

Tylu zabitych na drogach nie było od czterech lat

Po raz pierwszy od czterech lat wzrosła liczba zabitych na drogach - wynika z danych Komendy Głównej Policji, o których pisze "Rzeczpospolita". Stało się tak po podniesieniu maksymalnej prędkości na drogach.

Polska nie podbija kosmosu

Polska nie wykorzystuje szansy na podbój i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej? Nie ma u nas ani pełnomocnika, ani departamentu, ani tym bardziej ministra do spraw kosmicznych. Jest wicepremier Waldemar Pawlak, który - o czym pewnie wiedzą tylko mocno zainteresowani tematem - odpowiada za technologie kosmiczne. Reszta projektów jest rozsiana po różnych ministerstwach. Inni na przestrzeni kosmicznej zarabiają i to niemało, my - jak na razie dopłacamy - analizuje reporterka magazynu "Polska i Świat".

Porozumienie czy strajk? Dziś spotkanie premiera z lekarzami

W środę przed południem premier Donald Tusk będzie rozmawiał z lekarzami o nowej ustawie refundacyjnej, której się ostro sprzeciwiają. Medycy zapowiadają, że jeśli nie dojdzie do zmian w przepisach, będą dalej protestować i odsyłać pacjentów z pieczątką na recepcie "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Minister w trudnej roli

Bartosz Arłukowicz w opozycji błyszczał, w Ministerstwie Zdrowia świeci oczami. I taką rolę sobie wybrał, choć jest ona dość trudna do odegrania. Bo jak tu być i ministrem, i lekarzem oraz zwolennikiem i przeciwnikiem ustawy refundacyjnej, o którą teraz toczy się ostry spór.

Dorn nie żałuje "wysyłania w kamasze"

- Czuje się skrzywdzony porównywaniem mnie do premiera Donalda Tuska - mówił w TVN24 Ludwik Dorn z Solidarnej Polski pytany o coraz częstsze przywoływanie jego wypowiedzi sprzed kilku lat dotyczących lekarzy. - Zawsze byłem i jestem obrońca pacjentów - podkreślił.

"Rapacki człowiekiem Schetyny? Wyssane z palca"

- Nie widzę nic nadzwyczajnego w dymisji wiceministra spraw wewnętrznych Adama Rapackiego, a interpretacje, że jest on człowiekiem Schetyny i z tego powodu jest dymisjonowany opierają się na kompletnie wyssanych z palca teoriach - stwierdził w programie "Kropka nad i" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

"Groźby Iranu zdradzają jego słabość". Sankcje działają?

Biały Dom oświadczył we wtorek, że groźby Iranu, który straszy podjęciem działań w przypadku amerykańskiej obecności militarnej w Zatoce Perskiej, zdradzają słabość Teheranu i pokazują efektywność sankcji przeciwko jego programowi nuklearnemu.

Ruszył wyścig do Białego Domu. Prawybory w Iowa

W stanie Iowa rozpoczęły się we wtorek prawybory prezydenckie w Partii Republikańskiej. Tzw. caucuses to pierwszy etap w skomplikowanym procesie, który ostatecznie wyłoni kandydata republikanów w listopadowych wyborach. W najnowszych sondażach prowadzą: były gubernator Massachusetts Mitt Romney, kongresmen z Teksasu i kandydat libertarian Ron Paul oraz były senator Pensylwanii i biznesmen Rick Santorum.

Dzięki niemu Czesi mogli czytać Havla

W wieku 87 lat zmarł we wtorek w Kanadzie Josef Skvorecky, jeden z najwybitniejszych i najważniejszych współczesnych pisarzy czeskich, znany tłumacz literatury amerykańskiej i twórca legendarnego emigracyjnego wydawnictwa '68 Publishers.

"W komputerze pacjenta sprawdzałem, jaką receptę wypisać"

- W gabinecie mam komputer, który za mnie drukuje receptę, ale jak poszedłem na wizytę rodzinną, to tam nogi się rozjeżdżają. Nie wiadomo, jak tę receptę wypisać - mówił w TVN24 dr Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Dzwoniłem, pytałem, poprosiłem pacjenta, żeby włączył komputer. A strona ministerstwa zdrowia się nie otwiera - dodawał.

Zmarł filmowy Lord Vader

Bob Anderson - szermierz, były olimpijczyk - który podczas scen walki wcielał się w postać Dartha Vadera, bohatera "Gwiezdnych Wojen", nie żyje. Zmarł w wieku 89 lat - poinformowała Brytyjska Akademia Szermierki.

Skazani za rasistowskie zabójstwo z 1993 r.

Sąd w Londynie uznał we wtorek dwóch mężczyzn za winnych zabicia w 1993 roku czarnoskórego nastolatka. 18-letni student Stephen Lawrence został napadnięty przez bandę młodych białych na przystanku autobusowym w Londynie.

Światło świeci się całą dobę. "Cel: psychicznie złamać"

Odbywająca karę więzienia liderka ukraińskiej opozycji Julia Tymoszenko jest przetrzymywana pod całodobową obserwacją kamery w celi, gdzie cały czas świeci się światło. Zdaniem adwokata Tymoszenko chodzi o to, by ją "psychicznie i fizycznie złamać". Wcześniej córka Tymoszenko, Jewhenija poinformowała, że nie zezwolono jej na widzenie z matką odbywającą wyrok więzienia w kolonii karnej w Charkowie, na wschodzie Ukrainy.

List do Tuska: Nie mów, że lekarze szkodzą pacjentom

O jak najszybszą nowelizację ustawy refundacyjnej zwrócił się w liście do premiera prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Maciej Hamankiewicz zaapelował ponadto do szefa rządu o zaniechanie twierdzeń, że sprzeciwiając się nowym przepisom, lekarze działają na szkodę pacjenta. Tymczasem Donald Tusk zaprosił protestujące organizacje lekarzy na spotkanie w środę.

Sylwestrowy nalot skarbówki na drogi kurort

Dyskusję we Włoszech wywołał nalot 80 inspektorów podatkowych na najdroższy górski kurort Cortina d'Ampezzo w ostatnich dniach roku, gdy przyjechały tam na Sylwestra gwiazdy telewizji i sportu, biznesmeni. Drobiazgowym kontrolom poddano hotele i sklepy.

Białoruskie misie nie mogą zasnąć

Wyjątkowo ciepła zima przeszkadza białoruskim niedźwiedziom w zapadnięciu w sen zimowy - mówi wicedyrektor berezyńskiego rezerwatu przyrody na północy Białorusi, Waler Iukowicz. Leśnicy pracujący w rezerwacie wciąż natykają się na ślady niedźwiedzi, chociaż zwykle o tej porze wszystkie powinny już spać.

UE: Wkrótce nowe sankcje na Iran

Dyskusje w sprawie nowych sankcji wobec Iranu trwają. Komisja Europejska ma nadzieję, że decyzje zapadną najpóźniej na radzie ministrów spraw zagranicznych 30 stycznia - oświadczył we wtorek rzecznik KE ds. polityki zagranicznej Michael Mann.

Trzy krwawe zamachy. 13 osób nie żyje

Trzynaście osób, w tym pięcioro dzieci, zginęło, a co najmniej 26 osób zostało rannych na skutek trzech zamachów w Kandaharze, głównym mieście na południu Afganistanu - poinformowały źródła w policji.

US Navy dalej w Zatoce, "jak się to dzieje od dziesięcioleci"

Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek, że w dalszym ciągu - mimo gróźb Iranu - będą wysyłały do Zatoki Perskiej swoje grupy uderzeniowe z lotniskowcem, i że "dyslokacja amerykańskich okrętów w Zatoce będzie trwała, jak się to dzieje od dziesięcioleci".

"Błyskawica" wróciła w nowym kamuflażu

ORP "Błyskawica" w nowym kamuflażu po ponad trzech miesiącach wrócił na swoje stałe miejsce - nabrzeże przy gdyńskim skwerze Kościuszki. Powodem nieobecności okrętu był remont, który przygotowywał jednostkę do nowego sezonu turystycznego.

RPO sprawdza billingi. "Absorbująca sprawa"

Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia sprawę badania na wniosek wojskowych prokuratorów billingów dziennikarzy tvn24.pl i „Rz” – ustalił portal tvn24.pl. – Podjęliśmy ten temat ponieważ sprawa jest absorbująca. Jesteśmy na etapie analiz prawnych, konkretne decyzje zapadną w najbliższych dniach – potwierdza Marek Łukaszuk, szef zespołu, który zajmuje się sprawą.

Implanty z "niemal kryminalnego koktajlu chemikaliów"

Skandal z implantami piersi wyprodukowanymi przez firmę PIP przybiera na sile. Wytwarzano je - jak ocenia francuski toksykolog - z "niemal kryminalnego koktajlu chemikaliów", a placówki zdrowia w Wielkiej Brytanii żądają od kobiet z implantami 50 funtów za kopię dokumentacji medycznej.

Rapacki odwołany. Jest następca

Donald Tusk odwołał wiceministra spraw wewnętrznych Adama Rapackiego. Wniosek o jego dymisję złożył u premiera szef resortu Jacek Cichocki. Nieoficjalnie wiadomo, że jego następca został już powołany.

Krwawy atak dezerterów

Dezerterzy z armii syryjskiej zabili we wtorek co najmniej 18 członków reżimowych sił bezpieczeństwa w prowincji Dara na południu kraju - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Prawie wszystkie apteki mają umowy z NFZ

- Jedynie 200 aptek nie podpisało jeszcze umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2012 rok dotyczących sprzedaży leków refundowanych - wynika z danych NFZ. Umowy podpisało ponad 12,2 tys. aptek na terenie całego kraju, a ponad 900 umów jest w trakcie realizacji.

Sto osób okupuje szkołę. "Będziemy walczyć do końca"

- Mamy co jeść, mamy co pić, mamy gdzie spać. Będziemy walczyć do samego końca - obiecują uczniowie, którzy od poniedziałku, wraz z rodzicami i nauczycielami, okupują budynek Technikum nr 4 w Bytomiu. Protestują przeciwko planom miasta, które chce przeniesienia ich klas do innych placówek. Szkołę chcą okupować do środy, bo właśnie wtedy Rada Miasta ma podjąć decyzję w tej sprawie.