Rozbudowa strefy przemysłowej, strefa aktywności turystycznej, program dla ludzi starszych i terminal lotniczy general aviation to główne cele programów przygotowywanych do realizacji w ramach nowego budżetu UE na lata 2014-2020 w Pile.
- Miasto nie będzie miało kłopotów ze współfinansowaniem nowych unijnych inwestycji, obecnie jego zadłużenie sięga 30 proc. przy dopuszczalnych zadłużeniu 60 proc. wysokości budżetu – zadeklarował prezydent Piły Piotr Głowski. – Mamy też na co te pieniądze wydać, przygotowaliśmy cztery kluczowe projekty, które są zgodne z kierunkami rozwoju przedstawionymi przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i ze strategią Wielkopolska 2020 – dodał prezydent.
Lotnisko wojskowe zamienić na biznesowe
Wśród czterech głównych projektów, jakie miasto chce zrealizować za pieniądze UE jest powstanie lotniska dla obsługi małego ruchu lotniczego związanego z biznesem i turystyką. Lotnisko miałoby powstać na byłym lotnisku wojskowym.
Władze Piły chcą również wspierać gospodarkę poprzez rozbudowę i uzbrojenie działającej już w mieście Strefy Przemysłowej, tak aby każdy przedsiębiorca zainteresowany inwestycjami w mieście mógł z od razu rozpocząć działalność gospodarczą.
Piła chce też postawić na rozwój turystyki w ramach realizowanego obecnie projektu Pilska Strefa Aktywności Turystycznej - jest to projekt związany z wykorzystaniem walorów przyrodniczych okolic Piły połączony z edukacją i badaniami naukowymi.
Mają swoje tajemnice
- Kolejnym z czterech kluczowych dla miasta projektów jest program społeczny przeznaczony dla osób w tzw. srebrnym wieku. Nie chcemy jednak zdradzać szczegółów, bo konkurencja nie śpi - powiedział Głowski.
Nie tylko Piła
Istotnymi dla rozwoju miasta będą też inwestycje infrastrukturalne realizowane przez innych beneficjentów UE, a zwłaszcza modernizacja linii kolejowej Poznań - Piła, czy budowa drogi ekspresowej S-11 z Poznania do Kołobrzegu. W wariancie minimalnym, dla lepszego połączenie Piły z autostradą A2 potrzebne byłyby trzy obwodnice: zachodnia w Pile, w Ujściu i w Obornikach.
W Pile mieszka 74 913 osób. Stopa bezrobocia na zakończenie 2012 roku wyniosła 13,4 proc. - tyle samo ile w całym kraju, była jednak wyższa niż w Wielkopolsce, gdzie wynosi 9,9 proc.
Autor: mm/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24