Najnowsze

Najnowsze

Ślady trotylu, czyli co?

Ogólnonarodowa już debata nad tym, co wykazały urządzenia do badania związków chemicznych na tupolewie, który rozbił się w Smoleńsku. Sformułowanie "materiały wysokoenergetyczne" - na nasze nieszczęście - może oznaczać wiele. I trotyl, i dezodorant, i wędlinę. Eksperci podkreślają - to bardzo wstępne badanie, trzeba poczekać na te szczegółowe z laboratorium. Tylko one mogą określić na przykład stężenie tych materiałów - czy było duże, czy śladowe.

Recydywa

Przerażające statystyki nieletnich przestępców. Sprawcy są coraz młodsi, coraz brutalniejsi i popełniają coraz więcej przestępstw. Do tego jeszcze paradoks - poprawczak dla nieletnich to w ich środowisku nie kara, a nobilitacja. Nie powinno więc dziwić (a jednak szokuje), że ponad 80% podopiecznych zakładów poprawczych po wyjściu na wolność wraca na drogę przestępczą (to niemal dwa razy więcej niż wśród więźniów).

Czas poprawy?

Nieletni przestępcy, choćby dopuścili się najcięższych zbrodni, nie trafiają do więzienia, ale do zamkniętego zakładu poprawczego. To miejsce, w którym dostają drugą szansę. Teoretycznie, bo w praktyce z tą poprawą bywa bardzo różnie, co przyznają nie tylko opiekunowie, ale i sami podopieczni. Jest program resocjalizacji, jest próba nadrobienia zaległości w nauce i nauka zawodu, jest nawet, co akurat zastanawia, lekcja szydełkowania. Czy to wszystko może rzeczywiście pomóc młodym ludziom zdemoralizowanym, ale i zagubionym w życiu?

Bez skrupułów

W Sulikowie w zachodniopomorskiem na wolność wyszedł właśnie 20-latek, który sześć lat temu bestialsko zgwałcił i zamordował koleżankę ze szkoły. Nasz reporter dotarł do akt śledztwa i policjanta prowadzącego tę sprawę. Pamięta on, że zaskoczyła go nie tylko brutalność sprawcy, który wtedy był jeszcze przecież dzieckiem, ale też spokój po dokonaniu zbrodni. Odsiadując karę w poprawczaku chłopak znów zaatakował. Teraz wrócił do rodzinnej wsi. Mieszkańcy boją się Dawida J., ale według naszego rozmówcy to Dawid J. powinien bać się mieszkańców.

Syn ofiary smoleńskiej: Jeśli ktoś wierzy w zamach, jest naiwniakiem

Jeśli ktoś na obecnym etapie wierzy, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach, jest naiwniakiem - stwierdził w "Kropce nad i" Maciej Komorowski, syn Stanisława Komorowskiego, wiceszefa MSZ, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu. Jego zdaniem, obecnie nic nie wskazuje na to, by pod Smoleńskiem doszło do eksplozji. - Stwierdzenie, że był trotyl na wraku nie jest równoznaczne z zamachem - mówił.

Syn ofiary smoleńskiej: jeśli ktoś wierzy w zamach, jest naiwniakiem

Jeśli ktoś na obecnym etapie wierzy, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach, jest naiwniakiem - stwierdził w "Kropce nad i" Maciej Komorowski, syn Stanisława Komorowskiego, wiceszefa MSZ, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu. Jego zdaniem, obecnie nic nie wskazuje na to, by pod Smoleńskiem doszło do eksplozji. - Stwierdzenie, że był trotyl na wraku nie jest równoznaczne z zamachem - mówił.

4 tysiące Mikołajów zjechało na Kaszuby

W kaszubskiej miejscowości Szymbark po raz dziewiąty zorganizowany Ogólnopolski Zjazd Mikołajów. Ludzie o wielkich sercach z całej Polski przyjeżdżają tu, by obdarowywać dzieci prezentami. - Mamy ponad cztery tysiące paczek - powiedział Daniel Czapiewski, organizator imprezy.

"Polityka informacyjna prokuratury jest fatalna"

Polityka informacyjna prokuratury ws. śledztwa smoleńskiego jest fatalna - powiedział w "Faktach po Faktach" karnista Piotr Kruszyński. Zdaniem gen. Marka Dukaczewskiego, byłego szefa WSI, prokuratura powinna się posłużyć prostymi, żołnierskim słowami, żeby do ludzi dotrało, że nie było żadnego zamachu.

Ile trotylu w kiełbasie? Eksperci pokazują spektrometr

- Nie wierzę w żadną teorię zamachu, dopóki nie zostaną mi czarno na białym przedstawione dowody - stwierdził w "Tak jest" w TVN24 Jan Bokszczanin, producent spektrometrów. Opinię tę podzielił płk Leszek Artemiuk ze Stowarzyszenia Polskich Specjalistów Bombowych, który podkreślił, że nawet gdyby wykryto trotyl na tupolewie, to i tak byłoby "zbyt mało, żeby mówić o zamachu" w sprawie smoleńskiej.

"Polityka informacyjna prokuratury jest fatalna"

Polityka informacyjna prokuratury ws. śledztwa smoleńskiego jest fatalna - powiedział w "Faktach po Faktach" karnista Piotr Kruszyński. Zdaniem gen. Marka Dukaczewskiego, byłego szefa WSI, prokuratura powinna się posłużyć prostymi, żołnierskim słowami, żeby do ludzi dotrało, że nie było żadnego zamachu.

Następcy Ronaldo i Messiego przyjadą do Poznania

FC Barcelona, Juventus Turyn, Paris St. Germain, Borussia Dortmund, Manchester City, Chelsea Londyn. To tylko niektóre kluby, które w najbliższy weekend zagrają w poznańskiej hali Arena w piłkarskim turnieju Lech Cup U12.

To oni zgarnęli najwięcej nominacji do Grammy. Są też Polacy

Listę nominowanych do Grammy 2013 zdominowali mężczyźni: raperzy Jay-Z i Kanye West, piosenkarz Frank Ocean oraz zespoły Mumford And Sons i Fun. Każdy z nich zdobył po sześć nominacji do tej najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu muzycznego. Adele, która zdominowała ostatnią ceremonię z sześcioma statuetkami, tym razem ma szansę tylko na jedną. Zwycięzców poznamy 10 lutego.

Wojtunik: odkąd kieruję CBA, nie doszło do użycia legitymacji dziennikarzy

Po trwającym ponad trzy godziny niejawnym posiedzeniu sejmowej speckomisji Paweł Wojtunik zapewnił dziennikarzy, że od kiedy on kieruje Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, ani razu nie doszło do użycia jakiegokolwiek dokumentów dziennikarskich. Wcześniej szef CBA przekazał premierowi informację o wykorzystywaniu przez Biuro dokumentów dziennikarskich.

20-metrowa choinka rozświetliła rynek

Centrum Wrocławia nabrało nowego blasku. Świąteczny klimat na początku wprowadził Jarmark Bożonarodzeniowy, teraz świetlne dekoracje. Dokładnie od godz. 18.31 świątecznym błyskiem zaświeciła miejska choinka.

Były wiceszef MSZ kłamcą lustracyjnym

Maciej Kozłowski, były wiceszef MSZ i opozycjonista z PRL, został uznany za kłamcę lustracyjnego. Według sądu, zataił on swą tajną współpracę z kontrwywiadem w Krakowie w latach 60. Obrona zapowiada apelację.

Uciekał audi z byłą konkubiną na masce

Mężczyzna prowadził samochód z byłą konkubiną na masce. Kobieta próbowała udaremnić swojemu dawnemu partnerowi odjazd z ich dzieckiem. Teraz, za narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zatrzymanemu grozi do 3 lat więzienia.

Kara za fetor. 3 tysiące złotych dziennie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku opublikował listę 26 zastrzeżeń i koniecznych zmian w funkcjonowaniu gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. Dopóki zakład nie dostosuje się do rozporządzeń pokontrolnych, codziennie musi płacić karę w wysokości ponad 3 tys. zł.

Beyonce intymnie. Piosenkarka nakręciła film o... sobie

Beyonce zadebiutowała jako reżyserka. Nakręciła film dokumentalny o sobie samej dla stacji HBO, dzięki któremu będziemy mieć bezprecedensowy dostęp do prywatnego życia piosenkarki i jej rodziny. - To była walka, jak wiele ujawnić o sobie - zdradziła. Dokument zadebiutuje w lutym.

Koniec poszukiwań ofiar katastrofy. "Zerowe szanse"

Wstrzymano poszukiwania osób zaginionych po środowym zderzeniu dwóch statków na Morzu Północnym - poinformowała w czwartek holenderska straż przybrzeżna. Jak oceniono, szanse odnalezienia żywych ludzi są zerowe. Spośród pięciu ofiar co najmniej dwie to Polacy. Wśród poszukiwanych, których nie udało się odnaleźć, jest jeszcze trzech innych Polaków.

Zarzuty korupcyjne dla menadżerki koncernu farmaceutycznego

Edyta N., menadżerka regionalna jednego z koncernów farmaceutycznych funkcjonujących w Polsce, została wczoraj zatrzymana przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Usłyszała sześć zarzutów korupcyjnych – informuje "Superwizjer" TVN. Po przesłuchaniu podejrzana została zwolniona za kaucją. Grozi jej kara do 8 lat więzienia.

Ostrzelał ambasadę USA. 18 lat więzienia

Sąd w Sarajewie skazał w czwartek na 18 lat więzienia Mevlida Jaszarevicia, który w 2011 roku ostrzelał ambasadę USA. Był oskarżony, wraz z domniemanymi wspólnikami, o utworzenie grupy terrorystycznej i spisek mający na celu dokonanie ataku terrorystycznego.

Wielki meczet w Londynie nie powstanie

Władze należącej do Wielkiego Londynu gminy Newham odrzuciły projekt budowy meczetu, który byłby jednym z największych w Europie Zachodniej i kilkakrotnie większym od anglikańskiej katedry św. Pawła, położonej w brytyjskiej stolicy.