Najnowsze

Najnowsze

Arabski ubolewa nad kontrolą NIK

Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski wyraził ubolewanie nad sposobem prowadzenia kontroli NIK ws. lotów VIP-ów oraz informowania o jej ustaleniach. Jak zaznaczył w oświadczeniu, zamieszczonym w piątek na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów "w ocenie Kancelarii, Najwyższa Izba Kontroli nie przeanalizowała w sposób wnikliwy i rzetelny licznych zastrzeżeń zgłoszonych przez szefa KPRM w toku wielomiesięcznej kontroli".

Brudziński: Rozumiem, że winny Błaszczak i Kaczyński?

- Wiem jedno, tragedia wydarzyła się za rządów pana premiera Donalda Tuska - mówił w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 Joachim Brudziński. Poseł Prawa i Sprawiedliwości powtórzył też słowa szefa swojego klubu Mariusza Błaszczaka, który stwierdził, że katastrofa pod Smoleńskiem była wynikiem "wojny" prowadzonej przez rząd Donalda Tuska z kancelarią prezydenta. Dodatkowo, w opinii Brudzińskiego, zwracając uwagę na błędy popełnianie przy planowaniu wizyt w latach 2005-2007, "przerzuca się odpowiedzialność" za katastrofę na PiS.

Obama zadzwonił do Putina. O gratulacjach cisza

Barack Obama zadzwonił w piątek do Władimira Putina w związku z jego wygraną w niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji - ogłosił rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Mimo że rzecznik słowem nie wspomniał o gratulacjach, telefon został ostro skrytykowany przez prawicę.

"Procedur nie ma tam, gdzie wkrada się polityka"

- W wielu dziedzinach w Polsce bądź nie ma procedur, bądź nie są przestrzegane, szczególnie tam, gdzie wkrada się polityka - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz (SLD), odnosząc się do raportu NIK, w którym stwierdzono, że przy organizacji lotów do Smoleńska "brakowało spójnego systemu procedur, a istniejące przepisy były w wielu wypadkach lekceważone". Dla Kalisza apogeum naruszania procedur była walka agrarna między PiS a PO. Zgodził się z tym Ludwik Dorn, (Solidarna Polska) jednak, jak podkreślił, "uderzenia były tylko z jednej strony".

Jedyny mieszkaniec strefy rażenia

Naoto Matsumura jest jedynym mieszkańcem strefy rażenia wokół elektrowni atomowej Fukushimy Daichi. Dogląda porzuconych przez swoich właścicieli zwierząt. Według władz, mieszka tam nielegalnie. Nie chce jednak opuszczać swojego domu.

Rok po Fukushimie: Czarnobyl odczuliśmy 25 tys. razy mocniej

Po największej w historii katastrofie atomowej od czasów Czarnobyla, cały świat wstrzymał dech w oczekiwaniu na możliwe konsekwencje. W rok po wypadkach w japońskiej Fukushimie Państwowa Agencja Atomistyki ocenia, że Europa nie była zagrożona poważnym skażeniem, ale odnotowano jego minimalne wartości.

Kitesurfer miał promować Gdańsk. Jak wyszło?

Nie o takiej promocji marzyły władze Gdańska. Z kitesurferem Janem Lisewskim wyszło jak wyszło, a pieniądze trzeba mu wypłacić. Okrągłe 40 tysięcy złotych z budżetu miasta. To grosze w porównaniu z kosztem akcji ratowania śmiałka, który bez asekuracji chciał przepłynąć Morze Czerwone. Lisewski wrócił dziś do kraju i już na lotnisku, tym razem dziękował saudyjskim służbom za zaangażowanie w jego poszukiwania.

Rok po tragedii wciąż szukają ofiar

Trudno w to uwierzyć, ale poszukiwania ofiar i uznanych za zaginionych trwają od dziś. A od trzęsienia ziemi i fali tsunami w Japonii pojutrze minie rok. Zginęło wtedy ponad 20 tysięcy osób. Japonia wspomina i odbudowuje się, choć wiele rejonów będzie opustoszałych przez lata. Z ponad 50 japońskich reaktorów jądrowych działa już tylko pięć.

21-latek wjechał w tira. Zginął na miejscu

21-letni kierowca zginął na miejscu w wyniku zderzenia z Tirem, do którego doszło w Szebniach (woj. podkarpackie, droga krajowa nr 28 na odcinku Jasło-Krosno). Według wstępnych ustaleń policji, kierowca osobówki zjechał swoim autem na lewy pas i wjechał wprost pod prawidłowo jadącą ciężarówkę.

"Nie jestem rozczarowany. I tak wolałem prezydenta"

- Nie jestem rozczarowany. I tak wolałem prezydenta - dość bezpośrednio skomentował brak rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem przebywający z wizytą w Polsce Francois Hollande, kandydat lewicy w wyborach prezydenckich we Francji. Polityk zamiast z premierem rozmawiał z Bronisławem Komorowskim o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i pakcie fiskalnym, który jego zdaniem wymaga zmian. Hollande wcześniej spotkał się też z szefem SLD Leszkiem Millerem.

Rozpędzone auto minęło go o centymetry

Mężczyzna cudem uniknął śmierci, gdy rozpędzony SUV minął go o centymetry. Za kierownicą samochodu siedział 16-latek. Wszystko zarejestrowały kamery monitoringu.

Runął pustostan w Świebodzicach. Nie ma ofiar

Nikt nie ucierpiał w wyniku zawalenia się hali produkcyjnej po byłych zakładach Silena w Świebodzicach (dolnośląskie). Początkowo ekipy ratunkowe poszukiwały czterech osób, które mogły znaleźć się pod gruzami. Informację o nich przekazali świadkowie katastrofy. Jak poinformował tvn24.pl rzecznik prasowy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej - Krzysztof Gielsa policji udało się ustalić personalia zaginionych. - Okazało się, że wszyscy są bezpieczni w domach - powiedział strażak.

MSZ "nie zgadza się ze stwierdzeniem" w raporcie NIK

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych (...) nie zgadza się ze stwierdzeniem użytym w raporcie, że MSZ otrzymał od strony rosyjskiej jedynie telefonicznie zgodę na przelot i lądowanie rządowego samolotu w dniu 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku oraz że nikt z polskich urzędników nie był w posiadaniu zgody dyplomatycznej (w formie pisemnej noty) na przelot i lądowanie" - czytamy w komunikacie MSZ wydanym w reakcji na raport NIK, w którym stwierdzono, że do lotu prezydenckiego samolotu tamtego dnia "w ogóle nie powinno dojść". "Wskazywanie przez NIK, że zgoda dotyczyła jedynie przelotu, a nie lądowania, może skutkować błędnym interpretowaniem takiego stwierdzenia przez odbiorców" - stwierdza w jednym z listów do prezesa NIK Radosław Sikorski.

Zmarł ranny górnik

26-letni górnik, najciężej ranny w wyniku czwartkowego tąpnięcia w kopalni "Marcel" w Radlinie koło Rybnika, zmarł w piątek szpitalu w Jastrzębiu Zdroju, do którego trafił z urazem głowy - potwierdził rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej.

Linkin Park na  Orange Warsaw Festiwal

Znamy już pierwszą gwiazdę tegorocznej edycji festiwalu Orange Warsawa Festival. 9 czerwca na Pepsi Arena wystąpi amerykański zespół Linkin Park - poinformował organizator festiwalu.

Chcą wlepić mandat Wałęsie

Policja w Sierpcu wystąpiła za pośrednictwem Komendy Głównej Policji do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności europosła PO Jarosława Wałęsy. Chodzi o wykroczenie drogowe w związku z wypadkiem w 2011 r.

Angelina popiera film "KONY2012". Bieber też

Film organizacji "Invisible Children" o Josephie Konym, budzi coraz więcej kontrowersji, ale zdobywa i nowych zwolenników. Projektowi kibicuje m.in. Angelina Jolie. - Joseph Kony to okropny człowiek. Jego czas już nadszedł i to wspaniale widzieć, że mówią to młodzi ludzie - powiedziała gwiazda kina podczas obchodów Dnia Kobiet w Nowym Jorku.

Był pasażerem, zarządzał akcją tuż po zderzeniu

Za bohaterską postawę i dzielność podziękował st. sierż. Dominikowi Kasoniowi małopolski komendant policji Mariusz Dąbek. Policjant był pasażerem jednego z pociągów, który zderzył się czołowo z innym pod Szczekocinami. Funkcjonariusz zaraz po katastrofie rozpoczął koordynowanie akcją ratowniczą i uczestniczył w ratowaniu innych pasażerów.

"Gigantyczne tąpnięcie" u Palikota

- Jesteśmy dziś świadkami początku końca Ruchu Palikota. Dziś nastąpiło gigantyczne tąpnięcie w okręgu nr 36 [kaliskim - red.] - oświadczył Łukasz Waniak, dotychczasowy wiceprzewodniczący RP w okręgu ogłaszając przejście ok. 40 działaczy Ruchu Palikota z regionu kaliskiego do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Siedmioro z nich poinformowało o tym dziennikarzy na konferencji prasowej w Kaliszu. Jednak, jak zapewnia rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek, "Ruch Palikota ma się dobrze": - Nie zwijamy się.

5 radiowozów i mustang. Pościg w Teksasie

Spektakularny pościg w Teksasie. Kiedy policja próbowała zatrzymać mężczyznę jadącego mustangiem - ten zaczął uciekać. 23-letni kierowca nie zatrzymał się nawet wtedy, gdy otarł się o balustradę przy drodze, a jego samochód prawie obrócił się o 180 stopni. Po długim pościgu mężczyznę udało się w końcu zatrzymać.

Wszyscy czescy żołnierze zostali bohaterami

Wszyscy czescy żołnierze zostali uznani za bohaterów, by można im było wypłacić dodatek do pensji - napisał w piątek czeski dziennik "Mlada Fronta Dnes", wyjaśniając decyzję ministra obrony Alexandra Vondry.

Niemiecki Robin Hood rozdaje pieniądze biednym

Niewielkie miasto Brunszwik w Niemczech od kilku dni żyje zagadką tajemniczego darczyńcy, który anonimowo wysyła pieniądze organizacjom charytatywnym. Niepodpisane koperty z banknotami euro w środku zostawia w skrzynkach pocztowych. Łącznie doliczono się już 190 tysięcy przekazanych euro.

Mistrzowie szybkiego cięcia

"Złota siekiera" jedzie do Lipowca w Warmińsko-Mazurskim. To tam mieszka najlepszy drwal w województwie, który w piątek wygrał z 11 rywalami w zawodach zorganizowanych przez Nadleśnictwo Spychowo. Była ścinka, okrzesywanie, dokładność przerzynki i przygotowanie pilarki do pracy, czyli testy ze wszystkich umiejętności, które sprawiają, że pracę pilarza wykonuje się szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie.

Owsiak dziękuje TVN24

Pamiątkowy medal z podziękowaniem za współpracę otrzymała stacja TVN24 od Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Nagrodę odebrał zastępca redaktora naczelnego, Michał Samul.

Ukradli 1,5 tony masła

Pięciu pracowników jednej z podwarszawskich firm ukradło z niej ponad 1,5 tony masła. Czterech z nich dobrowolnie poddało się każe roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Piątemu grozi za kradzież do pięciu lat więzienia.

"Lista przesłuchanych będzie bardzo, bardzo długa"

W przyszłym tygodniu zostanie opracowany szczegółowy plan śledztwa wszczętego po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami - poinformował w piątek Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury. Plan określi m.in. jacy biegli zostaną powołani do wyjaśnienia przyczyn katastrofy oraz uwzględni liczbę osób, które zostaną przesłuchane w tej sprawie. - Na pewno ta lista będzie bardzo, bardzo długa - dodał Ozimek.

Erupcja trwa 9 miesięcy. To już koniec?

Powoli ustaje erupcja kompleksu wulkanicznego Puyehue Cordon Caulle w Chile. Wybuch trwa od czerwca ubiegłego roku. Zdjęcie, prezentujące jak dużo dymu wydobywa się ze stożka, wykonał należący do NASA satelita MODIS.

Policjantki wiatropylne? Szef związkowców złożył rezygnację

- Trudno mi uwierzyć, że ktoś, a zwłaszcza inny policjant, mógł coś takiego publicznie powiedzieć. To niesprawiedliwa opinia, poniżej krytyki - oceniła na antenie TVN24 Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa kujawsko-pomorskiej policji. Inne policjantki mówią wprost: żenada. To reakcja na słowa szefa związkowców opolskiej policji Ignacego Krasickiego, który wywiadzie dla lokalnego radia stwierdził, że "policjantki są wiatropylne, zachodzą w ciążę i już po służbie". Dziś szef związków złożył rezygnację.

Raport NIK. "Zaniedbania wszystkich rządów" czy Tuska?

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił w piątek w Sejmie, że raport NIK "rozmywa odpowiedzialność" za katastrofę prezydenckiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. - Różnica podstawowa między rządem naszym, a Donalda Tuska polegała na tym, że nasz rząd nie prowadził wojny z prezydentem, a rząd Donalda Tuska taką wojnę prowadził - podkreślił. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska z PO stwierdziła, że zaniedbania, na które wskazuje dokument, "to wieloletnie zaniedbania wszystkich kolejnych rządów".