Najnowsze

Najnowsze

Pożar w centrum. 700 osób ewakuowanych

Po południu w biurowcu przy ulicy Sienkiewicza 12/14 wybuchł pożar. Z budynku ewakuowano 700 osób. - Na szczęście pożar okazał się niegroźny - informuje Artur Laudy, rzecznik stołecznej straży pożarnej.

Tusk o zapowiedzi prezesa PiS: uprzedzam i przestrzegam

- Przykro mi, że człowiek tak dojrzały nie dostrzega tak oczywistej rzeczy, jak interes narodowy w tych skomplikowanych czasach - tak premier Donald Tusk odniósł się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o zorganizowaniu marszu niepodległości 13 grudnia. Premier podkreślił, że służby nie dopuszczą tego dnia do zrobienia zadym na ulicach Warszawy.

Polska chce pokojowego Nobla dla Bialackiego

Polska poprze Alesia Bialackiego, białoruskiego opozycjonistę, skazanego niedawno przez sąd w Mińsku na kolonię karną, jako kandydata do przyszłorocznej pokojowej Nagrody Nobla - informuje PAP powołując się na źródła dyplomatyczne w Polsce i Szwecji. Bialacki został skazany m.in. dzięki temu, że Polska, w ramach mechanizmu pomocy prawnej, przekazała białoruskim służbom dane o jego kontach bankowych.

"Sumienie mnie pyta, czy musiało do tego dojść"

Pierwszy przywódca Solidarności, były prezydent Lech Wałęsa złożył kwiaty pod krzyżem-pomnikiem przy katowickiej kopalni Wujek. - Kiedy ja staję w takim miejscu, zawsze sumienie pyta mnie, czy musiało do tego dojść? (...) I sumienie pyta mnie, czy można było tego uniknąć, czy zrobiłem wszystko, czy zrobiliśmy wszystko, aby do tego nie doszło? Ale kiedy do tego doszło i jest to nieodwracalne, to sumienie mnie pyta, czy ta ofiara przynosi efekty? Czy ta ofiara naprowadza nas na właściwe tory? Czy ją szanujemy? Czy warto było ponieść tę ofiarę? - mówił Wałęsa.

Episkopat: niech politycy nie kawałkują wypowiedzi biskupów

- Benedykt XVI, Jan Paweł II, Katechizm Kościoła Katolickiego i biskupi nauczają jasno – należy wyeliminować karę śmierci, a nie przywracać ją. Przysłowiową kropką nad "i" jest wczorajsza wypowiedź Papieża - napisał w oświadczeniu rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Zaapelował też do polityków, by "nie traktowali wybiórczo nauczania papieży i nie kawałkowali wypowiedzi biskupów".

W Alpach nie było tak ciepło od 50 lat

Właściciele wyciągów narciarskich we francuskich Alpach już liczą straty. Nowy sezon narciarski już otwarty, a śniegu nie ma. Takiej sytuacji pogodowej nie było w tym regionie od 50 lat.

Kwaśniewski, Zalewski i Sikorski lobbują za Ukrainą

Pięciu polskich polityków znalazło się na opublikowanej w czwartek liście TOP 10 lobbystów Ukrainy na świecie. W towarzystwie boksera Witalija Kliczki i byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko znaleźli się między innymi: prezydent Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i eurodeputowany Paweł Zalewski. Listę sporządził kijowski Instytut Polityki Światowej na podstawie opinii 50 ekspertów ukraińskich i zagranicznych.

Pijany kopał przejeżdżające auta

Olsztyńscy policjanci zatrzymali pijanego mężczyznę, który na jednej z ulic miasta kopał przejeżdżające samochody. W związku z tym, iż Tomasz K. popełnił przestępstwo w warunkach recydywy, kara będzie surowsza. Grozi mu do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Nie odwołali Nowickiej

Sejm nie odwołał Wandy Nowickiej z Ruchu Palikota z funkcji wicemarszałka. Za odwołaniem Nowickiej było 160 posłów, przeciw 237. Wstrzymało się 23 parlamentarzystów. Większość konieczna do odwołania wynosiła 211.

Iran planuje atak na obiekty wojskowe USA?

Niemiecka Prokuratura Federalna poinformowała o prowadzeniu śledztwa w związku z podejrzeniem, że Iran - gdyby został zaatakowany przez USA - chce atakować amerykańskie obiekty wojskowe w Niemczech.

30 dni na decyzję, czy będzie śledztwo w PZPN

W ciągu 30 dni zapadnie decyzja, czy wszczęte zostanie śledztwo w związku z "taśmami PZPN". Do warszawskiej prokuratury okręgowej wpłynęły m.in. stenogramy z nagrań wykonane przez CBA. - Jeśli potwierdzą się przypadki korupcji, to będą siedzieć - skomentował krótko sprawę na konferencji prasowej szef rządu Donald Tusk.

Watykan o AIDS: Walczmy z uprzedzeniami

Według Watykanu obchodzony w czwartek Światowy Dzień Walki z AIDS powinien być nową okazją do "krzewienia powszechnego dostępu do terapii, przeciwdziałania zakażeniom między matką a dzieckiem i edukacji".

Większości Polaków krzyż nie przeszkadza

88 proc. Polaków nie przeszkadza krzyż zawieszony w klasie szkolnej lub w urzędzie. Symbol religijny w miejscach publicznych przeszkadza 10 proc. ankietowanych - wynika z sondażu przygotowanego przez CBOS.

Alkomaty we wszystkich barach. Obowiązkowo

W czwartek weszły we Francji w życie nowe przepisy. Zobowiązują one wszystkich właścicieli nocnych barów i dyskotek do posiadania alkomatów. Według zapowiedzi francuskich władz, wiosną obowiązek posiadania podobnych urządzeń w samochodach ma objąć wszystkich kierowców.

Polska dostała antynagrodę. Żąda przeprosin

Polska prezydencja zaprzeczyła w czwartek, jakoby przyznała patronat Europejskim Dniom Węgla w PE, które współorganizował polski europoseł. Za ten patronat antynagrodę "Skamielina Dnia" przyznały Polsce w środę w Durbanie organizacje pozarządowe.

"Kierunek i zasadnicze tezy były akceptowane przeze mnie"

Donald Tusk broni przemówienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. - Kierunek i zasadnicze myśli, tezy, były akceptowane przeze mnie i są wynikiem wielomiesięcznej pracy całego rządu i prezydencji - powiedział premier. Zaznaczył przy tym jednak, że nie było to oficjalne stanowisko rządu.

Informatyk chciał 200 tys. Szantażował i wpadł

Były informatyk jednej ze śląskich firm chciał wyłudzić od dawnego pracodawcy 200 tys. zł w zamian za zwrócenie skradzionych danych. Przeliczył się w swoich nadziejach, bo szantażowany zawiadomił o wszystkim policję, a ta szantażystę zatrzymała.

Konie wtargnęły na jezdnię. Trzy zginęły

Kilka koni wbiegło na lokalną drogę w gminie Trzciel w Lubuskiem, którą jechał akurat osobowy volkswagen. W wyniku zderzenia dwa konie zginęły, trzeciego - rannego - uśpił weterynarz. Kierowcy samochodu nic się nie stało - poinformowała Justyna Migdalska z lubuskiej policji.

"Zgodnie z procedurą. Piloci byli staranni"

Po wystąpieniu awarii systemu hydraulicznego piloci LOT-owskiego boeinga wykonali wszystkie czynności zawarte w "instrukcji" producenta, a po stwierdzeniu niesprawności systemu awaryjnego wypuszczania podwozia sprawdzili, czy postąpili zgodnie z procedurą - wynika z wstępnego raportu PKBWL. Czy oznacza to, że piloci nie popełnili żadnego błędu? Maciej Lasek z Komisji mówi tvn24.pl, że tak kategoryczny wniosek będzie możliwy dopiero w raporcie końcowym, ale dodaje, że według dotychczasowej wiedzy ekspertów załoga "zachowała się zgodnie z wszystkimi procedurami".

Adwokat Bialackiego odwołał się od wyroku

Adwokat białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, skazanego na 4,5 roku kolonii karnej, odwołał się od tego wyroku - poinformował w czwartek jego współpracownik z Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Walancin Stefanowicz.

Duchowny oskarżony o współżycie z upośledzoną

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim oskarżyła prawosławnego duchownego z Bociek o współżycie z młodą, niepełnosprawną dziewczyną. Akt oskarżenia trafi w czwartek do miejscowego sądu - podała prokuratura.

Zawinił bezpiecznik? "Nasza praca idzie w tym kierunku"

Wyłączony jeden z bezpieczników, który odpowiadał m.in. za awaryjne wysuwanie podwozia jest najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów z lądowaniem, jakie miał Boeing 767 1. listopada w Warszawie. Poinformował o tym na antenie TVN24 Waldemar Targalski, jeden z autorów raportu.

Kto pisał przemówienie szefa MSZ? Brytyjski ślad

Radosław Sikorski twierdzi, że przedstawiona przez niego w Berlinie wizja Europy jest jego autorskim pomysłem. Ale czy to oznacza, że szef MSZ sam pisał wystąpienie? W opisie dokumentu z angielską wersją przemówienia zamieszczonym na stronach MSZ pojawia się nazwisko Charlesa Crawforda jako autora dokumentu. Pytany przez nas o to, były ambasador W. Brytanii w Polsce przyznaje tylko, że konsultował treść przemówienia, ale autorem jest Sikorski. To samo twierdzi MSZ.

Pierwszy strajk przy nowym rządzie

Greckie szkoły są w czwartek zamknięte, szpitale pracują z okrojonym do minimum personelem, a transport publiczny jest zakłócony z powodu strajku generalnego - pierwszego od utworzenia w ubiegłym miesiącu rządu jedności narodowej w Grecji.

Obraz przy ołtarzu z proboszczem i jego gosposią

Niemałe zdumienie i oburzenie części wiernych wzbudza obraz, który zawisł tuż przy ołtarzu kościoła w Tenczynku (woj. małopolskie). Namalowany tam bł. Jan Paweł II stoi w nietypowym towarzystwie, bo oprócz kardynałów Dziwisza i Macharskiego, znalazł się tam sam proboszcz, jego gosposia i kilku okolicznych mieszkańców. Część parafian uważa, że proboszcz z nich kpi i radzą, by obraz powiesił w swojej jadalni - donosi "Dziennik Polski".

Polskie szkoły na Litwie. "Bardzo niski poziom"

Poziom nauczania w szkołach polskich na Litwie jest 3-4-krotnie niższy w porównaniu ze średnią krajową - informuje litewski portal Delfi.lt, przytaczając wyniki egzaminów maturalnych z niektórych przedmiotów. Według Polaków jest to świadoma manipulacja.

Platforma pęka na Sikorskim

Czołowi politycy Platformy Obywatelskiej nie mogą ustalić, jaki charakter miało wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie. Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnia, że choć było ono konsultowane z premierem, to nie jest oficjalnym stanowiskiem rządu i miało charakter nieformalny. Z kolei Grzegorz Schetyna mówi: - Premier mówi ustami ministra spraw zagranicznych. To jest głos całego rządu. To jest oczywiste.

CBA sprawdza szpitale onkologiczne

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego od kilku dni kontrolują szpitale onkologiczne w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Zielonej Górze i Częstochowie. Funkcjonariusze sprawdzają wydawanie pieniędzy pochodzących z Ministerstwa Zdrowia, które były przeznaczone na narodowy program zwalczania chorób nowotworowych - poinformował tvn24.pl rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

IPN chce dwóch lat w zawieszeniu dla Kani i Kiszczaka

Prokuratorzy IPN domagają się 2 lat więzienia w zawieszeniu dla byłego szefa PZPR Stanisława Kani i byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Ich proces dobiega końca się warszawskim sądem okręgowym. Obrońcy zabiorą głos 20 grudnia, wyrok poznamy najpóźniej 7 dni po zakończeniu ich mów.