Najnowsze

Najnowsze

"Warszawa i warszawiacy żyją w mieście widmie"

Warszawa w 1944 roku, gdyby nie było wojny, byłaby światowej klasy metropolią. Na Polu Mokotowskim stałaby świątynia wysoka na 110 metrów, mielibyśmy monumentalną dzielnicę rządową, supernowoczesny dworzec pocztowy z lądowiskiem dla helikopterów. Niestety najpierw hitlerowcy, a potem sowieci pokrzyżowali te plany. Znamy je tylko dzięki dociekliwości warszawskich historyków.

Czołgi z Grecji gwiazdami dnia otwartego w koszarach

Oficjalna prezentacja sprowadzonych do Polski dwóch amerykańskich czołgów: M48 i M60 będzie główną atrakcją sobotniego dnia otwartego koszar w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. W tym roku placówka świętuje dziesięciolecie istnienia.

Katolik uwielbiający polską kiełbasę. Nowy wiceprezydent USA?

Z pewnością jest mniej znany niż Mitt Romney, ale o wiele ciekawszy. Paul Ryan ma zaledwie 42 lata, jest katolikiem, wielbicielem polskiej kiełbasy, strzelania z łuku i łowienia ryb gołymi rękoma. Lubi ciężkie brzmienie i jeszcze cięższe ćwiczenia na siłowni. Nikt nie wie, czy uda mu się razem z Romneyem zdobyć Biały Dom, ale wszyscy wiedzą, że to polityk, o którym jeszcze będzie głośno.

Zaniechania skarbówki ws. Amber Gold? MF zawiadamia prokuraturę

Wiceminister finansów przesłał Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku protokoły z kontroli w I i III Urzędzie Skarbowym w Gdańsku w zakresie weryfikacji prawidłowości postępowania organów podatkowych w stosunku do Amber Gold i zawiadomił o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Atak na Vaclava Klausa. Pistoletem na kulki

Prezydent Czech Vaclav Klaus został w piątek zaatakowany przez młodego mężczyznę, który użył pistoletu na sprężone powietrze imitującego prawdziwą broń i wystrzeliwującego plastikowe pociski. 71-letni Klaus nie odniósł obrażeń poza lekkim urazem ramienia.

Przemaszerują, by "obudzić Polskę"

"Obudź się Polsko" - pod takim hasłem odbędzie się dziś w Warszawie marsz, organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Uczestnicy będą protestować przeciwko brakowi dialogu społecznego, podnoszeniu wieku emerytalnego oraz w obronie swobód obywatelskich i pluralizmu mediów. Organizatorzy zadeklarowali uczestnictwo 100 tys. osób. Udział w marszu kilkudziesięciu tys. związkowców zapowiada NSZZ "Solidarność".

Mudżahedini Ludowi skreśleni z czarnej listy USA

Stany Zjednoczone formalnie usunęły z listy organizacji terrorystycznych irańskie ugrupowanie opozycyjne Mudżahedini Ludowi (MEK), kiedyś sprzymierzone z obalonym dyktatorem Iraku Saddamem Husajnem - poinformował w piątek Departament Stanu.

Spór o Smoleńsk

Kolejnej wojny o Smoleńsk jak na razie nie ma. Czwartkowa debata w Sejmie zaskoczyła tym, że była nadzwyczaj spokojna. Premier i była minister zdrowia przeprosili za zamieszanie z ciałami. Tłumaczyli, że nie było w tym złej woli, i że być może za bardzo zawierzyli Rosjanom. Premier zaapelował też o przerwanie polsko-polskiej wojny, a słowa te skierował bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego. Ten nie odpowiedział. Inni z jego otoczenia o przeprosinach nie chcą słyszeć.

Kto winny pomyłek?

Andrzej Seremet w czwartek po raz pierwszy tak szczegółowo opisał, co działo się ze zwłokami ofiar katastrofy. I to jego słowa o tym, że to same rodziny błędnie zidentyfikowały dwa ciała, wywołały najwięcej krytyki. Mimo kolejnych prób wyjaśniania kto zawinił, nadal do końca nie wiadomo, czyj błąd kryje się za zamianą ciał.

Polska i wszechświat

Naukowcom z NASA udało się zrobić zdjęcie, na którym widać obiekty odległe nawet o prawie 14 miliardów lat świetlnych. Udało się to dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble'a i mrówczej pracy człowieka. Żeby zobaczyć maleńki fragment kosmosu, trzeba było pół tysiąca godzin naświetlać go w kamerze.

Nieszablonowy kandydat

Na pewno jest mniej znany niż Mitt Romney, ale o wiele ciekawszy. Paul Ryan, najmłodszy w historii kandydat na amerykańskiego wiceprezydenta ma zaledwie 42 lata, jest katolikiem, wielbicielem polskiej kiełbasy, strzelania z łuku i łowienia ryb gołymi rękoma. Lubi ciężkie brzmienie i jeszcze cięższe ćwiczenia na siłowni. Nikt nie wie, czy uda mu się razem z Romneyem zdobyć Biały Dom, ale wszyscy wiedzą, że to polityk, o którym jeszcze będzie głośno.

Życie po chorobie

Pokonał białaczkę, a to samo w sobie jest bardzo trudną i żmudną drogą pod górkę. Kilka lat terapii, kilka lat czekania na przeszczep, operacja o wielkim ryzyku, potem niełatwe dochodzenie do siebie. Aż wreszcie okazało się, że można żyć normalnie. To znaczy dbać o siebie, ale też wymagać od siebie. Przed państwem Krzysztof Ziętak, któremu nie straszny ani triatlon, ani maraton.

Sen o Warszawie

Warszawa w 1944 roku. Gdyby nie było wojny, albo gdyby chociaż nie miała ona u nas tak krwawego przebiegu, byłaby światowej klasy metropolią. Na Polach Mokotowskich stałaby świątynia wysoka na 110 metrów, mielibyśmy monumentalną dzielnicę rządową, supernowoczesny dworzec pocztowy z lądowiskiem dla helikopterów włącznie. Niestety najpierw hitlerowcy, a potem sowieci pokrzyżowali te plany. Znamy je tylko dzięki dociekliwości warszawskich historyków.

Poparcie jest

Zbigniew Boniek ma poparcie bardzo ważnej persony w swoim wyścigu o fotel szefa PZPN.

Zadośćuczynienie

Były prezydent Lech Wałęsa już po raz 5. przyznał nagrodę swojego imienia. W tym roku powędrowała ona do rąk Alaksandra Bialackiego, działacza demokratycznego na Białorusi.

Praca wre

Mimo przeciwności praca na budowie II linii metra nie ustaje.

Okropna sytuacja

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak się zaplątał, ale ostatecznie szczęśliwie wybrnął...

Przyjaciele

Ryszard Kalisz w bardzo dobrym nastroju po przemówieniach kolegów z sejmu.

Gorąca sobota

W sobotę 29 września przez stolicę ma przejść 9 różnych demonstracji. Manifestującym pozostaje życzyć dobrej pogody!

Im więcej, tym mniej

Minister Jarosław Gowin o zadziwiającej rozbieżności między ilością sędziów i nakładów na system sądownictwa, a efektami tych działań.

Ból

Jacek Kurski krytykuje prokuratora generalnego, Andrzeja Seremeta.

Szokujący sondaż w Gruzji. Aż 65 proc. zagłosuje na opozycję?

Opozycyjna koalicja Gruzińskie Marzenie powinna zdobyć w poniedziałkowych wyborach parlamentarnych w Gruzji 65 proc. głosów - wynika z opublikowanych w piątek w Tbilisi rezultatów ankiety przeprowadzonej przez niemiecki instytut Forsa. Prognoza zaskakuje, bo amerykańskie ośrodki badawcze, które sondują sytuację w Gruzji od lat, jeszcze w sierpniu wskazywały, że opozycja może liczyć na raptem 12-procentowe poparcie.

Seremet odpowiada Kaczyńskiej: Nie widzę powodów do dymisji

- Nie widzę powodów do podawania się do dymisji, jeśli podaje się informacje wyłącznie prawdziwe, nawet jeśli one są bolesne dla wielu osób - stwierdził w radiu RMF FM Andrzej Seremet, odnosząc się do dzisiejszych słów Marty Kaczyńskiej. Córka Lecha Kaczyńskiego stwierdziła, że na miejscu "pana Seremeta podałaby się do dymisji".

Raj dla biznesu, a policja nie bierze. Saakaszwili zmienił Gruzję

Gruzja kojarzy się przede wszystkim z wojną w 2008 roku i cyklicznymi próbami obalenia rządów Micheila Saakaszwilego drogą ulicznych demonstracji. Tuż przed wyborami parlamentarnymi (1 października) warto jednak przybliżyć - mniej znane – wewnętrzne reformy ostatnich dziewięciu lat. To dzięki nim Gruzja stała się państwem wyjątkowym na obszarze byłego ZSRR.

"Co mi z tego, że mnie ktoś przeprosi"

- Przeprosiny polityków nie są mi do niczego potrzebne - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN 24 Jacek Świat (PiS), wdowiec po Aleksandrze Natalii-Świat, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Polityk PiS komentował wczorajsze słowa przeprosin jakie skierował do rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej premier Donald Tusk.