Szachy wykonane przez gen. Augusta Fieldorfa "Nila" podczas zesłania na Ural, rodzinne zdjęcia i dokumenty można oglądać w Muzeum AK w Krakowie na wystawie przygotowanej w ramach obchodów 60. rocznicy śmierci straconego przez komunistów szefa Kedywu Komendy Głównej AK.
Pokazane na wystawie pamiątki zostały przekazane placówce przez członka rodziny gen. Fieldorfa - Leszka Zachutę. Jedną z najcenniejszych są szachy z kasetą wykonaną z drewna brzozowego, z planszą aplikowaną słomą oraz ręcznie rzeźbionymi figurkami z gipsu. Postać generała przypomniano podczas sobotniej konferencji naukowej w Muzeum AK współorganizowanej przez IPN. - Gen. Fieldorf - Nil jest symbolem odwagi i niezłomnej postawy. Nawet jego wrogowie mówili, że chcieliby mieć w swoich szeregach takiego człowieka - opisuje generała adiunkt w Muzeum AK Piotr Wierzbicki.
Nastoletni ochotnik
Fieldorf był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. Jako 19-latek zgłosił się na ochotnika do I Brygady Legionów, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym był zawodowym oficerem Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii polskiej 1939 r., po jej porażce trafił do Francji, a stamtąd - w 1940 r. - do Anglii.
Fałszywe oskarżenia
Po powrocie do okupowanej Polski podjął działalność konspiracyjną początkowo w Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej. Był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, z-cą komendanta głównego AK, szefem antysowieckiej organizacji NIE. Po wojnie, na podstawie fałszywych oskarżeń o współpracę z okupantem, został skazany na śmierć przez komunistyczny sąd. Wyrok - przez powieszenie - wykonano 24 lutego 1953 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Miejsce pochówku gen. "Nila" do dziś nie jest znane. Historycy sądzą, że mógł on spocząć na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie w latach 1948-1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim.
Autor: twis/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ipn.gov.pl