Najnowsze

Najnowsze

"Możliwa rekonstrukcja rządu"

Donald Tusk wyraźnie gra na wzmocnienie potencjalnego koalicjanta, jakim jest Janusz Palikot - powiedział w programie "Jeden na jeden" Jacek Kurski z Solidarnej Polski. Jego zdaniem, premier nie wyklucza zmiany koalicjanta i rekonstrukcji rządu. W tej sytuacji przejście dotychczasowego posła PO Łukasza Gibały do Ruchu Palikota jest - w opinii Kurskiego - neutralne dla PO.

"Robacza" pełnia nad Polską

Minionej nocy mogliśmy podziwiać ostatnią pełnię tej zimy. Przez Indian Ameryki Północnej zwaną "Pełnią Robaczego Księżyca".

Prawnik z aplikacją czy bez?

- Doskonalimy model. Chodzi o to, by egzamin sprawdzał przede wszystkim zdolność logicznego myślenia i warsztat prawnika, który przystępuje do egzaminu zawodowego - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski o szykowanych przez rząd zmianach przepisów, które mają w dalszym ciągu ułatwiać dostęp do zawodów prawniczych. Chodzi m.in. o zmiany w egzaminie zawodowym, krótszy czas odbywania aplikacji i krótszą praktykę przed egzaminem zawodowym. Ale pomysłów na otwarcie zawodów prawniczych jest jeszcze więcej.

Tylko 2 procent genów różni nas od goryla

Naukowcy rozszyfrowali sekwencję genomu goryla zachodniego - drugiego po szympansie najbliżej spokrewnionego z człowiekiem przedstawiciela naczelnych. Choć nasze drogi rozeszły się ok. 10 mln lat temu, to poznanie sekwencji genów goryla może rozwiązać kłopoty z ludzką pamięcią.

Największa "piramida" w historii Wlk. Brytanii

41-letni Kautilya Nandan Pruthi, który zorganizował największą w historii Wielkiej Brytanii piramidę finansową, został w czwartek skazany przez sąd w Londynie na 14,5 roku więzienia. Brytyjskie media informują, że urodzony w Indiach Pruthi w ciągu trzech lat naraził inwestorów na straty łącznej wysokości 115 mln funtów.

Logo dla Polski. Solidarnej

Ma być nowoczesne, ale zarazem tradycyjne, o państwie i o rodzinie, dobrze się kojarzyć i łatwo wpadać w oko. Logo Solidarnej Polski ma zawojować kraj, dlatego partia Zbigniewa Ziobry zorganizowała otwarty konkurs, w którym udział może wziąć każdy. Nagroda główna to 5 tys. zł. I oczywiście uścisk dłoni prezesa.

Siedmiu syryjskich generałów po stronie powstańców

Już siedmiu generałów brygady syryjskiej armii przeszło na stronę powstańców walczących z siłami prezydenta Baszara al-Asada. Trzech z nich uciekło w czwartek do Turcji, a jeden zdecydował się na pozostanie w kraju i udział w walce. Zrobił to, bo wcześniej dostał rozkaz ostrzelania rodzinnego miasta. Źródła bliskie powstańcom twierdzą, że część rodzin wojskowych, których uważa się za zdrajców, została przez to aresztowana, a kilka osób nawet zabitych.

Pośrednicy i zarządcy z milionami w tle

Pośrednicy i zarządcy na rynku nieruchomości to grupa zawodowa szczególnie niezadowolona z pomysłów deregulacyjnych rządu. Jedni i drudzy twierdzą, że otwarcie ich zawodów obniży poziom usług. Czy rzeczywiście chodzi o obronę klientów, czy może raczej grubych milionów, która można w tym biznesie zarobić - pyta reporter programu "Czarno na Białym".

Ona pierwsza wezwała ratowników i policję

To ona pierwsza zaalarmowała ratowników, pierwsza wykonała telefon na policję. Potem z sąsiadami i mieszkańcami pobiegła, by ratować ludzi na miejscu kolejowej tragedii pod Szczekocinami. Anna Kwiecień, sołtys Chałupek rządząca od roku, ciągle ma jednak wrażenie, że nie zrobiła wszystkiego, co mogła. - Przewija mi się film i mam wrażenie, że można było zrobić jeszcze więcej - przyznaje, choć mieszkańcy wsi mówią o niej same dobre rzeczy.

Rosyjskie "babuszki" jadą na Eurowizję

Oczarowały Rosję, teraz chcą podbić Europę. Rosyjska żeńska grupa folklorystyczna "Buranowskie Babuszki", w której średnia wieku to 70 lat, będą reprezentować Rosję na 57. konkursie piosenki Eurowizji w tym roku. Jak mówią - nie śpiewają dla sławy, ale po to by zebrać środki na budowę cerkwii w swojej wsi.

Zderzają pociągi dla naszego bezpieczeństwa

Crash testy, w których analizuje się zderzenia lokomotyw na torach to specjalność kolejarzy ze Żmigrodu na Dolnym Śląsku. Na każde tego typu wydarzenie z całego świata zjeżdżają się specjaliści.

Pół wieku "Noża w wodzie"

Dziś mija dokładnie pół wieku od premiery "Noża w wodzie" Romana Polańskiego - debiutu fabularnego reżysera i zarazem jedynego jego filmu pełnometrażowego nakręconego w całości w kraju. To zarazem pierwszy w historii naszej kinematografii film nominowany do Oscara. Polański – nieznany wtedy debiutant z Polski, przegrał rywalizację o statuetkę z gigantem kina - Federico Fellinim i uważanym za jego największe dzieło filmem "Osiem i pół". Takiej przegranej nie powstydziłby się żaden reżyser na świecie.

Wstrząs w kopalni. Trzech górników rannych

Trzech górników zostało rannych w wyniku silnego wstrząsu, do jakiego doszło w kopalni "Marcel" w Radlinie koło Rybnika. - Najciężej ranny z urazem głowy został przewieziony do szpitala w Jastrzębiu Zdroju, drugi jest w Rybniku - powiedział rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej, dodając też, że trzeci z górników, o którym wcześniej nie informowano zgłosił się do lekarzy po pewnym czasie sam "ze stłuczonymi żebrami".

Nago w centrum Stambułu

Ukraińska organizacja FEMEN przekroczyła kolejną granicę, tym razem roznegliżowane kobiety próbowały protestować w centrum Stambułu. Do tej pory Ukrainki protestowały jedynie w krajach podobnych kulturowo. "Wizyta" w konserwatywnej Turcji to coś niecodziennego. Aktywistki chciały zwrócić uwagę na stosowaną w świecie arabskim praktykę oszpecania niepokornych kobiet kwasem.

Defiladą z pochodniami pożegnali Wulffa

Były prezydent Niemiec Christian Wulff został uroczyście pożegnany wojskowym capstrzykiem. Żołnierze przedefilowali przed ustępującą głową państwa z pochodniami. Ceremonię w ogrodach zamku Bellevue w Berlinie próbowali zagłuszyć demonstranci wyposażeni w wuwuzele, trąbki i gwizdki.

"Wzrost gospodarczy będzie coraz wolniejszy"

- Polsce grozi to, że nasz wzrost gospodarczy będzie coraz wolniejszy, to nie jest abstrakcja - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz, były szef NBP i minister finansów. Jego zdaniem, receptą na poprawę sytuacji gospodarczej kraju są reformy, które będą skutkować dłuższą pracą i powrotem do powszechnego systemu emerytalnego.

Zwolnili większość pielęgniarek w kraju. Za strajk

Kenijski rząd w starciu z strajkującymi pielęgniarkami nie wdawał się w negocjacje i nie pozwolił na "białe miasteczko". Po tygodniu niestawiania się do pracy, wszyscy strajkujący pracownicy służby zdrowia zostali zwolnieni. To łącznie 25 tysięcy osób. W zamian władze wezwały "wszystkie bezrobotne osoby z wykształceniem medycznym" aby stawiały się do pobliskich szpitali.

Zakładnicy zginęli w trakcie próby odbicia

Dwaj zakładnicy - Brytyjczyk i Włoch, porwani w maju ub.r. w Nigerii - zginęli podczas wspólnej operacji sił brytyjskich i nigeryjskich mającej na celu ich uwolnienie - poinformował premier W. Brytanii David Cameron.

Wdowy po bin Ladenie oskarżone

Trzy wdowy po zabitym przez amerykańskich komandosów Osamie bin Ladenie staną przed pakistańskim sądem. Kobiety zostały formalnie oskarżone o nielegalne przekroczenie granicy i mieszkanie na terenie Pakistanu bez zezwolenia.

Romney do konkurentów: Poddajcie się!

Lider wyścigu Republikanów do nominacji prezydenckiej Mitt Romney wezwał swoich rywali, aby wycofali się z konkurencji, gdyż i tak nie mają szans. Przedłużanie rywalizacji ma natomiast tylko szkodzić Partii Republikańskiej przed wyborami.

Wybuchy na słońcu zaszkodzą sercu?

Nie było ich słychać ani widać, ale już dziś możemy negatywnie je odczuć. Mowa o wielkich wybuchach na Słońcu, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Naukowcy twierdzą, że mogą źle wpływać na nasze zdrowie, a w szczególności na serce.

"Bolki" i krzyki na procesie z Wyszkowskim

Krzyki i ludzie w maskach Bolka, bohatera słynnej kreskówki, w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, gdzie toczy się proces, jaki - za nazwanie agentem "Bolkiem" - wytoczył Krzysztofowi Wyszkowskiemu Lech Wałęsa. Sąd zaproponował mediacje. Rozprawę odroczono do 24 maja.

Rząd lampek i przycisków. Co obsługiwał dyżurny ze Starzyn?

Pulpit kostkowy - najważniejszy element wyposażenia nastawni kolejowej. Właśnie dzięki niemu dyżurny ruchu steruje ruchem pociągów oraz jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości i usterki w pracy urządzeń. Przed takim właśnie urządzeniem siedział dyżurny ruchu, który jest podejrzewany o spowodowanie katastrofy kolejowej w Szczekocinach.

"Zapewniły nam jedzenie, koce. To było wspaniałe"

Na miejscu katastrofy Szczekocinami byli przed służbami ratunkowymi, ofiarnie niosąc pomoc poszkodowanym. Wśród tych, którym pomogli, byli też hiszpańscy studenci. Teraz mieszkańcy Chałupek mogą się spodziewać od nich podziękowań - pisze "Dziennik Polski".

"Gepard" raniony na zalewie

Poważna awaria "Geparda" - jednego z sześciu lodołamaczy kruszących lód na Wiśle. Statek uderzył prawdopodobnie w betonowy element konstrukcyjny i uszkodził sobie dno. To zapewne koniec jego misji w tym sezonie. Są też dobre wiadomości: poziom Wisły opadł i w Płocku odwołano pogotowie przeciwpowodziowe.

Miller jedyną opcją dla SLD?

Obecny lider SLD Leszek Miller będzie prawdopodobnie jedynym kandydatem na szefa partii. W czwartek o północy upływa termin zgłaszania kandydatów. Łukasz Naczas, który zastanawiał się nad startem w wyborach, powiedział, że jednak nie będzie ubiegał się o przywództwo w Sojuszu.

B. wiceprezes Colloseum z nowymi zarzutami

Dwa zarzuty, dotyczące oszustw na szkodę Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w kwocie 80 mln zł, przedstawiła formalnie katowicka prokuratura byłemu wiceprezesowi Colloseum Piotrowi W. Podejrzany nie przyznał się do winy.

Na zbadanie Kiszczaka potrzeba trzech miesięcy

Aż trzech miesięcy potrzebują lekarze na zbadanie byłego szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka. Na tej podstawie mają ustalić czy może on być sądzony za przyczynienie się do śmierci górników z kopalni "Wujek". Z tego powodu warszawski sąd zmienił termin rozprawy z 15 marca na 25 czerwca.

Nobel dla Wałęsy i Obamy pomyłką?

- Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest zgodnie z regułami - orzekła Fundacja Noblowska w Sztokholmie. Oświadczenie jest reakcją na skargi norweskiego prawnika Fredrika Heffermehla. Twierdzi on, że przyznanie nagrody takim osobom jak Matka Teresa z Kalkuty, Lech Wałęsa czy Barack Obama, było sprzeczne z testamentem Alfreda Nobla.